Stephen Law

Stephen Law

Yazar
7.7/10
7 Kişi
·
33
Okunma
·
4
Beğeni
·
687
Gösterim
Adı:
Stephen Law
Unvan:
İngiliz Filozof
Doğum:
Cambridge, Birleşik Krallık, 1960
Stephen Law: Londra'daki City Üniversitesi felsefe bölümünden birincilikle mezun olmuştur. Çalışmalarına Oxford Üniversitesi'nde devam eden Law, şu anda Londra Üniversitesi, Heythrop Akademisi'nde felsefe öğretmenliği yapmaktadır. Stephen Law, felsefe alanında yetişkinler ve çocuklar için çok sayıda kitap yazmıştır. Aynı zamanda, Royal Institute of Philosophy'nin yeni popüler dergisi THINK 'in editörüdür
Devletle özdeşleşecek şekilde yeni yurttaşlar yetiştirmeliyiz. Eğitim, içinde bulunduğumuz toplumla kenetlenmemizi sağlayan toplumsal bağların kuvvetlenmesini amaç edinmelidir. Egitim ayrica iyi bir yurttaş olmaya yönelik niteliklere vurgu yapmalı ki böylece birbirimizi kardeş gibi görelim. Ancak bu şekilde oy verirken kişisel çıkarlarımız yerine kamu yararını gozetiriz
Dikotomi (İkiye Bölünme Paradoksu): Başlangıç noktasından bitiş çizgisine önce gitmek isteyen bir yarışmacı düşünün. Bitiş çizgisine ulaşması için önce yolun yarısına kadar koşması gerekir. Bu sorun değildir. Sürenin yarısını, yolun yarısına ulaşmak için harcayabilir ve geri kalan süreyi de bitiş çizgisine ulaşmak için kullanır. Ancak yolu yarılamak için önce yolun ilk çeyreğini tamamlamak zorundadır. Bunu da yolun yarısı için ayırdığı zaman diliminin yarısını kullanarak başarabilir. Ancak yarışın ilk çeyreğini tamamlamadan evvel yolun sekizde birini bitirmesi gerekir, ama bunu yapabilmek için de önce yolun on altıda birini koşması gerekir. Bu durum bir sona ulaşmadan böylece sürüp gider. Ne kadar giderse gitsin, tamamlaması gereken bir başka mesafe çıkacaktır. Aşılacak nihai bir mesafe olmadığı için koşucu yarışı asla tamamlayamaz.
Stephen Law
Sayfa 20 - İnkılap Kitabevi
Örneğin aşık olma hazzı özlemenin acısını ve ayrılmanın muhtemel acısını da taşır. Fakat insanlar yine de aşık olmayı leziz bir akşam yemeğine tercih ederler.
bir zamanlar adamın biri dedi ki tanrı
çok tuhaf bulmuş olmalı
etrafta kimse yokken
bu ağacın hala var olmayı sürdürdüğünü anladığında
sayın bayım
şaşırmanız çok tuhaf
ben her zaman etraftayım
işte bunun için ağaç sürdürmekte
varlığını
çünkü gözlemleyen biri vardı
saygılarımla
tanrı
Sevgi bir başka insanın bizden başka türlü yaşaması, davranması ve deneyimlemesi gerçeğini anlamak ve bundan zevk almaktan başka nedir ki..?
Stephen Law
Sayfa 171 - Friedrich Nietzsche
Nietzsche sevgiyi şöyle tanımlar: Sevgi bir başka insanın bizden başka türlü yaşaması, davranması ve deneyimlemesi gerçeğini anlamak ve bundan zevk almaktan başka nedir ki?
Hiç kimsenin gözlemlemediği bir ağaç hayal etmeye çalışın. Başaramazsınız çünkü ağacı hayal ederken kendinizi ona bakarken hayal edersiniz.
264 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Felsefeye ilgi duymaya baslayan benim gibiler için bence iyi bir başlangıç kitabi olmakla beraber, eger benim kadar yeni başlıyorsanız öncesinde bir felsefe terminolojisi/felsefede tanimlar-jargonlar ..vs gibi bir kaynak edinilmeli (Aksi halde elinizde telefonla sürekli "acaba bu ne demek" veya "acaba felsefede bu ne demek" diyerek internet gezintilerinde kayboluyorsunuz). Milattan oncesi yılların Buda'sindan, halen yaşayan Singer'a kadar felsefe ve metafiziğe adini yazdiragelmis tüm düşünürler tarafsiz bir şekilde -birazcik teist yorumlar yok değil- biyografi kutucukları, aforizmalari, teorileri ve karşıt görüşleri baska düşünürlere atıflar yaparak ve gundelik hayattan örneklerle beslenerek anlatılmış. Çevirisi muazzam olup yazarin yer vermemis olup çevirmenin katkida bulunduğu dipnotlar cahil olduğu düşüncesinden okuyucuyu -en azindan beni- kurtarıyor.
Önerim, kitabi oturup komple okumak (benim yaptigim gibi) yerine başucuna koyup arada açıp bir düşünürü okuyup -ki her düşünüre ortalama 4 sayfa düşüyor- kapatmak şeklinde olacaktir. Iyi okumalar
352 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Iki felsefe kitabını ardı ardına okuduğum için elimde olmadan karşılaştırma yaptım. Dave Robinson'un felsefe kitabı sadece filozoflar üzerinden giderken bu kitap beş ana bölüm ayrılmış: felsefeye giriş, felsefe tarihi, felsefenin dalları, felsefenin araçları, kim kimdir. Kişisel tavsiyem felsefenin araçları bölümünün girişten sonra okunması.

