Giriş Yap

Nassim Nicholas Taleb

Yazar
8.3
123 Kişi
Unvan
Deneme yazarı
Doğum
Lübnan, 1960

İncelemeler

Tümünü Gör
511 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
suphistike
"Biri pazardan bir hindi almış. Evin bahçesine hindiyi bırakmış. Hindi, bu insanla ilk günü olduğundan bu yabancı varlıktan çok korkmuş ve köşe bucak kaçmış. İnsan ona güzel bir kümes yapmış, taslara yem ve su koymuş. Bir yandan da güleç bir yüzle bir şeyler mırıldanıyormuş. Hindi sindiği köşeden bu yabancı varlığın davranışlarını gözlemliyormuş. Yabancı o ana kadar ona saldırmadıysa da temkini elden bırakmamış. İnsan, işlerini bitirince eve girip gözden kaybolmuş. Ertesi gün, yabancı elinde yem ve su ile bahçeye gelmiş. Hindi o rahat kümesinden fırlayıp yine uzak bir köşeye kaçmış. İnsan yem ve suyu taslara koymuş, hindiye tatlı, iltifat dolu sözler söylüyormuş bu arada, yine güler yüzüyle. Hindide korku, kaygı ve tereddüt biraz azalmaya başlamış. Ertesi gün, insan yine aynı şekilde yem ve su ile gelmiş, hindiye okşayıcı sözler söylemiş. Hindide bu yabancıya karşı yavaş yavaş güven duygusu oluşmaya başlamış. Dördüncü, beşinci gün derken yüzüncü gün olmuş. Hindi, çoktan hükmü koymuş: ‘O şahane varlık, o hasretle bir an önce yanıma gelmesini beklediğim aziz dost, güzel insan nihayet göründü işte. Elinde yine yemim ve suyum var. Artık bende kuşkudan eser kalmadı. Artık yüzde yüz eminim ki insan hindi için bir tehlike arz etmiyor. Yüz günlük gözlemlerim sonucunda elde ettiğim kesin bir bilgi var ki insan hindinin en iyi dostudur.’ Yüz birinci gün gelir. O nadide varlık bahçeye girer, elinde bir bıçak vardır ve hindiyi keser.” Bu öyküyü alıntıladığım müthiş kitap...
Reklam
444 syf.
·
16 günde
·
7/10 puan
Highly interesting book by such an eccentric person, Nassim Nicholas Taleb. The main idea of the book is intriguing. However, Nassim is definitely not an articuate, succint writer. He probably could have explained his ideas in less than half of the book. Also, as he drags the discussion, the quality of the text and relatedness of the examples degraded. However, none of these issues worry me more than my main complaint that is you can’t take any serious implementable advice from this book. If you wanna have some fun with Nassim’s sarcastic style go ahead and read this book. Otherwise, you won’t miss much.
The Black Swan
8.2/10 · 205 okunma
511 syf.
·
250 günde
·
10/10 puan
Kitabı ikinci kez okumaya karar verdim.Özümseyemediğim,eksik kalan bir şeyler vardı.Bir solukta okunacak türden bir kitap değil.Her bir sayfası her bir parağrafı dikkatle okunmalı.Bu yüzden yavaş ilerliyorsun,çünkü düşünmeye sevk ediyor.Düşündükçe şaşırtıyor,hiç böyle bakmamıştım diyorsun. Kitap iş ve özel hayatımızı etkileyen tüm beklenmedik gelişmeleri de açıklamaya yarayabilir.Bakış açınızı değiştirecek türden bir kitap. Öngörülemeyenin gerçekleşmesi(Siyah Kuğu),size yol gösterebilir.
·
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42