Sarah Dessen

Sarah Dessen

Yazar
8.3/10
41 Kişi
·
68
Okunma
·
3
Beğeni
·
1380
Gösterim
Adı:
Sarah Dessen
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
Evanston, Illinois , Amerika Birleşik Devletleri, 6 Haziran 1970
"Çocuk değilim,on altı yaşındayım",dedim.
"Ailenin yanında her zaman bir çocuksun."
"Eğer onlar birer çocuk gibi davranmıyorlarsa.O zaman çocuk olmaya fırsatın kalmaz.
"Benden sana bir tavsiye:Asla gotik olma.İnsanlar bunu sana asla unutturmuyorlar."
"Ve bir erkek için değişme."
"Doğru erkekle karşılaştığın zaman o seni olduğun gibi sevecek."
"Biliyor musun düşündüğün her şeyi yüksek sesle söylemene gerek yok."
"Benim yöntemin bu,tamam mı? Sesli düşündüğüm zaman daha iyi kararlar alıyorum."
“Her neyse, işin gü­zel tarafı çerçevedeki fotoğrafı istediğin zaman değiştire­bilirsin. Çünkü sonsuza kadar tek bir unutulmaz anın ol­masını istemezsin. Bir sürü unutulmaz anın olmalı ve her biri sonuncusunun önüne geçmeli. Ne demek istediğimi anlıyor musun?”
405 syf.
·Puan vermedi
Auden ailenin zeki,kusursuz,sorumluluk sahibi olan kızı.Örneğin, gezmek yerine test çözmeyi,dans etmek yerine henüz üniversiteye başlamamış olsa dahi ders konularını önceden çalışmayı tercih eden bilinçli bir kız.
Fakat anne_babası ayrı ve çok tuhaflar.Bu ayrılık ve ayrılığa giden dönem Auden'in hayatında önemli değişiklikler yaratır.Örneğin, geceleri uyuyamaz.Bu geceler hikayemize konu olur.
Hikaye genel açıdan güzel.Ön yargılarımızdan,hayattaki tercihlerimizden ve bu tercihlerin bize etkisinden bahsediliyor.
420 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Yakın arkadaşıyla arası açılan ve arkadaş grubundan dışlanan Annabel'in, bu süreçte bolca ön yargı ile yaklaştığı Owen ile vakit geçirmesi, durum ne olursa olsun her zaman dürüstlükten yana olan Owen ile arkadaş olması ve bu arkadaşlık sayesinde; başına gelen olay ve modellik yaşamı da dahil olmak üzere, kendine dair birçok olaya farklı bakış açısıyla bakabilmesini anlatıyor kitap.

Annabel ve Owen'in ilişkisini, Owen'in, dürüst olmak bu kadar kolayken, yalan söylemenin mantıksızlığından bahsettiği konuşmalarını, ikilinin müzik üzerine yaptıkları kavgalarını ve aile yaşamlarını çok sevdim. Yazarın, Annabel'in yaşadığı olayın çözülme sürecini, adım adım çok doğru bir şekilde yazması ve bu kadar önemli bir konuyu, bu kadar güzel işleyebilmesi de ayrıca etkileyiciydi. Aynı şekilde Annebel'in ablaları üzerinden, modellik yaşamına dair verdiği mesajlar da çok güzeldi.

Sarah Dessen, genç/yetişkin türünde yazan en iyi yazarlardan biri bana göre zaten. Çünkü sadece belirli bir konuyu işlemekle kalmıyor, aynı zamanda bu kitabında olduğu gibi, gençlikte yaşanan birçok soruna da çok güzel değiniyor ve çok anlamlı mesajlar veriyor. Bu kadar doğru konulara değindiği ve bu kadar kaliteli bir kalemi olduğu için Sarah Dessen'in yazdığı tüm kitapları çok seviyorum. Mutlaka bir kitabını okumanızı ve bu yazarın kalemiyle tanışmanızı öneriyorum.
416 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
O kadar uzun zamandır Sarah Dessen okumayı bekliyordum ki kitaplarının bendeki etkisini unutmuşum. Sadece Dinle ve Yol Arkadaşım okuduğum zamanlarda bloglar ve yorum paylaşımları ile pek ilgim yoktu. Kendi halinde okuyup duran biriydim. O yüzden o kitaplara ait detaylı bir yorum yok elimde ama tekrar okuduğumda ne kadar güzel olduklarını size anlatacağım.

Önce size yazardan bahsetmek istiyorum. SD genç yetişkin türünde roman yazan ve bunu bu kadar iyi yaptığını bildiğim birkaç kalemden biri. Pedagojik açıdan ele aldığımızda kitaplarının gerçek bir amaçla yazıldığını ve bunu başarılı bir şekilde verdiğini düşünüyorum. İleride çocuklarıma okutmayı gerçekten istediğim nadir kitaplardan üçü şu an onun çevrilmiş eserleri.

Sonsuzluğu anlat bana, mükemmel bir kurgu ve üslupla yazılmış bir eser değil. Aksine basit bir kurgu ve 17 yaşındaki bir gencin ağzından yazılmış, durgun ve sade bir eser. Onun güzelliği detaylarda. Yavaş ve özenli bir şekilde işlenen her bir duygu, terapi gibi işleyen kurgu ve insanın içini ısıtan mükemmel bir son. Ya da başlangıç. Siz ne isim verirseniz.

Çok kısa bir şekilde kurgusundan bahsetmek istiyorum çünkü kitap pek "popüler" olmadığı için bilginiz olmayabilir. Macy, babasının ölümünden sonra annesi ile yalnız başına kalıyor ve bu ölüme karşı ikisinin de kendince bir kaçış yolu bulmasının ardından hayatları monoton bir düzene kavuşuyor. Sessizlik, düzen ve hissizlikle dolu bir şekilde yaşıyorlar. Ama gerçekten yaşıyorlar mı?

Bu konunun epeyce bir benzerini yaz sonunda okumuştum ve açıkça söylemeliyim ki beni tatmin etmemişti. Güzeldi ama yeterli değildi. Sonsuzluğu anlat bana okurken de başlarda tereddüde düştüm. Kitap 8 puan verip beğendim diyeceğim kitaplardan biri olacak gibiydi. Derken o kadar nahif bir şekilde ilerledi ki bu yıl bana kitap okumanın ne kadar mükemmel bir şey olduğunu şiddetle hissettiren kitaplardan biri haline geldi.

Tavsiye noktasında tek diyebileceğim şu: Kitap bana yağmurlu bir günde, pencereden boş bir sokağa bakıp kuş sesi duyuyormuşum gibi huzurlu ve dingin hissettirdi. Bu hissi seviyorsanız, Sarah Dessen ile tanışmanız gerek. Acilen.
Kütüphanedeki sıkıcı işi, üniversite sınavına hazırlık çalışmaları ve annesiyle geçen sessiz yas akşamları arasında tesadüfen yeni insanlarla tanışır ve onlar sayesinde içindeki gerçek kişiliği keşfeder.


Çünkü güzel şeyler hep beklenmedik anlarda olur.New York Times çok satan yazarı Sarah Dessen, incinmiş genç bir kadının kendini tanıma süreciyle duygular ve cesaret arasında yaşanan ikilemi oldukça başarılı bir şekilde okuyucuya aktarıyor.“Macy’nin mükemmellik ve duygusal bir insan olmak arasında gidip gelen yoğun yaşantısı en az bir macera romanı kadar merak uyandırıcı.”
416 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Kitabın içinde dingin bir hava hakim. Macy'nin anlattıklarını okurken ister istemez kendinizi onunla bir hissediyor neredeyse hayatınızın bir döneminde ayni şeylerin içinden geçtiğini ve öyle hissettiğinizi biliyorsunuz. Bu da kitabı, yazarin anlatış biçimini sizin için önemli kılıyor.
420 syf.
·7/10
Başlarında ve ortalarında sıkıldım, bir ara elimden bıraktım ama sonu güzeldi, puanımı da güzel bir sonla bitirilişine veriyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sarah Dessen
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
Evanston, Illinois , Amerika Birleşik Devletleri, 6 Haziran 1970

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 68 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 48 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.