Refik Erduran

Yazar 7,7/10 · 14 Oy · 11 kitap · 26 okunma ·  6 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

6 okur beğendi.
14 puanlama · 6 alıntı
0 haber · 1.513 gösterim
26 okur kitaplarını okudu.
20 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
0 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Refik Erduran'ın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Refik Erduran'ın Biyografisi

Ahmet Refik Erduran (13 Şubat 1928, İstanbul), Türk oyun yazarı ve gazetecidir.

Kökleri Karamanoğulları Beyliği'ne dayanan bir aileden gelir. Dedesi, ağır ceza reisi Ahmet Erduran, babası asker ve avukat Hüsamettin Ahmet Bey'dir. Annesi ise Türkiye’de ilk resimli dergiyi çıkaran Maarifçi Mustafa Refik Bey’in kızı Refika Hanım'dır. Çiftin ikinci çocuğu olan Refik Erduran, 13 Şubat 1928'de İstanbul'da dünyaya gelmiştir.

Çocukluğunu Salacak (Üsküdar)'ta bir yalıda dadıların gözetiminde geçirdi. İlköğrenimini Nilüfer Hatun İlkokulu ( o zamanki adıyla 15. İlkokul)'da tamamladıktan sonra öğrenimine Robert Kolej'de devam etti. İlk oyununu Robert Kolej'de iken yazdı ve oyun 1948 yılında okulun tiyatrosunda "Kahraman" adıyla sahnelendi.

Erduran, Robert Kolej’den lisans derecesini aldıktan sonra 1947 yılında Tiyatro Tarihi ve Dram Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi için Cornell Üniversitesi'ne gitti. Hayranı olduğu Nazım Hikmet'in cezaevinde hastalandığını ve durumunun kötüleştiğini öğrenince onunla tanışma arzusundan ötürü 1949 yılında Türkiye'ye döndü.

Refik Erduran'ın Kitapları Kitap Ekle

7,8/ 10  (5 Oy) ·  7 Okunma
8,5/ 10  (2 Oy) ·  2 Okunma
8,0/ 10  (1 Oy) ·  2 Okunma
0,0/ 10  (0 Oy) ·  2 Okunma
8. Kavşak (Dünyayı kadınlar kurtaracak)
8,0/ 10  (1 Oy) ·  1 Okunma
10. İblisler, Azizler, Kadınlar (Bir Tuhaf Adamın Anıları)
0,0/ 10  (0 Oy)
11. Jetonlar Düştükçe (Her Eve Gerekli Gerçekler)
0,0/ 10  (0 Oy)
silaes, bir alıntı ekledi.
14 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Şu "Avrupali" olup olmadığımız hikayesine bakın. Öyle bilinmeyi niçin büyük onur saydığımızı anlayamıyorum. Avrupa aydınlanmayı yaşadı ama, sonra o aydınlığın gücüyle dünyayı soydu, en berbat canavarlıkları yaptı.

Neşe'nin Şarkıları, Refik Erduran (Sayfa 107 - Remzi)Neşe'nin Şarkıları, Refik Erduran (Sayfa 107 - Remzi)
silaes, bir alıntı ekledi.
13 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Allah dünyaya bakmış, görmüş ki parlak değil,
Kadınları yaratmış bir güzel cila diye.
Demiş ki fazla rahat bunları şımartmasın,
Erkeği icad etmiş kadına bela diye.

Neşe'nin Şarkıları, Refik Erduran (Sayfa 40)Neşe'nin Şarkıları, Refik Erduran (Sayfa 40)
Zelişçe, bir alıntı ekledi.
25 Mar 00:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Ben belden aşağısının zebunu olmuş domuzun biriyim."

Domuz, Refik Erduran (Remzi Kitabevi. 2. Basım)Domuz, Refik Erduran (Remzi Kitabevi. 2. Basım)
ozakiabi, bir alıntı ekledi.
12 Oca 19:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Haberlerin çoğu can sıkıcıydı. Her zamanki gibi. Memleket göz göre göre soyuluyor, itin köpeğin biti kanlanırken ihtiyarlar kuyruklarda ölüyor, sokak çocukları kapı önlerinde yatıyorlardı.

Domuz, Refik ErduranDomuz, Refik Erduran
ozakiabi, bir alıntı ekledi.
13 Oca 17:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

- Mantık evliliği diye bir şey vardır. Öyle olsun bu. Kafanı kullan. Akıllı adam her uzvunu bir işe yaratır. Her uzvunu.

Oldum olası sinirime dokunan kahkahalarından birini attı.

Domuz, Refik ErduranDomuz, Refik Erduran
Ebiha abak, bir alıntı ekledi.
11 Nis 23:19 · Kitabı okuyor · Beğendi

“Alçaklardan korkarsan kendin de alçalırsın. Yükseklere çıkmaya bak. Oralarda hava serttir ama ciğerlerin bayram eder.”

