Spencer Johnson

Spencer Johnson

Yazar
8.1/10
200 Kişi
·
597
Okunma
·
11
Beğeni
·
1.646
Gösterim
Adı:
Spencer Johnson
Unvan:
Yazar
Doğum:
Güney Dakota, 1940
Spencer Johnson (d. 1 Ocak 1940), Amerikalı yazar. 1998 yılında yayımladığı Who Moved My Cheese? romanı 26 milyon satış yaptı.

Spencer Johnson Mitchell, Güney Dakota'da doğdu. 1957 yılında Kaliforniya'da Notre Dame Lisesi'nden mezun oldu. 1963 yılında Güney Kaliforniya Üniversitesi'nden lisans diplomasını aldı. Yüksek lisansını İrlanda Kraliyet Cerrahları Koleji'nde tamamladı. Hawai ve New Hampshire'da yaşamaktadır.
Korkunun bazen iyi olduğunu biliyormuş. Bir şeyler yapmazsanız her şeyin daha kötüye gideceğinden korktuğunuzda, bu sizi harekete geçirir. Ama hiçbir
şey yapamayacak kadar korkmak iyi değildir.
İnsanlara yardım etmenin en iyi yollarından biri, onları kendileriyle ilgilenmeye teşvik etmek, bunu başardıklarında ise onları ödüllendirmektir.
79 syf.
·Beğendi·10/10
Her kitap insanın hayatına yeni bir değer katar. Yaşadığı ne varsa anlamlandırmasında yardımcı olur. Bu kitabın bana hatırlattığı olgu asla vazgeçmemem gerektiğidir. Tavsiye ederim. Faydasını göreceksiniz.
79 syf.
·Beğendi·7/10
Bir tanıdığımın tavsiyesiyle aldığım ve okuduğum kişisel gelişim türünde bir kitap.Bir hikayeyle hayatınızı,kaçırdığınız fırsatları sorguluyorsunuz.Kitap zaten çok ince bir günde okunabilir.Eğer hayatınızı düzene sokma konusunda ilhama ihtiyaç duyarsanız bu kitap aradığınız kitap olabilir.Tavsiye ederim.
79 syf.
·Beğendi·8/10
Açıkçası söylemek gerekirse kişisel gelişim kitaplarına pek sıcak bakmam bu önyargımı kırdığı için ‘Peynirimi Kim Kaptı?’ Kitabı yazarına sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

Kitabımızda 4 karakterimiz var. 2 faremiz ve 2 insanımız. Bir labirentimiz ve herkesin ulaşmak istediği peynirleri var. Peynirimiz ulaşmak istediğimiz hayaller, koyduğumuz hedefler, hüznü, huzuru hatta golf ya da tenis gibi bir aktiviteyi temsil eden bir metafor. Labirent istediğimiz şeyi arayarak zaman geçirdiğimiz yeri simgeliyor.
Basit bir fare peynir hikayesi bir insanın hayatını bu denli değiştirebilirdi. Tabiki de okuduğumuz her kitap bize bi yön verir, ama bu kitap bize yol oluşturuyor. Asla değişimden kaçmamamız gerektiğini, zamanı geldiğinde değişimi kabul etmemiz ve hayatımızı ona göre yön vermemizi öğretiyor.
Hikayemizde mırın ve kırın isimli insanlarımız her gün uyanıp labirentte peynirlerini arıyorlar, insan oldukları için farelerden daha planlı bir şekilde hareket ediyorlar. Fare olan koklarca ve koşarca ise doğaları gereği tek düze hareket ediyorlar. Sonuç tabiki de peynirlerini buluyorlar peki ya sonrası?
Kırının duvarlara yazdığı gibi ‘korkmasaydın ne yapardın?’ Sahi hikaye bitince kendime bunu sordum
Korkmasaydım ne yapardım?
Ben bu hikayede hangisiyim, mırın gibi değişimden korkan ve yerimde sayan biri miyim? Yoksa kırın gibi değişimleri kabullenip , zorlukların karşısında gülmeyi mi öğrendim.
En çokta bu söz içime işledi; korkularının ötesinde hareket edersen, kendini özgür hissedersin.
Sona doğru gelirsek, değişimden kaçmayın, onu kabullenin, onunla yaşamaya öğrenin, ayak uydurun, kendinizi bi köşeye sıkıştırıp peyniriniz elinizden gitti diye üzülmeyin. Kendinize yeni peynirler arayın.
Tabiki bu kitabı okuduktan sonra neler demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız.
En büyük teşekkür KIRINA...
teşekkürler KIRIN...
85 syf.
·7/10
Değişime karşı 4 karakterin farklı davranış şekillerini anlatan tatlı bir öykü... Farecikler Koklarca ve Koşarca, İnsancıklar Mırın ve Kırın :)
Değişime hazırlıklı olmak bizi sarsmaz mı? sorusunu aklıma düşüren...
Korkmasaydın ne yapardın? sorusunu zihnimde tekrarlatan...
"Hep bir boşlukla karşılaşıyorum." sözünü sevdiren ve "Ben de" diye cevap verdirten️...
Yeni bir yön? düşüncesini düşündüğümde komik bir alternatif bulduran...
Arayış sonsuza dek sürer mi? sorusu karşısında cevapsız kalan bir ben bıraktı bu minik kitap...

