Robert Dilts

Robert Dilts

Yazar
7.1/10
7 Kişi
·
20
Okunma
·
2
Beğeni
·
484
Gösterim
Adı:
Robert Dilts
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri, 21 Mart 1955
Kelimeler aracılığıyla herhangi birini dünyanın en mutlu veya en kederli insanı haline getirebiliriz.
Robert Dilts
Sayfa 19 - Sigmund Freud
Akıl hastanesinde ölü olduğuna inanan ve bu nedenle yemek dahil hiçbir yaşamsal aktiviteye katılmayan akıl hastası, psikiyatristlerce girişilen her çabaya rağmen ölü olmadığı konusuna bir türlü ikna edilememiştir. Hastanın bu kararından vazgeçmeyeceğini anlayan
ve tedavisini üstlenen psikiyatristlerden biri, sonunda hastaya, ölülerin kanayıp kanamayacağına dair bir soru yöneltir. Hasta bu soruya,
"Tabii ki kanamaz çünkü ölülerin tüm vücut fonksiyonları durmuştur," diye yanıt verir. Bunun üzerine psikiyatrist, küçük bir iğne alıp hastanın parmağına batırır. Bir müddet şaşkınlıkla parmağına bakan ve kanadığını gören hastanın tepkisi oldukça ilginçtir: "Lanet olsun ölüler de kanarmış."
İyi ya da kötü diye bir şey yoktur bunları oluşturan düşüncelerdir.
Robert Dilts
Sayfa 26 - Shakespeare - Hamlet
Yağmur , kuraklık çekilen bir bölgenin halkı tarafından son derece sevindirici ve olumlu bir olay olarak algılanırken, sel ortasında kalmış veya açık havada düğün planı yapan kişilerce istenmeyen olumsuz bir olay olarak algılanacaktır.
Çok para kazanmak bazı kimselerce "başarı" olarak
değerlendirilirken diğer bazıları için "risk" veya büyük paranın büyük derdi olur inancı ile bir "külfet" gibi görülebilecektir.
Yeni Gine atasözü,
"Bilgi insanın adalelerine kadar nüfuz etmedikçe sadece dedikodudan ibarettir."
Bazı şeyler kısa dönemde başarısızlık gibi görünürken uzun dönemde başarı sağlamak için gerekli adımlar hâlini alabilir.
Bir şeyi taşıdığı niyet çerçevesinde düşünmek, o şey hakkındaki algıyı tamamen değiştirecektir.
Yaşa­dığımız dünya ile bu dünyaya göre oluşturduğumuz beklentiler arasın­daki fark, hayal kırıklıklarımızın temelini teşkil etmektedir.
... detaylar arasında sıkışıp kalmak "ağaçlar yüzünden ormanın görülememesi" sorununa yol açar.
310 syf.
·9/10
Nlp 'yi konu edinmiş bir eser.
Nedir NLP ?
 Nörolinguistik Programlama ya da neuro-linguistique programlama kişilerin amaçlarına ulaşmaları için "nörolojik programlarını" keşfetmelerini ve en iyi şekilde kullanmalarını sağlamayı hedefleyen, tartışmalı bir psikolojik terapi anlayışıdır.
Daha anlaşılır bir tanımla ; hayata dair algılarımızı düzenleyerek iç ve dış iletişimimizi daha iyi hale getirmeye yarayan bir öğreti. Örneğin ; Sekreter sekreterken basittir , yönetici asistanı olunca önemli olur .Maçta yenilen takımın teknik direktör futbolcuları için "vasat" oynadı demez ; ortalama bir performans gösterdiler der , ortalama performans denince karşıdaki dinleyenler kötü değildi ama çok iyi değillerdi şeklinde anlar. Kelimeleri değiştirerek insan algısını değiştirebiliriz.Bunu bu kitabı okuduğunuzda daha net algılayacaksınız.
Günümüzde NLP'yi en iyi kullanan siyasetçilerdir. Bunun dışında reklam , satış pazarlama..gibi pek çok alanda çalışan profesyonel insanların kullandığı bir teknik .Ayrıca hızlı konuşma eğitiminde de Nlp'den yararlanılır.
Bu kitaba gelirsek Nlp'yle ilgileniyorsanız ders kitabı niteliğinde sağlam bir kaynak.Elinize bir kalem bir defter alıp kursa gitmeden kendi kendinize bayağı bir yol katedebilirsiniz.Ilginiz yoksa şayet kitabın künyesinde yazan felsefe-düşünce türüne yanılmayın sıkılırsınız okumayı başta bırakırsınız.
Kitabın çevirisi de gayet başarılı.(Çevirmen yazarın da bu bilim dalıyla ilgilenmesiyle bağlantılı olsa gerek.)
Keyifli okumalar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Robert Dilts
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri, 21 Mart 1955

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 20 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 50 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.