Adı:
Mesnevi
Baskı tarihi:
Mayıs 2013
Sayfa sayısı:
616
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054401840
Çeviri:
Veled Çelebi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Panama Yayıncılık
Bu, mesnevi kitabıdır…
Bu kitap gerçeğe ulaşmanın ve bilgiyle bütünleşmenin sırlarını keşifte dinin usulünün usulünün usulü, yani din esaslarının esaslarıdır.
Bu kitap Allah’ın en büyük fıkhıdır. Onun nurunun örneği ve özelliğidir. Allah'ın apaçık olan hüccet ve burhanıdır. Onun nurunun örnek ve özelliği, içinde çerağ olan kandil gibidir. Etrafını aydınlatır. Sabahların aydınlığından daha ışıklıdır. Bu kitap; içinde çeşit çeşit dallar, su gözeleri olan cennetler cennetidir. Derinliklerinde akan bir su gözesi, manevî makamlara yükselen yolun başlangıcında bulunan yolcular için cennetteki Selsebil çeşmesi gibidir. O yolda ilerlemiş rütbeler ve kerametler sahipleri için "makamların hayırlısı, sözlerin en güzeli" diye isimlendirilir…
Gerçekten bu kitap gönüllerin şifası, hüzünlerin cilası, Kur’an-ı Azimüşşan’ın keşşafı, rızıkların genişliği, ahlakın iyiliğidir.
Tasavvuf olmadan,Mevlana,Şems olmadan,Yunus Emre,Tapduk Emre,Ahmet Yesevi,Hacı Bektaş-ı Veli olmadan bir yaşamın sürdürülebileceğini mantığım asla kabul etmiyor.Hatta boş ve/veya eksik bir yaşamdır..Başucumda duran bir kitap..Okumakla bitmez,anlayıp,idrak edip hayata geçirmek gerek..Bu kitap bize şunu öğretiyor,"Allah bizimle olay diliyle konuşuyor"..Öğrendiğim her satırda kalbime inceden inen bir sızı oluyor nedense..Hatta çoğu zaman şuan içinde yaşadığım çağa ait olmadığımı hissederim.Bu his çoğu zaman beni yoklar ..Bu nedenle her şeyi okuyun mutlaka ama Mesnevi'siz olmaz!Yaradanı tanımadan,kendimizi,başımıza gelenleri bilmeden,hayatın nasıl'larını neden'lerini sorgulamadan,idrak etmeden,idrake varıp ta tefekkür etmeden,tefekküre dalıp ta tekamüle ermeden bu diyardan göçüp gitmek olmaz!..Baki bir idrakle yaşamayı salık veren büyük kitap,hayat rehberi...
Mesneviden
Deve İle Fare

Çok eski zamanlarda kendini beğenmiş Fare ile akıllı ve alçak gönüllü bir deve yaşarmış.

Bir gün bu ikili karşılaşıp arkadaş olurlar.

– Fare, sana kılavuzluk etmeliyim. Yularından çekip istediğin yere götürmeliyim der.

– Deve arkadaşının bu teklifi ne razı olur ve Fare Deveye kılavuzluk etmeye başlar.

– Küçük bir derenin kenarına ulaşırlar.

– Deve için diz kapaklarına dahi ulaşamayan bu dere fare için uçsuz bucaksız deni olarak görülmekteydi.

– Deve ne bekliyorsun dedi Fareye kılavuz dediğin önden gider.

– Fare korkak bir ses tonuyla görmüyor musun su çok derin ben geçemem dedi.

– Fare mahcup olmuş bir şekilde kıpkırmızı kesildi.

– Sizin için çok küçük ama benim için çok büyük bir su dedi ve kılavuzluk yapmayı bırakıyorum dedi. Keşke daha önceden bunları düşünseydim de boyumdan büyük işlere karışmasaydım dedi.

– Bunun üzerine Deve evet dedi. Kimse aldatıcı gurura yeniş düşmemeli ve haddini bilmeli…
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.759 Oy)18.364 beğeni41.585 okunma2.740 alıntı174.991 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.586 Oy)8.546 beğeni25.243 okunma2.323 alıntı109.041 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.275 Oy)7.625 beğeni20.644 okunma3.729 alıntı123.527 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.388 Oy)12.983 beğeni33.226 okunma3.153 alıntı139.668 gösterim
 • Sefiller
  9.1/10 (4.213 Oy)4.975 beğeni16.553 okunma3.272 alıntı106.271 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.245 Oy)8.559 beğeni27.491 okunma780 alıntı133.927 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.465 Oy)11.152 beğeni27.601 okunma1.520 alıntı145.057 gösterim
 • Aşk
  7.8/10 (4.839 Oy)5.520 beğeni18.036 okunma868 alıntı92.741 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.294 Oy)8.742 beğeni24.345 okunma1.313 alıntı119.918 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.059 Oy)6.754 beğeni19.590 okunma655 alıntı110.587 gösterim
Hakk'a ulaşmanın en iyi yolunun koşulsuz aşk ile teslimiyetle olacağını ne güzelde bizlere anlatmış Celaleddin Rumi.
Kimden kaçıyorsun , kendinden mi? Ne imkansız şey! En güzeli Hakk'a teslim ve razı olmaktır.
Mevlanayı tanımak için mutlaka okunması gereken bir kitap. Biraz ağır ilerliyor tabi ki, bilmediğimiz konular, hikayeler, ayetler, hadisler..

