Geri Bildirim
Adı:
Mesnevi
Baskı tarihi:
Mayıs 2013
Sayfa sayısı:
616
ISBN:
9786054401840
Çeviri:
Veled Çelebi
Yayınevi:
Panama Yayıncılık
Bu, mesnevi kitabıdır…
Bu kitap gerçeğe ulaşmanın ve bilgiyle bütünleşmenin sırlarını keşifte dinin usulünün usulünün usulü, yani din esaslarının esaslarıdır.
Bu kitap Allah’ın en büyük fıkhıdır. Onun nurunun örneği ve özelliğidir. Allah'ın apaçık olan hüccet ve burhanıdır. Onun nurunun örnek ve özelliği, içinde çerağ olan kandil gibidir. Etrafını aydınlatır. Sabahların aydınlığından daha ışıklıdır. Bu kitap; içinde çeşit çeşit dallar, su gözeleri olan cennetler cennetidir. Derinliklerinde akan bir su gözesi, manevî makamlara yükselen yolun başlangıcında bulunan yolcular için cennetteki Selsebil çeşmesi gibidir. O yolda ilerlemiş rütbeler ve kerametler sahipleri için "makamların hayırlısı, sözlerin en güzeli" diye isimlendirilir…
Gerçekten bu kitap gönüllerin şifası, hüzünlerin cilası, Kur’an-ı Azimüşşan’ın keşşafı, rızıkların genişliği, ahlakın iyiliğidir.
Tasavvuf olmadan,Mevlana,Şems olmadan,Yunus Emre,Tapduk Emre,Ahmet Yesevi,Hacı Bektaş-ı Veli olmadan bir yaşamın sürdürülebileceğini mantığım asla kabul etmiyor.Hatta boş ve eksik bir yaşamdır..Başucumda duran bir kitap..Okumakla bitmez,anlayıp,idrak edip hayata geçirmek gerek..Bu kitap bize şunu öğretiyor,"Allah bizimle olay diliyle konuşuyor"..Öğrendiğim her satırda kalbime inceden inen bir sızı oluyor nedense..Hatta çoğu zaman şuan içinde yaşadığım çağa ait olmadığımı hissederim.Bu his çoğu zaman beni yoklar ..Bu nedenle her şeyi okuyun mutlaka ama Mesnevi'siz olmaz!Yaradanı tanımadan,kendimizi,başımıza gelenleri bilmeden,hayatın nasıl'larını neden'lerini sorgulamadan,idrak etmeden,idrake varıp ta tefekkür etmeden,tefekküre dalıp ta tekamüle ermeden bu diyardan göçüp gitmek olmaz!..Baki bir idrakle yaşamayı salık veren büyük kitap,hayat rehberi...
Mesneviden
Deve İle Fare

Çok eski zamanlarda kendini beğenmiş Fare ile akıllı ve alçak gönüllü bir deve yaşarmış.

Bir gün bu ikili karşılaşıp arkadaş olurlar.

– Fare, sana kılavuzluk etmeliyim. Yularından çekip istediğin yere götürmeliyim der.

– Deve arkadaşının bu teklifi ne razı olur ve Fare Deveye kılavuzluk etmeye başlar.

– Küçük bir derenin kenarına ulaşırlar.

– Deve için diz kapaklarına dahi ulaşamayan bu dere fare için uçsuz bucaksız deni olarak görülmekteydi.

– Deve ne bekliyorsun dedi Fareye kılavuz dediğin önden gider.

– Fare korkak bir ses tonuyla görmüyor musun su çok derin ben geçemem dedi.

– Fare mahcup olmuş bir şekilde kıpkırmızı kesildi.

– Sizin için çok küçük ama benim için çok büyük bir su dedi ve kılavuzluk yapmayı bırakıyorum dedi. Keşke daha önceden bunları düşünseydim de boyumdan büyük işlere karışmasaydım dedi.

– Bunun üzerine Deve evet dedi. Kimse aldatıcı gurura yeniş düşmemeli ve haddini bilmeli…

Benzer kitaplar

Kalbe Hitap Eden Kitaplar Vol 1

Nasihat dükkanları vardır, faydası olur belki diye gidip raflarına bir göz atarız. Hatta o dükkanları içi o kadar güzel görünür ki gözlerimiz kamaşır, aklımız durur. Ama şöyle bir sıkıntı vardır genelde, bu nasihat dükkanlarından aldığımız nasihatleri aklımızla içeriz, gerçekten çok mantıklı gelir bize, işte bunu yapmalıyım deriz. Ama genelde sonu hep hüsran olur, akıl durmadan çalışan bir makine gibi çünkü. Çok daha farklı düşünceler gelir akla yerleşir ve o nasihatleri uçuruma ite ite aklından çıkarır. O yüzden bize doğruyu yanlışı göstermekle birlikte, bu nasihatleri uygulamamızı sağlayacak bir dükkan bulmamız lazım.

