Abdullah Yıldırım

Abdullah Yıldırım

YazarÇevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
3
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
İslâm, şehadet kelimelerini söylemekle beraber peygamberlerin ortaya koyduğu tavrı takınmaktır. Cahiliye sisteminden, onun düşünce ve değer yargılarından, önderliğinden, otoritesinden ve kanunlarından uzaklaşmaktır. Bundan sonra da hayat âleminde İslâm'ı hükümran kılmak isteyen İslâmi önderlik ve müslüman gruba velayet vermektir. Yani onlara katılmaktır. Şu halde bu savaş, asla dinmeyecektir.

Bu dinin düşmanları, İslâmî hareketi asla rahat bırakmayacaklardır. Bu dinin velilerini (dostlarını) asla güvenlik içinde bırakmayacaklardır: "Kâfirler, hiç şüphesiz (insanları) Allah'ın yolundan önleyebilmek için mallarını harcarlar. Bu mallarını harcayacaklardır (ama) o, sonunda bir hasret (pişmanlık) nedeni olacaktır Sonunda da yenileceklerdir. Kâfirler, muhakkak ki bölük bölük cehenneme haşr olunacaklar dır." (8 Enfal/36)

Bu dinin yolu, cahiliyyeye hücum etmek için harekete geçmektir. Bu dinin velilerinin yolu, cahiliyyenin saldırganlık gücünü kırmak ve Allah (Subhânehu ve Tealâ)'nın adını, tağutun cüretini kıracak bir şekilde yüceltmek için hareket etmektir.

İşte davetçilerin davet ettiği yol Tevhid, cahilliyyeye karşı büyük bir savaştır. Peki bu savaşın temel özellikleri nelerdir? Seyyid kutub bunu çok güzel bir şekilde izah etmiş ve bu uğurda inşaAllah şehid olmuştur
İslam dininin aslı, Siyerden Altı konunun açıklanması, Yemen ve Mağrib ehline mektup, gibi başlıklar halinde Tevhidin anlaşılması üzerine (Allah O'na rahmet etsin) Muhammed bin Abdulvahhab'ın güzide eserlerinden derleme bir çalışmadır. Bu eserde Abdullah et-temimi'nin Müşrikleri dost edinmenin hükmü ve Şeyhül-İslam ibn Teymiyye'nin de Akidetul vasitiye eserinden başlıklarda bulunmaktadır.

Tevhid Risaleleri-1 ve Tevhid Risaleleri-2 den sonra bu eserinde bir çırpıda okumanızı ve üzerinde tefekkür etmenizi tavsiye ederim.
Allah O'na rahmet etsin Muhammed bin Abdulvahhab'ın güzide eserlerinden derleme bir çalışmadır. Tevhidin anlaşılması adına mevcut eserlerden derlenmiştir.
İlk bölümde ÜÇ ESAS (Rab, din, Peygamber) ikinci bölümde ise ŞİRKE DAİR DÖRT ESAS bölümleri yer almakta.

bu eseri muhakkak okumanızı tavsiye ediyorum.
Kitap, Hz. Muhammed (a.s)'ın ashabına werdiği öğüdün şerhidir... Salih amelleri neyin sildiği, kötü bir amelden sonra ne yapılması gerektiği, sadece tewbe etmenin weya sadece amel işlemenin günahlara olan etkisi vb konuların kaynak belirtilerek açıklaması yapılan bir kitap... sayfası az olsa da değeri we kattıkları çok daha fazladır.
Fatiha suresinin tefsiri, kelime-i tevhidin tefsiri, Tağutu inkar ve Allah'a iman ve Altı asıl gibi başlıklar halinde Tevhidin anlaşılması üzerine (Allah O'na rahmet etsin) Muhammed bin Abdulvahhab'ın güzide eserlerinden derleme bir çalışmadır.

Tevhid Risaleleri-1 ilk eserden sonra bu eserinde bir çırpıda okumanızı ve üzerinde tefekkür etmenizi tavsiye ederim.
Sabır ile ilgili hadislerin derlendiği güzel bir kitap. Her bir cümlesini ayet, hadis, alimlerin sözleri ve konuyla ilgili yaşanmış olay rivayetleri ile anlatan çok güzel bir eser.

Peygamberler ne mal ne mülk miras bırakırlar. Hele ki bize bıraktığı öğütler ve vasiyetler bizi hem bu dünyada hem de ahirette kurtarıcı yönde olur. Ki İbn Abbas'a vasiyeti de tam da bu yönde...

Yazarın biyografisi

Adı:
Abdullah Yıldırım

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.