Ruth Ozeki

Ruth Ozeki

Yazar
7.6/10
78 Kişi
·
204
Okunma
·
11
Beğeni
·
1010
Gösterim
Adı:
Ruth Ozeki
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
New Haven, Connecticut, ABD, 12 Mart 1956
Eğitim: Smith Koleji
Adaylıklar: Man Booker Ödülü
"Ne edebiyat fikri ne de edebiyat eserleri ağlatır beni. Beni asıl gözyaşlarına boğan şey, zihnimizi güzelleştirme arzumuzun asaleti ve bitmek tükenmek bilmeyen çabamız."
Fakat sonra,
Siktir et! dedim kendi kendime, ağla gitsin. Hatta bağıra bağıra ağla, çığlıklar atarak, büyük bir öfke nöbeti geçiriyormuş gibi kendini yerden yere at.
Ruth Ozeki
Sayfa 236 - Parodi Yayınevi
"Sunabileceğim hiçbir şey kalmadığında hayata sıkı sıkı sarılıp ona tutunursam sadece kendimi kendi gözümde gülünç bir hale düşürmüş olurum."
Ruth Ozeki
Sayfa 413 - Parodi yayınları
Bırak istedikleri kadar işkence yapsınlar,
içten içe sessiz kahkahalar atsınlar.
İçinde bu umut olduğu sürece
tüm acılara katlanabilirsin.
"Bazen, geçmiş hakkında hikâyeler anlatırken sahip olduğu anılar onun gözlerini yaşartırdı; fakat bunlar gözyaşı değildi. Ağlamıyordu. Onlar sadece anılardı ve dışarı sızıyorlardı."
600 syf.
·Beğendi·5/10
Kitap genel olarak genç bir kızın büyük zorluklar karşısında nasıl mücadele ettiğini anlatıyor.Eger japonya kültürüne ve felsefeyle ilgili değilseniz kitap sizi sıkabilir.Bazı yerlerinde sıkıldım fakat sonunu merek ettirdiği ve anlatış biçimi farklı olduğu için sonuna kadar okudum.Özellikle bazı kısımları çok sürükleyici ama sonu beni tatmin etmedi.Kuantuma, felsefeye ve Japon kültürüne meraklıysanız okuyabilirsiniz.
600 syf.
·7/10
Öyle farklı bir kitap ki... Naoka Yasutani bir bakmışsınız bir süre sonra hayatınıza yer ediniyor. Değişik düşünceleri olan farklı bir koz Nao. Bazı sıkıldığım kısımlar oldu lakin genel olarak beğendim. Okumalısınız bence.
600 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Bu kitabı okumaya başladığımda açıkçası çok sıkıldım.Ama okudukça felsefi yönü ağır basan bir aydınlanma kitabı okuduğumu fark ettim. Japon kültüründe beni çeken bir şey var ve kitapta Nao adlı kızımız intihar etmeden önce yazdığı günlüğüyle hem Ruth hem de bizimle konuştu. Bazı yerlerde- özellikle Ruth'un kısımlarında- sıkılsam da sevdiğim bir kitap oldu. Nao-chan'a yapılan zorbalık beni çok üzdü, bir çocuğun başına gelebilecek en büyük travmaların sebebi olabilecekken ailesi de eklenince kıza çok üzüldüm. Çünkü ailesi de intihara meyilliyken Nao'dan normal olması nasıl beklenebilirdi ki?

