Terry Goodkind

Terry Goodkind

Yazar
8.5/10
186 Kişi
·
378
Okunma
·
17
Beğeni
·
2030
Gösterim
Adı:
Terry Goodkind
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Omaha , Nebraska, 1948
"Büyücünün ilk kuralı: İnsanlar aptaldır." "İnsanlar aptaldır.Doğru biçimde yönlendirirseniz,herkes her şeye inanabilir.İnsanlar aptal oldukları için bir yalana bile kolayca inanırlar çünkü onun doğru olduğuna inanmak isterler ya da doğru olabileceğinden korkarlar.İnsanların zihinleri bilgilerle,gerçeklerle ve inançlarla doludur.Bunların çoğu yanlıştır ama yine de hepsinin doğru olduğunu düşünürler.İnsanlar aptaldır.Doğruyla yalan arasındaki farkı ender olarak ayırt edebilirler ama kendilerine çok güvendikleri için bunu yapabileceklerine inanırlar,bu nedenle daha da kolay kandırılırlar."
Terry Goodkind
Sayfa 193 - Pegasus Yayınları
520 syf.
·4 günde·10/10
Neden ülkemizde fazla ilgi görmüyor, Pegasus neden devam kitaplarını yayınlamıyor, 2018'e geldik be artik diye düsüne düsüne ağlamak istiyorum.
Kısım 1 ve kısım 2 aslında tek kitap ve kısım 1 icin yaptigim inceleme kısım 2 icin de gecerli oldugu icin inceleme yazmak istemiyorum; ama bu nedir ya? Terry Goodkind sen nasil bir kralsın?
#25806383


*zaten bu inceleme değil, yorum gibi bir şey.
544 syf.
·4 günde·10/10
Fantastik: düsüncenin verdigi en lezzetli meyve. Kelime anlamı olağanüstü, doğaüstü olsa dahi bazılari icin vazgecilmez (bkz.BEN).
Nasıl fantastik olundugunu bulursam size söyleyecegim :D

Kitabı nasıl anlatsam ki. COK BEGENDIM. Nasil bitirdigimi, sayfalarin nasil aktigini anlamadim. Ki bölümler cok uzundu; ancak yazar hic sıkmamıs okuyucuyu. Her şey tadındaydı. Ayrica kitapta 'bir tık fazla diyebilecegim' yazim yanlişlari vardi, bu sebeple dikkat biraz dagilabiliyor.
Yazarın yarattığı bir çok mekan ve terim muazzamdı. 16-17 yasinda karakterler yoktu. Olgunlasmis, yazarın, kadın ya da adam ifadesiyle nitelendirdigi karakterler mevcuttu. Bu sebep bile seriyi sevmeme buyuk etkendi. Yazar gercek kötüler de kullanmışti. Mesela erkek cocuklarina cinsel ilgi duyan pedofili ya da kadınların var olmasının yersiz olduğunu düsünüp onları katleden insanlar bu dünyada da mevcut idi.

Kitap dünyada 25 milyondan fazla satmis bir efsane. Daha önce de ülkemizde ilk kitap basildi ama yarim kaldi. Pegasus bunu tamamlamak icin adimlari atmis bulunuyor. Doğruluk Kılıcı serisi 11 kitaptan olusuyor. Ülkemizde ise sadece 4 kitap çevrildi. Pegasus seriyi 2 kitap 2 kısım seklinde yayinladi. Yani: Büyücün İlk Kuralı kısım 1 ve kısım 2 olarak ayrı 2 kitap. Devamı olan Gözyaşi Taşı da kısım 1 ve kısım 2 olarak ayrı 2 kitaptan olusuyor. Aslı ise 800 küsür sayfa ve kisimlar tek kitapta bir araya gelmesine karşın, Pegasus yazi puntosunu büyük tutarak 500er sayfalı 2 kitap olarak cıkardı.
Kitabın bir dizi uyarlaması da mevcut. Legend of the Seeker. Dizi de aynı kaderi paylasıp yarım kalmıs. Ki dizinin IMDB'si 7.7, ama 2 sezon sonra diziyi çekmeme kararı almışlar. Yine hüsran.

