Richard Preston

Richard Preston

Yazar
8.2/10
9 Kişi
·
24
Okunma
·
0
Beğeni
·
551
Gösterim
Adı:
Richard Preston
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Cambridge, Massachusetts, Amerika Birleşik Devletleri, 5 Ağustos 1954
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Belki saçma gelecek ama kitaba dair takıldığım noktalardan biri "ne ki" şeklinde bir kalıbın kullanılmasıydı. Ara ara da "ne var ki" şeklinde bir kullanım söz konusuydu ki, doğrusunun da bu olduğunu düşünüyorum. Keşke çeviri yapılırken buna dikkat edilseymiş. Ayrıca "ekşimsi" çağrışımı yapması açısından çeviride kullanılan "ekşimik" kelimesi, yağı alınmış sütten yapılan peynir anlamına gelir. Bunların dışında çeviride göze çarpan bir problem söz konusu değil.
Mevzuya ortadan dalmış gibi oldum. İçeriğe dönecek olursak yine harika bir Crichton romanı ile karşı karşıyayız. Şimdi "İnsan vahşi doğayla ne kadar başa çıkabilir, ne şekilde kazanır, ne şekilde kaybeder?" sorusunu kendinize sorun. Daha sonra, bu vahşi doğaya karşı duracak olan insanları, normal boyutlarından çok daha küçük bir şekilde hayal edin. İşler sarpa sardı değil mi? Şimdi de işin içine biraz teknoloji, biraz bilim karıştırın. İşte kitap böyle bir şey. Haa bu arada, bilimden ve teknolojiden bahsetmişken, bu kitabı elinizde kağıt kalemle okumanızı tavsiye ederim. Zira, kitapta ilginizi çekecek ve araştırma isteği uyandıracak birçok bitki ve hayvan türünün adı geçmekte. Bitki ve hayvanlardan bahsetmişken de, doğanın normal işleyişinin birer parçası olan olayların, kitapta okunduğunda nasıl da bilim kurguymuşçasına etki bıraktığına şaşırdığımı itiraf etmeliyim.
Bu kadar methettik, eksisinden de bahsedelim. Hikayenin bazı kısımları oldu bittiye getirilmiş gibime geldi. Ayrıca finalde de öyle çarpıcı bir son yok.
Her halükarda tavsiye olunur =)
Michael Crichton ismine Tess Gerritsen'in bir kitabına bakarken, Stephen King'in yaptığı bir yorumda rastladım.

''Crichton'dan bile iyi...' diyordu King.
İkisini kıyasladığına göre aynı tarzda bir yazar olmalı diye düşündüm. Hiç beklemeden kütüphanede bulduğum ilk kitabını alıp okudum. Ben tıbbi gerilim beklerken çok daha farklı bir konu vardı karşımda. Bilim-Kurgu..

Bulunan üç cesetten geriye sadece minicik robotlar kalmıştır. Bilimsel buluşları araştırma malzemesi olarak kullanmak üzere Cambridge, Massachusetts’te yedi tane doktora öğrencisi işe alınır.

Nanigen Mikro-Teknoloji adındaki bu şirket, öğrencileri gizemli bir laboratuvara götürür ve onlara bilimin gerçeklerini sunar. Bir anda savunmasız kalan grup öncelikle doğa ile mücadele etmek zorundadırlar.

Kitabın bilim-kurgu yönünü de yazar Richard Preston çok güzel bir şekilde tamamlamış.Bilimsel veriler. terimler. araştırmalar Crichton'dan, kurgu ise Preston'dan..

Şimdi King'in neden 'bile' dediğini anlıyorum..Crichton'un da aynı Gerritsen gibi doktor olması, kitabının keyif seviyesini bir kademe yükseltmiş durumda. Okunması tavsiye edilir. Hatta yazarı takibe alın bence.. Mutlu günler..
AIDS, Ebola Zaire, Ebola Sudan, Marburg, daha sonraları keşfedilen Reston tipi ve daha birçoğu... Afrika'nın, bilinçsizce çoğalıp zarar veren, yakıp yıkan, pervasızca tüketen insanoğluna karşı verdiği savaşın silahları... İnsan bazen "bu virüsler neden varlar?" diye düşünmeden edemiyor ama mantık çerçevesinde bakıldığında da doğanın, dengeyi korumak adına, önlenemez çoğalmamıza ve peşisıra gelen yıkımımıza bir şekilde cevap vermesi de gerek yani...

Yazarın biyografisi

Adı:
Richard Preston
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Cambridge, Massachusetts, Amerika Birleşik Devletleri, 5 Ağustos 1954

Yazar istatistikleri

  • 24 okur okudu.
  • 16 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.