Sabri Kaliç

Sabri Kaliç

YazarDerleyenÇevirmen
7.7/10
200 Kişi
·
542
Okunma
·
3
Beğeni
·
990
Gösterim
Adı:
Sabri Kaliç
Unvan:
Yönetmen,yazar
Doğum:
İzmir, 1966
Ölüm:
İzmir, 2012
Sabri Kaliç, Türk yönetmen ve yazar. 19 Mayıs 1966 - 23 Eylül 2012 İzmir Sabri Kaliç, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Sanat Dalı Film Yönetmenliği Bölümü'nü 1992'de bitirdi. Mezun olduktan sonra Sinan Çetin'in Plato'sunda asistan yönetmenliğe başladı. Yerli yabancı bazı film ve yapımlarda çeşitli kademelerde görev yaptıktan sonra, 1995 tarihinde ilk uzun metrajlı TV filmini çekti. Özellikle deneysel film ve video-sanat çalışmalarıyla yurt içinde ve dışında tanındı
Sultan II. Abdülhamit’in son dönemlerinde basını sansürlemekle görevli olan “Encümen-i Teftiş ve Muayene” kurulu bir ara işi öyle abartmıştı ki, sıradan bir aşk romanında geçen “bana bunu yapmaktan muradın nedir sevdiğim?” gibi cümlelerdeki “murat” kelimesi bile o sırada Çırağan Sarayı’nda mahpus olan 5. Murat’ı çağrıştırdığı gerekçesiyle sansürlenebiliyordu.Hatta “Yıldız Sarayı”nı çağrıştırıyorlar diye bir ara aritmetik kitaplarındaki ‘+’ ve ‘x’ işaretlerinin kaldırılması bile gündeme gelmişti.
İstanbul’un en bilinen simgelerinden olan Kız
Kulesi Osmanlı tarihinde yalnız bir defa ve bir kişi
için hapis olarak kullanılmıştır. Burada, 18.
yüzyılın namlı vezirlerinden Hekimoğlu Ali Paşa
hapsedilmiş ve oradan Kıbrıs’a sürgüne
gönderilmiştir.
Tarihimizde kabrine gece yarısı defnedilen tek
insan da yine Hekimoğlu Ali Paşa’dır. Kütahya
valisiyken, 14 Ağustos 1758 tarihinde ölmüş ve
orada defnedilmişti. Ali Paşa hâlâ kendi adıyla
anılan büyük bir camii yaptırmıştı ve ölünce
camiinin yanındaki türbesine gömülmesini vasiyet
etmişti. Buna izin verildi; Kütahya’daki geçici
mezarından çıkarılan naaş Üsküdar’a geldi, fakat
halk büyük bir hürmet beslediği bu vezire karşı bir
karışıklığa sebep olabilecek şekilde tezahürata
hazırlandığından, tabut Üsküdar’dan İstanbul’a
gece yarısı geçirildi ve sessizce Fatih’teki türbesine
defnedildi.
160 syf.
·5 günde·10/10
İlk olarak Baltasar Gracian ismini "Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası" adlı kitapta her maddenin altında yaptığı aforizmalarla görüp merak etmiştim bu adam kim diye.
O günden bu yana bu kitabı okuyup bitirmeye kadar geldim.

Baltasar Gracian bu kitabı 1647 yılında kaleme almış ama kitabında verdiği öğütler özdeyişler çağ tanımıyor.

Kitap 300 adet aforizmadan oluşuyor kitapta nereyi çizeceğinizi şaşırıyorsunuz.
Yavaş yavaş her maddeyi düşünerek okunması gerekli öyle canım sıkıldı ben elime bir kitap alayım da kafamı dağıtsın diye okunacak bir kitapta değil, sindire sindire okunmalı.

Makyavelin "Prens" kitabı ve birçok kalıplaşmış eserle eş değer tutulan bu eser, benim için "Prens"i de okuyan biri olarak "Akıllı Yaşama Sanatının" çok daha üstün olduğunu düşünüyorum.

