Sara Gruen

Sara Gruen

Yazar
7.9/10
17 Kişi
·
44
Okunma
·
1
Beğeni
·
606
Gösterim
Adı:
Sara Gruen
Unvan:
Kanadalı yazar
Doğum:
Vancouver , British Columbia , Kanada, 1969
Paylanmaya ve güdülmeye ve yönetilmeye ve idare edilmeye o kadar alıştım ki, birisi bana gerçek bir insanmışım gibi davrandığında, nasıl tepki vereceğimi bilemiyorum.
Ölmektense yaşlanmayı tercih ettiğimi düşünürdüm ama artık pek emin değilim. Bazen tombalanın sıkıcılığı, hep birlikte söylenen şarkılar ve tekerlekli sandalyeleriyle koridorda duran tozlu insanların görüntüsü, ölüme özlem duymama neden oluyor. Özellikle de, değersiz bir fahişe gibi rafa kaldırılmış olan bu tozlu insanlardan biri olduğumu hatırladığımda.
Bazen yaşlandığınızda -ve burada sizden söz etmiyorum, genel olarak konuşuyorum, çünkü herkes farklı şekilde yaşlanır- düşlediğiniz ve arzu ettiğiniz olaylar size gerçekmiş gibi gelmeye başlar. Ve sonra onlara inanmaya başlarsınız, çok geçmeden geçmişinizin bir parçası oluverirler ve biri size meydan okumaya ya da gerçek olmadıklarını söylemeye kalktığında........ İşte o zaman gerçekten gücenirsiniz. Çünkü olayın ilk bölümünü hatırlamazsınız. Tek bildiğiniz size yalancı denildiğidir.
..."Yaş korkunç bir hırsız. Tam hayata dört elle sarılmışken bacaklarınızı altınızdan çekip sırtınızı kamburlaştırır. Ağrılarınızı arttırır, kafanızı bulandırır ve gizliden gizliye eşinize kanser hücreleri aşılar.
Metastatik , demişti doktor. Birkaç haftalık ya da aylık ömrü var. Ama benin sevgilim bir kuş kadar narindi. Dokuz gün sonra öldü. Birlikte tam altmış bir yıl geçirdikten sonra, elimi sıkıca tutup son nefesini verdi.
Kimi zaman, geri dönmesi için her şeyimi verebileceğimi düşünsem de, onun benden önce gitmiş olmasına seviniyorum. Onu kaybetmek ortadan ikiye bölünmek gibiydi. Benim için her şeyin sonu gelmişti sanki ve onun bu duyguyu yaşamasını istemezdim. Geride kalmak çok berbat bir şey."
Beş yaşındayken yaşınızı günü gününe bilirsiniz. Yirmilerinizdeyken de bilirsiniz. 'Yirmi üç yaşındayım' dersiniz, ya da yirmi yedi. Ama otuzlarınıza geldiğinizde acayip bir şeyler olur. İlk başta belli belirsiz bir hıçkırık, bir anlık bir kararsızlık gibidir.
'Kaç yaşındasın?' "Ee, ben..." güven dolu bir sesle başlar, sonra durursunuz. Otuz üç diyecek gibi olursunuz ama değilsinizdir. Otuz beşsinizdir. Sonra bir rahatsızlık duyarsınız, çünkü bunun sonun başlangıcı olduğunu düşünürsünüz. Öyledir tabi, ancak bunu kabullenmeniz yıllar sürer.
Bazı şeyler hiç değişmez. Taşralılar her yerde taşralıdır ve oyuncuları işçilerden rahatça ayırt edebilirsiniz.
400 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Sirklere karşı sert ve tepkili bir insan olmama ve hayvanlara karşı aşırı hassas duygularımın olmasına rağmen merak ettiğim bir kitaptı.Hayvanlara karşı çok daha fazla hassas olmamız gereken bu dönemde onlara yapılan eziyetlerin boyutlarını düşündüğünüzde insanlığımızı yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor..
Doğal yaşam alanlarından koparılıp ticari faaliyet alanında kullanılan hayvanlara yapılan kötülüğün tanımını yapmam zor sanırım..
Kitapta da başlarda tahammül sınırlarınız zorlanıyor.Sabırla dişlerinizi sıka sıka bir direniş başlatıyorsunuz,sinirlerinizi yıpratan sahneleri tasvir etmek zorunda kalmanız ise sarsıcı bir etki yaratıyor.Buna katlanma mecburiyetinize bile o anlarda anlam veremiyorsunuz aslında.Ancak kitabın sonunda hayvanlar adına olumlu gelişmeler söz konusu olunca bi parça rahatlama hissi nefes aldırabiliyor...Her ne kadar öyle olsa da hayvanlar üzerinde dünya genelinde önüne geçilemez olan bu durumların tamamına karşı tepkisel duruşunuz ve hassasiyetinizin boyutları giderek güçleniyor..
Duygularınızı kontrol edebilirseniz elbette okuyun..
Ama şunu söylemekten vazgeçmeyeceğim; Doğaya ve canlılara acımasızca en büyük kötülüğü yapan insan;aklı,duyguları,vicdanı,merhameti gibi özelliklere sahip olan insan(!) hala insan olduğunu nasıl iddia edebiliyor?Kedilere tekme atmaktan zevk alıp bunu utanmadan videolara çekip paylaşanlar,köpekleri ilaçlarla öldürenler yahut bağlayıp denize atanlar,maymunları bilimsel deneylerde kullananlar (biliminiz batsın!) hayvanat bahçelerinde demir parmaklar ardına hapsedilen aslanlar,kaplanlar ve diğerleri,derisi için katledilen kara ve deniz hayvanları,fil dişi için katledilen filler ve diğer hayvanlara akıl almaz derecede insanlık dışı kötülüklerde yarışa girenler bu hakkı nasıl kendilerinde buluyor merak ediyorum!..
Sevgisiz bir toplumda ve dünyada yaşıyor olmanın cezasını çekiyorlar ne yazık ki..Dünyanın ruh sağlığı bozuldu..
Bu çağ, artık tahammülü zor olan kötü ve korkunç bir çağ...
400 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Uzuuun zaman sonra ki ilk kitap yorumum. Kitabın harika bir anlatımı var. Okuduğum her sayfayı büyük bir zevk alarak okudum. Okurken yaşananları adeta onlar ile birlikte yaşadım. Şatafatlı ve eğlenceli olarak gözüken bir hayatın perde arkasını çok güzel aktarmış yazar. Çok tatlı ve çok içten bir kitap. kesinlikle tavsiye ederim.
400 syf.
·10/10
1930larda Amerika'da yaşanan büyük buhran döneminde gezici bir sirkin hikayesi. Geçmişi anımsayan bir yaşlı tarafından aktarılan öykü, okuru günümüz yaşantısından uzaklaştırıp, tüm güçlüklere karşın insanları eğlendirerek hayatta kalmaya çalışan bir sirki anlatıyor. Öyküde her şey var : büyük bir aşk hikayesi, yokluklar, tabii ki bir fil, yaşlılığın çaresizliği... Tüm bunlar bir araya geldiğinde karamsar bir hikaye yerine sürükleyici, zaman zaman eğlenceli, arada dramatik bir roman çıkıyor ortaya. Sirk koleksiyonlarından alınan belgesel fotoğraflar da kitaba ayrı bir hava katmış.
400 syf.
·10 günde·Beğendi·7/10
Uzun zamandır merak ettiğim ve merakıma rağmen sürekli geciktirdiğim bir kitaptı Filler İçin Su. Nihayet okuduğuma göre filmini de gönül rahatlığı ile izleyebilirim artık :)