Terry Goodkind özel bir yazar. 11 kitaptan oluşan Doğruluk Kılıcı Serisi ve onu devam ettiren 4 kitabın daha bulunduğu bu koca serisinin özel bir yanı var. Kendisi, büyük usta Ayn Rand‘ın Objektivizm felsefesinin büyük bir taraftarı. Bu felsefeye göre, gerçeklik bilinçte özgürce yer alır. İnsanlar; gerçeklikle, algıları aracılığıyla doğrudan bağlantılıdır. Bu insansa ahlaki değer ve hareketlerini mantık çerçevesinde seçmelidir. Bireysel, hayatlarını başkaları için feda etmeden ya da aynı davranışı başkalarından bekleyerek yaşama hakkına sahiptir. Ayrıca, Rand’ın kahramanları “ideal insan”ı temsil eder. Yazar da bu felsefeyi kitabında kullanmıs, Zedd ile Richard'in replikleriyle gönderme yapmis.

Yani kocaman bir dünya sizi bekliyor. Keyifli okumalar.
%35 (173/496)
·1/10
Yazarın Sword of Truth serisine nazaran inanılmaz olmamış bir kitap. Çileden çıkarıp, baydı beni. Sanki sırf yazılmak için yazılmıştı. Yazar yine büyü unsurunu kullanmış ama donanım, alt yapı yoktu. Çok çok çok hayal kırıklığı. Kitapları yarım bırakmayı sevmem ama dayanamayacağım.
520 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Serinin ilk kitabının devamı olan bu kitap, ilki kadar mükemmeldi. Gerçekten ama gerçekten yazarın yarattığı dünyaya hayran oldum. Yazarın hayal gücüne hayran oldum. Olay örgüsüne, hikayedeki heyecana, karakterlerin özelliklerine hayran oldum. Bu kitap gerçekten kendine has.
Bu seriyi sevdim, çok sevdim hem de. Yazarın öyle bir ters köşe yapışı ve bunu yaparken de öyle bir doğallıkla, sadelikle yapışı var ki her seferinde aynı hataya düştüm.
İnanılmaz bir şekilde bu kitaptan kendime çok ders çıkardım. Çok bilgece yazılmış. Satır aralarında insana öyle güzel fikirler ve duygular işlemiş ki kelimenin tam manasıyla hayran olunası.
Umarım yayın evi bir önceki gibi sadece iki kitabı çevirip basmakla yetinmez de bu seriyi bütünüyle okuma şansına sahip olabiliriz.
Fantastik kitap sevenlere tavsiyemdir. Mutlaka bu yazarla ve karakterlerle tanışın. Pişman olmayacaksınız.
537 syf.
·2 günde·10/10
Başından sonuna kadar yüreğim ağzımda okudum. Kelimeler gözlerimin önünden gelip geçtiler. Okumadım sanki hepsini yuttum. Bu nasıl bir hayal gücü? Bu nasıl ucu bucağı olmayan bir dünya? Bu seri bilinmeli, bu seri okunmalı. Heyecan bir an bile dinmedi ve bir an bile yazarın tutumunun hoşuma gitmediği yer olmadı. Fantastik dünyalara kapılarını açan herkes bu seriye hayran olur, aşık olur. Mükemmel, mükemmel ötesi hatta.
560 syf.
3.seri çıkmadan 2.serinin bu kitabını okumamaya karar vermiştim. 3.seri çıktı ve ben kitabı bitirdim.
İlk başlar açıkçası çok sıkıcı gelmişti serinin ilk iki kitabına nazaran. Daha sonra bir hız kazandı, durduramadım.
Kahlan ve Richard arasındaki güçlü bağ neydi? Richard mı yanıldı yoksa Kahlan gerçekten olanı mı söyledi?
Kitapta iki tip rahibe var. Birincisi "Işık Rahibeleri (yaratıcıya hizmet eden) diğeri" Karanlık Rahibeler (Bekçi'ye-hayatı sona erdirmek isteyen yer altı dünyasının gardiyanı- hizmet edenler.)
Richard Işık Rahibeleri ile gitmek zorunda kalınca kehanetler sarayına varıyor. Lakin nadir rastlanan bir varlık olan Richard burada o kadar şey öğreniyor ki.. En başta ve en önemlisi Kahlan'ın onu başından savmadığı aksine onu korumaya çalıştığını..
