Geri Bildirim
Rachel Vincent

Rachel Vincent

7.3/10
86 Kişi
·
361
Okunma
·
20
Beğeni
·
2.073
Gösterim
Adı:
Rachel Vincent
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
ABD, 1978
1978 doğumlu Amerikalı yazar Rachel Vincent iki çocuğu, iki kedisi ve kocasıyla birlikte Oklahoma'da yaşıyor.
Rachel, göründüğünden daha yaşlı ve hissettiğinden daha genç olduğunu söylüyor.
'Kendi deneyimlerimden biliyordum; en kötü anılarımız aklımızdan çıkmazken en iyileri daima parmaklarımızın arasından kayıp gider.'
Rachel Vincent
Sayfa 105 - Kaylee
...Vezir benim en sevdiğim taştı; o ve şah, kral ve kraliçe gibiydi. Ve vezir gerçek hayatta tanıdığım kadınların aksine güçlüydü. Görevi, eşini ne pahasına olursa olsun korumaktı, çünkü şah zayıf ve pratikte savunmasızken -bir karede tek kez ilerleyebilir-vezir tahtada hiçbir sıralama olmadan ilerleyen en güçlü taştı...
Diğer dişi kedilerin benim gibi düşünmeye başlayacaklarından korkmuyorsunuz. Düşünmeye başlayacaklarından korkuyorsunuz, nokta! Kendi fikirleri olan bir kadınla baş ne yapacağınızı bilemezsiniz...
Fantastik türde bir kitap. İçinde kedi adamlar var. Yazarın bu yeni türü bize tanıtması gerekiyor en başta ama ben bu tür kitaplarda şöyle yapıyoruz, şu tür insanlarız, şu özelliklerimiz var gibisinden doğrudan anlatımları sevmiyorum. Daha çok yine ayrıntılı bilgiler içeren ama bu bilgilerin satır aralarında saklı olmasını, olay örgüsü içinde direkt anlatılmadan hissettirilmesini seviyorum. Kitabın ilk 100 sayfasında bu yüzden gerçekten sıkıldım ve bir ara yarım bırakıp sonra tekrar dönmeyi düşündüm ama biraz daha devam edince Kızın düşünce yapısını, karakterini, tutarsızlıklarını sevmeye başladım.

Konusuna değinecek olursam kedi adam türümüz var. Bu insanlar daha doğrusu yarı insanlar konsantre olarak panter gibi bir kediye dönüşebiliyorlar. Grup halinde yaşıyorlar ve bir liderleri var. Türlerinde dişi sayısı az olduğu için dişiler çok kıymetli. Belli bir yaşa gelinde nesillerini devam ettirebilmek için çocuk doğurmaları gerekiyor.Grubun liderinin kızı ve ana karakterimiz Faythe kendisinin çocuk doğurma makinesi olarak görüldüğünü düşündüğü, kendi geleceğinin önceden planlanmasına dayanamadığı ve özgür ruhlu olduğu için grubundan kaçıp özgürlük arayışında. Tabi tüm kaçış çabaları olumsuz sonuçlanması sonucu üniversiteye gitmek için babasıyla anlaşma yapıyorlar. Neyse konusunu biraz fazla uzattım ilginizi çektiyse okuyun. :))

İlk kısımlar etrafı, karakterleri tanımakla geçse yarısından sonra macera başlıyor ve kitap akıcılığını kazanıyor. Çevirisi güzeldi. Fantastik ve Bilim-Kurgu kitaplarında edebi değer beklemediğim için dili hakkında yorum yapmıyorum.
Bu arada şu kedi içgüdüsü olayını hiç sevmedim bir şeyleri parçalamak istemek ve daha kötüsü o bir şeylerin bir insan olması hoş değildi. Bu ikisi dışında kitabı sevdim.
Keyifli okumalar. =))
Serilerin ikinci kitapları genellikle sevilmez. Ama ben bu kitabı ilk kitaba oranla daha fazla sevdim.
Feminist yaklaşımlar gerçekten çok hoşuma gitti. Bir erkeğin yapabileceklerini bir kadının da yapabileceğini okumak güzeldi.
Aynı zamanda birçok kitapta gördüğümüz kurtadamlar gibi fazla bilindik fantasik bir öğe yerine kedi adamlar kedi kadınların kullanılması da gayet orijinaldi.
Kitapta müstehcen kısımlar vardı ama beni rahatsız etmedi. Küçük yaştaki okuyucuların okumaması tavsiye edilir.
Onca vampirden, kurtadamdan, melekten sonra değişik bir şeyler okumak güzel. Eksikleri yok değil ama insan böyle bir kitabı da mükemmel olduğu için okumaz diye düşünüyorum. Bir fantastik roman serisinden beklenebilecek ölçütlerin çoğunu karşılıyor. Aksiyon, aşk, doğa üstü yaratıklar ve diğerleri. Kısaca sürükleyici ve eğlenceli.
Bu seri her kitapta daha iyi bir hal alıyor. Yeni karakterler o kadar güzel bir şekilde ekleniyor ki asla tuhaflık hissetmiyorsunuz. Zaten kitap konu itibariyle gayet orijinal bir hikayeye sahip. Kedi adamlar yeterice harikayken birde dönüşüm geçirebilen ayılar eklendi ve tüm konu ekstra muhteşem bir hale geldi.
Kitap elimde biraz süründü normalde 2 veya 3 günde bitirebilirdim ama final zamanıma denk geldi ve pek okumaya fırsat bulamadım. Okuduğum süre sizi yanıltmasın. Birçok kişi seriyi ilk kitabı okuduktan sonra bırakıyor. Büyük hata okumaya devam edin ne demek istediğimi anlayacaksınız .
Kitap çok güzel ama bazı yerlerde çok fazla 18 yaş üstüne girmiş buna rağmen akıcı bir dili var.kitap daha çok hayal gücümüze hitap ediyor elime aldigim gibi bitirdim sa Baha kadar uyulmaması kitabı bitirmek için.
Dönüşüm Serisi vol. 1 :) Kitap elimde 1 ay süründü. Ne zaman okumaya kalksam iş çıktı. Başlarda ana karaktere olan sinirimden okumakta zorlandım. Çünkü yok böyle biip bir kız!! Ama yarıdan sonra güzel bir aksiyon başladı. Serinin çok olumlu eleştirileri var. Bu yüzden ilk kitapla karar vermemek lazım. Yalnız Faythe'in sizi epey sinir edeceğine garanti verebilirim :) Kapaklara da bayıldım :)
Berbat ve vasat bir final. Yazar ne meraklı așk üçgenine.. Zaten felsefik bir kitap yazmıyorsun ama iğenç bir sekil ekleyerek seriyi vasata dönüștürüyorsun... Al sana dönüșüm.

Yazarın biyografisi

Adı:
Rachel Vincent
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
ABD, 1978
1978 doğumlu Amerikalı yazar Rachel Vincent iki çocuğu, iki kedisi ve kocasıyla birlikte Oklahoma'da yaşıyor.
Rachel, göründüğünden daha yaşlı ve hissettiğinden daha genç olduğunu söylüyor.

Yazar istatistikleri

  • 20 okur beğendi.
  • 361 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 158 okur okuyacak.
  • 8 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları