Susan Cain

Susan Cain

Yazar
9.3/10
3 Kişi
·
8
Okunma
·
2
Beğeni
·
696
Gösterim
Adı:
Susan Cain
Unvan:
Öğretmen, Yazar
Doğum:
A.B.D, 1968
Amerikan eğitimci, yazar.
içedönükler dostane bağlamda tanıştıkları insanları sever; dışadönükler rekabet ettiklerini tercih eder.
"konuşmayan insanlar zayıf ya da eksik gibi görülüyorlar" diye bitirdi sözlerini kederle..
Sevgi esastır; girişkenlikse isteğe bağlı. Yakınlarınızı ve sevdiklerini el üstünde tutun. Arkadaşlığından keyif aldığınız kişilerle görüşün. Ve herkesle sosyalleşmeye çalışmayın. İlişkiler herkesi daha mutlu eder, ama niteliği nicelikten önde tutun.
...pek çok içedönük erken çocukluk döneminden itibaren güçlü suçluluk duyguları hissetmeye yatkındır.
İçedönüklere, zenginliklerle dolu özel bahçelerin anahtarları verilmiştir. Bu türden bir anahtarı taşımak Alice gibi tavşan deliğinden aşağı yuvarlanmaktır. O harikalar diyarına gitmeyi seçmemişti ama bunu tamamen kendine ait bir maceraya dönüştürdü.
Bu arada Lewiss Carroll da bir içedönüktür. O olmadan Alice Harikalar Diyarı'nda olamazdı. Ve bu artık bizi şaşırtmamalı
Kitap, ismi sebebiyle kişisel gelişim kitabı gibi görünebilir. Ancak aile, okul, iş ve sosyal çevrelerinde hep sessiz sakin olarak nitelendirilen içedönük insanları ele alıyor. Önceki yüzyıllarda bu tip insanlar saygın görülürken, günümüzün tantanalı dünyasında "sessiz sakin" nitelemesi olumsuz anlamda kullanılıyor. Bu da içedönük insanların kendilerinde bir sorun olduğunu düşünmelerine sebep oluyor. Kendisini de bir içedönük olarak adlandıran Susan Cain, yanlış olanın içedönük karakter değil; en fazla bağıranın ve kendini gösterenin makbul olduğu yaşadığımız çağ olduğunu anlatıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Susan Cain
Unvan:
Öğretmen, Yazar
Doğum:
A.B.D, 1968
Amerikan eğitimci, yazar.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 8 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 29 okur okuyacak.