Kitabın eksi yönüne gelecek olursak kitapta bazı yerlerde 2-3 madde aralıkla birbiri ile çelişen ifadeler olabiliyor ve bu çelişki insana' e daha yeni böyle diyordun şimdi böyle diyorsun' dedirtiyor.
Ama bu kitabı okumamak için arkasına sığınılabilecek bir liman elbette değil.
Kitap başucu kitabı ve kesinlikle okunmasını, okutulmasını, bilinmesini tavsiye ederim.
160 syf.
·11 günde·Beğendi·7/10
Kitabı 7-8 bal arası dəyərləndirirəm. Oxunmağa dəyər bir kitabdır, xüsusən bu tip mövzularda kitab oxumağa yeni başlayanlar üçün. Səbəblərini aşağıda qeyd edəcəm.
Kitabın qısaca təsvir edim: 300 aforizmadan ibarətdir. Əksəriyyəti qısa olan bu aforizmalar həyata, insanlarla münasibətə və bəziləri də psixoloji manipulyasiya üsulları haqqındadır. Onu da qeyd edim ki, aforizmalar bir-birindən asılı deyil. Yəni kitabı açıb, istənilən birindən başlamaq olar.
Şəxsən mənim üçün 300 qeyddən 200-ü faydalı oldu deyə bilərəm. Geri qalanların isə bəzilərində müəlliflə razılaşmadım, bəziləri isə bi qədər anlaşılmaz qaldı. Çünki başlıqda verilənlərdən fərqli şeylər yazılmışdı. Digər tərəfdən daha bir mənfi cəhət kimi qeyd edim ki, verilən məsləhətlərin bir çoxu xeyli dayaz gəldi mənə. Yəni nə etməli olduğu qeyd olunur, düzgün fikir olmasına da çübhəm yoxdur. Lakin necə etməli olmağı verilmir. Bu baxımdan çox daha dərin kitab kimi Robert Greene-nin "İktidar" kitabını deyə bilərəm.
İktidar kitabı 48 maddənən ibarətdir və oxuduqca bir şeyi fərq ettim ki, Robert Greene əksər maddələri bu kitabdan alıb. Zatən oxuduqca o kitabın içində də Baltazar Garsiani-yə çoxlu istinadlar var. Sadəcə "İktidar" kitabı çox dərinləməsinə və detaylı yazılıb.
Mövzudan çox uzaqlaşmadan son olara qeyd edim ki, yuxarıda da dediyim kimi, süjeti olmayan bir kitabdır və xüsusən yolda (metro, avtobus, təyyarə və s.) oxunmaq üçün ideal kitabdır.
(P,S. Kitabın PDF-ni də internettən rahatlıqla tapmaq mümkündür)
XOŞ mütaliələr ;)
192 syf.
·1 günde·7/10
Kısa bir inceleme;
Tarihin ilginç derlemelerini ve garip vakaları seven biri olarak kitap dikkatimi çekti. kitabın büyük bir bölümü osmanlı döneminden, bizim bildiğimiz veya bilmediğimiz tüm tarihi olayları kitabı sığdırmış yazarımız, akıcı kitap sıkılmadan keyifle okuyabileceğiniz tarihin garip yüzünü sık sık bize gösteren derleme kısa dip not: bilgiler için bile okumaya değer iyi okumalar :)
95 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Sinema dahisi olarak gördüğüm, filmlerini bayılarak izlediğim Woody Allen'ın okuduğum ilk kitabı. Tabi ki de kendisinden eğlenceli bir kitap bekliyordum, ama arada içimi karartacak diye de bir şüphem vardı. Hayır korkmayın iç karartıcı hiç bir unsur içermiyor kitap. Okurken çok eğlendim. Yazar bazen felsefe yapmış, bazen absürt felsefe yapmış, bazen hayal gücünün sınırlarını zorlayarak komedi yapmış; filozoflar, müzisyenler, yazarlar, mafya adamları, din adamları, psikanalistler ile hayalî anılarını yazmış. Bir çok tanıdık isimle kankacılık oynamış.
Sınırları olmayan bir yönetmen olduğu gibi, yazarken de kendini sınırlamamış. İnançlara, dinlere, felsefeye, sanata, bilime vermiş veriştirmiş.
Kafa dağıtmalık eğlenceli bir kitap. Yorucu okumalardan sonra zihni gevşetecek, sizi okurken zorlamayacak, fakat büyük umutlarla okumamanız gereken de bir kitap aynı zamanda. Size bir hayat dersi falan vermeyecek. Kitaptan beklentiniz sadece tanıdık isimler görmek ve gülmek olsun.
Woody Allen'a aşina değilseniz muhtemelen kitap size itici gelecektir. Karanlık bir mizah anlayışı vardır. Okumadan önce bir iki filmini izlerseniz faydası olabilir. Vasat ve bir yere çıkmayan bir iki hikaye için puan kırdım.
Bir spoiler: Kafasına yumurtalı krep dolayarak intihara kalkışan bir adam düşünün. Düşünemediniz mi? Woody düşünmüş..
Sevenlerine iyi okumalar..
160 syf.
·Beğendi·10/10
Elinizdeki kitap Çağların süzgeçinden geçmiş ve insanları yüzyıllar boyunca özel hayatta ve iş hayatında nasıl başarılı olunabileceği konusunda aydınlatmış bir felsefeyi kitabıdır.Bu eser aydınlanma ve ilerleme üzerine kafa yoran herkese bir ömür boyu eşlik etmek üzere hazırlanmıştır.
160 syf.
·10/10
Bu kitab hakkında Schopenhauer,
《tamamıyla eşsiz, hayatın her alanında başvurulması gereken bir kitap " tanımını yaparken,
《Avrupa kültürü ahlaki zekâ konusunda bundan daha iyi ve karmaşık bir eser üretmemiştir.”
diyerek katkıda bulunur Nietzsche..

