Nuray Türk

Nuray Türk

Yazar
6.2/10
11 Kişi
·
27
Okunma
·
1
Beğeni
·
1.307
Gösterim
Adı:
Nuray Türk
Unvan:
Yazar
Doğum:
Tunceli, 1982
Nuray Türk 1982’de Tunceli’de doğdu. Lise öğrenimini İzmir Bornova Altay Ticaret Meslek Lisesi’nde gördü, lisansını Anadolu Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde yaptı. İlk kitabı Zignata Geçidi 2012’de yayımlandı.
Adam afallamış bir suratla gözlerini kısarak, "İrfan mı? Bu ne Rus ismi mi?"
İrfan başını sallayarak titrek (korkma, övün) bir sesle "Hayır efendim, bu bir Türk ismi" dedi.
476 syf.
·Beğendi·8/10
Nadir Spoiler ! (Çok Değil)

Kitabımızı iki açıdan merak ediyordum. İlki bir Türk yazarın hayal gücü ne kadar olabilir ve diğeri de Burak Turna ve Orkun Uçar gibi hayallerini kitaba döken insanlardan sonra bir başka Türk yazar Fantastik bir kitap yazabilir miydi diye.

Yazarımızın hani kitabı hangi karakterlerle yazsam diye yaşadığı iç çatışmasını hemen fark ediyoruz çünkü İrfan ve –hadi bu da olsun- Helin varken aynı anda Bayan Lucy ve Ruht ile Bruce de olaya dahil olmuş. Çok fazla karakter ve kişilik işin içinde olduğunda kafam karışıyordu tabi bunun olumsuz etkisini de belirtmek gerek. Olayın Kanada'da başlaması gibi.

Tabi biz İrfan ve Helin’in yatılı okula gitmesiyle başlayan hikaye üzerinden devam edeceğiz. İrfan'ın Türk olduğunu her fırsatta dile getirmesi ve kavgada bile Türk gibi davranması hem güzel hem de komikti. Arkadaşı Bob'a da içim ısındı tabi ki. Bu grubumuz henüz daha başlarda yetimhanenin iç yüzünü öğrendikleri gibi oradan uzaklaştırılmış ve bir başlarına bırakılmışlardı. Çocuklarımızın yaşadıkları yanında bir de diğer halka bakalım.

Şaron Gezegeni ve Onika Halkı. Tabi biz de olayın büyüsüne kapılmaya devam ediyoruz. Tabi olumlu konuştuk biraz da olumsuzluk verelim. Mesela bu gezegendekiler geçmişten dolayı insanlara tapıyor başta da İsa geliyor ama yazarın biraz kafası karışık olduğundan o da şaşırmış ve dini olayları karıştırmış. Tanrı rolü verilen İsa bir yana Rahiplerin tam olarak 394'te "Baba, Oğul ve Kutsal Ruh" adına kutsama yapması da eğer Tanrı yerine geçen Baba rolü İsa için verildiyse oğul kimdir, yok Tanrı denilen bir şey varsa ve İsa, oğul olacaksa Tanrı kimdir? Yazarın biraz kendi yazdıklarıyla kafasının karıştığını gözlemlediğim gibi bu tarz kitaplarda özellikle bizim yazarların bu din konusunu karıştırmadan da kitaplarını yazabilecekleri hatta daha iyi yazacakları görüşünü savunuyorum ben. Bilmem siz ne düşünürsünüz ? Tabi yine yakın sayfada yani 295'te de yazarımız bir dünya dışı varlığa "Gidip biraz dinlencem" şeklinde konuşma yaptırarak o içtenliğini ve bizim millete özgü yanını konuşturmuş ya da 303de geçen Köstekli Saat, helal olsun.

Biraz da kitabın finali hakkında konuşmak istiyorum. Yani kolay değil 5 saat gibi bir zamanda okudum şu kitabı ve çok akıcı olduğu için e acayip mutlu oldum ama öyle de final olmazdı yani. O kadar heyecan aksiyon bir anda ne oldu dedirtti yani. O finalin üstüne ben "Gökten 3 Elma Düşmüş" gibi bir ilerleme bile beklerdim yani. Finali bitirme sahnesi hariç kitap benim için oldukça güzeldi ve ne yalan söyleyeyim, beğendim. Fantastik bir kitap ama uçan insanlar, ölüyü diriltenler gibi klişe şeylerin olmaması da kitabı gözümde yüceltti. Keyifli okumalar, iyi günler dilerim..
476 syf.
·Puan vermedi
Bir solukta okuduğum sürükleyici kitaplardandı. Okurken adeta hayal gücünüzle el ele vererek seyre dalıyorsunuz. Konusu her ne kadar gerçek dışı olsa da kendinizi inandırmakda hiç de geç kalmıyorsunuz. Ağır olmayacak ve keyifle bir solukta okunacak basit bir kitap arayışındaysanız öneririm. Ancak ekstra beklentiler içinde kitabı elinize almamanızı da belirtmeden geçmeyeyim :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Nuray Türk
Unvan:
Yazar
Doğum:
Tunceli, 1982
Nuray Türk 1982’de Tunceli’de doğdu. Lise öğrenimini İzmir Bornova Altay Ticaret Meslek Lisesi’nde gördü, lisansını Anadolu Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde yaptı. İlk kitabı Zignata Geçidi 2012’de yayımlandı.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 27 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 9 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.