Robert Harris

Robert Harris

Yazar
8.5/10
18 Kişi
·
51
Okunma
·
3
Beğeni
·
1169
Gösterim
Adı:
Robert Harris
Unvan:
İngiliz Gazeteci, Yazar
Doğum:
İngiltere, 7 Mart 1957
Robert Dennis Harris (7 Mart 1957'de doğumlu) bir İngiliz romancı. Eski bir gazeteci ve BBC televizyon muhabiri.
“Yalnız olmak nasıl bir şey?”
“Hayatta kalabileceğimi keşfettim. Tuhaf bir şekilde canlandırıyor insanı.”
Robert Harris
Kırmızı Kedi Yayınevi
İnsanın sadece rahatını düşünmesi bana gerçekten şımarıklık gibi geliyor. İyi de olsa kötü de olsa ara sıra bazı şeyleri yok etmek çok hoştur...
Robert Harris
Kırmızı Kedi Yayınevi
İnsanı kahraman yapan nedir? Cesaret, güç ahlak, eziyetlere dayanma mı? Bir kahramanı gösteren ve yaratan gerçekten bir nitelikler mi?
Robert Harris
Dostoyevski, Kırmızı Kedi Yayınevi
Sır diye bir şey yoktur - gerçekten yoktur, modern dünyada yoktur [...] Benzer düşüncedeki insanların, kendi dar gruplarında, parşömenle ve tüy kalemlerle yazıştıkları o eski günler çoktan sona erdi.
Robert Harris
Sayfa 229 - Kırmızı Kedi Yayınevi
Zihinlerimizin gizli bir köşesinde, ölümlülüğün ilk farkına vardığımız andan itibaren, hepimiz anne-babalarımızın ölümlerini beklemez miyiz içten içe? Yoksa bu sürekli korku, zaten çocukluklarında anne-babadan yoksun bırakılmış olanlarımıza mı özgüdür?
Robert Harris
Sayfa 124 - Kırmızı Kedi Yayınevi
İnsanın, bir başkasının aşağılanmasını gözleme içgüdüsü, en acı soğuğa karşı bile yeterli yalıtımı hep sağlar.
Robert Harris
Sayfa 14 - Kırmızı Kedi Yayınevi
Durmadan yağmur yağan kasvetli bir gün. Hava, elle dokunulur bir karanlıkla dolu. Gökyüzü kapkara. Tam bir ölüm ve cenaze günü. Schopenhauer’in insanların insafsızlığı hakkındaki sözü ne çok geliyor aklıma: "Eğer şu dünyayı Tanrı yarattıysa onun yerinde olmak istemezdim."
Robert Harris
Sayfa 153 - Kırmızı Kedi Yayınları
464 syf.
İnsan bazen yanlışlar yapar. Yaptığı yanlışı inkar psikolojisine bürünürse başka yanlışlarla ilk yanlışı ayakta tutmaya çalışır. Peki bürokrasi aynı durumda ne yapar?
Fransız ordusunda bir casus olduğu istihbaratı alınır. İlk değerlendirmeler ve araştırmalar yapılır ve hainin dreyfus olduğu kanaatine varılır(ki bu kanıya varılması başlangıç için yadırganamaz). Hemen dreyfus ismi kamuoyuna servis edilir. Suçunu itiraf etmesi beklenir. Ama dreyfus sinir bozucu şekilde masumiyet nidaları atar. Ama olayı daha karmaşık hale getiren sonradan elde edilen bulgular dreyfus'un lehinedir.
Dananın kuyruğu burada kopar. Başta yapılan hatalı değerlendirmeden geri adım mı atılacak, yoksa dreyfus'un ilan edildiği suçluluğuna yeni sahte deliller mi eklenecek ? Tabi ki ikinci seçenek kabul görecektir.
Romanda aslında bu noktadan sonra dreyfus'un mahkumiyetinden yeniden yargılanıp beraat ettiği süreci anlatıyor.
Romanın düşündürdüğü kavramlar fazlaca. Her zaman kamu otoritelerinin ve yargı organlarının verdiği kararların kutsal olmadığı, kişisel veya kitlesel art niyetlerin olmasının muhtemel olduğu gerçeğini insanın yüzüne çarpıyor.
Diğer husus bürokrasi mekanizması dreyfus vakası gibi onlarca operasyonel vakaların hazırlayıcısı ve delil toplayıcısı. Peki bu olayda bazı acemilikleri kendilerini yakalattı. Peki acemilik yapmadıkları !!!
Birkaç ay önce Emile Zola'nın aynı olaya dair meşhur suçluyorum eserini okumuştum. Zola dreyfus davasında ihmali olanları açık açık kamuoyu önünde suçlu ilan ediyordu. Ve o dönem için ateşten gömlek giyiyor ve ceza alıyordu. Tahsin Yücel çevirisini okumuştum. O kitapta Zola'nın metni dışında dreyfus vakasının önü ve sonrası kronolojik olarak anlatılıyordu.
Bu roman biraz hacimli. Herkes okumak istemeyebilir. Ama bahsettiğim yayınevi ve çevirisi ile Zola'nın suçluyorum eserini okuyun derim. Kurgu gibi ama yaşanmış bir hayat. İnsanın tüyleri ürperiyor...
336 syf.
·Puan vermedi
İngiliz Başbakanının yaşamını kaleme almayı kabul eden yazar, konu ilerledikçe başkanın kirli çamaşırları ile karşılaşır ve işler çığırından çıkar. Macera filmi tadında çok güzel bir kitap.
336 syf.
·1 günde·Puan vermedi
336 sayfa 4 saatte rahatlıkla bitti. Akşam için kafa yormadan okuyacağım konusu ilgi çekici bir kitaba başlamak istemiştim. Konu olarak da kısaca başkanın ölümüyle hayalet yazarlığını kabul eden bir adamın başkanın kirli geçmişiyle karşılaşmasını okuyoruz. Büyük bir indirimden iki sene önce satın almıştım. Daha önce okumaya karar verseydim rahatlıkla okurmuşum.Beklentim yoktu sanırım o yüzden hayal kırıklığına uğratmadı beni.
%36 (163/464)
·Beğendi·Puan vermedi
Cüzdanımi çalan cercop çalmış olur. Hem bir şeydir o, hem hiçbir sey:
Benimdi,şimdi onun ve binlercesinin kölesiydi.
Ama benden itibarımı çalan
Kendini zenginlestirmeyecek
Beni ise yoksullastiracak bir şey almis olur.
Sayfaları çevirirken Dostohevski nin bir romanını okur gibi hissediyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Robert Harris
Unvan:
İngiliz Gazeteci, Yazar
Doğum:
İngiltere, 7 Mart 1957
Robert Dennis Harris (7 Mart 1957'de doğumlu) bir İngiliz romancı. Eski bir gazeteci ve BBC televizyon muhabiri.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 51 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 63 okur okuyacak.