Ben o dükkanı beş yıl önce buldum. Mevlana hazretlerinin bize sunmuş olduğu Mesnevî-i Şerif işte tam da böyle bir dükkan. Üslubuyla, hikâyeleriyle, kullandığı kelimelerle, hikâyede can alıcı nokta sırasında hikmet bıçağını gaflet perdesine vurmakla vs anlattığı nasihatlerin kalbe ruha işlemesini sağlıyor. Sadece aklen "Bu böyle olmalı" demiyorsunuz bu kitabı okurken aynı zamanda o nasihatlere uyma isteği de uyanıyor içinizde.

Kitabı uzun süre önce okuduğum için örnek veremeyeceğim maalesef. Ama dört gözle tekrar okumayı beklediğim bir kitaptır.

Kalbiniz doysun istiyorsanız mutlaka okuyun :)
Mevlanayı tanımak için mutlaka okunması gereken bir kitap. Biraz ağır ilerliyor tabi ki, bilmediğimiz konular, hikayeler, ayetler, hadisler..

Benim için verimli bir okuma oldu. Ancak şunu belirtmeden geçmeyeyim. Mevlanayı okumak akıldan çok ruha hitap ediyor. Anlamak, algılamak, anlamlandırmak ve sindirmek gerekiyor.

İslamla, tasavvufla, felsefeyle, dinler tarihiyle ve 'insan'la ilgilenen herkese tavsiye edeceğim olağan üstü bir metin...

Bundan sonra yapacağım da, ara ara, bu metinden küçük alıntılar paylaşmak.
Kamisliktan (öz vatanindan) koparilip ateslerde daglanip bagri delinen kamisin ayriliklardan feryadidir neyin sesi der Celaleddin Rumi.Oyledir ki bu figani surgununden muzdarip ruhlar isitip anlar ancak.Bazi sirlar nadandan nalandir.Ney inler kim dinler...
Benim için Mükemmel bir kitap okuduğum halde tekrar tekrar okurum. Bu kitabı değerlendirmek için insanın her yönden belli bir düzeyde olması gerekir. Hala insanlara yol Gösteren yaşayan bir kitap.
Kütüphanemde bulunan 1991 basım, Çev: Veled İzbudak, gözden geçiren Abdulbaki Gölpınarlı MEB yayınlarından çıkmış. Birçok ülkede çeşitli nüshaları vardır. Meŝnevî’nin modern dönemde yapılan neşir, tercüme ve şerhlerinde Nicholson metni de esas alınmıştır.! Çeşitli şerh ve nüsha meselesi, eserin orijinalliği,içine sonradan ilave ya da eksiltme konusunu sorgulamamıza sebep olsa da, prensip olarak ben şunu yaparak eseri büyük bir lezzet içinde okudum: Şayet içinde İslam ahlakına zıt gibi gözüken bir şey varsa, bu ya şii kaynaklarından, ya da nadan ellerden katılmadır! Üstünde durmadan, okumamı sürdürdüm.

Elimdeki eser bire bir tercüme, yani şu an piyasada bir alim elinde tefsiri,açıklaması yapılanlardan değil. Cep kitabı formatında, istediğin yere götür.Ama bırak o seni gitmen gereken yere götürsün.

Bu eseri okumak herkese nasip olmayacak bir bahtiyarlıktır. Nasıl ki, Allah'a iman edip Ona dua etmek her kula nasip olmuyorsa, böylesi büyük eserler de öyle...

Bu tür kitaplar Kur'an tefsiri sayılmalı (ki Mesnevi öyledir) abdest alarak, hürmetle, sanki Hz.Pir karşınızda size sohbet ediyormuş gibi aşkla okur, teslim olursanız, sizi aşka götürür.

Bakıyorum, herkes her şeyi okuyor. Ömür kısa, bize en çok gerekli olanları okumalı. Hele modern zamanlarda bunalımda olan bir insan, bu eseri, bitirir, yine başa alır. Her başa alış, yeni bir başlangıç, tazelenme, arınma, anlayış,kapılış, özleyiş ve gözyaşıdır.

Mesnevi-i şerif, mübarek pak bir kitaptır. Bir an önce bitirmek için değil, bitirmemek için, her cümle hatta kelimesinin üzerinde, sırlarının anlamaya, remizlerini bulmaya özen göstermek gerekir. Bir çok batılının evinde bulunan ve oralarda tanınan Hz.Mevlana (ks) bizim gençliğimiz nezdinde Dostoyevski kadar ilgi görmez! (Batılılar sürekli gelir Hz.Piri ve Hz.Şemsin makamını ziyaret ederler. Bir defasında bir İngiliz çift görmüştüm, kadın bağdaş kurup oturdu, gözlerini kapadı, uzun süre rabıtada kaldı)

Mesnevi, konuları, ayet ya da hadisleri önce hikayelerle anlatmaya başlar. Birden hikayeye nokta konulur, Hz.Pir coşarak okuyana nasihate başlar. O ne muazzam bir iklimdir. Mesnevi hürmet edip, önem verdiğiniz kadar size verir. Huyunuz, ahlakınız, şu yalan fani dünyaya bakışınız değişir. Mevlana nezdinde, Allah adamlarına olan sevginiz, muhabbetiniz artar.

