Abdulhamid Bilali

Abdulhamid BilaliArınma Yolu 2 yazarı
Yazar
8.9/10
134 Kişi
892
Okunma
41
Beğeni
5,1bin
Görüntülenme

Hakkında

İlk ve orta öğreniminden sonra, 1971 yılında Endüstri Mühendisliği eğitimi gördü. İlmi araştırmalar için gittiği İngiltere'nin Burmas Üniversitesi'nde 1978 yılında Elektrik Mühendisi oldu. Daha sonra gittiği ABD'nin Dayton Üniversitesi'nde Elektronik Mühendisliği eğitimini tamamlayarak 1990 yılında ülkesine döndü. Ülkesinde yeni yeni gelişen teknik konularda öncülük etti. Öğrenciliğinden beri davet çalışmalarında aktif rol alan Bilali, çeşitli konferanslar verdi, hutbeler okudu, değişik gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Bir çok radyo ve televizyon programlarına katıldı, programlar düzenledi. Araştırmacı yazar olarak tanındı. Hasan el Benna'nın açtığı yoldan yürümeye çalıştı, cemaatte aktif görevler aldı. Ülkesinde ıslahı en zor olan alanı seçti ve uyuşturucu bağımlılarını iyileştirme amacıyla "Beşairu'l Hayr" adında bir cemiyetin kuruluşunda bulundu ve aynı cemiyetin başkanı oldu, halen bu görevi yürütmektedir. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak rol almaktadır. İslami mücadelede, kültür, eğitim, ahlak, davet eğitimi gibi alanlarda çokça kitaplar yazdı. Yazdığı kitaplar; Türkçe, İngilizce, Fransızca, Farsça, Urduca, Malayca dillerine tercüme edildi.
Unvan:
Yazar
Doğum:
Kuveyt, 1955

Okurlar

41 okur beğendi.
892 okur okudu.
31 okur okuyor.
239 okur okuyacak.
15 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Abdullah b. Mübarek şöyle der :
Gördüm ki günahlar kalpleri öldürüyor Günahları sürdürmek zillet doğuruyor Günahları terk etmekse kalplere hayat veriyor Senin için en iyisi nefsine isyan etmektir
Sayfa 129Kitabı okudu
Allah'ım! Dünya gurbetinde oluşuma merhamet et. Ölüm esnasında yere yığıldığımda merhamet et. Yeniden diriltilip huzuruna getirildiğimde merhamet et.
Sayfa 143Kitabı okudu
Reklam
Seleme bin Dinar, şöyle diyor ;
Kul, Allah ile ilişkilerini düzeltince, Allah, onunla diğer kulların arasını iyileştirir. Ama onunla Allah arasındaki ilişki çarpık olunca, mutlaka onunla kulların arasındaki ilişki de çarpık olur. Ayrıca bir kişinin gönlünü hoş tutmak bir çok kişinin gönlünü hoş tutmaktan daha kolaydır. Eğer bu gönlü hoş tutarsan, bütün gönüller sana doğru sevgiyle akar. Ama onunla aranı bozduğun zaman, bil ki, bütün gönülleri kırmış, kendinden uzaklaştırmış olursun.
Sayfa 60 - Sıfatu's-Safve 2/157Kitabı okudu
İmam ibn Kayyim , şöyle aktarır ;
Kalp sanki, sallanıp durdupu için üzerine kilit vurulan bir kapı konumundadır. Kilit açılmadıkça, kapıyı açmak, ötesine ulaşmak mümkün değildir. Dolayısıyla kalbin üzerindeki mühür çözülmedikçe, kilidi açıklmadıça içine iman da girmez Kur'an da.
Ateş, öd ağacını sarar. Ama bu ağacın güzel kokusu, ancak ateşte tutuşturulunca çıkar. İşte yüce Allah'ın, bazı faziletlerin yayılmasını irade ettiği zamab uyguladığı yasa budur.
Belâlara tahammül etmenin, Allah'ın yardımından ümitvar olmaktan başka bir yolu yoktur…
Abdulhamid Bilali
Abdulhamid Bilali
Hediyeleşme üzerine..(SONLANDI-2 Ağustos)
Herkese hayırlı sabahlar.. Aşağıda ismi yazılı olan eserlerden birini (hangisini talep ederseniz) hediye etmek istiyorum.. Yalnız kitapların alınıp kenara atılmasından, raflarda ölüme mahkum edilmesinden rahatsızlık duyduğum için ufak bir şart ekliyorum; karşılarında yazılı olan zaman içinde bitirme sözü verebilecek olanlar talip olsun lütfen, olağanüstü bir hâl haricinde bitirilmemesi KUL HAKKI olacaktır, bu konuda hassas olunmasını rica ediyorum. Kitaplar elinize ulaştığında süre başlamış olacaktır. Gönlüm her evde Kur'an-i Kerim, Riyazus Salihin ve diğer hadis kitaplarının olmasından yana öncelikle; fakat elinizde varsa seçenek olsun diye faydalı olacağını düşündüğüm başka kitaplar da ekledim. Talip olmak isteyenler yoruma Riyazus Salihin'den bir hadisi sayfası ile beraber yazıp istediği eseri belirterek talip olacağını belirtebilir. Zaman aralığı belirtmiyorum, her ay 5 kişiye olacak şekilde fırsat buldukça yoruma yazanlara göndereceğim inşallah. (Buradan RiyazusSalihin'e erişirseniz kopyala yapıştır yaparken daha düzenli olur inşallah: #199202405) 1-
Kur'an'ı Kerim
Kur'an'ı Kerim
->2 ay içinde hatim 2-
Riyazü's-Salihin
Riyazü's-Salihin
->3 ay 3-
Sahih-i Buhari (Muhtasar)
Sahih-i Buhari (Muhtasar)
->3 ay 4-
Sahih-i Müslim
Sahih-i Müslim
->3 ay 5-
Hadis Usulü
Hadis Usulü
(
İsmail Lütfi Çakan
İsmail Lütfi Çakan
)->2 hafta 6-
Nefis Terbiyesi
Nefis Terbiyesi
(
İbni Kayyim El Cevziyye
İbni Kayyim El Cevziyye
) ->1 hafta 7-
Risaleler
Risaleler
(
Hasan el-Benna
Hasan el-Benna
)->2 hafta 8-
Yoldaki İşaretler
Yoldaki İşaretler
Din Budur
Din Budur
(
Seyyid Kutub
Seyyid Kutub
)->2 hafta 9-
Çağdaş Fikir Akımları (3 Cilt Bir Arada)
Çağdaş Fikir Akımları (3 Cilt Bir Arada)
(
Muhammed Kutub
Muhammed Kutub
)->2 ay 10-
Arınma Yolu 1
Arınma Yolu 1
Arınma Yolu 2
Arınma Yolu 2
(
Abdulhamid Bilali
Abdulhamid Bilali
) ->2 hafta 11-
Rabbaniliğe Giden Yol
Rabbaniliğe Giden Yol
(
Mecdi El-Hilali
Mecdi El-Hilali
) ->1 hafta
Reklam

