Mihail Şolohov Mihail Aleksandroviç Şolohov

Yazar 8,7/10 · 120 Oy · 14 kitap · 344 okunma ·  40 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Mihail Şolohov
 • Yazarın Tam Adı:
  Mihail Aleksandroviç Şolohov
 • Unvan:
  Sovyet Yazar
 • Doğum:
  Viyesenskaya, Rusya 24 Mayıs 1905
 • Ölüm:
  Rostov, Rusya 21 Şubat 1984
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

40 okur beğendi.
120 puanlama · 86 alıntı
0 haber · 2.867 gösterim
344 okur kitaplarını okudu.
308 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
5 okur kitaplarını şu anda okuyor.
4 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Mihail Şolohov'un Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Mihail Şolohov'un Biyografisi

Mihail Aleksandroviç Şolohov, 1905'te Don Bölgesi'nde, Viyesenskaya'nın Krujilino köyünde Rusya’da doğar. Annesi bu köyden bir Kazaktır. Babası Orta Rusya'nın Riyazan Bölgesi'nden Don kıyılarına yerleşmiş biridir. Sholohov lisedeyken; I. Dünya Savaşı başlar, bunu 1917 Ekim Devrimi ve iç savaş takip eder. 16 yaşındayken, devrimcilerin yanında savaşa katılır. İç savaş sona erdiğinde, bir süre; hamallık, taşçılık, ilkokul öğretmenliği ve gazetecilik yapar. Yazmaya 17 yaşında başlar. İlk hikâyesi Doğum Lekesi’ni 19 yaşında yazar. 1922 yılında Moskova’ya gider ve gazetecilik yapar. Test adlı makalesi yayımlanır. Fakat geçimi için gazetecilik yeterli değildir. Bu dönemde taş işçisi, rıhtım işçisi ve muhasebeci olarak da çalışır. 1924’de Veşenskaya’ya geri döner ve kendini tamamen yazmaya verir. Aynı yıl Mariya Petrovna Gromoslavskaya ile evlenir. Bu evlilikten iki kız, iki de erkek çocukları olur.

İlk kitabı, 1. Dünya Savaşı ve İç Savaş yıllarındaki Kazakları anlatan Don Hikayeleri, 1926 yılında basılır. Aynı yıl Ve Durgun Akardı Don -Durgun Don diye de bilinir.- adlı romanını yazmaya başlar. Bu romanı yazması 14 yılını alır ve Stalin nişanı ile ödüllendirilir. Bu roman Sovyetler’de zamanın en çok okunan yapıtlarından biri olur ve 1965’de Nobel Edebiyat Ödülü alır. Bitirmesi 28 yılını aldığı Uyandırılmış Toprak adlı romanı ile de 1954 yılında Lenin Nişanı’na layık görülür. Bu roman Yarınların Tohumu (1932) ve Don’da Hasat (1960) olmak üzere 2 kısımdan oluşmaktadır. Bu romanda da kollektivizmin uygulandığı yıllardaki günlük hayatı yansıtır. 1957’de yazdığı kısa hikâyesi İnsanın Kaderi (Sudba çeloveka) film olarak da çekilir.Vatan için dövüştüler‎ isimli eseri bitirilememiştir.

II. Dünya Savaşı boyunca Gerçekler (Pravda) Gazetesinde savaş hakkında yazılar yazmıştır. 1956-1960 yılları arasında toplu eserleri sekiz kitap olarak yayımlanır. Şolohov, Aleksandr Solzhenitsin tarafından Ve Durgun Akardı Don adlı romanında çalıntı yapmakla suçlanmıştır. Delil olarak da eserle yazarın diğer yapıtları arasındaki kalite farkını göstermiştir. Şolohov kendini romanın taslaklarını göstererek ispatlayabilirdi. Ancak tüm taslakların II. Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından yok edildiğini belirtti. 1984 yılında monograf Geir Kjetsa bilgisayar yardımıyla romanda yapılan incelemelerin sonucunda Ve Durgun Akardı Don adlı romanın Şolohov’un eseri gibi göründüğünü söyledi. Daha sonra da 1987’de de romanla ilgili yazara ait binlerce not, taslak bulundu.

Şolohov 21 Şubat 1984’de, Rostov ilinde hayata gözlerini yumar. Mezarı Don nehri kıyısındaki Veşki köyündedir..

Şolohov 1932’de SSCB Komünist Partisi'ne, 1939’da SSCB Bilimler Akademisi’ne üye oldu ve yine 1939 yılında da Seçkin Sovyet unvanı aldı. 1959’da Sovyet Başkanı Nikita Kuruşkev’e Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri gezisi sırasında eşlik etti. 1961’de SSCB Komünist Partisi Merkez Komitesi'ne seçildi. İki kere Sosyalist Kahramanlık Madalyası ile ödüllendirildi. Sovyet Yazarlar Birliği'nin yardımcı başkanlığını yaptı.

Eserleri
Ve Durgun Akardı Don - Durgun Don
Uyandırılmış Toprak
Don Kıyısında Hasat
Don Öyküleri
Vatan İçin Döğüştüler
Mavi Bozkır
İnsanın Kaderi

Mihail Şolohov'un Kitapları Kitap Ekle

7,4/ 10  (18 Oy) ·  42 Okunma
6. Don Kıyısında Hasat (Uyandırılmış Toprak 2)
8,5/ 10  (6 Oy) ·  37 Okunma
7. Uyandırılmış Toprak (Uyandırılmış Toprak 1)
9,2/ 10  (5 Oy) ·  15 Okunma
0,0/ 10  (0 Oy) ·  4 Okunma
10,0/ 10  (1 Oy) ·  3 Okunma
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
 13 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Mesele şu !
"Bizleri ,insanoğullarını birbirimize karşı çıkardılar ; kurt sürülerinden beter.Ne yana baksan nefret .Bazen kendi kendime ,acaba bir insanı ısırsam kudurur mu? , diye sorduğum oluyor. ..

Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 397 - Altın kitaplar 1967/Moskova baskısı nüshasından)Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 397 - Altın kitaplar 1967/Moskova baskısı nüshasından)
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
11 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Gregor -Natalya
Tuhaf bir insansın sen ...
Ay'a benziyorsun : bir erkeği ne üşütürsün, ne ısıtırsın....Seni sevmiyorum .

Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 193 - Altın kitaplar 1967/Moskova baskısı nüshasından)Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 193 - Altın kitaplar 1967/Moskova baskısı nüshasından)
dostamisc, bir alıntı ekledi.
05 Oca 2017

Şubat ayı.
Şubat ayı şafaktan önce mavi bir sessizliktir.
Yıldızlar sahrası sönükleşmeye başlar.
Karanlıkta kulübelerin pencereleri yakılan sobalardan yükselen alevlerin yansımasıyla morumsu bir renkle aydınlanır.
Derede bir kazmanın altında buzdan daireler belirir. Şubat ayı

Uyandırılmış Toprak, Mihail Şolohov (Sayfa 156 - Sosyal Yayınlar)Uyandırılmış Toprak, Mihail Şolohov (Sayfa 156 - Sosyal Yayınlar)
dostamisc, bir alıntı ekledi.
06 Oca 2017

«Sana budala dersem canın sıkılır; ama senin içindeki budala durdurak bilmiyor. Davidov döndüğünde bu işten dolayı sana bir ders verecektir.»

Uyandırılmış Toprak, Mihail Şolohov (Sayfa 278 - Sosyal Yayınlar)Uyandırılmış Toprak, Mihail Şolohov (Sayfa 278 - Sosyal Yayınlar)
dostamisc, bir alıntı ekledi.
06 Oca 2017

«...Artık hepsi bir... İster baykuşu kütüğe vur, ister kütüğü baykuşa, baykuş için hepsi bir, kafası gitti demektir. »

Uyandırılmış Toprak, Mihail Şolohov (Sayfa 263 - Sosyal Yayınlar)Uyandırılmış Toprak, Mihail Şolohov (Sayfa 263 - Sosyal Yayınlar)
dostamisc, bir alıntı ekledi.
06 Oca 2017

«...Tek yapacağımız şey, komünistleri kurşunlamakmış. Ama sonradan biz bunu düşündük ve nereye vardık? Silah getirirler evet, silah yeterince ucuzdur çünkü; ama kendileri vatanımıza gelirler mi? Eğer gelseler bile, sonra onları asla başımızdan def edemeyiz. Onları da Rus topraklarından mızrakla sürüp çıkarmak zorunda kalabiliriz. Komünistler bizim kendi halkımızdır, onlar da bizim gibi Rustur. Ama o ötekiler, şeytan bilir hangi dilden konuşurlar...»

Uyandırılmış Toprak, Mihail Şolohov (Sayfa 316 - Sosyal Yayınlar)Uyandırılmış Toprak, Mihail Şolohov (Sayfa 316 - Sosyal Yayınlar)
dostamisc, bir alıntı ekledi.
 05 Oca 2017

Sınıf Bilinci
«Kolhozda kümes hayvanlarının kollektifleştirilmesinden neden vazgeçildi? Demek bu hayvanlar Kolhoza girecek kadar sınıf bilincine sahip değiller!...»

Uyandırılmış Toprak, Mihail Şolohov (Sayfa 220 - Sosyal Yayınlar)Uyandırılmış Toprak, Mihail Şolohov (Sayfa 220 - Sosyal Yayınlar)
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
 14 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Griyaznov...
"Çocukken kışları ocağın üstüne çıkardım , ninem de (o zamanlar yüzü aşkındı) parmaklarıyla başımda bit arar, benimle konuşurdu. .."benim küçük Maksimim " derdi,a canım benim !..Eskiden insanlar şimdiki gibi yaşamıyorlardı ...dirlik düzen icinde yaşıyorlardı, gam ,kasvet cekmiyorlardı...Ama sen benim minik yavrum yaşayıp göreceksin ...bir gün gelecek yeryüzü hep tellerle örtülecek ..havalarda demirden gagalı kuşlar uçacak ,kargalar karpuzları nasıl gagalarsa onlarda insanları öyle gagalayacak..İnsanlar açlıklan, vebadan kırılacak ,kardeş ağabeyine, oğul atasına baş kaldıracak...yangından çıkmış yonca tarlası gibi ....
tek insan kalmayacak ..."
.

Ve Durgun Akardı Don - 2. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 98 - Altın kitaplar 1969 rusça aslı ile karşılaştırmalı.)Ve Durgun Akardı Don - 2. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 98 - Altın kitaplar 1969 rusça aslı ile karşılaştırmalı.)
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
13 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

XVIII..
"Hayat ana yatağından çıktımı,bir çok kollara ayrılır. .Aldatıcı, dolambaçlı gidişi içinde bir daha hangi yatağa yerleşeceğini önceden kestirmek güçtür ...
Bu gün kumlu bir yatak üzerinde dibi görünecek kadar sığ ,minicik bir dere halinde akar ...yarın kabarır yatağını doldurur.."

Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 464 - Altın kitaplar 1967/Moskova baskısı nüshasından)Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 464 - Altın kitaplar 1967/Moskova baskısı nüshasından)
Bütün Alıntıları Göster

Mihail Şolohov ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.