Benim için verimli bir okuma oldu. Ancak şunu belirtmeden geçmeyeyim. Mevlanayı okumak akıldan çok ruha hitap ediyor. Anlamak, algılamak, anlamlandırmak ve sindirmek gerekiyor.

İslamla, tasavvufla, felsefeyle, dinler tarihiyle ve 'insan'la ilgilenen herkese tavsiye edeceğim olağan üstü bir metin...

Bundan sonra yapacağım da, ara ara, bu metinden küçük alıntılar paylaşmak.
Sorularımı cevapsız bırakmayan,gafletimden haber verdiği gibi Rahim'in rahmetiyle ümitlendiren bir Kur'an tefsiri.Can gözüyle okuyana ise yazılı bir sır.Allah can gözümüzle de okuyabilmeyi nasip etsin.
Kütüphanemde bulunan 1991 basım, Çev: Veled İzbudak, gözden geçiren Abdulbaki Gölpınarlı MEB yayınlarından çıkmış. Birçok ülkede çeşitli nüshaları vardır. Meŝnevî’nin modern dönemde yapılan neşir, tercüme ve şerhlerinde Nicholson metni de esas alınmıştır.! Çeşitli şerh ve nüsha meselesi, eserin orijinalliği,içine sonradan ilave ya da eksiltme konusunu sorgulamamıza sebep olsa da, prensip olarak ben şunu yaparak eseri büyük bir lezzet içinde okudum: Şayet içinde İslam ahlakına zıt gibi gözüken bir şey varsa, bu ya şii kaynaklarından, ya da nadan ellerden katılmadır! Üstünde durmadan, okumamı sürdürdüm.

Elimdeki eser bire bir tercüme, yani şu an piyasada bir alim elinde tefsiri,açıklaması yapılanlardan değil. Cep kitabı formatında, istediğin yere götür.Ama bırak o seni gitmen gereken yere götürsün.

Bu eseri okumak herkese nasip olmayacak bir bahtiyarlıktır. Nasıl ki, Allah'a iman edip Ona dua etmek her kula nasip olmuyorsa, böylesi büyük eserler de öyle...

Bu tür kitaplar Kur'an tefsiri sayılmalı (ki Mesnevi öyledir) abdest alarak, hürmetle, sanki Hz.Pir karşınızda size sohbet ediyormuş gibi aşkla okur, teslim olursanız, sizi aşka götürür.

Bakıyorum, herkes her şeyi okuyor. Ömür kısa, bize en çok gerekli olanları okumalı. Hele modern zamanlarda bunalımda olan bir insan, bu eseri, bitirir, yine başa alır. Her başa alış, yeni bir başlangıç, tazelenme, arınma, anlayış,kapılış, özleyiş ve gözyaşıdır.

Mesnevi-i şerif, mübarek pak bir kitaptır. Bir an önce bitirmek için değil, bitirmemek için, her cümle hatta kelimesinin üzerinde, sırlarının anlamaya, remizlerini bulmaya özen göstermek gerekir. Bir çok batılının evinde bulunan ve oralarda tanınan Hz.Mevlana (ks) bizim gençliğimiz nezdinde Dostoyevski kadar ilgi görmez! (Batılılar sürekli gelir Hz.Piri ve Hz.Şemsin makamını ziyaret ederler. Bir defasında bir İngiliz çift görmüştüm, kadın bağdaş kurup oturdu, gözlerini kapadı, uzun süre rabıtada kaldı)

Mesnevi, konuları, ayet ya da hadisleri önce hikayelerle anlatmaya başlar. Birden hikayeye nokta konulur, Hz.Pir coşarak okuyana nasihate başlar. O ne muazzam bir iklimdir. Mesnevi hürmet edip, önem verdiğiniz kadar size verir. Huyunuz, ahlakınız, şu yalan fani dünyaya bakışınız değişir. Mevlana nezdinde, Allah adamlarına olan sevginiz, muhabbetiniz artar.

Bu kitabı anlatsam anlatsam doymam. Gizemli bir sırrı da, dediğim gibi ona verdiğiniz kıymet ölçüsünde, zenginleşirsiniz.