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
470 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Şuuru güçlü Müslüman:)
Allah subhanehu ve teâlâ insanı bir hiçken onu nutfeden yaratıp dünyaya getirmiştir. Hayat sürenlerden bir kısmı hareketine devam etmiş, bir kısmı sakin kalmış, canlılardan ziyade kabir ehline yakın olmuşlardır. Bir kısmı Rabb'inin rızası yolunda hareket etmiş bir kısmı da heva ve heveslerinin yolunda Allah'ın gazabına doğru hareket
Arınma Yolu 2
Arınma Yolu 2Abdulhamid Bilali · Buruc Yayınları · 2009164 okunma
216 syf.
·
Puan vermedi
·
30 günde okudu
Kitap günlük hayatımızda farkında olmadan yaptığımız bize hoş gelen şeylerin aslında şeytanın birer oyunu olduğunu çok güzel bir şekilde anlatmış. Allah’ın kabul etmediği ama bizim farkında olmadan yaptığımız bir takım davranışların farkına varmamızı sağlıyor. Unutmayalım en büyük düşmanımız olan şeytan ile baş etmemiz çok zordur çünkü o bizi çok iyi tanıyor ama biz onu tanımıyoruz tam olarak. Bizim de tanımaktan ziyade ondan korunma yollarını aramamız lazım çünkü bizim onunla baş edebilmemiz çok zor. Ondan kaçmamız lazım ona karşı savunma yapmamız lazım. Ve onun şerrinden Allah’a sığınmamız lazım aslında sadece İblisin değil bütün şeytanların hem cin olan hemde insan olan şeytanların şerrinden Allah’a sığınmamız lazım. Unutmayalım Şeytan kovulmuş manasına gelen bir sıfattır dolayısıyla hem cinler aleminden hemde insanlar aleminden şeytanlar olabilir…
Şeytandan Korunma Yolu
Şeytandan Korunma YoluAbdulhamid Bilali · Buruç Yayınları · 2020145 okunma
208 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
17 günde okudu
Şeytan, kendisine tabi olanları ancak çılgın ateşin yaranı olmaya davet eder.
Bu hayattaki en güçlü ve biz ölünceye kadar peşimizi bırakmayacak olan düşmanımız şüphesiz ki şeytandır. Düşmanımızı tanımalı onun hilelerini, ondan korunma yollarını öğrenmeliyiz. İncelememi ibret alabilmek adına şeytanın sözleriyle bitiriyorum. "Allah size gerçek bir vaatte bulundu. Müminlere, elçileri vasıtasıyla kurtuluşu ve selameti vaadetti. Hayırlı, sadık ve gerçek bir vaat.. Ben de size vaatte bulundum, ama vaatlerimi tutmadım.Benim sizin üzerinizde bir gücüm yoktu.Ben sadece sizi çağırdım, siz de çağrıma uydunuz. Artık beni kınamayın.Siz kendi nefislerinizi kınayın."
Şeytandan Korunma Yolu
Şeytandan Korunma YoluAbdulhamid Bilali · Buruç Yayınları · 2020145 okunma