Ben de,
kişisel gelişim yönünde,
"Okuyunca eksiklerinizi, fazlalıklarınızı,kısaca kendinizi tanıyacaksınız"diyerek bitiriyorum.
160 syf.
·19 günde·6/10
Kitap yillardir kitapligimda bekliyodu daha once alip biraktigim cok oldu. Bu sefer zor da olsa bitirdim. Zor diyorum çünkü akici degil, basucu kitabi yapilabilir belki ara ara acio okunan. Basliklar halinde ögütler verilmis ama hem tekrarlar hem tezat düsünceler oldukca fazla. Okumayanlarin bir sey kaybettigini düsünmüyorum.
174 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Sabri Kaliç
1966 yılında New York’ta doğdu.
1999 tarihinde İstanbulda intihar ederek yaşamına son verdi.
İntihar etmesinin nedeni satırlarda
Bir kent:İstanbul
Bir zaman:Akşam
Bir mekan:Beyoğlu
Bir insan:Genç adam
Bütün bunlar sizce nereye???
Hiiiççç
160 syf.
·Beğendi·8/10
İş hayatı, gündelik ilişkiler, aile hayatı kısacası hayata dair kısa kısa özdeyişlerden oluşan rehber niteliğinde bi kitap, 17. Yy da yazılmış olmasına rağmen bugüne dair tespitlerde nokta atışı olan ve çok güzel öğütler veren bu rehber kitap herkeste bulunmalı ayrıca başucu kitabı yapılmalı. Benim en çok ilgimi çeken tarafı ise yukarıda da bahsettiğim gibi 17. Yy da yazılmış olması ve aslında günümüzü anlatıyor olması. Okuyun pişman olmayacaksınız
160 syf.
·Puan vermedi
Kişisel gelişim kitaplarının aksine iddiasız, tercihi tamamen okuyan kisiye birakmis, düşünen, farklilik yaratmak isteyen herkese bir kılavuz niteliğinde...

Yazarın biyografisi

Adı:
Sabri Kaliç
Unvan:
Yönetmen,yazar
Doğum:
İzmir, 1966
Ölüm:
İzmir, 2012
Sabri Kaliç, Türk yönetmen ve yazar. 19 Mayıs 1966 - 23 Eylül 2012 İzmir Sabri Kaliç, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Sanat Dalı Film Yönetmenliği Bölümü'nü 1992'de bitirdi. Mezun olduktan sonra Sinan Çetin'in Plato'sunda asistan yönetmenliğe başladı. Yerli yabancı bazı film ve yapımlarda çeşitli kademelerde görev yaptıktan sonra, 1995 tarihinde ilk uzun metrajlı TV filmini çekti. Özellikle deneysel film ve video-sanat çalışmalarıyla yurt içinde ve dışında tanındı

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 542 okur okudu.
  • 36 okur okuyor.
  • 399 okur okuyacak.
  • 12 okur yarım bıraktı.