Açlık Doğal Olmayan Bir Tarih

9,5/10  (4 Oy) · 
7 okunma  · 
6 beğeni  · 
942 gösterim
Bilim, antropoloji ve kişisel fikirlerin kışkırtıcı bir bileşimi olan bu çalışma, bizi açlık deneyiminin içinde bir yolculuğa çıkarıyor.

Hem vücutlarımızda hem de dünyadaki farklı kültürlerde keşfettiği şeyler ise olağanüstü. Açlığın gücü üzerine yüzyılları kapsayan muazzam bir inceleme yaparken, buna nasıl mucizevi bir şekilde adapte olunabildiğini keşfediyor. İlk tapınaklarda oruç tutan azizlerden, Mahatma Gandhi gibi aktivistlere kadar pek çok farklı neslin, açlığı manevi ve siyasal tavırlarını ortaya koyabilmek için nasıl kullandıklarını anlatıyor. Russell bir taraftan açlığın insanlara ilham verdiği hatta iyileştirici gücü olabildiği bu kayda değer olaylara ışık tutarken, öte yandan kıtlık ve ileri açlığın bugün dünya üzerindeki kültürlere yaptığı etkiye işaret ediyor.

Açlık: Doğaya Aykırı Bir Tarih dört dörtlük bir yetenek ve şefkatli bir kalple yazılmış, gerçekler, tasvirler ve muazzam bilgilerle donatılmış, tarihe ve insan ruhuna açılan eşsiz bir pencere.


"Tarih, bilim ve anıların seçkin bir şekilde yazılmış bir karışımı… bildik mide gurultusundan, küresel kıtlık sorununa açlığın bütün yönlerini ele alan merak uyandırıcı bir yolculuk"
-The Observer-
(Tanıtım Bülteninden)
Zeynep Aydın 
12 Eki 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Güzel bir Antropoloji kitabı. Yazarın anlatımı yormuyor. Tarih boyunca yaşanan açlık , kilo vermek için yapılan açlık denemeleri, Gandhi, tarihte Çin, İrlanda ve bir çok kabilede yaşanan büyük açlık sorunlari... Konular ilgi çekiciydi.

Kitaptan 5 Alıntı

Sergen Özen 
 27 Kas 2017 · Kitabı okuyor

Dünyada bir milyar insan fazla kiloludur (bir o kadarı da açlık çekmektedir.)

Açlık, Sharman Apt Russell (Sayfa 18 - Maya Kitap Yayınları - 2014. 1. Baskı, Çeviren: Engin Süren)Açlık, Sharman Apt Russell (Sayfa 18 - Maya Kitap Yayınları - 2014. 1. Baskı, Çeviren: Engin Süren)

Aç gözlülük şehvete, şehvet hırsa, o da öfkeye, aşırı gurura ve kibre yol açardı.

Açlık, Sharman Apt Russell (Sayfa 65 - Maya Kitap Yayınları - 2014. 1. Baskı, Çeviren: Engin Süren)Açlık, Sharman Apt Russell (Sayfa 65 - Maya Kitap Yayınları - 2014. 1. Baskı, Çeviren: Engin Süren)
Sergen Özen 
 29 Kas 2017 · Kitabı okuyor

Usul usul ilerlemekte olduğumuz ölüm de, hayatımızın önemli bir bölümüdür. Asıl hikâye ölümün kendisidir.

Açlık, Sharman Apt Russell (Sayfa 25 - Maya Kitap Yayınları - 2014. 1. Baskı, Çeviren: Engin Süren)Açlık, Sharman Apt Russell (Sayfa 25 - Maya Kitap Yayınları - 2014. 1. Baskı, Çeviren: Engin Süren)

Bütün bu açlık sadece daha iyi bir yemek içindi; gerçeği bulmak, hayatı daha derinlemesine anlamak için değildi. Hayatın bize sunabileceklerinin daha fazlasına karşı duyulan bir arzuydu.

Açlık, Sharman Apt RussellAçlık, Sharman Apt Russell