Nancy Moser

Nancy Moser

Yazar
8.7/10
25 Kişi
·
59
Okunma
·
1
Beğeni
·
644
Gösterim
Varlıklılar hiçbir zaman yoksulların karşısında sahip oldukları avantajdan vazgeçme heveslisi değiller, İngiltere' de bile.
445 syf.
·3 günde·7/10
Kitap ünlü müzisyen Mozart'ın ve ablasının hayatını anlatıyor. Mozart ve kendisinden 5 yaş büyük ablası müzik konusunda çok yetenekli olmalarına karşın babaları sadece Mozart'ın tanınması, fark edilmesi için çaba sarf eder. Nanegerly'nin hayattan beklentilerini, umutlarını, hüzün dolu hayatını anlatan çok sürükleyici bir kitap.
360 syf.
·Beğendi·7/10
Varlıkla yokluk arasında bir yaşam...
Nannerl de aslında Mozart kadar yetenekli doğuyor fakat ailesi sürekli ona ikinci sınıf insan muamelesi yapıyor. Çünkü o bir kadın zaten bi gün evlenip gidecek...
Belki Nannerl'de Mozart kadar biraz asi olabilseydi o da şu an dünyaca ünlü biri olabilirdi. Yazık ki bastırılmış bi birey olarak hayatını devam etmek zorunda kalmış.
Okurken insanın içini burkuyor kitap. Sürekli söylenmekten kendimi alıkoyamamıştım ben...
Kitabı okuyalı çok oldu. O yüzden hatrımda kalanlar sadece işlenen konu olmuş. Kitap akıcı mıdır dili nasıldır okuduğum halde benim bile şu an bi fikrim yok . Belki de konuya çok içerlemişim o yerleşmiş sadece beynime...
360 syf.
Klasik müziğin dahi çocuğu bütün dünyanın tanıdığı Mozart ve diğer taraftan neredeyse tanınmayan ve en az Mozart kadar yetenekli kız kardeşi Maria Anna Mozart. Tarihin gölgede kalmış kadın kahramanlarından biri daha...
445 syf.
·10/10
İki kardeş... Bir tanesi adeta gölgede kalmış. Diğer kardeş ise üstün yetenekli, başarılı... Hüzünlü ve okuyucuyu kendinden geçirecek başucu kitabı adeta... Yazar iki kardeşi, baba karakterini çok muntazam bir şekilde tasvir etmiş. Her kitapsever okumalı! Benim iyi ki alıp, okumuşum dediğim romanlar arasında. Romanın etkisi okuyucuyu da uzun zaman kalıyor. Bu hüzünlü yaşam sizde derin izler bırakacak.
445 syf.
·Beğendi·9/10
Babam sürekli onun müziğini över dururdu.Herkes öyle..Wolfie onları dinlemiyor muydu? Ben dinliyordum.. İçimi utanç kapladı..Ah,evet, her iltifatı dinliyordum ve bunlardan hiç hoşlanmıyordum; kardeşim hakkında söylenen güzel sözler beni küçük düşürüyordu sanki.Bana neler oluyordu? Mutluluk ve desteği,kıskançlık ve hasedin gölgelemesine nasıl izin vermiştim? Neden her başarılı notaya sevinmemiştim? Neden bunların benim değil de onun notaları olduğu gerçeği üzerinde yoğunlaşmıştım? Nasıl bir ablaydım..?
.
.
.Kardeşimin yeteneğinin özü, Tanrı'nın ona armağanı..Ben kim oluyordum da babamdan ya da dünyadan daha fazla ilgi bekliyordum? Ben Wolfie gibi müzik yaratamıyordum.Başkalarının müziğini çalıyordum;tamam, çok iyi çalıyordum belki ama olsun.Birkaç kez beste yapmayı da denemiştim.Ama bu,benim ruhumda kardeşimde olduğu gibi bir ihtiyaç değildi..
.
.
.
.Kırtasiyenin tozlu raflarında rastladım bu şahane kitaba..Durmaktan sararmıştı ve üzerindeki bandrolden anladığım kadarıyla 2010 basımıydı..Bu tarz kapaklar pek ilgimi çekmez ama nedense bunu okumak istedim ve iyi ki iyi ki okumusum..Mozart'ı bilmeyenimiz yok..Peki ablası..? İşte bu kitap onların hayat hikayesi.. Yazar Mozart ailesinin birbirlerine yazdığı mektuplardan yola çıkmış bu kitabı yazarken ve kitap Mozartın ablası Nannerl'ın ağzından yazılmış.. Kendisi Mozarttan 5 yaş büyük ve en az onun kadar başarılı ve yetenekli..Ama babası sadece Mozartın öne çıkmasını istiyor çünkü onda dahiyane bir yetenek olduğunu düşünüyor ve bütün çabasını onun farkedilmesi ve tanınması üzerine harcıyor.. Ne yazıkkı abla Nannerl çok istemesine rağmen bu tutkusunu içine hapsediyor ve durumu kabullenmek zorunda kalıyor çünkü acıdır ki annesi onun geleceğinin sadece evlenip bir aile kurmak üzerine olduğunu söylüyor..Nannerl'ın yaşadığı gelgitler,hüznü, çaresizliği, kabullenişi,hayal kırıklıkları ve yitip giden aşkı..Yazar Mozart ailesini dolu dolu işlemiş oldukça sürükleyici.. Bitmesini istemediğim kitaplardandı..Malesef baskısı yok ama bulursanız muhakkak alın..Kapak sizi yanıltmasın çünkü içeriğin görünenle alakası yok, bazı kitaplar gibi buda kapak kurbanı olmuş..
445 syf.
·Beğendi·10/10
Konusu itibariyle beni kendine çeken bir kitap oldu. En az mozart kadar yetenekli olan ablasının; cinsiyetinden dolayı ve Mozart'ın müzik zekası karşısında gölgede kalması nedeniyle müzikte ilerleyemeyişini, hayatını eşinin önceki eşinden olan çocuklarının bakımına adamasını anlatıyor. Dediğim gibi konu beni etkilemişti bu nedenle hemen okuyup bitirmek istediğim bir kitaptı.
360 syf.
·12 günde·Beğendi·8/10
Kitabın ismi bize "Mozart'ı bir de kız kardeşinin gözünden görün" gibi bir ima çağrıştırıyor olsa da durum böyle değil, tam tersine "Mozart'ın yanında kadın olduğu için geri planda kalmış, başka bir yeteneği görün" diyor kitap. Anlatımı biraz sığ olsa da tavsiye ederim.
445 syf.
·Puan vermedi
Golge'de bir yaşam 'da nancy moser mozart'in kız kardeşinin hayatını gölge de geçen bir omürü anlatıyor....
Mozaet' in ablası nannerl 'in başından geçen olayları kaleme almış nancy moser

Yazarın biyografisi

Adı:
Nancy Moser
Unvan:
Yazar,konuşmacı

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 59 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 20 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.