Sharman Apt Russell

Sharman Apt Russell

Yazar
9.2/10
5 Kişi
·
9
Okunma
·
0
Beğeni
·
578
Gösterim
Adı:
Sharman Apt Russell
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
Edwards Air Force Base, Kaliforniya, ABD, 1954
Dünyada bir milyar insan fazla kiloludur (bir o kadarı da açlık çekmektedir.)
Sharman Apt Russell
Sayfa 18 - Maya Kitap Yayınları - 2014. 1. Baskı, Çeviren: Engin Süren
Aç gözlülük şehvete, şehvet hırsa, o da öfkeye, aşırı gurura ve kibre yol açardı.
Sharman Apt Russell
Sayfa 65 - Maya Kitap Yayınları - 2014. 1. Baskı, Çeviren: Engin Süren
Usul usul ilerlemekte olduğumuz ölüm de, hayatımızın önemli bir bölümüdür. Asıl hikâye ölümün kendisidir.
Sharman Apt Russell
Sayfa 25 - Maya Kitap Yayınları - 2014. 1. Baskı, Çeviren: Engin Süren
Beni her şeyden çok kızdıran şey bu oldu: Birinin kendi kuşağının kaderini paylaşmayıp adeta bütün olanları kenardan seyretmesi. Bu eyleminizle kendinizi korkunç derecede önemli bir şeyin parçası gibi hissedemezsiniz.
Bütün bu açlık sadece daha iyi bir yemek içindi; gerçeği bulmak, hayatı daha derinlemesine anlamak için değildi. Hayatın bize sunabileceklerinin daha fazlasına karşı duyulan bir arzuydu.
Atalarımıza göre daha fazla zevkle, daha az sıkıntıyla ve daha az çaba sarf ederek ulaşılan yol, her zaman seçilecek doğru yoldu.
Sharman Apt Russel bu kitabında açlığın fiziksel etkilerinin yanı sıra açlığın tarihini de oldukça detaylı bir şekilde işlemiş. İnanç, siyasi nedenler, kıtlık her ne sebepten kaynaklanırsa kaynaklansın açlığın başlı başına ele alınması ve fark edilmesi gereken bir unsur olduğunu vurgulamış. Kitaba başladığımda sadece açlığın biyolojik süreçleri ve fizyolojik etkileri ile ilgili olduğunu düşünmüştüm ancak içindekiler bölümünde de göreceksiniz ki; eski zamanlardaki açlık sanatçılarından, açlık grevlerinden, açlık hastalığından, kıtlık protokollerinden, Minesota Deneyi'nden, anoreksiya nevrozadan ve açlığın antropolojisinden de oldukça detaylı bir şekilde bahsediliyor. Kitabı okurken öğrendiğim şeyler karşısında açlığı defalarca yeniden irdeledim. Açlığa bakışaçınızı değiştirecek bir kitap olacağını söyleyebilirim.
Güzel bir Antropoloji kitabı. Yazarın anlatımı yormuyor. Tarih boyunca yaşanan açlık , kilo vermek için yapılan açlık denemeleri, Gandhi, tarihte Çin, İrlanda ve bir çok kabilede yaşanan büyük açlık sorunlari... Konular ilgi çekiciydi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sharman Apt Russell
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
Edwards Air Force Base, Kaliforniya, ABD, 1954

Yazar istatistikleri

  • 9 okur okudu.
  • 20 okur okuyacak.