Oğuz Saygın

Oğuz Saygın

7.6/10
123 Kişi
·
576
Okunma
·
42
Beğeni
·
6.112
Gösterim
Adı:
Oğuz Saygın
Unvan:
Türk Kişisel Gelişim ve N L P Uzmanı
Doğum:
İstanbul, 1952
Oğuz Saygın, 1952 yılında İstanbul'da doğmuştur. Oğuz Saygın deyince akla ilk gelen şey "NLP" (Zihin Dili Proglamlaması) 'dir. İsmi ile özleşleştiği gibi kendisi, bireysel ve kurumsal gelişim uzmanı ve NLP uygulayıcısıdır...

Oğuz Saygın, İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nden mezundur. Uzun yıllar eğitim sektöründe bulunmuş birisidir.Bu sektördeki deneyimlerinden sonra,1996 yılından itibaren kişisel gelişim alanında kendini yetiştirerek profesyonel olarak eğitim seminerleri vermeye başlamıştır.

Kendisi 2003 yılında "Dünyanın İlk Master Trainerı" olarak ün yapmış olan Dr.Wyatt Woodsmall'dan eğitim almıştır.Bu eğitimler sonunda Oğuz Saygın, NLP trainer olmuştur.

Bundan başka trainer Robert Smith ve master trainer Debra Wylte ile de çalışmalarda bulunmuştur.Bu kazançları sonucunda bir çok gazete ve dergide makaleler yayınlamıştır.

Oğuz Saygın'ın yazış olduğu ilk eser, "Negatif LimanlardaN Pozitif Sulara" adlı kitaptır.Bu kitap 2004 yılında Hayat Yayınlarından yayınlanmış tam 40 baskı yapılmıştır.Avrupa'nın bir çok ülkesinde psikologlar tarafından Türk vatandaşlarına tavsiye edilmiştir...

Oğuz Saygın, motivasyonu artırmaya yönelik seminer hizmeti vermektedir.Çeşitli kurumlarda, anne babalara yönelik seminerlerine devam etmektedir.Bunların yanında eğitim kurumlarına, dershanelere,şirketlere danışmanlık yapmaktadır.

Ayrıca, öğrenci, öğretmen, yönetici, sporcu, siyasi parti yöneticilerine de bireysel danışmaknlık hizmeti sunmaktadır..

Kendisi uzun yıllar profesyonel olarak masa tenisi ile ilgilenmiş, milli takımımıza da sporcular yetiştirmiştir...

Oğuz Saygın, INLPTA Uluslararası Nöro Linguistik Proglamlama Eğitmenleri Birliği üyesi ve uluslararası öğretmeni durumundadır...

Sayabileceğimiz başlıca kitapları şunlardır:

Kişisel Değişim Stratejileri

Başarı Rehberi

Bilge Simitçi

Hayatın İçinde Kişisel Gelişim

Beyin Gücünü Geliştime adlı kitaplarıdr.Ayrıca bunların yanında eğitim CD'leri de yer almaktadır...
Mutluluk denen değerli elması dünyanın dört bir yerinde arayanlar bulamazken evlerinde arayanlar ellerinde buldular.
" Emir kipi kullanmayın.
İnsanların kalplerini onları zorlayarak değil,
Onlarla iletişim kurarak kazanabileceğinizi unutmayın."
Eğitimlerden birinde çocuklara şu soruyu sormuştuk:Bir adam ve yanında kuzu kurt ve ot var.Adam bu üçünü dereden kayıkla karşıya geçirecek ama her karşıya geçişinde sadece birini yanına alabiliyor.Kurt kuzuyu, kuzuda otu yemeden bunları nasıl karşıya geçirir?Büyük şirketlerde bu sorunun cevabını hep farklı bekliyorum ama cevap hep aynı oluyor:ilk önce adam kuzuyu geçirir, sonra döner kurdu geri alır ve onu karşıya geçirir.Geri dönerken kuzuyu geri alır ve geri götürür.Kuzuyu orada bırakıp otu karşıya geçirir ve son olarak dönüp kuzuyu alır.
Küçük çocuklarla yapmış olduğumuz çalışmaların birinde bu soruyu sorduğumda içlerinden biri şöyle dedi:O kurt çobanı yemez mi?Büyük şirketlerdeki yöneticilerden hiç böyle bir soru gelmemişti.Bunun üzerine bende dedim ki:O, küçük bir kurtmuş.O sırada diğer bir çocuk parmak kaldırarak şöyle dedi:'O zaman o kurt, o kuzuyu nasıl yiyecek?'
İnsanları her yönüyle anlatan bir kitap... İnsanların sevgi dilleri, insanların karakterleri, farklı kişilikteki insanların davranış biçimleri, insanların karar alırken veya motive olurken bunları neye göre yaptıkları, insanların ilgi odakları, görsel, dokunsal ve işitsel algı, matematiksel- mantıksal zeka dışında 7 farklı zeka türünün olduğu çoklu zeka kuramı vb. birçok konuyu akıcı bir dille anlatıyor yazar. Etkili bir iletişim için 6 temel yoldan bahsediyor.
S evgi dilleri
İ nsan kişilikleri
M etaprogramlar
İ lgi odakları
T emsil sistemleri
Ç oklu zeka
Bunlara ek olarak bir de " İ nsan" kelimesini ekliyor.
Baş harflerinden çıkan Simitçi kelimesini kitabın başrolü yapıyor yazar ve bilge simitçi bu 6 etkili iletişim yollarını kısa kısa hikayelerle, önerilerle, testlerle ve mantık soruları sorarak anlatıyor.
Kitabın dili çok sade ve çok akıcı. Aynı zamanda kitapta görsellerden de yararlanmış yazar. Bu kitabı daha da çekici yapıyor bence. Başlandığı zaman kısa bir sürede bitirilebilecek bir kitap. Her sayfasını okurken aslında birazda kendinizi analiz ediyorsunuz ben bunlardan hangisiyim diyerek. Ben beğenerek okudum ve herkese ama herkese tavsiye ederim okunmasını. Keyifli okumalar dilerim...
Hani hayatta belli başlı hedeflerimiz vardır ve bunlara bir şekilde ulaşmak isteriz. Bu kitapta bu hedeflerimize ulaşmak için gerekli aşamalardan bahsedilir. Bunlar bir takım değerlerimiz öncelik sırasına göre ulaşılır.
" Değerlerimiz ; bilmek , olmak , yapmak , yakın olmak , sahip olmak ."
Hedeflerimizi yerine getirirken hangi değerin öncelikle yapılmasını çözdük mü önümüz de kimse duramaz.
Dili ve incelemeleri mükemmel. Yazarımızla mutlaka bir tanışma fırsatı oluşturup eğitim almak isterim.

-İletişimin altın anahtarlarından biri, karşımızdaki kişiye onun arzu ettiği gibi davranmaktır.
-Değiştirebileceğimiz tek kişinin yalnızca kendimiz olduğunu anladığımızda iletişimde en geçerli ve en kısa yolu da keşfettik demektir.
-Kendimizi tanımadan, kişiliğimizi geliştirmeden başkalarıyla geçinmeyi öğrenemeyiz.
Kitabı, denenmiş teknikler ile kurgulanmış bir pratik yeti kazandırma bilgisi kitabı olarak tanımlayabiliriz. Ancak şöyle bir eleştiri getirebiliriz ki bu kitapta bulunan teknikler genele hitap etmez gibi geliyor bana. Bu sebeple okuyacak olanlar kitabı bitirdikten sonra kendi yöntemlerini de geliştirebilirler.
Kitap İnceleme Yazısı

Kitap Adı : Negatif Limanlardan Pozitif Sulara

Yazarı : Oğuz Saygın

Yayınevi : Karma Kitaplar

Baskı : 96. Baskı /Ocak 2017 /162 Sayfa


Bazılarına bilim, sanat, teknoloji, sosyal bilimler, edebiyat alanlarında kitap okuyup, uygulamanın, üretmenin, paylaşmanın önemini vurguladığımda; bu alanları önemsediğini fakat vaktinin olmadığını, vaktinin olmadığını ispatlamak için de neredeyse 100 sayfalık kitabi savunma yapmaya niyetlendiğini görürsünüz.

Kimsenin tercihine, önceliğine elbette karışamayız. Güzel bulduğumuz, önemsediğimiz değerleri paylaşmakla mükellefiz.