Kitabın güzel yanı, felsefi düşüncelerin nasıl ortaya çıktığını okurun tam anlamıyla algılayabilmesini sağlamak için düşüncenin basamaklarını okura örnekler üzerinden anlatıyor. Oldukça detaylı bu anlamda.

Mesela Descartes böyle düşündü diye atlamıyor hemen, önce uzun uzun usçuluk nedir deneycilik nedir açıklıyor; analitik sentetik, önsel sonsal (a priori a posteriori) nedir örneğini veriyor; ondan sonra Descartes tanrı ideasına doğuştan sahip olduğumuz için ve her idea da bir neden gerektirdiği için, her nedenin de etkisi kadar gerçekliği olacağı için bu durum bir tanrının varlığını gerektirir şeklinde ispatlıyor, diyor.

Ama yazar tekrara düşmüş, sadece belli bir bölümü okusanız güzel olabilir ama benim gibi bütün kitabı ardı ardına okuyunca sıkıcı olabiliyor yer yer. Diğer olumsuz eleştirim de çeviri. Zaten çeviri sorunu yaşamadığım çok az felsefe kitabı olmuştur. Sık sık "bu hangi terimin karşılığı yaaa?" diyerek takıldım. Parantez içinde orijinal ifade verilmeli diye düşünüyorum. (Bir de Farabi ve İbn-i Sina ile ilgili bazı yanlış bilgiler mevcuttu ama bunları yazarın kafa karışıklığına veriyorum.)

Fiziksel özellikleri ile ilgili de şunları söylemek istiyorum: görseller çok güzel ve anlamlıydı, yalnızca punto aşırı küçüktü ama bunu da makul buluyorum bir yandan, kitabın daha kalın olmaması iyi olurdu, zaten kuşe kağıt ve ciltli kapak yeterince ağırlaştırmıştı. Genel anlamda çok güzel bir baskı.
264 syf.
·7/10
Felsefeye ilgi duyan arkadaşlar için başlangıç, felsefe okuyan arkadaşlar için ise bir tekrar kitabı mahiyetinde. Filozoflar hakkında oldukça kısa ve yüzeysel bilgiler verilmiş. Buna rağmen keyif verici ve aydınlatıcı bir kitap.
368 syf.
·6/10
yeni bakış açıları kazandırıyor fakat tarafsız felsefeden çok, bir anlayışa hizmet ediyor havası var.kendi mesajını veriyor.okunması eğlenceli ama tavsiye etmiyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Stephen Law
Unvan:
İngiliz Filozof
Doğum:
Cambridge, Birleşik Krallık, 1960
Stephen Law: Londra'daki City Üniversitesi felsefe bölümünden birincilikle mezun olmuştur. Çalışmalarına Oxford Üniversitesi'nde devam eden Law, şu anda Londra Üniversitesi, Heythrop Akademisi'nde felsefe öğretmenliği yapmaktadır. Stephen Law, felsefe alanında yetişkinler ve çocuklar için çok sayıda kitap yazmıştır. Aynı zamanda, Royal Institute of Philosophy'nin yeni popüler dergisi THINK 'in editörüdür

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 33 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 38 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.