Yeni Dünya Düzeninde Kemalizm Ve Türkiye

8,0/10  (1 Oy) · 
8 okunma  · 
1 beğeni  · 
392 gösterim
"Metin Aydoğan'ın, 'Yeni Dünya Düzeni Kemalizm ve Türkiye' başlıklı iki büyük ciltlik çalışması, ülkemizin 20.yy. boyunca yaşadığı çalkantılara, öyle değişik, o kadar alışılmadık -fakat doğru ve gerçekçi- açılardan öyle ışıklar tutuyor ki, 'tesbitleri' ve 'sonuçları' çok daha fazla alakaya layık. Zincirleme tartışmaları yapılmalı, kapsamlı eleştirilere açılmalı ve ortaklaşa okunup irdelenmelidir. Metin Aydoğan bu eseri ile, 12 Eylül 'parantezi'nden bu yana sona ermiş gibi görünen, bu ülkeyi ve tarihini anlama, yeryüzündeki gelişme süreci içindeki yerine koyma çabalarını, hem yeniden başlatıyor hem de enine boyuna yayarak sürdürüyor. Bu kitabı, okumadan olmaz..."
(ATİLLA İLHAN, 8-10 Mayıs 2000, Cumhuriyet)
...
"Metin Aydoğan'ın, 'Yeni Dünya Düzeni Kemalizm ve Türkiye' kitabı, iki cilt ve toplam 1010 sayfa. Büyük bir emeğin ürünü ve bir başyapıt. Metin Aydoğan bu eseriyle, Türkiye'nin ekonomik ve siyasal bağımsızlığını yitirme sürecinin ne zaman ve nereden başladığını, 20. yüzyıl emperyalizminin 21. yüzyıla nasıl ve hangi araçlarla aktarıldığını çok net biçimde ve belgeleriyle ortaya koyuyor. Bir avuç yurtseverin, hangi koşullarda yeniden Kemalist ilkelere sahip çıkarak emperyalizmin karşısında daha bilinçli ve örgütlü olarak tavır alması, sonuna kadar direnmesi gerektiğini bize yeniden anımsatıyor."

Kitabın adının duyulmaması çok ilginç ve şaşırtıcı. Cumhuriyet'i seven her gencin okuması gereken kitaplar arasında. Sadece ülke içi gizli kalmış bilgilerle değil dünya çapında bilmediğiniz gerçekleri alıntılayarak bilimsel bir şekilde önünüze koyuyor. Kutsallaştırılan "Küreselleşme" kavramı hakkında şüpheniz varsa, toz pembe dünyalar arkasında dönen kirli gayeleri kestirmeniz için birebir. Bugünkü halimizin sebeplerini tek tek not aldıracak bir kitap.