1000Kitap Logosu
Kayıp Şey
Kayıp Şey
Kayıp Şey

Kayıp Şey

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.1
30 Kişi
53
Okunma
24
Beğeni
852
Gösterim
32 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 0 sa. 54 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · İthaki Yayınları · Aralık 2012 · Karton kapak · 9786053752523
Orijinal adı
The Lost Thing
Alma ve Hugo ödüllü yazar Shaun Tan'ın Kayıp Şey kitabı, kendini arayan bir çocuğun hikâyesi... Bir gün isimsiz bir çocuk sahilde şişe kapağı toplarken tuhaf görünüşlü bir yaratıkla karşılaşır. Çocuk gündelik hayatta kimsenin önemsemediği ve hattâ farkına bile varmadığı bu 'kayıp' yaratığın nereye ait olduğunu bulmaya çalışır... Pek çok ülkede yayımlanan ve çocuklar kadar büyüklerin de ilgisini çeken bu başyapıt en temel felsefi sorulardan birini soruyor: Biz kimiz ve bu dünyada ait olduğumuz bir yer var mı?
5 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺21,25
9.1
10 üzerinden
30 Puan · 5 İnceleme
said
Kayıp Şey'i inceledi.
32 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kayıp Toplum
Byung-Chul Han yorgunluk toplumunda geçtiğimiz yüzyılın bağışıklık paradigmasını; hasmane bir gayesi olmasa da, yabancının, “başkalığı sebebiyle” imha edildiği sistem olarak tanımlamıştı. Devamında ise, immünolojik olarak tertip edilmiş dünyanın kendine has bir topolojisi olduğundan ve bu dünyanın evrensel değiş-tokuş süreçlerini engelleyen sınırlar, eşikler, geçitler, çitler, arklar ve duvarlardan imal edilmiş olduğundan bahsetmişti. Shaun Tan Kayıp Şey’de ise, -bilerek veya bilmeyerek- Chul Han’ın immünolojik dünya paradigmasından yola çıkan illüstratif bir steampunk yorgunluk dünyası oluşturmuş. Bu Dünya’da; Pozitivist paradigmanın egemenliği ve var olan yaşamın rakamlara ve mühendisliğe indirgeniminin yol açtığı toplumsal hayatın mekanikleşmesini, zamanın ölü olarak doğumunu ve “yorgunluk toplumunun” etraflarında ki “yabancılığa”; -Kayıp Şey özelinde- “enerjik”, “kreatif”, “renkli” veya “sıradan olmayana” karşı -yani ve hatta- hayata karşı körleşmelerini ve hissizleşmelerini görüyoruz. Kayıp Şey’de aslında bir çok klasik distopya eserinden esintiler bulmak mümkün. Lakin bu eserin distopik rüzgarına kalkan olan tek ve yegâne şey, yine Tan’ın o kendine has imzası olan “var oluşun dayanılır güzelliği” oluyor. Eserleri her ne kadar gerçeğin karanlık ve acımasız yüzünü bütün çıplaklığı ile vursa dahi, o dünyanın muhakkak bir tarafında umudu, yaşamı ve varlığı görüyoruz. Kayıp Şey, mekanikleşen bir yaşamda hayatın nüvesini yakalamanın ve kaybetmenin öyküsü. Fırtınalı diyarlardan evine dönen küçük kızın “kızıl ağacını” bulması gibi, bizde şu fırtınalı dünyanın yorgunluğunda böyle halisâne sanatların sinesinde dinlenebiliyoruz.
Kayıp Şey
9.1/10
· 53 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Bu kitap...
Kayıp Şey'i inceledi.