Sözü çok uzatmışım, sözün özü, her evde,her gönülde mutlaka bulunması ve dediğim şartlarda okunduğunda, bir kitaptan çok fazlası....
Kamisliktan (öz vatanindan) koparilip ateslerde daglanip bagri delinen kamisin ayriliklardan feryadidir neyin sesi der Celaleddin Rumi.Oyledir ki bu figani surgununden muzdarip ruhlar isitip anlar ancak.Bazi sirlar nadandan nalandir.Ney inler kim dinler...
Benim için Mükemmel bir kitap okuduğum halde tekrar tekrar okurum. Bu kitabı değerlendirmek için insanın her yönden belli bir düzeyde olması gerekir. Hala insanlara yol Gösteren yaşayan bir kitap.
Her gencin okuması gereken harikulade bir kitap.Hepinize tavsiye ediyorum.Tabi şimdi ki gençler bu kitapların farkında değiller bu arada kitap 800 syf.
Ev taşımıştık. Ne bilgisayar vardı, ne tanıdık vardı, ne de etrafta başka bir kitap vardı. Bu yüzden okuyayım dedim. İyi yapmışım. Mevlana, Mevlana da olsa tarikat lideri olduğundan ne kitaba ne de öğretilerine ayrıntılı bir şekilde yüklenmeye gerek duymadım. Bir bütün olarak ele almak yerine, orasından burasından bakış açıları ve bilgiler almakla yetindim.
Tasavvuf (İslam gizemciliği) temelli bir anlatım var. Sorgulamadan lidere biat ederek kişinin kendisini hayattayken öldürmesi ve sonuç olarak Allah'a ulaşmasından bahsediyor. Altı cilt sonunda ani bir şekilde bitiyor ve iyi okudum ya diyorsunuz. Kafanız bütün gece nargileden pelin otu içip dağıtmış gibi, eşiniz çocuğunuz sizi dergah köşelerinden toplamış gibi allak bullak. Özetini okuyun derim.
Ey Nohut:
Seni sevmediğimden senden hoşlanmadığımdan kaynatmıyorum seni ki… bir zevkle, bir çeşniye sahip ol da gıda haline gel, yen, cana karış diye kaynatıyorum. Bu imtihan, seni horlamak için değil!
Anlamak içime sindirmek için defalarca okunulması gereken bir eser...
Hayatınızda birden fazla okunması gereken kitaplardan. Her on yılda bir kez daha okunmalı diye düşünüyorum. Gerçi şimdi hayat o kadar hızlı ki beş yıl mı deseydim diye düşündüm :) :)
Dediler ki gözden ırak olan gönülden de ırak olur/ Dedim ki gönle giren gözden ırak olsa ne olur?
Sırların gönülde gizli kalırsa o muradın çabucak hasıl olur; dedi. Peygamber demistir ki :"her kim sırrını saklar ise çabucak muradına erişir." Tohum toprak içinde gizlenince, onun gizlenmesi, bahçenin yesillenmesi ile neticelenir.
Mümin ayet 60
“Bana dua ediniz, icabet edeyim”

Cenab-ı Hakk’ın, sırların bilicisi olduğunu bilenler, o Kerim-i
Âlim’e alenen arz-ı hacete lüzum görmezler.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mesnevi
Baskı tarihi:
Mayıs 2013
Sayfa sayısı:
616
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054401840
Çeviri:
Veled Çelebi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Panama Yayıncılık
Bu, mesnevi kitabıdır…
Bu kitap gerçeğe ulaşmanın ve bilgiyle bütünleşmenin sırlarını keşifte dinin usulünün usulünün usulü, yani din esaslarının esaslarıdır.
Bu kitap Allah’ın en büyük fıkhıdır. Onun nurunun örneği ve özelliğidir. Allah'ın apaçık olan hüccet ve burhanıdır. Onun nurunun örnek ve özelliği, içinde çerağ olan kandil gibidir. Etrafını aydınlatır. Sabahların aydınlığından daha ışıklıdır. Bu kitap; içinde çeşit çeşit dallar, su gözeleri olan cennetler cennetidir. Derinliklerinde akan bir su gözesi, manevî makamlara yükselen yolun başlangıcında bulunan yolcular için cennetteki Selsebil çeşmesi gibidir. O yolda ilerlemiş rütbeler ve kerametler sahipleri için "makamların hayırlısı, sözlerin en güzeli" diye isimlendirilir…
Gerçekten bu kitap gönüllerin şifası, hüzünlerin cilası, Kur’an-ı Azimüşşan’ın keşşafı, rızıkların genişliği, ahlakın iyiliğidir.

Kitabı okuyanlar 661 okur

 • Barış Keskiner
 • _ctndg_
 • ahu uzun
 • Gizem Şahin
 • Burak Keskin
 • hayat adak
 • Arzu Song
 • Fadime Sevde YAĞMUR
 • Ali Anıl Yüce
 • ..dasf

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.5
14-17 Yaş
%1.7
18-24 Yaş
%24
25-34 Yaş
%31.8
35-44 Yaş
%25
45-54 Yaş
%9.6
55-64 Yaş
%2.1
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%49
Erkek
%51

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%57.1 (132)
9
%12.6 (29)
8
%9.5 (22)
7
%2.6 (6)
6
%0.9 (2)
5
%0
4
%0.9 (2)
3
%0.4 (1)
2
%0.4 (1)
1
%0.9 (2)

Kitabın sıralamaları