“Yılda 1 (bir) adet kitabı ancak okuyabilirim” düşünce ve niyetinde olanlar varsa ilk yıl bu kitabı okumalarını öneririm. 96 baskı yapmış, 2 günde okunabilecek olan kitap, bu övgüyü fazlasıyla hak ediyor. Zaten okuduğunuzda, yılda 1 kitapla yetinmeyecek, ayda 1 kitabı hedefleyeceksiniz önce.


Kişisel gelişim tanımına açıklık getirelim. Bu kitap; kişisel gelişim, eğitim ve değişim kavramlarını NLP yöntemi ile yorumlamış harika bir yaşam/başarı/mutluluk reçetesi.

Kişisel gelişim bir ana bilim dalı değil, fakat birçok bilim ile dolaylı dolaysız irtibatlı bir alan.

Kişisel gelişimi kavramını dar bir alana hapsedemeyiz.

Bireyin gelişim ve değişimine olumlu katkı sağlayan her öğeyi, öğretiyi bu alana dahil edebiliriz.


Bazıları, anlamadığından veya anlamak istemediğinden, kendi beklentisini boşa çıkaracağından; ilgi ve değerini düşüreceğinden,

“kişisel gelişim kitaplarına karşıyım” diye tutarsız, dayanaksız bir görüş ortaya atarlar.

Neye karşı değilsiniz o zaman, kişi gelişmemeli mi ya da gelişmek için ne yapmalı?

Alternatif de sunamazlar. Bazı bağnaz anlayışı temsil eden birey veya oluşumlar, bu slogan ile yürümekten yanadırlar. Neden? Çünkü sadece kendi önerdikleri yaşam tarzını benimseyip, sadece önerdikleri kitapların okunmasını ve dışına çıkamamasını arzu ederler.

Çıkılırsa, taraftar, mürit ve itaat eden bireyi kaybedecekleri zehabına kapılırlar.


Günlük yaşamda pozitif bir bakış açısı geliştiremedikten sonra; sayısı diploma, unvan, mülk sahibi olsanız ne değişecek ki? Tek kişilik dev kadro ile, kendi maddi değerlerinizi bir odaya veya adaya hapsetmiş olursunuz. Daha edebi vurgu beklentisinde olanları, “kendini düşünen kendi kadardır” adlı halk şiirimi okumalarını öneririm.


Sayın Oğuz Saygın’dan okuduğum bu ikinci kitap. Vakit buldukça diğerlerini de okuyacağım.

Anlatımlarını kendimden bir parça gibi hissettim.

Sizler de pozitif sulara yelken açmakta geç kaldıysanız veya bu yolculuğunuzu daha kalıcı, verimli, sağlıklı hale getirmek istiyorsanız, işte size güzel bir kılavuz kaptan.

Devamını kitaba havale ediyorum, iyi okumalar.


