Steve Berry

Steve Berry

Yazar
8.0/10
17 Kişi
·
38
Okunma
·
4
Beğeni
·
1.131
Gösterim
Adı:
Steve Berry
Unvan:
Amerikalı Yazar , Profesör ve Eski Avukat
Doğum:
1955
Yirmi beş yılı aşkındır avukatlık yapmakta olan Steve Berry, aktif siyasete de atılmıştır. Halen Georgia eyaletinde yaşamaktadır.
Kitabı yıllar yıllar evvel okumuşluğum vardı hafızamda kalmış olsaydı 2. kez okumak zorunda kalmazdım muhtemelen aklımda kalan bir kaç parça kareden başka esamesi kalmayan romanımı okurken yine efsanevi bir tarih ve anlatıma denk geldim hiç okumamışım gibi nihayetinde Berry nin tarzı da Dan Brown'dan ne eksik ne fazla aynı kulvarda biline. Okumak isteyenlere iyi bir macera romanı olduğunu söylemek doğru olacaktır. :))
Sürükleyici bir konu. Steve Berry ünlü Cotton Malone karakteriyle bir kere daha aksiyon dolu bir hikaye yazmış. Bazı karakterler biraz havada kalsa da geçmişle bağlantılar harika diyebilirim.
16 Temmuz, 1918. II. Nicholas'ın devrimciler tarafından tahtından indirilmesinin üzerinden on ay geçmiştir. Beyaz Ordu, çar ve ailesinin Bolşevikler tarafından alıkonulduğu kasabaya doğru ilerlemektedir. Nicholas hala kurtulmayı ümit ederken o ve ailesi acımasızca katledilir.
Günümüz Moskova, tarihi bir olayın arifesinde hareketli günler yaşamaktadır. Komünizmin çöküşü ve Rus halkı monarşiyi geri istemektedir. Yeni çar özel atanmış bir komisyon tarafından II. Nicholas'ın uzak akrabaları arasından seçilecektir. Komisyon üyesi Amerikalı avukat Miles Lord'un görevi de bir grup batılı işadamı tarafından desteklenen çar adayı için bir özgeçmiş araştırması yapmaktır. Son Rus çarı ve ailesine gerçekte ne olmuştur?
Akıcı, etkileyici bir romandır.
 Tarihi gerçeklere, belgelere dayanan ve üzerine kurgu yapılan kafa yormadan rahatlıkla okunan güzel bir romandı. Heyecanlandıran ve meraklandıran giriş bölümü ile Berry kitaba hızlı bir giriş yapıyor ama ortalara doğru roman kendini biraz tekrar etmeye başlıyor neyse ki devam bölümlerinde he şey rayına oturup tempo artıyor. Finali beğendim, yer yer kıskançlık duyguları ile sinirimi de bozsa güzel romandı.
Steve Berry'den yine tarihi gerçekler ile kendi başarılı kurgusunun karışımı ile güzel bir gerilim romanı. Finalinden sonra da yazar nelerin kurgu nelerin gerçek olduğunu tek tek norları ile sıralayarak açıklamasını yapmış.

Son Romanovlar; sonları ve belli bir zamana kadar olan sonlarının bilinmezlikleri ile insanlarda fazlası ile ilgi uyandırırken fazlası ile de çok güzel film senaryolarına ve kitap konulara malzeme çıkarmışlar ya da çıkartılmışlar. Romanov Kehaneti ya da Romanov Komplosu'nu okurken belki Romanovlar'a üzülebiliriz ama bu romanlar eşliğinde oluşan meraktan ötürü II. Nikolay araştırılınca aslında pek de kitaplardaki gibi masum bir çar olmadığını anlıyoruz. Ama sonu da Bolşevikler tarafından bu şekilde cezalandırılıp mı olmalıydı bence tabii ki de hayır.

Roman ise kısa bir tarihi giriş bölümünden sonra direk bir Amerikan aksiyon filmi havasında kovalama sahnesi başlıyor ve heyecana ilk sayfalardan dahil oluyoruz ama sayfalar çok fazla ilerlemeden kovalamaca ikinci ve üçüncü kez tekrarlanınca ister istemez sıkıcı bir hal almaya başlarken işte Berry tam da bu sayfalarda tarihi gerçekler ile kendi kurgusunu birleştiriyor ve Romanovlar'ın infaz gecesini özellikle çok güzel anlatarak kitabı büyülenmişcesine okutuyor. Finali ise bence kesinlikle muhteşemdi. Son okuduğum birkaç kitabın içinde en muhteşem finaldi diyebilirim hatta içimdeki hayvan sevgisinden ötürü gözlerim bile doldu.
Berry'nin çok daha iyi romanlarını okumuş biri olarak bu romanında ki Napolyon'a olan eğiliminde oldukça eğitici bilgiler buldum demek yanlış olmaz benim için bu hikaye yine heyecanlı ve bir o kadar dolu dolu idi.
Kehrıbar Odası'nı heyecanlı ve akıcı dili ile elinizden bırakamayacağınız bir kitaptır Tarihi, sürükleyici, macera romanlara hayranlık duyanların ilgisini çekecektir. Güzel kurgulanmış, macera dolu, dikkat çekiyor ve olaylar ilginç bir şekilde gelişiyor.
Kitapta eski bir gazetecinin Orta Amerikaya olan macera dolu bir hikayesi konu ediliyor.Tarihi kökenlere bağlı bu kedi fare oyunu insanı belli bir süreden sonra kendisine cekiyor.
Çin tarihi, komünizm, konfiçyüs, siyaset, bilim, aldatma, güven ve aşk üzerine sıkı bir kurgu. Hem macerayı, hem politik oyunları hem de tarih - bilim sentezini birleştiren bir kitap olmuş.
Çin’in İlk İmparatoru’nun toprak askerlerden müteşekkil bir yer altı ordusu tarafından korunan mezarı 2.000 yıldan fazla bir zamandır mühürlüdür. Dünyanın en büyük arkeolojik alanlarından biri olsa da Çin hükümeti kimsenin mezarı açmasına izin vermeyecektir. Ama neden?

ABD Adalet Bakanlığı eski ajanlarından Cotton Malone emeklilik günlerinin tadını çıkartamayacak gibi. Kendisine isimsiz bir notla gönderilen web adresinde Cassiopeia Vitt’in, hayatını defalarca kurtarmış olan kadının, işkence görüntüleri vardır ve ona işkence eden adam Cotton’dan tek bir şey istemektedir: Cassiopeia’nın saklamasını istediği şeyi ona vermesini. Cotton, adamın neden bahsettiğine dair hiçbir fikri olmasa da, Cassiopeia’nın hayatını tehlikeye atamayacağından hemen harekete geçer. Böylece Danimarka’dan, Belçika’ya, Vietnam’a ve Çin’e uzanan, zamana karşı bir yarış başlar. Ne var ki Çin’in bir sonraki başbakanı olmak isteyen iki üst düzey devlet yetkilisi de bu yarışın içinde, Cassiopeia’nın uğruna hayatını tehlikeye attığı şeyin peşindedir ve bu şey Çin’in ekonomik gelişiminin önündeki en büyük engeli, yabancı petrole olan bağımlılıklarını ortadan kaldıracak anahtardır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Steve Berry
Unvan:
Amerikalı Yazar , Profesör ve Eski Avukat
Doğum:
1955
Yirmi beş yılı aşkındır avukatlık yapmakta olan Steve Berry, aktif siyasete de atılmıştır. Halen Georgia eyaletinde yaşamaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 38 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 44 okur okuyacak.