Kendime ait ve bana özgü ilke denilebilecek çok güzel duvar sözleri oluşturttu bir de bana: :)
Oluruna bırak, seni bekleyen şeylere güven...
Hayal kur
Değişim fikrini kabullen ve nerede hareket orada bereket :)
Takılı kalma, önüne bak
Bir amaç edin ve onun peşinden git!
Hedefin olsun ve umutsuzluğa kapılma...
Değişim her an ve normal. Değişimi kabullen ve olacakları bekle.
Yeni bir beklentin var ise; yeni bir davranış şekli edin. Değişimi bekle, olanlara şaşırma ve de korkma! . .
Kendine inan ve güven. Neye inanırsan davranışın o yönde olur ve olaylar davranışına göre şekillenir. İyi düşün, iyi olsun.
Kendi eksikliklerin ve hatalarına karşı da hoşgörülü ol. Unut, yoluna bak... .
Yeni alternatiflere açık ol!
Değişim kişinin kendi içinde...️
79 syf.
Peynirimi kim kaptı?
Peynirlerin olduğu bir labirente yaşamak için mücadele eden 4 minik arkadaşımız yoluyla bizlere değişmekten korkmamamızı yeniliğe açık olmamızı anlatan kısa bir öykü...
Degişim ile baş etmek için şunlar gerekliymiş:
*Bazı şeyleri basit, esnek tutma ve hızlı hareket etme ihtiyacının bilincinde olma
* Olayları karmaşıklaştırmamak ve korku dolu inançlarla kafanızı karıştırmamak gerektiğini bilmek
*Küçük değişimlerin başladığını fark etmek ve böylece olan büyük değişiklere karşı hazırlıklı olmak.
Ve en önemlisi kendimize şu soruyu sormamız gerek bence"Korkmasaydım ne yapardım?"
85 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
‘Değişmek ve değişme korkusu’. Meğer ben de o korkuyu yaşayanlardanmışım. Bu kitapla hem korkumu hem de korkumun gereksizliğini farkettim. Hayatımızda sürekli değişime yönelik birtakım olaylarla karşılaşıyoruz. Olumlu ve olumsuz elimizde olmadan kendiliğinden gerçekleşen olaylar.. Gelişen olaylarla yeni duruma alışmaktan korkar, hatta reddeder ve olduğumuz yerde adeta çakılıkalmayı tercih ederiz, bu da bizi daha korkunç sonuçlara götürebilir. Halbuki değişikliğe sebep olayları kanıksayarak bilinçli bir şekilde üzerine gidip değişimin iyiye hatta daha da iyiye giden sonuçlarına ulaşmalıyız. Yaşadıklarımızla durumumuzun ağırlaştığı hisleri ve asla düzelmeyeceği korkularıyla bekleyerek kendimizi mutsuzluğa itmek yerine, “peynirimi kim kaptı?” sorusunun ardından kaptırmadan değişenlerle birlikte daima ümitvar olarak yeni kapılar, yeni hayaller, yeni hedefler, yeni peynirler peşine düşmeliyiz ;)
85 syf.
·7/10
Aslında hepimizin bildiği şeylerden bahseden bir kitap. Değişime açık olmak, aniden gelen değişikliklere çabuk adapte olmak üzerine yazılmış bir kitap. Tatlı ve hafif bir solukta okumalik
85 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Peynirimi kim kaptı?

Daha önce bir söz okumuştum.
"Diğerlerine ne kadar yüksekten uçabileceğinizi söylemeyin. Öyle bir düşersin ki farkında bile olamazsınız." Bu okuduğumuz kitap da biraz farklı elbette. Burada karşımıza 4 karakter(Mırın, Kırın, Koklarca ve Koşarca) ile hayatlarımızı aldığımız kararları, düşünce ve işleyişi, daha ileriyi görebilmeyi, yerinde kalmamayı, kafeste olmamayı, basit ve olağan örnekler ile ifade ediliyor.
Açıkacası yerinde durup eski anılarınla boğuşup didinip duracağına, şikayet edip ehvanlanacağına kalk hareket et. Ataletsizlikten kurtul.

Özetle:

DEĞİŞMEZSEN SÖNÜP GİDERSİN

Diyor.
85 syf.
·1 günde·7/10
"Sürekli aynı şeyleri yapıyorsun, sonra da neden hiçbir şey düzelmiyor diye soruyorsun. Düzelse saçmalık olmaz mıydı? "

"Değişim mutlaka olacak, ben korksam da korkmasam da, istesem de istemesem de.."
79 syf.
·10/10
Kitabı network işi dolayısıyla eğitim kitabı olarak vermişlerdi. Hemen okudum. Bir saatimi bile almadı. Ama kitabın son sayfasını okuduktan sonra koşarak çalışmaya gittim. Ne zaman enerjim bitse tekrardan okuyordum. İş hayatında başarılı olmak ve başarısızlığa uğradığında yeniden ayağa kalkmak isteyenler için inanılmaz bir kitap. Bugün yeniden okuyacağım. Çünkü işim yok ve bulmak için de tüm ümitlerim yıkıldı. Enerji depolamak için önemli bir fırsat. Sadece iş hayatı için değil sınav, okul için de kendinizi motive edebilirsiniz...

Yazarın biyografisi

Adı:
Spencer Johnson
Unvan:
Yazar
Doğum:
Güney Dakota, 1940
Spencer Johnson (d. 1 Ocak 1940), Amerikalı yazar. 1998 yılında yayımladığı Who Moved My Cheese? romanı 26 milyon satış yaptı.

Spencer Johnson Mitchell, Güney Dakota'da doğdu. 1957 yılında Kaliforniya'da Notre Dame Lisesi'nden mezun oldu. 1963 yılında Güney Kaliforniya Üniversitesi'nden lisans diplomasını aldı. Yüksek lisansını İrlanda Kraliyet Cerrahları Koleji'nde tamamladı. Hawai ve New Hampshire'da yaşamaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 11 okur beğendi.
  • 597 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 221 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.