10.02.2018

Ali Rıza Malkoç

#armozdeyis
Okurken çokça güldüğüm bi kitaptı :)) Hele de ahanda bu benim dediğim kısımlarda :) Okurken etrafımdaki insanların analizlerini yapmak "bak bak sen kırmızınsın, sen mavisin" güzeldi. Etrafında bolca kırmızı olan ve onları daima idare eden ben, Ah kendim seviyorum seni :)))) Keyif alacağınızı düşünüyorum. Bakın bakalım siz Arthur'un şövalyelerinden hangi renksiniz? :)
Yazar ; Dört ayrı renkle ( Kırmızı , Mavi , Yeşil ve Sarı ) insan karakterlerini ,davranışlarını ,insanların birbirlerini kolay bir şekilde anlamalarını ve ona göre davranmaları gerektiğini anlatmış bu kitabında .Tabi öncelikle kişi kendi rengini ( kişisel özelliklerine göre ) belirledikten sonra karşıdaki insan-ların rengini belli bir süre tanıdıktan sonra belirleyip ona göre davranması gerekir. Son derece güzel bir kitap .Tavsiye ederim. İyi okumalar !
Herkesin kütüphanesinde olması gereken kitaplardır kişisel gelişim romanları. İnsan bunları okurken kendisini tanıma , insanları tanıma fırsatı buluyor. Kendi içsel dünyasını keşfedip, bilinmezlikleri açığa çıkarıyor. Kendine özeleştiri yapıyor, empati kurmayı öğreniyor. Hedeflerini belirliyor. Kim olduğunun bilincine varıyor. Kişisel gelişim romanlarının oldukça faydası var, say say bitmez. Kütüphanemde bunlar gibi okunmayı bekleyen bir çok kitap var. Yani kişisel gelişim romanlarının yeri bende ayrı. Hala bir kişisel gelişim romanı okumadıysanız durmayın derim, bir tane de siz okuyun :)
Kişisel gelişim alanında Mevlana felsefesi bence çok önemli. Çünkü Mevlana kişilik konusunda mükemmel bir düşünür ve Oğuz Saygın da bunun bilicinde olmalı ki onun düşünceleriyle bize nasıl düşünmemiz gerektiği konusunda yardım amacıyla kaleme almış sanırım bu eserini. İlgisi olan olmayan herkesin okuması gereken türde bir kitap.
anlatım tarzı biraz farklı bir kitaptır. madde made sıralamak yerine çoğu davranışa şahane örneklerle desteklemiş ve insanın üzerinde etki kurulmaya çalışılmıştır.. Bir yaşam koçunun size en iyi öğretebileceği ve uygulanması en kolay bilgilerin bulunduğu kişisel gelişim amaçlı bir kitaptır.. eğer ki bir sınav arefesinde iseniz mutlaka okuyun destekleyici videolarda vardır onlarıda izlerseniz kendinize olan güveni çok iyi bir şekilde aşılamış olmakla yeni başarılara imza attırabilecek bir yönlendirici kitaptır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Oğuz Saygın
Unvan:
Türk Kişisel Gelişim ve N L P Uzmanı
Doğum:
İstanbul, 1952
Oğuz Saygın, 1952 yılında İstanbul'da doğmuştur. Oğuz Saygın deyince akla ilk gelen şey "NLP" (Zihin Dili Proglamlaması) 'dir. İsmi ile özleşleştiği gibi kendisi, bireysel ve kurumsal gelişim uzmanı ve NLP uygulayıcısıdır...

Oğuz Saygın, İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nden mezundur. Uzun yıllar eğitim sektöründe bulunmuş birisidir.Bu sektördeki deneyimlerinden sonra,1996 yılından itibaren kişisel gelişim alanında kendini yetiştirerek profesyonel olarak eğitim seminerleri vermeye başlamıştır.

Kendisi 2003 yılında "Dünyanın İlk Master Trainerı" olarak ün yapmış olan Dr.Wyatt Woodsmall'dan eğitim almıştır.Bu eğitimler sonunda Oğuz Saygın, NLP trainer olmuştur.

Bundan başka trainer Robert Smith ve master trainer Debra Wylte ile de çalışmalarda bulunmuştur.Bu kazançları sonucunda bir çok gazete ve dergide makaleler yayınlamıştır.

Oğuz Saygın'ın yazış olduğu ilk eser, "Negatif LimanlardaN Pozitif Sulara" adlı kitaptır.Bu kitap 2004 yılında Hayat Yayınlarından yayınlanmış tam 40 baskı yapılmıştır.Avrupa'nın bir çok ülkesinde psikologlar tarafından Türk vatandaşlarına tavsiye edilmiştir...

Oğuz Saygın, motivasyonu artırmaya yönelik seminer hizmeti vermektedir.Çeşitli kurumlarda, anne babalara yönelik seminerlerine devam etmektedir.Bunların yanında eğitim kurumlarına, dershanelere,şirketlere danışmanlık yapmaktadır.

Ayrıca, öğrenci, öğretmen, yönetici, sporcu, siyasi parti yöneticilerine de bireysel danışmaknlık hizmeti sunmaktadır..

Kendisi uzun yıllar profesyonel olarak masa tenisi ile ilgilenmiş, milli takımımıza da sporcular yetiştirmiştir...

Oğuz Saygın, INLPTA Uluslararası Nöro Linguistik Proglamlama Eğitmenleri Birliği üyesi ve uluslararası öğretmeni durumundadır...

Sayabileceğimiz başlıca kitapları şunlardır:

Kişisel Değişim Stratejileri

Başarı Rehberi

Bilge Simitçi

Hayatın İçinde Kişisel Gelişim

Beyin Gücünü Geliştime adlı kitaplarıdr.Ayrıca bunların yanında eğitim CD'leri de yer almaktadır...

Yazar istatistikleri

  • 42 okur beğendi.
  • 576 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 320 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları