Açlık Doğal Olmayan Bir Tarih

9,2/10  (5 Oy) · 
9 okunma  · 
6 beğeni  · 
992 gösterim
Bilim, antropoloji ve kişisel fikirlerin kışkırtıcı bir bileşimi olan bu çalışma, bizi açlık deneyiminin içinde bir yolculuğa çıkarıyor.

Hem vücutlarımızda hem de dünyadaki farklı kültürlerde keşfettiği şeyler ise olağanüstü. Açlığın gücü üzerine yüzyılları kapsayan muazzam bir inceleme yaparken, buna nasıl mucizevi bir şekilde adapte olunabildiğini keşfediyor. İlk tapınaklarda oruç tutan azizlerden, Mahatma Gandhi gibi aktivistlere kadar pek çok farklı neslin, açlığı manevi ve siyasal tavırlarını ortaya koyabilmek için nasıl kullandıklarını anlatıyor. Russell bir taraftan açlığın insanlara ilham verdiği hatta iyileştirici gücü olabildiği bu kayda değer olaylara ışık tutarken, öte yandan kıtlık ve ileri açlığın bugün dünya üzerindeki kültürlere yaptığı etkiye işaret ediyor.

Açlık: Doğaya Aykırı Bir Tarih dört dörtlük bir yetenek ve şefkatli bir kalple yazılmış, gerçekler, tasvirler ve muazzam bilgilerle donatılmış, tarihe ve insan ruhuna açılan eşsiz bir pencere.


"Tarih, bilim ve anıların seçkin bir şekilde yazılmış bir karışımı… bildik mide gurultusundan, küresel kıtlık sorununa açlığın bütün yönlerini ele alan merak uyandırıcı bir yolculuk"
-The Observer-
(Tanıtım Bülteninden)
Dilara 
10 Mar 23:30 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sharman Apt Russel bu kitabında açlığın fiziksel etkilerinin yanı sıra açlığın tarihini de oldukça detaylı bir şekilde işlemiş. İnanç, siyasi nedenler, kıtlık her ne sebepten kaynaklanırsa kaynaklansın açlığın başlı başına ele alınması ve fark edilmesi gereken bir unsur olduğunu vurgulamış. Kitaba başladığımda sadece açlığın biyolojik süreçleri ve fizyolojik etkileri ile ilgili olduğunu düşünmüştüm ancak içindekiler bölümünde de göreceksiniz ki; eski zamanlardaki açlık sanatçılarından, açlık grevlerinden, açlık hastalığından, kıtlık protokollerinden, Minesota Deneyi'nden, anoreksiya nevrozadan ve açlığın antropolojisinden de oldukça detaylı bir şekilde bahsediliyor. Kitabı okurken öğrendiğim şeyler karşısında açlığı defalarca yeniden irdeledim. Açlığa bakışaçınızı değiştirecek bir kitap olacağını söyleyebilirim.

Zeynep Aydın 
12 Eki 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Güzel bir Antropoloji kitabı. Yazarın anlatımı yormuyor. Tarih boyunca yaşanan açlık , kilo vermek için yapılan açlık denemeleri, Gandhi, tarihte Çin, İrlanda ve bir çok kabilede yaşanan büyük açlık sorunlari... Konular ilgi çekiciydi.

Kitaptan 7 Alıntı

Dünyada bir milyar insan fazla kiloludur (bir o kadarı da açlık çekmektedir.)

Açlık, Sharman Apt Russell (Sayfa 18 - Maya Kitap Yayınları - 2014. 1. Baskı, Çeviren: Engin Süren)Açlık, Sharman Apt Russell (Sayfa 18 - Maya Kitap Yayınları - 2014. 1. Baskı, Çeviren: Engin Süren)

Aç gözlülük şehvete, şehvet hırsa, o da öfkeye, aşırı gurura ve kibre yol açardı.

Açlık, Sharman Apt Russell (Sayfa 65 - Maya Kitap Yayınları - 2014. 1. Baskı, Çeviren: Engin Süren)Açlık, Sharman Apt Russell (Sayfa 65 - Maya Kitap Yayınları - 2014. 1. Baskı, Çeviren: Engin Süren)

Usul usul ilerlemekte olduğumuz ölüm de, hayatımızın önemli bir bölümüdür. Asıl hikâye ölümün kendisidir.

Açlık, Sharman Apt Russell (Sayfa 25 - Maya Kitap Yayınları - 2014. 1. Baskı, Çeviren: Engin Süren)Açlık, Sharman Apt Russell (Sayfa 25 - Maya Kitap Yayınları - 2014. 1. Baskı, Çeviren: Engin Süren)
Dilara 
02 Mar 21:03 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Beni her şeyden çok kızdıran şey bu oldu: Birinin kendi kuşağının kaderini paylaşmayıp adeta bütün olanları kenardan seyretmesi. Bu eyleminizle kendinizi korkunç derecede önemli bir şeyin parçası gibi hissedemezsiniz.

Açlık, Sharman Apt RussellAçlık, Sharman Apt Russell

Bütün bu açlık sadece daha iyi bir yemek içindi; gerçeği bulmak, hayatı daha derinlemesine anlamak için değildi. Hayatın bize sunabileceklerinin daha fazlasına karşı duyulan bir arzuydu.

Açlık, Sharman Apt RussellAçlık, Sharman Apt Russell
Dilara 
02 Mar 21:04 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Atalarımıza göre daha fazla zevkle, daha az sıkıntıyla ve daha az çaba sarf ederek ulaşılan yol, her zaman seçilecek doğru yoldu.

Açlık, Sharman Apt RussellAçlık, Sharman Apt Russell