Suat Parlar

Suat ParlarKontrgerilla Kıskacında Türkiye yazarı
Yazar
9.5/10
18 Kişi
55
Okunma
8
Beğeni
2.556
Görüntülenme

Hakkında

Avukat- Araştırmacı Yazar,Ortadoğu Uzmanı. Türkiye'de; yazdığı konularda, en başarılı sayılan yazarlardan biri olarak kabul edilmektedir. Yazar,solcu kimliğiyle tanınmasına ve düşüncesinde olmasına rağmen,olaylara objektif bakmasını bilmektedir. Yazarın Toplam 29 Kitabı Bulunmaktadır.
Unvan:
Avukat, Araştırmacı Yazar

Okurlar

8 okur beğendi.
55 okur okudu.
3 okur okuyor.
108 okur okuyacak.
1 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Kuyucu Murat paşa icraatları!
Takım takım getirilen esirlerin kafalarını kesmek üzere yirmi cellat görevlendirildi. Gün batımına kadar kesilmiş başlardan Kuyucu'nun otağı önünde bir tepe oluşturuldu. Naima tarihi kafası kesilen insan sayısını yirmi altı bin olarak veriyor
Sayfa 299Kitabı okudu
Herkes Osmanlı olamaz!
Osmanlı'yı tanımlayan Fuad Köprülü, " Etnik değil sadece politik bir tabir olan Osmanlı kelimesi eski vakanüvislerde daima " Devlet hizmetinde bulunan ve devlet bütçesinden geçinen hâkim ve müdir sınıf manasını ifade eder" diyor. Sıradan halka Osmanlı denilmez. Bu ancak toplumun yönetici ve egemen kesimi için kullanılan bir terimdir. Osmanlı olup olmamanın ölçütü siyasaldır. Osmanlı siyasal sisteminde, bir Türk, ancak " hakim ve müdir" ( egemen ve yönetici) konumunda ise Osmanlı sayılır. Aksi takdirde o sadece Türk'tür
Sayfa 276Kitabı okudu
Reklam
Tufan hem suda boğulmayı hem de yeniden doğmayı simgeler.
Safevilik;. Sünnilikten Şiiliğe geçiş
Şeyh Safiyeddin (Safi), Safevilik olarak bilinen kendi tarikatını kurdu. Bu dönemde Erdebil halkı Şafiligi benimsiyor, tarikat olarak da Şeyh Safi'ye bağlanıyordu. Safevilik başlangıçta Sünni İslami çevre içinde bir tarikattı. şeyh Safi ve ailesi Kürttür. Safi'nin Anadolu, Azerbaycan, Suriye ve Irak'ta müritleri vardır... Şeyh Safiyeddin kökleri Yedinci İmam Musa Kazım'a, oradan Hz Ali ve Hz Fatıma'ya ve Peygambere bağlanır. Bu tarz seyitlik iddiaları hemen hemen Kürt şeyh ailelerinde görülür.
Sayfa 222Kitabı okudu
Pargalı İbrahim, Kanuni için bu çok sert olmadı mı?
Hayvanların en tehlikesi olan aslan, kuvvetle değil hileyle, yiyecek ve alışkanlıkla terbiye edilir. Hiçbir yabancı ona yiyecek veremez. Aslan Sultan'dır; bakıcıları da danışmanlar ve vezirleridir. Ben, efendim büyük imparatoru adaletin ve hakikatin sopası ile yönetiyorum.
Sayfa 264Kitabı okudu
Henüz kayıt yok

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
Reklam
781 syf.
·
Puan vermedi
·
8 günde okudu
Osmanlı Devleti İslam veya Türk yoksa bir devşirmeler imparatorluğu mudur?
Güzel insanlar merhaba! Bugün bu uygulamada henüz okunmamış ve üzerinde inceleme yapılmamış bir eseri tanıtmaya gayret edeceğiz Suat Parlar, önceden adını duyduğum ama okumadığım bir kalemdi. Hayata sol perspektiften bakan bir insan. Kitaba gelecek olursak; Şu an bulunduğunuz şehirde bir drone olduğunuzu düşünmenizi istiyorum. Yukarı doğru yükselin, daha yukarıya çıkın çok daha yukarıya... Bulunduğunuz sehir, Anadolu, İran, ırak hepsi aşağıda kaldı mı? Welcome the Ortadoğu:)) Ortadoğu denen bu ilginç coğrafyaya, Türklerin gelişi, o esnada yaşadıkları, Malazgirt savaşı dönemi Türk ve Kürtlerin tanışması kitabın girişinde ele alınıyor. İran ve Anadolu bölgesinde hâkim olan egemen güçler kimler olmuştur. Kurulan siyasi yapıların hakim olduğu coğrafyada bulunan Türkmen, Kürt, Ermeni ve diğer halklara tavrı nasıl olmuştur. Osmanlı mı yoksa, Safeviler mi daha Türk sıfatını hak ediyor? Osmanlı Devleti bir Türk imparatorluğu mu yoksa bir İslam imparatorluğu mu kabul edilmelidir? Osmanlı yoksa Türkmen, Kürt ve diğer emekçi halkları ezen görmezden gelen sadece ihtiyaç duyunca onları gören, bir devşirmeler imparatorluğu mu kabul edilmelidir? Jön Türkler, jön Kürtler, emperyalist güçlerin olaya dahil olması, milli mücadele döneminde neler yaşandı... Kısacası Ortadoğu bataklığında yaşanan bilek güreşini tarihsel açıdan alan bir eser olduğunu söyleyebilirim. Kitap hacimli olduğu için konu ile ilgili olanlara tavsiye edebilirim. Detayda yazarın bazı fikirlerine katılmasam da konu hakkında beyin jimnastiği yapmak için okunabilir bir eser olduğunu söyleyebilirim. İyi okumalar!! Sağlıcakla ve kitapla kalın!!
Türkler ve Kürtler
Türkler ve KürtlerSuat Parlar · Bağdat Yayınları · 20054 okunma
377 syf.
8/10 puan verdi
·
10 günde okudu
Gerçekten de çok emek verilerek yazılmış, bol kaynaklı, düzgün ve akıcı bir üslupla hazırlanmış bir kitap. Resmi görüşün ve resmi tarih anlayışının dışında özellikle Osmanlı'nın yıkılış ve cumhuriyetimizin kuruluşu ve 1990'lara kadar gelen olaylar, gelişmeler ve etkilerini göz önüne sermeye çalışmış bir eser. Masonik örgütlenmeler, Naziler, Teşkilat-ı Mahsusa, MAH, Amerikan, Alman etkileri ve daha bir çok devlet, kurum, kuruluş ve örgütler, bağlantılar... Yakın tarihimiz için ufuk açıcı ve farklı bakış açısı edinmek isteyenler için güzel bir kaynak. Devam kitabı da Silahlı Bürokrasinin Ekonomi Politiği.
Osmanlı'dan Günümüze Gizli Devlet
Osmanlı'dan Günümüze Gizli DevletSuat Parlar · Mephisto Kitaplığı · 200511 okunma