Steven Hiatt

Steven Hiatt

Yazar
7.8/10
36 Kişi
·
96
Okunma
·
0
Beğeni
·
418
Gösterim
Adı:
Steven Hiatt
Unvan:
Yazar
Bankalar kredi açarken en başında tedbirsiz ve sağduyusuz davranabilir, ama mesele varlıklarının değerini korumaya geldiğinde hem akıllıdır, hem de son derece hassas.
Dünya Bankası Filipinleri ihracat güdümlü gelişim startejisi için denek olarak kullanmıştır. Sonuç: Diktatörlük, yoksulluk,ezici borç yükü.
410 syf.
·Beğendi·5/10
İlk iki cildin biraz tekrarı gibi olsa da farklı gözlerden ve ilk ciltte bahsedilen 70-90 arasından sonra 2000'li yılları anlatan daha çok makaleler bütününü andıran bir kitap. İlk cildi kadar etkilemedi.
Bir kitabın tercümesi ancak bu kadar kepaze edilebilir. Bu kitabı okumaya niyetiniz varsa, tercümesini almak yerine İngilizce aslını alıp Google Translat'te çevirin. Billahi daha anlaşılır olur. İki saatte 100 sayfayı ite kaka anca okuyabildim. Ne anladım? Elde var negatif. Zaten bu haliyle 540 sayfalık kitabı bitirebilmek mucize olur.
Herhalde Türkçeden ihtiyaç duymak fiili atılmış olsa gerek, kitapta bir kez bile geçmiyor. Onun yerine "gereksinme", " gereksinildi", "gereksinilen" v.s... Keşke APRIL yerine başka bir yayınevi basmış olsaydı bu kitabı.
410 syf.
·8 günde·7/10
Bu üçüncü kitap ilk ikisinden farklı olarak, Amerika ve diğer G8 ülkelerinin, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkeleri hangi yollarla pençelerinde tuttuğu ve kanlarını emdiğini, belirleyici argümanlarıyla daha detaylı olarak anlatıyor. Bu ülke şirket ve bankalarının kendi taraflarındaki başarılarındaki en büyük payın, tecavüz ettikleri ülkelerdeki yozlaşmış politikacılar ve bir grup elitin yüzde yüz destekleri ve pastadan kendi paylarına düşeni aldıkları sürece kendi vatandaşlarının yok oluşlarını seyretmekten beis duymamaları olduğunu daha iyi görüyorsunuz. Nokta atışları ve spesifik örnekleri ile diğerlerinden daha başarılı bulduğumu söylemeliyim.
Kitabın bütünü pek çok yönden iç karartıcı gelebilir. Gerek örneklerin tamamını ülkemizde de izliyor olmaktan, gerekse bu girdaba kapılmış bir ülkenin tüm vatandaşları ile beraber kükremeyi beceremedikten sonra asla kurtulma şansının olmadığını görmekten dolayı (bu kükreme için ülkemizde yeterli sayıda güç ve namus sahibi bulunmadığından) düşünsel ve duygusal olarak çok yorulabilirsiniz. Ama eğer bu dünya sahnesini bir satranç tahtası olarak düşünebilirsek, oyunu kazanmak için gerekli olan alternatif hamleleri bulabilmek adına düşmanı tanımak önemlidir. Hepimiz bu şekilde karşı hamle beyin fırtınası için ülkemiz ve dünyaya (gelecek adına) borçluyuz.
Dördüncü kitabı okumayı şimdilik pas geçeceğim. Üçü birden peş peşe beni bayağı daralttı. Hiçbirini okumamış olanlar için birinci kitabı es geçebileceğinizi rahatlıkla söyleyebilirim.
410 syf.
·107 günde·Beğendi·10/10
Perkins'in sıra dışı kitabı. 1 ve 2. ciltler John Perkins 3. cilt Steven Hiatt ve 13 uzmanın katılımı ile çıkarılmış. Kitapların yazılıp basılması serüveni 20 yılı aşkın bir süreç. Baskılar tehditler ve suikastlarla sindirilmeye çalışılan yazar sonunda başarıyor.
Dün bugün yarın sarmalında arzu edilen ve kurgulanan dünya düzeni hakkında kafanızda ki tüm soruları yanıtlıyor. Hatta daha ileri götüreceğim. Nasılda minik piyonlar olduğumuzu anlamamızı inanılmaz kolaylaştırıyor. Bilim kurgu yada komplo teorileri değil. Hayatın tam da kendisi. Bakın bakalım çapına ve bütçene bakmadan yollar, köprüler, hava alanları, barajlar ülkeyi yeniden inşa etmeler kime ve neye hizmet ediyor.
410 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Konusunda uzman kişilerin belgelere dayanarak hazırlamış olduğu metinlerden oluşan, Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları kitabının 3. cildi.
Vergi kaçaklarının en yoğun olduğu ülkelerden bir de Amerika Birleşik Devletleri’dir.
“...örneğin bir kilo tuvalet kağıdı Çin’den 4.121,81 dolara ithal edilmiş, Çek Cumhuriyeti’nden tanesi 972,98 dolara plastik kova, Rusya’dan parça başı 364 dolara bisiklet lastiği alınmıştır... Amerikan menşeli buldozerler Venezuela’ya 387,83 dolardan satılmış, Trinidad ABD’den tanesi 1,20 dolardan prefabrik bina almıştır. Bu araştırma çalışması ABD hükümetinin sadece transfer fiyatlandırması yoluyla 1998-2001 yılları arasında 175 milyar dolar vergi kaybına uğradığı tahmininde bulunur.”
Tarihin eski olması kimseyi aldatmasın, yöntem budur ve kullanılmaya devam edilmektedir.

Bunun dışında, uyuşturucu, islami terör, CIA, bankalar, bireyler, şirketler ve kamu kuruluşları bağlantıları; Çin’in Afrika petrolleri üzerinde hakimiyet kurmasını yasadışı engelleme çalışmaları, az gelişmiş ülkelerin sömürülmesinin yöntemleri, devlet (ABD) eliyle hasır altı edilen dosyalar, Irak petrollerinin yağmalanması...
O kadar çok tanıdık isim var ki...
Begüm A.
Begüm A. Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 3'ı inceledi.
410 syf.
"her santimini şiddetle, sömürüye, hayvan ve başka canlı türlerinin yok edilmesiyle oluşturulmuş bu yolda gözlerimizi kapayıp ilerlemeye devam mı edeceğiz? Yoksa çocuklarımıza miras bırakmaktan gurur duyacağımız bir dünya mı yaratacağız?
Karar sizin.
Sizin ve benim..
Bizim..."

Yazarın biyografisi

Adı:
Steven Hiatt
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 96 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 94 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.