Teri Terry

Teri Terry

Yazar
8.1/10
29 Kişi
·
76
Okunma
·
3
Beğeni
·
1.237
Gösterim
Adı:
Teri Terry
Unvan:
Yazar
Teri Terry; Fransa, Kanada, Avustralya, İngiltere ve sayamayacağı kadar çok adreste yaşadı, üç diploma, birkaç pasaport ve alışılmadık bir isim edindi. Geçmiş kariyerinde bilimadamı, avukat, optometri uzmanıydı. İngiltere’de aralarında okullar, kütüphaneler ve bir sesli kitap hayır kuruluşunun da olduğu çok çeşitli işlerde çalıştı. Şu anda yaşadığı Buckinghamshire Chilterns’in kaldırımları ve kanal yolları 2054: Çıkış Yok’un oluşmasında büyük ilham kaynağı olmuştur. Brokoliden nefret eder, kedileri sever ve büyüdüğünde ne yapmak istediğini nihayet bulmuştur.
Ve bir şekilde, biliyorum. Şehir asla bana ait olmadı.
Ben bir köy kızıydım - kızıyım.
Nefes aldığımdan nasıl eminsem bundan da bir o kadar eminim, bu yer benim evimmiş gibi geliyor.
Çözmeye çalıştığımız şey acıyla nasıl baş edileceği. Acı öldürebilir; tek başına: Vücut şoka girer ve kendini kapatır.
Bense unutmamak için şeyleri tekrar tekrar bir not defterine yazıp çizerek her olayı kavrayıp ezberledim..
368 syf.
·3 günde·8/10
Yıl 2054; Ülke Huda adı verilen insanlar tarafından yönetiliyor. Direnişlere karşı hiç bir tolerans gösterilmiyor. teröristler 16 yaşından büyükse idam ediliyor. küçükse de programlanarak ikinci bir şans elde ediliyor ve yeni bir ailenin yanına veriliyor. Geçmişleri, anıları, hafızaları tamamen siliniyor. Kollarına ise Levo denen mutluluk seviyesini ölçen bir alet bağlanıyor ve bu sayede şiddetten ve kötü düşüncelerden uzak tutulmaları sağlanıyor.

Kitapta ana karakterimiz 16 yaşındaki Kyla. O bir programlanmış. Fakat Kayla da yolunda gitmeyen bir şeyler ortaya çıkıyor ve olaylar başlıyor. .
.
Öncelikle kitap distopya türünde bir genç yetişkin romanı. Slated üçlemesinin ilk kitabı. Konusuna bakacak olursak; bana göre gayet özgün bir konuya sahipti. Kurgu güzel işlenmişti.Programlama, Hudalar, Levo, levonun çalışma sistemi başarılı, farklı kılan detaylardı. Vıcık vıcık aşk olaylarının, üçgenlerin, beşgenlerin olmaması da benim açımdan güzeldi.
Bana göre serilerde en önemli kitap ilk kitap. Özellikle üçlemelerde ilk kitap beni seriye bağlamazsa devam edemiyorum.
O yüzden başarılı bir ilk kitap diyebilirim. Konuya kısa sürede adapte oluyorsunuz ve merak ediyorsunuz.
Kitapta canımı sıkan tek şey; şimdiki zaman kullanılarak yazılmasıydı. - yor eki resmen beni yordu. İlk 50-60 sayfayı dile alışmaya çalışarak geçirdim. Hatta bir ara bırakmayı dahi düşündüm ama merakıma yenik düştüğüm için devam ettim. İyi ki de etmişim. Ardından 2. kitaba da başladım. uzun zamandır arka arkaya seri kitap okumuyordum.
Genç yetişkin distopya okumayı sevenler severek okuyacaktır. :)
.
Ben yanlışlıkla 2. kitabı direkt almışım. 1. kitaptan haberim yokmuş meğerse... Konusu güzel, fakat dediğim gibi, 2. kitaptan başlamışım.
320 syf.
·3 günde·6/10
4 verecektim ama kendi türünde iyi olduğu için 6 veriyorum.

Yazar iyi bir fikir üzerine yola çıkmış ve iyi karakterler kurgulamış yalnız bundan sonra işler o kadar da iyi gitmiyor. Genç yetişkin edebiyatın, tek noktaya takılıp kalmak gibi bir sorunu var. Yazarlar güzel fikirler buluyorlar ancak bunu işlerken tek bir şeye odaklanıyorlar ve o güzelim fikri heba ediyorlar. Ki genelde odak noktası serideki imkansız aşklar oluyor. Bu seride odak noktası aşk değildi, Kyla'nın geçmişi idi, tabii aşka da odaklandı ama diğer genç-yetişkin kitaplar kadar değil. İşte yazarımız kızımızın geçmişine odaklanırken oluşturduğu dünyayı ve o dünya ile ilgili her şeyi geri plana atıyor bu da kitabın kısır bir döngüye girmesine ve yüzeysel olmasına sebep oluyor ne yazık ki.

Serinin ilk iki kitabını okuduğumda çok sevmiştim, bunda en büyük etken seride yazarın psikolojiden de yararlanmasıydı, işin içine psikoloji girince beni tavlamıştı. :D O zamanlar bu türde çok kitap okumadığım içinde güzel gelmişti ama son kitabı okurken keyif almadım, daha çok istemdışı olarak hatalara ve serideki boşluklara odaklanmış oldum. Yazar baş karaktere çok inanılmaz, çok şaşırtıcı bir geçmiş oluşturayım derken ortalığı biraz dağıtmış, yok artık dedirten(iyi anlamda değil), mantıksız bir geçmiş oluşturmuş. Keşke okuru şaşırtmaya bu kadar odaklanmasaymış da oluşturduğu dünyayı mantık çerçevesinde geliştirseymiş, aynı şekilde tek karakter odaklı bir kitap yazmak yerine diğer karakterlere de daha fazla değinse seri daha hoş olurmuş.