Bu kitabı anlatsam anlatsam doymam. Gizemli bir sırrı da, dediğim gibi ona verdiğiniz kıymet ölçüsünde, zenginleşirsiniz.

Sözü çok uzatmışım, sözün özü, her evde,her gönülde mutlaka bulunması ve dediğim şartlarda okunduğunda, bir kitaptan çok fazlası....
Her gencin okuması gereken harikulade bir kitap.Hepinize tavsiye ediyorum.Tabi şimdi ki gençler bu kitapların farkında değiller bu arada kitap 800 syf.
Ev taşımıştık. Ne bilgisayar vardı, ne tanıdık vardı, ne de etrafta başka bir kitap vardı. Bu yüzden okuyayım dedim. İyi yapmışım. Mevlana, Mevlana da olsa tarikat lideri olduğundan ne kitaba ne de öğretilerine ayrıntılı bir şekilde yüklenmeye gerek duymadım. Bir bütün olarak ele almak yerine, orasından burasından bakış açıları ve bilgiler almakla yetindim.
Tasavvuf (İslam gizemciliği) temelli bir anlatım var. Sorgulamadan lidere biat ederek kişinin kendisini hayattayken öldürmesi ve sonuç olarak Allah'a ulaşmasından bahsediyor. Altı cilt sonunda ani bir şekilde bitiyor ve iyi okudum ya diyorsunuz. Kafanız bütün gece nargileden pelin otu içip dağıtmış gibi, eşiniz çocuğunuz sizi dergah köşelerinden toplamış gibi allak bullak. Özetini okuyun derim.
Ey Nohut:
Seni sevmediğimden senden hoşlanmadığımdan kaynatmıyorum seni ki… bir zevkle, bir çeşniye sahip ol da gıda haline gel, yen, cana karış diye kaynatıyorum. Bu imtihan, seni horlamak için değil!
Anlamak içime sindirmek için defalarca okunulması gereken bir eser...
Dediler ki gözden ırak olan gönülden de ırak olur/ Dedim ki gönle giren gözden ırak olsa ne olur?
Yol düzgün ama altında tuzaklar var. Yazının tarzı hoş ama içinde mana kıt.
Sırların gönülde gizli kalırsa o muradın çabucak hasıl olur; dedi. Peygamber demistir ki :"her kim sırrını saklar ise çabucak muradına erişir." Tohum toprak içinde gizlenince, onun gizlenmesi, bahçenin yesillenmesi ile neticelenir.
''Ömrüm geçti, sevgilim gelmedi diye ümidini kesme.
O vakitli vakitsiz gelir...''
"Herkes kendi zannınca benim dostum oldu, ama kimse içimdeki sırları araştırmadı, kimse içimdeki dertlere ortak olmadı.“
Ağaç dalındayken bilmezmiş yaprağın kıymetini, düşünce anlarmış onu ne kadar çok sevdiğini.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mesnevi
Baskı tarihi:
Mayıs 2013
Sayfa sayısı:
616
ISBN:
9786054401840
Çeviri:
Veled Çelebi
Yayınevi:
Panama Yayıncılık
Bu, mesnevi kitabıdır…
Bu kitap gerçeğe ulaşmanın ve bilgiyle bütünleşmenin sırlarını keşifte dinin usulünün usulünün usulü, yani din esaslarının esaslarıdır.
Bu kitap Allah’ın en büyük fıkhıdır. Onun nurunun örneği ve özelliğidir. Allah'ın apaçık olan hüccet ve burhanıdır. Onun nurunun örnek ve özelliği, içinde çerağ olan kandil gibidir. Etrafını aydınlatır. Sabahların aydınlığından daha ışıklıdır. Bu kitap; içinde çeşit çeşit dallar, su gözeleri olan cennetler cennetidir. Derinliklerinde akan bir su gözesi, manevî makamlara yükselen yolun başlangıcında bulunan yolcular için cennetteki Selsebil çeşmesi gibidir. O yolda ilerlemiş rütbeler ve kerametler sahipleri için "makamların hayırlısı, sözlerin en güzeli" diye isimlendirilir…
Gerçekten bu kitap gönüllerin şifası, hüzünlerin cilası, Kur’an-ı Azimüşşan’ın keşşafı, rızıkların genişliği, ahlakın iyiliğidir.

Kitabı okuyanlar 518 okur

  • Devlet Ana ÖNDEŞ
  • ZEYNEP BORA
  • Hilal
  • İdris SEVİNÇ
  • Levent Öz
  • gizem özdmr
  • Ulaş Konuk
  • zahide Üstündağ
  • Erva cantekin
  • Onur Kukuk

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.5
14-17 Yaş
%1.7
18-24 Yaş
%24
25-34 Yaş
%31.8
35-44 Yaş
%25
45-54 Yaş
%9.6
55-64 Yaş
%2.1
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%49
Erkek
%51

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%66.5 (115)
9
%15 (26)
8
%11 (19)
7
%3.5 (6)
6
%1.2 (2)
5
%0
4
%0.6 (1)
3
%0.6 (1)
2
%0.6 (1)
1
%1.2 (2)

Kitabın sıralamaları