1000Kitap Logosu
Pierre Boulle
Pierre Boulle
Pierre Boulle

Pierre Boulle

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.0
1.413 Kişi
2.841
Okunma
50
Beğeni
2.428
Gösterim
Tam adı
Pierre François Marie Louis Boulle
Unvan
Fransız Yazar
Doğum
20 Şubat 1912
Ölüm
30 Ocak 1994
Yaşamı
Pierre François Marie Louis Boulle, 20 Şubat 1912'de Avignon'da dünyaya geldi. Elektrik mühendisliği eğitiminin ardından, 1936-1939 yılları arasında Hindiçin'de kauçuk üretiminde çalıştı. II. Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle, Fransız birliklerine katılarak Singapur'a gitti. Birmanya, Çin ve Hindiçin'de savaştı, 1943 yılında Vichy hükümeti yandaşlarınca hapsedildi. 1944 yılında yerel yöneticilerin desteğiyle hapisten kaçarak savaşın sonuna dek İngiliz Özel Kuvvetleri hizmetine girdi. Savaşın ardından bir süre Malezya'da ziraatçılıkla uğraştı ve Paris'e döndü. 1952 yılında dünyaca ünlü olmasına yol açacak Kwai Köprüsü adlı romanını yayımladı. Boulle, bu romanıyla Fransa'da Sainte-Beuve Ödülü'ne layık görüldü. 1957 yılında filme aktarılan Kwai Köprüsü birçok Oscar Ödülü kazandı. 1963 yılında diğer ses getirmiş romanı Maymunlar Cehennemi'ni yayınlayan Pierre Boulle, 1976 yılında bütün yapıtlarıyla Fransız Edebiyatçılar Derneği'nin büyük ödülüyle taçlandırıldı. 30 Ocak 1994 tarihinde, geride 35 kitap bırakarak, Paris'te yaşama veda etti.
Özgün Coşkun
Maymunlar Gezegeni'yi inceledi.
208 syf.
·
3 günde
·
8/10 puan
Evrim İnsana Karşı
Bilimsel keşifler amacıyla bir uzay gemisinde yolculuk eden 3 insan Dünya’ya çok benzeyen bir gezegene inerler. Bu yeni keşfedilen gezegen Dünya’ya o kadar benzemektedir ki ismini bile kız kardeş anlamına gelen Soror koyarlar. Ancak bu yeni gezegende bir tuhaflık olduğunu anlamaları çok uzun sürmez. Kitap kısa kısa bölümlerden oluşuyor. Zaten 200 sayfalık bir eser olduğu için rahatlıkla kısa sürede okuyup bitirebilirsiniz. Kitabı okuduğumda düşündüğüm şey şu oldu, bu kitap kesinlikle daha uzun bir roman olmalıymış. Boulle bu kadar iyi bir konu bulmuşken bu kadar kısa kesmemeliydi bence. Aynı akıcılıkta okunabilecek 500-600 sayfalık bir kitap çıkabilirmiş. Boulle’nin yapmadığını daha sonra Hollywood bol bol yaptı. Neredeyse her sene yeni bir Maymunlar Cehennemi filmi vizyona giriyor. Bilimkurgu dünyasının bu kült eseri eğer insanların kolektif bilinçten yoksun olması durumunda ne durumda olacağına dair önemli bir kitap. Temel olarak gene evrim teorisi baz alınmış kitapta. Çok fazla detaya girmek kitapla alakalı spoiler vermek olacağı için kısa kesiyorum bu konuyu. Ancak kısaca maymunlarla insanların rolleri değiştiğini düşünün. Artık laboratuvarlarda maymunların yerine insanların kobay olarak kullanıldığını, sıradan bir hayvan gibi muameleye maruz kaldığını düşünün. Böyle bir durumda Soror gezegenine yeni gelmiş ve bu gerçekle karşılaşmış olan kahramanımız Merou’nun insanlara mahsus kibrinin nasıl darbe yediğini düşünün. Maymunlar tarafından avlanan, esir edilen, kobay olarak kullanılan bir insan ırkı. Ve kendini düşünen bir canlı olarak kanıtlamaya çalışan Merou. Kitap beni birkaç konuda düşünmeye sevk ediyor. İlk olarak temel gereksinimler söz konusu olunca on binlerce yıllık gelişimi bir kenara bırakıp tekrar ilkel benliğimize bürünmemiz. İkinci olarak bir gruba dahil olduğumuzda o grup medeniyet olarak bizden geri de olsa, onlara uyum sağlayabilmek amacıyla deyim yerindeyse geriye doğru evirilmemiz. Kitapta yok artık bu kadar da olmaz diyebileceğiniz birçok satır var. Ancak adı üzerinde bilim-kurgu. Ve şurası kesin ki, bilim ile fantezi dünyası arasında ince bir çizgi var. Sizin fantezi olarak görebileceğiniz bir şey, başkasının gerçeği olabiliyor. Bu sebeple gerçekçi değil gibi yaklaşımlarda bulunmak yanlış. Kitap tam bir bilimkurgu klasiği olduğu için bilimkurgu sevenleri muhakkak kitaplığında olması gereken bir eser. Keza bilimkurguya yeni başlayacaklar için de ideal bir kitap. Son olarak İthaki’ye bir iki sözüm var. Gerçekten bilimkurgu klasiklerini yayınlayarak başarılı bir iş yapıyorlar. Ancak aynı başarıyı kitap kalitesinde göremiyorum. Kitapta birçok imla ve yazım hatası vardı. 2015’ten beri yayımda olan bir kitapta hala bu tür hatalar olması kabul edilebilir değil maalesef. Keşke kitabı baskıya vermeden önce daha dikkatli okusalar.
Maymunlar Gezegeni
9.1/10
· 2.808 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
17
Zeynep Yılmaz
Maymunlar Gezegeni'yi inceledi.
208 syf.
·
Puan vermedi
Bu kitap hakkında nasıl bir inceleme yaparım bilmiyorum.Tek kelimeyle muhteşem. Çok uzun süre favori kitabım kalıcakmış gibi geliyor.Çünkü bunun üzerine yazabilen bir yazarla henüz tanışmadım. Evrende farklı ırklar bulmak için yola çıkan bir bilim adamının hayatını anlatıyor.Tek farkla aynı dünyaya benzeyen yaşam koşulları aynı dünya gibi olan bir gezegen.Ama tek farkla insanlar gezegeni yönetmiyor.Yönetiliyorlar... Kitabı elinizden bırakamayacaksınız.Tek solukta okunacak bir kitap.
Maymunlar Gezegeni
9.1/10
· 2.808 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Berat Arslan
Maymunlar Gezegeni'yi inceledi.
208 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Zamanında bir fizikçinin dediği gibi “Tanrı zar atmaz.” Evrende tesadüf yoktur. Hayatımda okuduğum en iyi kitaptı gerçekten. Bilimkurgu klasiklerinden en iyisi olabilir. Tek kelime ile bayıldım. Bu kitabı tüm maymun severlere öneriyorum. -Mi Berat
Maymunlar Gezegeni
9.1/10
· 2.808 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9