Giriş Yap

Sefer Turan

Yazar
Çevirmen
8.9
18 Kişi
Unvan
Gazeteci, Yazar, Başbakanlık Başmüşaviri.
Doğum
Afşin, Kahramanmaraş, 1962
Yaşamı
Sefer Turan; (d. 1962 Afşin, Kahramanmaraş, Türkiye), Gazeteci, yazar, Başbakanlık başmüşaviri.rnrnTürkiyedeki sayılı Ortadoğu uzmanı isimlerden biridir. Kanal 7de dış haberler müdürlüğü yapmıştır. Ayrıca Ülke TVde Doğu-Batı adlı programı hazırlayıp sunmuştur.rnrnUzun yıllar sahada çalışmış; Irak, Afganistan gibi ülkelerde yaşanan savaşları yerinden izlemiştir. En çok Filistin üzerine yaptığı çalışmalarla dikkat çekmektedir. Filistin-İsrail, Lübnan-İsrail çatışmalarını ve İkinci İntifadayı bölgede takip etmiştir.rnrnTuran, El Cezire, BBC Arapça, Russia Al Youm gibi Arapça yayın yapan uluslararası kanalların Türkiyeye ilişkin açık oturumlarına siyasi yorumcu olarak katılmıştırrnrnKanal 7den TRTye transfer olan Turan, Türkiyeden Arap ülkelerine Arapça yayın yapan TRT et Turkiyyenin genel yayın koordinatörü görevine getirilmiştir. Önde gelen Arap yazarlardan Fehmi Huveydi, Mısırın başkenti Kahirede eğitim gören Turanın çok iyi Arapça bildiğini söylemektedir. Sefer Turan, Nisan 2011 tarihinden beri Başbakanlık Başmüşaviri olarak görev yapmaktadır.rnrnEvli ve 3 çocuk babasıdır.

İncelemeler

Tümünü Gör
194 syf.
·
9/10 puan
Müslümanların akılları donduracak, çok görkemli ve muazzam bir tarih geçmişi varken, bizlerin bunların bir çoğundan habersiz olması! Pek çok alanda bilime öncülük etmiş yada bilimi çok daha iyi seviyelere getirmiş Müslümanların tarihini anlatan, başta gençler olmak üzere bütün Müslümanlara bir uyanış bir bilinçlendirme niteliğinde olan, Batının uygarlığı karşısında Müslümanlar'ın aşağılık kompleksine kapılmaması gerektiğini haykıran, bilimin bütün insanların ortak bir birikimi olduğunu savunan, Müslümanların geçmişte ilimde ve ahlakta bu kadar zirvedeyken şimdi nasıl olurda bu kadar geri kalmış olduğu sorusunu beyinlere kazıyan okunması, bilinmesi gereken bir kitap ...
Bilimler Tarihçisi Fuat Sezgin
8.8/10 · 58 okunma
Reklam
194 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Söyleşi tarzında yazılan eser Fuat Sezgin'nin hayatını ve eserlerini bilim tarihine olan katkılarını anlatıyor. Uzun zamandır bu kadar sürükleyici bir eser okumamıştım. Kitabı elimden bırakamadım. Eser İslam kültür medeniyetini bizlere tanıtmakla kalmayıp batı dünyasına karşı olan aşağılık duygumuzu da yerle bir etmek için yazılmış. Özellikle yunanlılardan islam dünyasına geçen bilimin önderliğini rönesans dönemine kadar yaklaşık 8 yüzyıl elinde tutan bir medeniyetin neler başardığını gözler önüne seriyor. Benim dikkatimi çeken bir diğer konu da müslüman alimlerin kaynak göstermedeki hassasiyetleri. Yunanlı filozoflardan bahsederken büyük ustad , muaalim i sani gibi anmalarına karşın islam alimlerinin kitapları avrupa dillerini tercüme edilirken müellif kısmına tercüme ededin kendi ismini yazması bir yazara yapılabilecek en büyük haksızlıktır.Bu ve benzeri durumları kaynakları ve oryantalisterin de görüşleriyle delillendiren Fuat Sezgin İslam kültür ve medeniyetine bakış açımızı değiştirecek.
Bilimler Tarihçisi Fuat Sezgin
8.8/10 · 58 okunma
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.48