1000Kitap Logosu
Norman Stone

Norman Stone

Yazar
Derleyen
BEĞEN
TAKİP ET
8.2
56 Kişi
129
Okunma
8
Beğeni
793
Gösterim
Unvan
İskoç Tarihçi ve Yazar
Doğum
Glasgow İskoçya, 1941
Yaşamı
Prof. Dr. Norman Stone (d. 1941 Glasgow, İskoçya) Yakınçağ'da Orta ve Doğu Avrupa tarihi konularında uzman İskoç tarihçidir. Babasının savaşta ölmesi üzerine Glasgow Academy'ye burslu olarak kabul edildi. 1959-1962 yılları arasında Cambridge'de okuyan Stone, master çalışlmasını 1962-65 yıllarında Viyana ve Budapeşte’de, Orta Avrupa Tarihi üzerine yaptı. 1965’ten itibaren Cambridge'de Rus ve Alman Tarihi okutmanlığı yaptıktan sonra Trinity College'de çalıştı. 1984'te Oxford'da Modern Tarih profesörü oldu. 1984-1997 yılları arasıda Oxford Üniversitesi'nde yakınçağ tarihi konusunda profesör olarak ders verdi. Daha sonra Bilkent Üniversitesi'nde görev yaptı. Hala Bilkent Üniversitesi'nde görevine devam etmektedir. Norman Stone'un Wolfson Ödülü’ne layık görülen The Eastern Front 1914-1917 (1975) dışındaki eserleri: "Hitler" (1980), "Europe Transformed 1878-1919" (1983) ve "The Atlantic Revival 1970-1990" sayılabilir. Norman Stone'un bilimsel çalışmalarının odak noktasını, geçmiş ve günümüzdeki Rus-Türk ilişkileri oluşturmaktadır. 1985'e kadar Britanya basınında sürekli yorumlarda bulundu. Aynı zamanda Frankfurter Allgemeine Zeitung ve The Wall Street Journal gazetelerinde yazdı. 1987-1992 yılları arasında The Sunday Times gazetesinde düzenli köşe yazarı olarak makaleler yazdı. 1987-1990 yılları arasında İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher’a dış politika danışmanlığı yaptı. Norman Stone; Almanca, Rusça, Macarca, Lehçe, Fransızca ve Türkçe biliyor. Stone, yaşamını Türkiye ile İngiltere arasında geçirmektedir.
yusuf efe
İmparatorluk Oyunları'ı inceledi.
288 syf.
·
3 günde
·
9/10 puan
Yazar Norman Stone dunyaca unlu İskoç tarihçi. Dunya savaslari uzerine bircok eseri mevcut ve bu kitabinda da savaslara agirlik vermis. Tarafsiz degil Turkiye taraftari yorumlari mevcut, ozellikle Ermeni Meselesi konusunda ;)kitabin konusuna gelince; 1. Ve 2 Dunya Savaslarini bilmedgmz iç yuzeyleriyle ele almis ve donemin liderlerinin birbirleriyle olan iliskilerinden detaylica bahstemis. Ozellikle Avrapadaki guc dengelerinden, Ingiliz ve Almanlarin it dalaşindan ve bolge ustundeki oyunlari detaylica ele alinmis. Yazarin uslubu anlasilir ve kolay. Ben cok begendm, tavsiye ederim. Okuyuculara iyi okumalar..
İmparatorluk Oyunları
Okuyacaklarıma Ekle
10
AkilliBidik
Türkiye Kısa Bir Tarih'i inceledi.
208 syf.
·
39 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Norman Stone kitabında Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş yıllarından Türkiye Cumhuriyeti'nin yaşadığımız son dönemine kadar olan tarihsel gelişmeleri akıcı bir dille sunuyor. Son derece yalın bir anlatımla olayları özetliyor, ama yorumlarını da bizden esirgemiyor. Tarihi, hele bu kadar uzun bir dönem için, sıkılmadan okumak benim gibi tarih sevenler için bile zor; ama Norman Stone yazım dili ile kitabını bir roman kıvamında okutmayı başarmış. Türkiye tarihini de, İslamiyet tarihini de yabancı yazarlardan okumayı sevmişimdir hep, dogmalardan uzak bakabildiklerine inandığım için. Bu kitapta da aynı zevki yakaladım. Pekiştirmek için üst üste 2 kez okuduğum bu kitap bir başucu kitabı olmaya aday.
Türkiye Kısa Bir Tarih
Okuyacaklarıma Ekle
18