Sekiz Oyun, Refik ErduranSekiz Oyun, Refik Erduran

Refik Erduran kitap incelemeleri

silaes, Neşe'nin Şarkıları'ı inceledi.
14 Nis 2017 · Kitabı okudu · 12 günde · 6/10 puan

Kitabı sıkılmadan okudum. Beni gülümseten cümlelerde oldu. Hikayeden çok yazarın dili ve anlatımıni sevdim. Sonunun aceleye getirildiğini "hayat bayram olsa" temasina bağlandigini düşünüyorum. Hikayenin sonlarina dogru neşe ve karisini seven ayyaş sahnesi var. Bu sahne kitabin akisini cok bozmuş. Gereksiz ayrinti olmuş.

Ahmet Y, Domuz'u inceledi.
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Bu kitabın çok fazla bilinmemesine şaşıyorum.Hatta Refik Erduran'ın da tanınmamasına hayret ediyorum.Kendisi döneminin en tanınmış gazetecilerinden ve oyun yazarlarındandır.Nazım Hikmet'in yurttan kaçışına yardım etmiştir.İlk evliliğini Nazım'ın üvey kardeşi ile yapmıştır.İlk kitabı 'Yağmur Duası' o dönemde satış rekorları kırmıştır.
Roman bir gazetecinin hayatını anlatıyor.O dönemde Gazetecilik mesleğinin itibarı henüz sarsılmamışken bir gazetecinin hükümet büyüklerini nasıl dize getirdiğini,büyük paralar kazandığını romandan anlıyoruz.Zira bu sayede kahramanımız sürekli farklı kadınların peşinden koşar.Belli bir zaman sonra eski sınıf arkadaşının karısına aşık olur.Aşk'ın cinsel boyutlarını ele alır ve insanı freoudiyen açıdan ele alır.İnsanın belli bir zamandan sonra belden aşağısının zebunu olduğunu ve insani değer ve duyguları kaybetme noktasına getirdiğini gösterir.En sonunda şu soruyu yöneltir kendine neresindeyiz bu hayatın,nasıl yaşıyoruz insan gibi mi,hayvan gibi mi? İçgüdülerimizle mi beynimizle mi? Ve sonunda kendini şöyle tarif eder 'ben belden aşağısının zebunu olmuş domuzun biriyim!'

Aslında incelediğimiz zaman Refik Erduran'ın kendi özeleştirisini yaptığını görebiliriz.Çünkü Erduran çok garip bir hayat yaşamıştır ve 4 evlilik geçirmiştir.Bunlardan Nazım Hikmet'in kızkardeşi dışında en ilginç olanı eski eşinin kızıyla yaşlılık döneminde evlenmiş olmasıdır.Aslında bu roman Erduran'ın bir otobiyagrafisi niteliği taşıyabilir.Çünkü romanda kendi gibi birini anlatmış.Yine de akıcı ve güzel anlatımı olan tek solukta biten bir roman...

Zelişçe, Domuz'u inceledi.
24 Mar 23:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitabın ön sayfalarında dikkatinizi çekecektir ki anlatilan olaylar her ne kadar gercek isim ve yer kullanilmasa da tamamen yasanmis gerceklige dayali durumlarin bir puzzledir. Baslarda cinsellik içerikli gelip çoğu feministin elinden hemen bırakacagi bir kitap gibi gelsede amac ve aracı birbirinden ayrı tutmak gerekir.

Güler Ayata, Neşe'nin Şarkıları'ı inceledi.
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Neşe bir açıldı pir açıldı. Oyunu kurallarına göre oynadı ve kazandı. Şarkı sözler hikayeye harika bir bütünlük kazandırmış.

Ahmet Y, Yağmur Duası'ı inceledi.
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İsmine aldanmayın,bir dua kitabı değil :) Ama olay bir gazetecinin araştırma yapmak üzere gittiği bir Anadolu köyünde yağmur duası eden köylüyü kandıran hocalar etrafında geçiyor.Aklıma Kemal Sunal fimlerini getirip beni güldürmüştür.Kitabın mizahi ve eleştirel yönü muazzam.Özellikle anlatımdaki akıcılık ve fantastik kurgusu bizi geçmişin karanlık yüzüne götürüyor.İnsanların o dönemlerde nasıl bazı din istismarcıları tarafından kandırılıp,dolandırıldıklarını alaycı bir dille anlatıyor...

nazlı karataş, Neşe'nin Şarkıları'ı inceledi.
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir kadını deli ettiniz. O kadar çok deli ettiniz ki o kadın birden kendisi oluverdi. Toplumda kahkaha attı,ahlaksızca dans etti. Halbuki kadın gülerken,dans ederken,kadın ahlaksızken! güzel.