Gelelim asıl konuya. Addie ve Zedd rahatsızlanınca Richard ve Kahlan tek başlarına maceraya devam ediyorlar. Rivhard'ı Işık Rahibelerine bırakan Kahlan pişmanlık içinde kıvranırken bir yandan da idama mahkûm edilince işler azcık karışıyor. Kehanet Sarayında Richard'a içindeki hanı öğretmek için atanan 6 rahibe + Pasha 'dan altı tanesi Karanlık Rahibe çıkarken, Pasha yalanlara inanıp Rivhard' ı öldürmeye yelteniyor lâkin Richard'ın dostu, Pasha'nın aşığı olan Warren, Pasha'yı öldürdükten sonra tehlike ortadan kalkıyor denebilir. Lâkin bu kez bekçinin yaşayanlar dünyası ile ölüler dünyası arasındaki perdeyi yırtması üzerine Richard dünyayı kurtarmaya çalışıyor ve bunun için Kehanet Sarayından kaçarak Halk Sarayına gitmeye karar veriyor. Türlü zorluklar sonrası saraydan Warren, Rahibe Verna ile kaçan Richard büyük bir hışımla Hal sarayına gider. Ama orada umduğundan daha fazla vakit geçirince, Kahlan'ı kurtarmak için geç kaldığını anlar. Umutsuzluk içinde Aydndril 'e giden Richard Kahlan' ın idam edildiğini öğrenince deliye dönüyor. Fakat yine de Kahlan'ın öldüğüne inanmıyor. Aslında kitabın sonunda Kahlan'ın öldü mü yoksa hayatta mı cevabı var ama bunu söylemeyeceğim. Okumak isteyen az merakta kalsın ama şunu deyim Kahlan gerçekten idam ediliyor...
544 syf.
·Beğendi·9/10
Şu an bu serinin 11 kitap olduğunu öğrenince bir durdum, yıkıldım, üzüldüm. Diyeceksiniz niye? En son Pegasus 2016 da son kitabı basmış. 2017 de yeni kitap yok. 2018 de gelir mi bilinmez. Acı çekiyorum şu an. Gerçekten çok keyifli, farklı bir maceraydı. Tabi her kitapta olduğu gibi esas oğlan "çok yakışıklı, kaslı, gözleri gri mavisi falan filan", sevdiği kız ise yeşil gözlü afet bir hatun. Yahu biz sıradan, çok dikkat çekmeyen tipler niye kahraman olamıyoruz. Ne bileyim burnu benim gibi kemerli falan olsun. Kara kaşlı, kara gözlü olsun. Biraz aksak olsun. Bu durum hep uyuz etmiştir beni. Kitabın arkasında mevzu yazıyor millet, çok açmaya gerek yok, canım sıkkın. Ama kitap su gibi akıyor vallahi. Bir günde bitirdim. Özlemişim fantastik çağları. Çakal Pegasus yazı karakteri ile oynamış, orası bariz. Bir kitabı, kısım 1, kısım 2 olarak ikiye ayırmış. Tamam buna da razıyız be, yeter ki çevirin geri kalan kitapları. Tavsiye etmiyorum abi. 4 kitap var şu an. Kısımları saymazsak daha 9 kitap daha var. Bunları okuyup, geri kalan kitapları Pegasus çevir ümidi taşıyorsanız içinizde alın. Aksi takdirde benim gibi canınız sıkılır. Kral katili güncesi serisinin son kitabını daha çıkartmayan arkadaşa da buradan yazıklar olsun diyorum. Yaşasın fantastik şeyler!
560 syf.
·10 günde·10/10
Doğruluk Kılıcı serisinin ikinci kitabı. Terry Goodkind sevdamı dünyalara bildirdim artık. Adam alışveriş listesi yazsa bile okurum.
Kahlan ve Richard en sevdigim çift. Ozellikle Kahlan en sevdigim kitap kadın kahramanı. Ama Kahlan'a bu kitapta o kadar sinir oldum ki. Kaş yapayım derken göz çıkardı, vur dedik öldürdü. Bu yüzden bu kadar uzun sürdü kitabı okumam, normalde 3-4 günde bitireceğim bir kitap. Ama HARİKAYDI tabii. Her şeye rağmen Kahlan ve Richard gibi kahramanları olan bir kitabı beğenmemek olanaksız.
PEGASUS, ARTIK BU KITABI %50 INDIRIMLI STANDINDA SATMA. MILLET, 'PEGASUS UCUZA KITAP SATMAZ, DEMEK KI KITAP İYİ DEĞİL' DEYIP ALMIYOR. VE BU YÜZDEN DEVAM KITABINI YAYINLAMIYORSUN, AYIP EDIYORSUN. ÜZÜLÜYORUM.
DUY SESİMİ PLS...
520 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Nasıl anlatacağımı gerçekten bilmiyorum. Goodkind, olağanüstü hayal gücüne sahip bir yazar. Bugüne kadar çok sayıda farklı kitaplar okudum. Çoğunun dünyası birbirinden farklı olmasına rağmen bu derece güzel bir hayal gücüyle çok az kitapta karşılaştım. Hatta biri bu doğruluk kılıcı serisi diğeri de duman ve kemiğin kızı serisiydi.