Seri bu kitapla son buldu ve 8 belki daha çok da ödül almış. Kötü bir seri değil kendi sınıfında ama bu kadar ödül almasına da şaşırmadım değil. Serinin sonuna gelecek olursak yazar biraz oldu bittiye getirdi her şeyi, hani hızlı biten dizilerde son bölümlerde her şey bir anda olur, her şey açığa kavuşur ya bunda da öyle oldu, çarçabucak onlarca soru cevaba kavuştu. Yazar sonu genel anlamda peri masalına çevirmiş, ancak sonda esas kız ve esas oğlan ile ilgili yaşanan gelişme konusunda gerçekçi davranmıştı.

Uzuun bir yorum oldu, kusuruma bakmayın. :) Seri genel anlamda güzel, genç yetişkin distopya türünden hoşlanıyorsanız tercih edebileceğiniz bir seri, hatta bu türde okuduğum diğer bir çok seriden daha iyi. Eğer genç-yetişkin edebiyatıyla aranız yoksa seriyi önermem benim gibi sıkılabilirsiniz.

http://yorumatolyesi.blogspot.com/2017/03/2056-isyan.html
360 syf.
·364 günde·Beğendi·9/10
Kitapta Kyla’nın hayatına dair yeni şeyler öğreniyoruz. Kyla hatırlamaması gereken şeyleri hatırlamaya devam etmektedir. Artık geçmişine ve kimliğine dair daha fazla şey bilmektedir. Hudalar ve Özgürlük Savaşının arasında kalmış kendisine bir çıkış yolu bulmaya çalışmaktadır. Ben ile ilgili umutlarını kaybetmemiş ve bir yandan da Ben’i aramaya devam etmektedir. .
İlk kitaba göre biraz daha aksiyonun fazla olduğu, olayların derinleştiği bir kitaptı. Kurgu yine iyiydi, yazar okuyucuya güzel bir şekilde aktarıyordu. Benim için film gibiydi. Olayları merak ettiğim için hemen bitirmek istedim. Tabi ki kitabın başlarında şimdiki zaman anlatımına adapte olana kadar bir sınav verdim. Ama olsundu. Değdi verdiğim sınava.
İlk kitapta da söylediğim gibi çok romantik durumlar söz konusu değildi. Yaşanan olaylara bakınca 2. Kitapta Kyla ve Ben açısından biraz daha romantizm olacağını düşünüyordum ama ama ama... ilk kitabın aksine romantizm dozu daha düşüktü olayların bir tık daha derinine iniliyordu.
Naçizane fikrime göre , Son zamanlardaki popüler genç yetişkin distopyaların bir çoğuna oranla daha iyiydi.
Bu tarz sevenler için önerebilirim .
.
.
.
368 syf.
·Puan vermedi
Distopya türünün güzel örneklerindendi. Kyla'yı ve kendini arayışını çok sevdim. Güzel ve iyi kurgulanmış bir kitaptı, sıkılmadan ve merakla okudum.
368 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Bazen söylemek istediğiniz çok şey olduğu halde doğru kelimeleri bulamazsınız ya işte tam da böyle bir kitap 2054 Çıkış Yok.Müthişti.Heyecanla sonunun gelmesini beklediğim nadir kitaplardan biriydi.
320 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Bu kitap ile bir seriye daha veda etmiş bulunmaktayım. Bir yandan bitsin bir yandan da bitmesin dediğim bir seri oldu.
İlk 2 kitabı çok beğendiğimi paylaşmıştım zaten. Yazarın yarattığı dünya, karakterler, olaylar, kurguyu romantizme boğmaması beni seriye bağlamıştı.
3.Kitap güzel başladı, ilerleyişi fena değildi ama bence sonu yazım açısından hayal kırıklığıydı.
Kitabın özellikle son 50-60 sayfası biraz geçiştirilmiş gibiydi. Olaylar çok hızlı anlatıldı. Özellikle son kısım tam bir özet şeklindeydi ki okuyucuya haksızlık olduğunu düşünüyorum.
Bu kitapta Kyla’nın geçmişine tanık olduk. Bir çok yönden olayları bağladı, okuyucuyu boşlukta bırakmadı.
Spoiler yememe rağmen sonuna kadar olacakları bekledim. Son sayfalarda yazarın okuyucuya attığı gol çok iyiydi ama keşke detaylı anlatsaydı son kısımları.
Güzel bir genç yetişkin distopyaydı. Tavsiye ederim. #Slated;
1. 2054
2. 2055
3. 2056 .
368 syf.
·7/10
İlginç bir hikayesi var. Kime bahsettiysem de meraklarını uyandırdı. Tabii yine sevmediğim özellik, yazarın anlatımda şimdiki zaman kullanması. Ama akıcı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Teri Terry
Unvan:
Yazar
Teri Terry; Fransa, Kanada, Avustralya, İngiltere ve sayamayacağı kadar çok adreste yaşadı, üç diploma, birkaç pasaport ve alışılmadık bir isim edindi. Geçmiş kariyerinde bilimadamı, avukat, optometri uzmanıydı. İngiltere’de aralarında okullar, kütüphaneler ve bir sesli kitap hayır kuruluşunun da olduğu çok çeşitli işlerde çalıştı. Şu anda yaşadığı Buckinghamshire Chilterns’in kaldırımları ve kanal yolları 2054: Çıkış Yok’un oluşmasında büyük ilham kaynağı olmuştur. Brokoliden nefret eder, kedileri sever ve büyüdüğünde ne yapmak istediğini nihayet bulmuştur.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 76 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 77 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.