1000Kitap Logosu
Shaun Tan
Shaun Tan
Shaun Tan

Shaun Tan

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.2
179 Kişi
368
Okunma
27
Beğeni
1.442
Gösterim
Unvan
Avustralyalı Yazar
Doğum
1974
Yaşamı
Avustralyalı yazar ve çizer Shaun Tan, 1974 yılında doğdu. 2011 yılında İsveç’in ünlü çocuk kitapları yazarı Astrid Lindgren anısına her yıl verilen ve çocuk edebiyatı alanında en büyük ödül olarak kabul edilen Alma ödülünü kazandı. Ayrıca 2012 ve 2011’de, daha önce pek çok kez aday gösterildiği Hugo Ödülü’nü kazandı. Kendi çizim ve yazılarından oluşan yaklaşık 20 çocuk kitabı bulunan Shaun Tan’ın kendi animasyon kitabından The Kayıp Şey (İthaki Yayınları, Aralık 2012) adıyla sinemaya uyarlanan filmi, 2011 yılında en iyi kısa animasyon Oscar’ı kazandı.
suvemer
Ağustosböceği'yi inceledi.
32 syf.
·
Puan vermedi
Shaun Tan , çalışkan ve tembel masallarının baş kahramanı olan tembel ağustos böceğini bu kitabında alışılmış rolünün tam zıttı bir pozisyonda karşımıza getiriyor. Evet bu ağustos böceği bizim bildiğimiz ağustos böceği değil...⁣ ⁣ Modern şehir hayatında geçiyor bu hikaye. Yazarın çizimlerinden de bize hissettirdiği gibi beton grisinin hakim olduğu bir şehirde. ⁣ ⁣ Yüksek binada 17 yıldır veri girişi yapan çok ama çok çalışkan bir memur bu sefer ağustos böceği..⁣ ⁣ Hastalık izni kullanmayan, hatanın affedilmediği bir ortamda çalışan bir memur. ⁣ Terfi yok bu şirkette onun için, verilen işi otonom bir şekilde yapmalı sadece. ⁣ ⁣ İnsanların işlerini düzgünyapmamasından dolayı sürekli mesaide de aynı zamanda, ama bunun karşılığında bir teşekkür bile yok ona... ⁣ ⁣ Bunun tersine ona sürekli kötülük ediliyor. Çalışanın sevilmediği, hor görüldüğü bir işi var. ⁣ ⁣ Bu kadar çalışmaya eline geçen para ile bir ev bile tutamıyor, ofisteki bir duvar boşluğunda yaşıyor , ama bunu bile görmezden geliyor şirketi. ⁣ ⁣ Sonunda 17 yıl emek verdiği işinden emekli oluyor ama bir teşekkür, bir kutlama bile yok, masanı temizle diyor patron. ⁣ ⁣ AĞUSTOSBÖCEĞİ bu kadar yıl çalıştıktan sonra artık veda ediyor ve kanat açıyor özgürlüğe... ⁣ ⁣ Her Shaun Tan kitabı gibi derin etki bırakan çizimleri ve gerçekleri masallaştıran bir anlatımla önümüze koyması uzun uzun düşündürüyor.. ⁣ ⁣ ⁣ Hayatın gerçeklerini çocuklarımızla birlikte okurken önümüze döken bu kitap yetişkinler için bir rehber bence. ⁣ ⁣ Nasıl bir hayata sürüklendiğimizi ve sürüklediğimizi düşündüren bir rehber... ⁣ ⁣ Beton grisi, yüksek binaların içerisinde düşünmeyen, yaratmayan, üretmeyen, robotlaşmış mutsuz insanların olmadığı bir dünyaya dönüşmemiz dileğiyle .. ⁣ ⁣ İyi geceler ⁣
Ağustosböceği
9.1/10
· 50 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
8
CemCBG
Uzak'ı inceledi.
128 syf.
·
1 günde
·
10/10 puan
Ne kadar güzel bir eser bu.. Çizimlerine bakakaldım.. Tekrar tekrar izlenebilecek güzellikte bir çalışma. İzlenebilecek diyorum çünkü bu çizimleri, anlatılan hikaye bir sinema yapıtıymış gibi bir his uyandırıyor, çizimler ve atmosfer öylesine farklı ve güzel. Ancak kitabın arkasındaki tanıtım yazısı kitaptaki bilim kurgu ve fantastik havasının ne amaçla yaratıldığını da açıklamış; her göçmen ve ilticacının hikayesi gibi bu çalışma. Uzaklara giden ve orada kalan, hatta dönemeyen herkesin hikayesi gibi. İçinde tek kelime söz geçmeyen Uzak hem istilayı, hem savaşı, hem göçmen ve mülteci olmayı ve hem de ümitvar olmayı çizimlerle anlatıyor.. Mutlaka öneriyorum
Uzak
9.4/10
· 95 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
35
Betül
Uzak'ı inceledi.
128 syf.
Bu kitapta kelimeleri değil duyguları okuyorsunuz. Kelimeler de bir nevi zihnimizde oluşturduğumuz görüntüler değil mi? Yazar da direk görüntüleri kullanarak bize bir şeyler anlatmaya çalışmış. Başarmış mı? Açıkçası benim çok hoşuma gitti ve etkilendim. Genelde kitap okurken o kelime neden orada, o cümle niye kullanılmış diye düşünmeyiz. Ama burada yazar acaba bu kısmı neden çizdi? Ne anlatmak istiyor? Bir anlamı var mı? gibisinden şeyler aklıma takıldı. Örneğin adamın gittiği şehirde denizde gördüğü büyük iki adamın tokalaşması bence çok şey anlatıyor ama biz anlayamıyoruz. Resimlerdeki fantastiklik ayrı bir hava katmış. Tavsiye ederim.
Uzak
9.4/10
· 95 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
128 syf.
·
10/10 puan
Her ne kadar herhangi bir yazı içermese de içerdiği resimler o kadar gerçekçi ki meramını böyle de çok güzel anlatabiliyor. Aynı yazarın Kızıl Ağaç ve Kayıp Şey kitapları da alınmalı, hatta sevdiklerimize hediye edilmeli.
Uzak
9.4/10
· 95 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7