Eğer ki felsefeye düşkünlüğünüz varsa okumanızı tavsiye ederim.
594 syf.
·25 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kelimelerin ve kitabı okuyan okuyucularında birer zaman kahramanına dönüştüğü...Aynı anda Kanada'nın Whaletown adasından ağaçların aradında fırtınanın içinden bakarken, bir anda Japonyanın Sendai kentine Zen tapınağının bahçesindeki Mabet ağacının altındaki hikayede buluveriyorsunuz kendinizi... Gerçeklik ve Kurgu arasındaki ince çizgiyi boğazınızın altına dayanmış hissedeceksiniz..Bu kitap size Japonya'nın kültürünü,Kanadanın ada hayatını ve Pasifiğin iki ucunda yetişen bitki türlerini,tarihin derinliğinin üzerini örtmeye çalıştığı II.Dünya savaşı'nın vahşi yönlerini,Japon kamikazesine atıfta bulunarak sunarken,Kanadanın dev balinalarını Japonyanın yayın balığını görmüş gibi olacaksınız ve sonuç olarak bu kitaptan Budizm felsefesini pratiğini ve öğretilerini anlamış olarak çıkacaksınız.
600 syf.
·Beğendi·7/10
Rafta gördüğümde beni çok çekmişti ve merak ettim. İnanılmaz zevkle ve her an artan bir merakla okudum. İşin ilginç yanı her an olaylar farklı bir yöne gidiyor. İnsanın içine dönüp benliğine keşfetmesi ile ilgili ustaca kaleme alınmış. Tavsiye ederim.
600 syf.
·46 günde·Beğendi·10/10
gerçekten çok güzeldi. içinde verilen mesajlar beni büyüledi ve bir şeylerden ders çıkarmamı sağladı. şimdilik favori kitabım olarak kalsın :) ayrıca nao ve ruth arasındaki ilişkiden bize aktarılan bilgiler... bilime yatkınlığımın arttığını söylemek isterim.
%54 (320/594)
·2/10
Bu kitabı internet üzerinde kitap ararken bulmuştum. Sitelerde yapılar eleştiriler olumlu yönde olduğundan kitabı satın aldım. Mükemmel olmasa da iyi bir şeyler bekliyordum fakat sonuç beni çok şaşırttı. Çünkü kitabı gerçekten kötü buldum.

Bir kitabın konusu ne kadar iyi olursa olsun yazım yanlışı gördüğümde soğuyorum o kitaptan. Benim Balığım Yaşayacak hem konu hem de yazım bakımından kötüydü. Hayatımda ilk yarım bıraktığım kitap olacak.

Ayrıca yazarın üslubunu Sarah Jio'ya benzettim. İki farklı zamanda yaşayan iki karakter ve birkaç ortak nokta. Klişeleşmiş olduğunu düşünüyorum.

1K platformunda pek bilinen bir kitap değil ancak eğer okuma listesinde bulunduran varsa hayatından 600 sayfa çalmamasını öneriyorum.
600 syf.
Okuması kolay kitaplardan değil. Okurken zaman kavramınızı yitiriyorsunuz. Sakin kafayla okumazsanız bir kaç sayfa geriye dönme ihtiyacı oluyor. Biraz felsefe biraz Japon kültürü ile örülmüş. Kendinizi kaptırdığınızda sayfalar birbirini kovalayacak ve kendinizi son cümleyi okuduktan sonra düşünürken bulacaksınız.
600 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Bu kitabı nasıl ve hangi yönden değerlendirsem bilemedim o kadar güzel yönleri varki öve öve bitiremem tabi bu sevdiğim yönleri anlayana beğenmek göreceli bir kavram olduğu için sıkıcı diyen de olabilir benim gibi mükemmel bulan da ama bana en çok hangi yönünü sevdiğim sorulacak olursa bir çok kitapta olmayan genel kültür bilgileri vardı ve bu konu oldukça başarılı bir şekilde dile getirilmiş. Herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu söyleyebilirim..
Tokyo'da katlanamadığı yalnızlığına son vermeyi düşünen 16 yaşında genç bir kız: Nao
Pasifik'in öteki tarafında ise ıssız bir adada ilham perisini arayan bir yazar: Ruth
Ve bu hayatları birleştiren sahil kenarına vurmuş bir günlük: Nao'ın günlüğü..

Yazarın biyografisi

Adı:
Ruth Ozeki
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
New Haven, Connecticut, ABD, 12 Mart 1956
Eğitim: Smith Koleji
Adaylıklar: Man Booker Ödülü

Yazar istatistikleri

  • 11 okur beğendi.
  • 204 okur okudu.
  • 17 okur okuyor.
  • 107 okur okuyacak.
  • 23 okur yarım bıraktı.