Robert B. Cialdini

Robert B. Cialdini

Yazar
8.2/10
63 Kişi
·
152
Okunma
·
10
Beğeni
·
1.609
Gösterim
Adı:
Robert B. Cialdini
Unvan:
Psikoloji ve Pazarlama Profesörü, Yazar
Doğum:
27 Nisan 1945
Yarım saatten uzun bir süre boyunca Queens'deki 38 adet saygı değer, kanunlara saygılı vatandaş Kew Gardens'da bir katilin kadına üç kere saldırarak öldürüşünü izledi.

İki kere odalarından gelen ışık ve sesler katili korkuttu. Ancak her seferinde geri döndüğünde kadını buldu ve tekrar bıçakladı. Bu saldırı sırasında tek bir kişi bile polisi aramadı ancak görgü tanıklarından biri ancak kadın öldükten sonra polisi aradı.

Bu olay iki hafta önce meydana geldi. Ancak, ilce dedektiflerinden sorumlu ve 25 yıllık emektar cinayet araştırmacısı komiser Frederick M. Lussen hala olayın şokunu yaşıyor.

Pek çok cinayetle ilgili bilgiler hala ezberinde. Ancak Kew Gardens'da yaşanan olay onun bile kanını dondurdu cinayet olduğu için değil ama "iyi insanlar" polisi aramadıkları için (Ganzberg, 1964, s.7).