Genel anlamda güzel bir kitaptı. Dönemin karanlığının aksine sirklerin rengi ve görkemi, o renk ve görkemin arkasında ise yine karanlığın olduğunu görüyoruz. Sirkin iç yüzündeki sınıf ayrımları, -gerek hayvanlar, gerek insanlar için- zorlu çalışma koşulları, Patronlar'ın acımasızlığı ve kriz döneminde aç kalmamak için ezilmeye göz yuman işçiler... Ailesini beklenmedik bir zamanda ve şekilde kaybeden Jacop, parlak bir veterinerlik öğrencisiyken, kendini tam da bu karmaşık sistemin içinde bulur. Bir gecede hayatı tepetaklak olur ve sirklerdeki bu zorlu yaşam 7 yıl devam eder. Ama artık yalnız değildir ve hayatının geri kalanını geçireceği kadını bulmuştur.

Eleştiri olarak bahsedebileceğim yalnızca şu; dönemin yapısına ve sirk hayvanlarına yapılan kötü muammelelere biraz daha fazla değinilebilirdi. Jacop ve evli bir kadın olan Marlene'in sirkteki yasak aşkı kitapta biraz daha az yer kaplayabilirdi diye düşünüyorum. Neticede kiitabın adı Filler İçin Su ve içeriğinde bu konuya neredeyse değinilmediği düşünülürse, ilgi çekici ama yanıltıcı bir kitap adı olduğunu söyleyebilirim.
400 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Huzur evinde kalan yaşlı bir adamın gençliğine dönerek sirk hayatını nasıl katıldığını ve neler yaşadığını anlattığı bu kitapta bir önceki yüzyılda Amerika’daki tren sirklerinin işleyişini ve arka planda bu düzenin nasıl sağlandığını anlatan kitap.
400 syf.
·5 günde·8/10
Son sınavına girip veteriner olacak olan Jakob, ailesinin ölmesiyle beş parasız kalır. Sınava da girmeden yollara düşer ve şans eseri bir sirkte iş bulur. Burada yokluğu , acımasızlığı, arkadaşlığı ve aşkı yaşar.
Sade ve akıcı bir anlatıma sahip olan kitap, kısa sürede keyifle okunabilir...

Yazarın biyografisi

Adı:
Sara Gruen
Unvan:
Kanadalı yazar
Doğum:
Vancouver , British Columbia , Kanada, 1969

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 44 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 26 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.