Gölgede Bir Yaşam

8,8/10  (14 Oy) · 
31 okunma  · 
10 beğeni  · 
669 gösterim
Işıltılı bir yaşama gözlerini açmıştı. Babası bir müzik adamıydı; babası, onu ve kardeşini iyi birer müzik insanı olarak yetiştirmek istiyordu. Bu nedenle onlar daha küçük birer çocukken, birer müzik dehası olmuşlardı.

İlk başlarda bir peri masalı gibiydi onun yaşamı. Kardeşiyle beraber, soylu insanların bile görmediği dünyanın en güzel ülkelerine gidip, Avrupa'nın en görkemli saraylarında kral ve kraliçelerin huzurunda konserler veriyorlardı. Ama bu güzel yaşamın zorlukları da çok fazlaydı. Bitmek bilmeyen seyahatler, hastalıklar, maddî zorluklar…

Babasının, daha çok oğlunun müzik yeteneği ve dehası üzerinde durması, Nannerl'i çok üzüyordu. O yeterince yetenekli değil miydi? Kadınlar yeterince iyi müzik yapamazlar mıydı?

Nancy Moser'ın bu eşsiz romanında küçük bir kızın, yetişkin bir kadın olurken yaşadıklarını, şöhret, müzik ve kardeş sevgisi arasındaki gelgitlerini ve rekabeti gerçek bir yaşam öyküsünde okuyacaksınız…
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  445
 • ISBN:
  978-975-254-340-9
 • Orijinal Adı:
  Mozart's Sister
 • Çeviri:
  Simge Yurdakul
 • Yayınevi:
  Neden?
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Kitap ünlü müzisyen Mozart'ın ve ablasının hayatını anlatıyor. Mozart ve kendisinden 5 yaş büyük ablası müzik konusunda çok yetenekli olmalarına karşın babaları sadece Mozart'ın tanınması, fark edilmesi için çaba sarf eder. Nanegerly'nin hayattan beklentilerini, umutlarını, hüzün dolu hayatını anlatan çok sürükleyici bir kitap.

Zeynep Öztemel 
28 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Babam sürekli onun müziğini över dururdu.Herkes öyle..Wolfie onları dinlemiyor muydu? Ben dinliyordum.. İçimi utanç kapladı..Ah,evet, her iltifatı dinliyordum ve bunlardan hiç hoşlanmıyordum; kardeşim hakkında söylenen güzel sözler beni küçük düşürüyordu sanki.Bana neler oluyordu? Mutluluk ve desteği,kıskançlık ve hasedin gölgelemesine nasıl izin vermiştim? Neden her başarılı notaya sevinmemiştim? Neden bunların benim değil de onun notaları olduğu gerçeği üzerinde yoğunlaşmıştım? Nasıl bir ablaydım..?
.
.
.Kardeşimin yeteneğinin özü, Tanrı'nın ona armağanı..Ben kim oluyordum da babamdan ya da dünyadan daha fazla ilgi bekliyordum? Ben Wolfie gibi müzik yaratamıyordum.Başkalarının müziğini çalıyordum;tamam, çok iyi çalıyordum belki ama olsun.Birkaç kez beste yapmayı da denemiştim.Ama bu,benim ruhumda kardeşimde olduğu gibi bir ihtiyaç değildi..
.
.
.
.Kırtasiyenin tozlu raflarında rastladım bu şahane kitaba..Durmaktan sararmıştı ve üzerindeki bandrolden anladığım kadarıyla 2010 basımıydı..Bu tarz kapaklar pek ilgimi çekmez ama nedense bunu okumak istedim ve iyi ki iyi ki okumusum..Mozart'ı bilmeyenimiz yok..Peki ablası..? İşte bu kitap onların hayat hikayesi.. Yazar Mozart ailesinin birbirlerine yazdığı mektuplardan yola çıkmış bu kitabı yazarken ve kitap Mozartın ablası Nannerl'ın ağzından yazılmış.. Kendisi Mozarttan 5 yaş büyük ve en az onun kadar başarılı ve yetenekli..Ama babası sadece Mozartın öne çıkmasını istiyor çünkü onda dahiyane bir yetenek olduğunu düşünüyor ve bütün çabasını onun farkedilmesi ve tanınması üzerine harcıyor.. Ne yazıkkı abla Nannerl çok istemesine rağmen bu tutkusunu içine hapsediyor ve durumu kabullenmek zorunda kalıyor çünkü acıdır ki annesi onun geleceğinin sadece evlenip bir aile kurmak üzerine olduğunu söylüyor..Nannerl'ın yaşadığı gelgitler,hüznü, çaresizliği, kabullenişi,hayal kırıklıkları ve yitip giden aşkı..Yazar Mozart ailesini dolu dolu işlemiş oldukça sürükleyici.. Bitmesini istemediğim kitaplardandı..Malesef baskısı yok ama bulursanız muhakkak alın..Kapak sizi yanıltmasın çünkü içeriğin görünenle alakası yok, bazı kitaplar gibi buda kapak kurbanı olmuş..

Gölgede Bir Yaşam benzeri kitaplar

Ceren Acer 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İki kardeş... Bir tanesi adeta gölgede kalmış. Diğer kardeş ise üstün yetenekli, başarılı... Hüzünlü ve okuyucuyu kendinden geçirecek başucu kitabı adeta... Yazar iki kardeşi, baba karakterini çok muntazam bir şekilde tasvir etmiş. Her kitapsever okumalı! Benim iyi ki alıp, okumuşum dediğim romanlar arasında. Romanın etkisi okuyucuyu da uzun zaman kalıyor. Bu hüzünlü yaşam sizde derin izler bırakacak.

Sümeyye Babal 
21 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Konusu itibariyle beni kendine çeken bir kitap oldu. En az mozart kadar yetenekli olan ablasının; cinsiyetinden dolayı ve Mozart'ın müzik zekası karşısında gölgede kalması nedeniyle müzikte ilerleyemeyişini, hayatını eşinin önceki eşinden olan çocuklarının bakımına adamasını anlatıyor. Dediğim gibi konu beni etkilemişti bu nedenle hemen okuyup bitirmek istediğim bir kitaptı.

Şiirkolik 
29 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Golge'de bir yaşam 'da nancy moser mozart'in kız kardeşinin hayatını gölge de geçen bir omürü anlatıyor....
Mozaet' in ablası nannerl 'in başından geçen olayları kaleme almış nancy moser

Kitaptan 2 Alıntı

sabah uykum 
12 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Bilgi, zamanın bile senden alamayacağı bir şeydir."

Gölgede Bir Yaşam, Nancy Moser (Sayfa 350)Gölgede Bir Yaşam, Nancy Moser (Sayfa 350)
sabah uykum 
07 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Varlıklılar hiçbir zaman yoksulların karşısında sahip oldukları avantajdan vazgeçme heveslisi değiller, İngiltere' de bile.

Gölgede Bir Yaşam, Nancy Moser (Sayfa 132)Gölgede Bir Yaşam, Nancy Moser (Sayfa 132)