Soru şu biz ne zaman bu kadar duyarsızlaştık?
Hiç şüphesiz, insanlar emin olmadıklarında nasıl davranacaklarına başkalarının davranışlarına bakarak karar verirler.
Sürekli olarak ürünlerini veya kendilerini sevdiğimiz şeylerle bağdaştırmaya çalışıyorlar. Güzel mankenlerin neden reklamlarda hep arabaların yanında durduğunu düşündünüz mü? Reklamcıların burada yapmak istedikleri mankenlerin pozitif özelliklerini - güzellik ve arzulanan - arabalara vermektir. Reklamcılar, ürüne de güzel mankenlere vereceğimiz gibi bir tepki vereceğimizi düşünüyorlar, veriyoruz da.
Şaşırma, itaat oluşturan etkili bir faktördür. Bir talep karşısında şaşıran kişiler çoğunlukla itaat edeceklerdir çünkü o an için kendilerinden emin değillerdir ve kolaylıkla etkilenebilirler.
Robert B. Cialdini
Sayfa 62 - MediaCat Kitapları
İkna hakkında bilinmesi gereken çoğu ince bilgiyi bünyesinde toplayan, kısa, öz şekilde, 50 madde halinde yazılmış bir kitap. Her madde ayrı bir bilimsel teoriyi deneyleri ve örnekleriyle birlikte anlatılmış. Açıkçası okuduğum bilgileri iş hayatımda ve özel hayatımda uygulamak için çaba göstereceğim.
İkna sanatı hakkında okuduğum her kitapta şunu farkediyorum: Bazı insanlar işlerinde başarılı bazıları ise başarısız. Sebeplerini baktığımda görüyorum ki başarılı insanlar ikna kabiliyeti yüksek ve benim bu kitapta okuduğum maddeleri istemeden yapan ve buna da “karakterim” diyen insanlar. Bu sebeple ikna aslında hayatın tam da içinde.
Bir insan bir şeye nasıl ikna olur ve en önemlisi neden ikna olur. Çeşitli reklam kampanyalarının da faydalandığı bu ikna yöntemleri psikolojik bir bakış açısıyla dile getirilmeye çalışılmış. Sürü psikolojisi, sosyal aidiyet, toplumda kabul görme kavramlarıyla bezenmiş bir kitap.
Nasıl ikna ediliyoruz? Ya da bazı zamanlarda nasıl kandırılıyoruz? Yöntemler, zaaflar, psikoloji. Her şeyin etkili olduğu, ince ince düşünülmüş araştırılmış ve uygulanmış yöntemleri okuyunca gerçekten bende böyle yaptım ya da bende aynısını yaptırdım diyeceksiniz. Çok faydalı okunması gereken bir kitap sonrasında eminim ikna edilmek istendiginizde daha temkinli olacaksınız.
Hangi sektörde olursanız olun mutlaka okuyun. Ama özellikle reklam ve pazarlama alanındaysanız ajans başkanı bilmiş tavırlarla size yaklaşıp üstten üstten "İknanın Psikolojisini okudun mu sen" diye soracak. Siz bu durumda
1) "Yok abey o nedir yemek tarifi kitabı mı?" bakışları ile yükselmenin altında ezilebilir
2) "Biz ananımızın karnından Robert dayı ile doğmuşuz aslanım" sırıtması atabilirsiniz.
Benim için etkili ve faydalı oldu. Okuyun, okutunç
Cialdini'nin Türkçe'ye çevrilen ikinci kitabı. İlk kitabı İknanın Psikolojisi, ikna konusunda yazılan ilk kitaplardan biriydi ve konuyla ilgilenen herkesin çok şey bulabileceği bir kitaptı. Bu kitap için de benzer şeyler söylenebilir. İknaya Açılan Kapı toplumsal ve bireysel davranışlarla ilgili deneylerle zenginleştirilmiş bir kitap. Yazar, İknanın Psikolojisi'nde iknayı sağlayacak unsurları altı başlık altında açıklıyordu. Bu kitapta bunlara yeni bir tanesini eklemiş: "ayrıcalıklı anlar". Cialdini, insanları ikna edebilmek için bu ayrıcalıklı anın öneminden ve bu anın nasıl oluşturulabileceğinden bahsediyor. Kitaptaki her resim, çizim ve tablo için nereden izin alındığı belirtilmiş. Bunda bir gariplik yok ama yazarın daha önceki çalışmalarında bulunan materyalleri bu kitapta gösterirken "R. Cialdini'nin izniyle" demesi hayli ilginç olmuş. Hatta bence komik de. Kitabın 60 sayfalık bir kaynakçası da olduğunu da belirteyim.
Hepimiz son derece sofistike, hızla büyüyen gelişen karmaşık bir dünyada yaşıyoruz. Karmaşayı çıkaran insan çözen gene insan. Bu karmaşa içerisinde bazen farkında yaşamak ne yaptığımızı bilmek ve yapılanı anlamak daha doğrusu bunları hızlı bir şekilde kavramak için hepimizin kısa yollara ihtiyacı vardır. Bu kısa yollar sayesinde artık duygularınıza daha hakim bir şekilde başkaldırabileceksiniz ve muhtemelen gene bir dilenciye kendinizi para verirken bulacaksınız fakat artık bunu siz istediğiniz için, gerçekten bunu yapmak istediğiniz için vereceksiniz. Şirketler ve bireyler daha az duygularınızı yönetip sizi ele geçirme imkanı bulacaklardır. "sınırlı sayı", "son gün" safsatasına inanmayacaksınız. Otoritenin, ünvanların nasıl da hayatınıza işlediğini göreceksiniz ve ışıklarda beklerken hata yapan bir araba eğer modeli düşükse kornaya basmakta aceleci oluşunuzu, lüks ise nasıl da sabırlı olduğunuzu göreceksiniz. Ve iyi tasarlanmış ve pahalı giysiler, mücevher ve araba gibi faktörlerin ne ara statü sembolü halini aldığına şaşırıp biraz utanacaksınız belki de.
Davranışsal ekonomiyle ilgilenenler için okunması faydalı ancak şart olmayan dili ve konusu bakımından her kitleye hitap eden hoş bilgiler veren bir kitap . Yazar Günümüz tüketim mahkumu toplumların üzerinde yürütülen algı operasyonları ve çeşitli yöntemlerini ifşa etmiş . İnsanın doğası gereği her işin kolayına nasıl kaçtığını ve şirketlerinde bu açıktan faydalanarak nasıl karlarını kar kattığını anlatmış . Aslında sadece insanın değil bütün canlıların hayatta kalabilmek için temel savunması kolay yolları bulmak ve daha az enerji harcayarak daha fazla fayda etmek olduğunu bilerek okuyun . Buna güzel ve aydınlatıcı bir örnek olarak aptal puma sendromunu söyleyebilirim . Kitabı merak edenler ve benim yorumumu okuyanlar için ön araştırma olabilir .
Ekonomi sosyoloji nöroloji ve davranış bilimlerini harmanlayarak pazarlama ve ikna yöntemleri bilimsel araştırmalarla desteklenerek aktarılmış . Benim listemde uzun zamandır okunmayı bekleyen bir kitaptı merakla sonuna kadar altını çizerek okudum ve herkesin okumasında fayda olduğunu düşünüyorum.
Satış pazarlama üzerine yapılan stratejileri bize açık bir şekilde aktaran, biraz geçmiş tarihlerdeki olayları ve hikayeleri anlatsada günümüzde de işimize yarayacak türden bilgiler var.
İletişim, kişisel gelişim ve insan ilişkileri üzerine yazılmış etkili bir kitap düşüncesi ile aldım, ancak insan yönetimi, satış elemanları gibi meslek gruplarında çalışan kişilerin müşteriyi nasıl tabiri yerinde ise nasıl kandıracakları üzerine yazılmış bir şaheser.
Eğer bir satış elemanı olursam ve bunları yapacak olursam bir sahtekar gibi hissederdim.
Sevmedimmmm

Yazarın biyografisi

Adı:
Robert B. Cialdini
Unvan:
Psikoloji ve Pazarlama Profesörü, Yazar
Doğum:
27 Nisan 1945

Yazar istatistikleri

  • 10 okur beğendi.
  • 152 okur okudu.
  • 30 okur okuyor.
  • 373 okur okuyacak.
  • 11 okur yarım bıraktı.