Sarah Dessen

Sarah Dessen

Yazar
7.9/10
20 Kişi
·
46
Okunma
·
1
Beğeni
·
1.222
Gösterim
Adı:
Sarah Dessen
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
Evanston, Illinois , Amerika Birleşik Devletleri, 6 Haziran 1970
...onun yanında kendim olabilirdim. Bu o kadar büyük bir şey olmamalıydı. Ama öyleydi.
Bu, yok olmayı ve her bir parçanızın küçülüp kaybolmasını istediğiniz anlardan biriydi.
“İnsanlar değişmez. Yaşlandıkça alışkanlıklarına daha
çok bağlanırlar, daha az değil.”
O kadar uzun zamandır Sarah Dessen okumayı bekliyordum ki kitaplarının bendeki etkisini unutmuşum. Sadece Dinle ve Yol Arkadaşım okuduğum zamanlarda bloglar ve yorum paylaşımları ile pek ilgim yoktu. Kendi halinde okuyup duran biriydim. O yüzden o kitaplara ait detaylı bir yorum yok elimde ama tekrar okuduğumda ne kadar güzel olduklarını size anlatacağım.

Önce size yazardan bahsetmek istiyorum. SD genç yetişkin türünde roman yazan ve bunu bu kadar iyi yaptığını bildiğim birkaç kalemden biri. Pedagojik açıdan ele aldığımızda kitaplarının gerçek bir amaçla yazıldığını ve bunu başarılı bir şekilde verdiğini düşünüyorum. İleride çocuklarıma okutmayı gerçekten istediğim nadir kitaplardan üçü şu an onun çevrilmiş eserleri.

Sonsuzluğu anlat bana, mükemmel bir kurgu ve üslupla yazılmış bir eser değil. Aksine basit bir kurgu ve 17 yaşındaki bir gencin ağzından yazılmış, durgun ve sade bir eser. Onun güzelliği detaylarda. Yavaş ve özenli bir şekilde işlenen her bir duygu, terapi gibi işleyen kurgu ve insanın içini ısıtan mükemmel bir son. Ya da başlangıç. Siz ne isim verirseniz.

Çok kısa bir şekilde kurgusundan bahsetmek istiyorum çünkü kitap pek "popüler" olmadığı için bilginiz olmayabilir. Macy, babasının ölümünden sonra annesi ile yalnız başına kalıyor ve bu ölüme karşı ikisinin de kendince bir kaçış yolu bulmasının ardından hayatları monoton bir düzene kavuşuyor. Sessizlik, düzen ve hissizlikle dolu bir şekilde yaşıyorlar. Ama gerçekten yaşıyorlar mı?

Bu konunun epeyce bir benzerini yaz sonunda okumuştum ve açıkça söylemeliyim ki beni tatmin etmemişti. Güzeldi ama yeterli değildi. Sonsuzluğu anlat bana okurken de başlarda tereddüde düştüm. Kitap 8 puan verip beğendim diyeceğim kitaplardan biri olacak gibiydi. Derken o kadar nahif bir şekilde ilerledi ki bu yıl bana kitap okumanın ne kadar mükemmel bir şey olduğunu şiddetle hissettiren kitaplardan biri haline geldi.

Tavsiye noktasında tek diyebileceğim şu: Kitap bana yağmurlu bir günde, pencereden boş bir sokağa bakıp kuş sesi duyuyormuşum gibi huzurlu ve dingin hissettirdi. Bu hissi seviyorsanız, Sarah Dessen ile tanışmanız gerek. Acilen.
Kütüphanedeki sıkıcı işi, üniversite sınavına hazırlık çalışmaları ve annesiyle geçen sessiz yas akşamları arasında tesadüfen yeni insanlarla tanışır ve onlar sayesinde içindeki gerçek kişiliği keşfeder.


Çünkü güzel şeyler hep beklenmedik anlarda olur.New York Times çok satan yazarı Sarah Dessen, incinmiş genç bir kadının kendini tanıma süreciyle duygular ve cesaret arasında yaşanan ikilemi oldukça başarılı bir şekilde okuyucuya aktarıyor.“Macy’nin mükemmellik ve duygusal bir insan olmak arasında gidip gelen yoğun yaşantısı en az bir macera romanı kadar merak uyandırıcı.”
Başlarında ve ortalarında sıkıldım, bir ara elimden bıraktım ama sonu güzeldi, puanımı da güzel bir sonla bitirilişine veriyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sarah Dessen
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
Evanston, Illinois , Amerika Birleşik Devletleri, 6 Haziran 1970

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 46 okur okudu.
  • 36 okur okuyacak.