İlk kitap iki kısımdan oluşuyor. Kısım bir tam olarak giriş kitabıydı onu da çok sevmiştim lakin biraz sıkılmıştım ama bu sıkıcılık kısım ikide yoktu. Her sayfa bir aksiyon her sayfa bir diğerinden güzel.

Rachel misafir oldu bu kitapta bize. Dizide en sevdiğim, çok tatlı buldugum karakterlerden biriydi. O yaşına bakmadan yüreği cesaretle dolmuş küçücük bir yürekti. Kitapta ve dizide değişmeyen yegane güzel şeylerden.

Kitaptaki bir söz, bir cümle beni çok derinden yaraladı. Rachel'ın düşüncelerinden biriydi. Tam olarak şöyle dedi Rachel: "İnsanlar, çocukları neden öldürür?"

Açıkçası kitapta Kahlan ve Richard ikilisini o kadar çok sevemedim. Dizide ise favori çiftlerimdendiler. Sanırım bu kitapta biraz aptal davranıyorlar. Dizide daha zekiydiler.

En sevdiğim ama en sevdiğim karakter Denna. Maalesef çok kısa bir süre duruyor kitapta ama müthiş bir kadın. Mord-Sithlerin çoğunu seviyorum tabi arada bazı çürükler yok değil lakin Denna çok ayrı. Agiel'i kullanması, tavırları, zekiliği başımı döndürdü. Kötü bir karakter kendisi ama bu kötülüğü bile layığıyla yapıyor.

Kitabın sonu çok güzeldi gerçekten olayların böyle olacağını hiç tahmin etmemekle birlikte öğrenmiş olduğum bir gerçek beni derinden sarstı. O adam bu kadar yaşlı mi ya diye düşündürttü. Okumuş olanlar ne demek istediğimi anlayacaklardır.
Scarlet da hoş buldugum ayrıntılardan oldu. Daha fazla bahsedersem spoiler vermiş olacağım o yüzden susuyorum.

Fantastik kitap arayanlara bir numaralı önerimdir. Okuyun okutun.
560 syf.
·Beğendi·9/10
Serinin tartışmasız en heyecanlı, en dallı budaklı bölümüydü. Bir Kahlan' ın maceraları bir Richard' ın maceraları derken başım döndü. Acayip doluydu kitap. Bir an olsun sıkılmadım. Tek kötü tarafı diğer kitapların henüz çıkmamış olması. Pegasus' a mail olarak atmıştım bir zamanlar ama tabi ki sallayan olmadı. Yine bu dört kitap belli başlı şeylerin başlangıcı ve sonu olmuş gibi. Hani 5. kitapta ne olacak acaba gibi bir hissiyat yaratmıyor ama yeni maceraları da delicesine okumak istiyor insan. Okuyunuz anacım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Terry Goodkind
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Omaha , Nebraska, 1948

Yazar istatistikleri

  • 17 okur beğendi.
  • 378 okur okudu.
  • 16 okur okuyor.
  • 288 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.