32 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Bu kitapta, kasvetini bütün bileşenlerinin makine oluşundan ve aynılığından alan bir şehirde şişe kapağı koleksiyonu yapan bir çocuk, Shaun, anlatıyor hikayeyi. “İlgilenecek daha önemli şeyleri olanlar için bir öykü.” diye başlayarak… Kayıp Şey, besbelli başka bir yere ait. Ve onu sadece Shaun fark ediyor; arkadaşına ve ailesine gösteriyor. Yani ki Kayıp Şey Shaun’a ait aslında. Kayıplığı sahibinin kendisinin farkında olmayışından belki de. Shaun’un unutmaya kıyamadığı, terk etmeye razı olmadığı bir şey o. Hepimizin öyle kayıp şeyleri yok mu? Kimimizinki çocukluk, kimimizinki üzerine düş(e)mediğimiz bir yetenek, kimimizinki başkalarına alelade görünen bir nesne… Shaun’unki ise sevgi ve merhameti mucip bir şey. Öyle ki o şeye bağlanıveriyor. Onu iş ediniyor, bakıyor, barındırıyor, yerini yurdunu arıyor. Bir garip şeyin küçük yardımıyla, herkesin gittiği tarafın tam tersine gidip, özellikle aramıyorsa insanın asla bulamayacağı bir konumda Şey’in ait olduğunu sandığı yeri buluyor. Shaun Şey’le vedalaştıktan sonra o görkemli sürreal dünyanın kapısından ayrılıyor. Hemen her yaştan okura söyleyecek pek çok şeyi olan nefis bir hikaye… Resimler ve metin birlik olup yo(ğu)ruyorlar insanın beynini. Tekrar tekrar okumaya, yeniden düşünmeye çok elverişli bu kitap. Ben kimim, nerden geldim, nereye gidiyorum gibi soruları sorduran sade bir hikaye. Kitaptan sonra bir de kısa filmini yapmışlar. Bilmeyen bilsin, görmeyen görsün muhakkak: The Lost Thing (2010). En iyi kısa film dalında 2011 Oscar ödülünü de alan filmi Türkçe altyazılı olarak şu linkten seyredebilirsiniz: Kayıp Şey. Filmde Şey’in minik zillerini, sevimli hareketlerini ve uzantılarındaki yara izlerini göreceksiniz. Her tarafın makinelerle, çarklarla, borularla, duvarlarla çevrili olduğu bir kentte yeşil-gümüşî orkide köklerine benzettiğim uzantıları ile bitkiyi anıdıran tek varlık olan Şey’in o çizikleri beni çok etkiledi doğrusu. Film ayrı güzel, kitap ayrı güzel… Siz de ikisini de görün, çocuklarınıza gösterin. bukitap.wordpress.com/2017/05/06/kayip-se...
Kayıp Şey
9.1/10
· 53 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Nur
Kayıp Şey'i inceledi.
32 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Kitabı okuduğunuz o kısacık 3 dakika. O kısacık sürede ne olduğunu anlamadan bitiriyorsunuz. Bu muydu? diyorsunuz. Bu muydu? Yeniden açıp okuyorsunuz, Ve yeniden Yeniden. İçerdiği mesaj öyle sağlam ki beyniniz algılamayı reddediyor ilk bir kaç sefer. Uzun süre hakkında düşüneceğim bir kitap bu. Uzun süre.
Kayıp Şey
9.1/10
· 53 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
okurdostukitap
Kayıp Şey'i inceledi.
32 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kaybettiği şey ile aradığı şey aynı değilse insanın; ya rotası yanlıştır, ya bulunduğu yer... Şu an mı..? Dünden kurtulmuş, yarına bulaşmamış bir yerde(yiz)... Okurken kendimi okyanusun ortasında küçücük bir yelkenli gibi hissettim; acaba rüzgar ne taraftan esecek ve ben ne tarafa doğru yol alacağım diye... Sonuna geldiğimde ise rüzgarın nereden esmesi gerektiğinden çok benim hangi tarafa gitmek istediğimin önemli olduğunu fark ettim... Epey savurdu beni bu yolculuk; ama iyi geldi... Size de iyi gelecektir inancındayım... Okuyun, zihinlerinizin pası silinsin... Bir çocuğun herhangi bir yere ait olmayan ve herhangi bir işe yaramayan bir "şey"(!) bulmasıyla başlıyor hikaye. Nedir, ne işe yarar, nereden gelmiştir diye araştırırken iyi bir arkadaş oluyorlar onunla aslında, gayet de mutludurlar; ama hayatında ve çevresinde bilinmeyen bir şey'e yer yoktur! Bazen sadece mutlu olmak yetmiyor. Onu bırakacak bir yer bulmalıdır ya da ondan bir şekilde kurtulmalıdır... Çocuklarda sahiplenme duygusu ile sorumluluk bilincinin geliştirilmesine katkı sunacağı düşüncesindeyim. Sanatsal bir eserle buluşmanın verdiği keyif ise paha biçilemez Oldukça anlam yüklü bir kitap. Seviye olarak yetişkinlerin mutlaka okumalarını tavsiye ediyorum. Her ne kadar derinlemesine anlam yüklü olduğunu düşünsem de resimlemeler ve hikayesi oldukça uyumlu muhteşem bir kitap olduğu için ilkokul 1. sınıftan itibaren ebeveynlerle birlikte etkileşimli olarak okunmasında hiçbir sakınca görmüyorum. Bırakalım çocuklar da böylesine güzel sanat eserleriyle erken yaşlarda buluşsunlar. Mutlu okumalar
Kayıp Şey
9.1/10
· 53 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4