Nassim Nicholas Taleb

Nassim Nicholas Taleb

Yazar
8.1/10
28 Kişi
·
70
Okunma
·
12
Beğeni
·
1435
Gösterim
Adı:
Nassim Nicholas Taleb
Unvan:
Deneme yazarı
Doğum:
Lübnan, 1960
Kriterlerinizi kendiniz belirlediğinizde hayatınız üzerinde çok daha fazla kontrol sahibi olursunuz.
Diğer bir deyişle, güven duygusu en yüksek düzeye ulaştığı anda kendisini bekleyen tehlike de doruğa ulaşmıştır.
Görülmüş olanın seçilmiş kısımlarına odaklanıp,buradan görülmemiş olana genelleme yapıyoruz: teyit hatası
Olmamasına büyük ihtimal verilen şey de bir Siyah kuğudur. Simetrik olarak, olasılıksız görünen bir olayın gerçekleşmesi, olasılıklı görünen bir olayın gerçekleşmesine denktir.
Her şeyin tanımlanabilir bir nedeni olduğunu düşünüyoruz ve en aşikar olanı alıp açıklama diye etiketliyoruz. Oysa ortada görülebilir bir neden olmayabilir. Hatta sıklıkla, olası bir açıklamanın gölgesi dahi olmaz.
Bir olayın tam da olmasına ihtimal verilmediği için gerçekleştiğini görmek tuhaf değil mi?
Nihayetinde rastlantısallık yalnızca bilgi yokluğudur. Dünya pusludur ve görünümler bizi yanıltır.
511 syf.
·250 günde·10/10
Kitabı ikinci kez okumaya karar verdim.Özümseyemediğim,eksik kalan bir şeyler vardı.Bir solukta okunacak türden bir kitap değil.Her bir sayfası her bir parağrafı dikkatle okunmalı.Bu yüzden yavaş ilerliyorsun,çünkü düşünmeye sevk ediyor.Düşündükçe şaşırtıyor,hiç böyle bakmamıştım diyorsun.
Kitap iş ve özel hayatımızı etkileyen tüm beklenmedik gelişmeleri de açıklamaya yarayabilir.Bakış açınızı değiştirecek türden bir kitap. Öngörülemeyenin gerçekleşmesi(Siyah Kuğu),size yol gösterebilir.
%31 (157/511)
·6/10
Kitabın konusu güzel, bazı bölümlerde gerçekten altını çizdiğim yerler oldu. Fakat genel olarak zorlanarak, hatta kendimi zorlaya zorlaya okuduğum bir kitap oldu. Aynı olayı, o kadar uzun uzun farklı örneklerle, gereksiz kelime kullanarak anlatmış ki okurken inanılmaz sıkıldım. Henüz kitabın başındayken verdiği örnekleri “... bölümde ilerde bahsedeceğim” veya “... bölümde daha önce bahsetmiştim” gibi kendi kitabının bölümlerine o kadar çok atıfta bulunmuş ki, gereksizdi. Siyah kuğu kavramına tanım olan olayı her seferinde verdiği her örnekte siyah kuğu kavramını geçirdiğinde tekrar tekrar “şu yüzden bakın” demesi de oldukça gereksizdi. Genel olarak bahsedilen konu güzel ama kitabın 511 sayfa olmasına hiç gerek olmadığını düşünüyorum. Daha kısa, sade bir dille, daha kolay anlatılabilirmiş.
511 syf.
·6/10
Kitap 2.Dünya savaşından bu yana en etkili 12 kitaptan biri olarak kabul edilmesine ve içerisinde gerçekten değerli fikirlerin bulunması ve bana düşünsel açıdan önemli anektodlar vermesine karşın kitap gereğinden uzun, pratik anlamda önemli olduğunu düşünmediğim ayrıntılar ve hikayeler eklendiğinden dolayı sonlara doğru ciddi sıkılmalar yaşadım. Kitap 511 sayfa olmasına karşın konusu 200 sayfada dahi anlatılabilirmiş.

Kitapta özetle aslında hayatımızdaki bir çok "öngörülemeyen" "olasılık dışı" vb. şeylerin (örn; bilgisayar, internet, lazer gibi) aslında Siyah Kuğu penceresinden bakan kişiler için gayet öngörülebilir olduğunu; dolayısıyla aslında hiçte "olasılık dışı" olmadığını göstermeye çalışılmış. İnsanlar, hayatında her zaman bildikleri şeyler üzerine ilerledikleri için Taleb'in deyimiyle Nerd, yani dar bakış açıları sebebiyle diğer olasılıkları düşünmemektedir. Bu durumda "olasılık dışı" görülen şey karşılarına çıktığında şaşırtıcı olmaktadır.
Okul hayatında başarılı olmasına, belgeler, ödüller, en yüksek not ile diploma sahibi olmasına karşın mezun olduktan sonra iş dünyasında başarısız olan ve buna karşın daha tembel (ancak girişimci) olan kişilerin neden başarılı olduğunun temel göstergesi annelerimizin de hep dediği gibi " evdeki hesap çarşıya uymaz" mantığıdır. İşte buna Siyah Kuğu denir.
511 syf.
·15 günde·Beğendi·6/10
Ekmeğini kısmen istatistikten kazanan biri olarak zorlanarak okuduğumu belirtmeden geçemeyeceğim.
ironik, yazar inanılmaz derecede istatistik bilgisine sahip olmasına rağmen onca bilginin bir işe yaramadığını kitabın başından sonuna kadar vurguluyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nassim Nicholas Taleb
Unvan:
Deneme yazarı
Doğum:
Lübnan, 1960

Yazar istatistikleri

  • 12 okur beğendi.
  • 70 okur okudu.
  • 11 okur okuyor.
  • 163 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.