Abraham Flexner

Abraham Flexner

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
19
Gösterim
Adı:
Abraham Flexner
Unvan:
Amerikalı Eğitimci ve Yazar.
Doğum:
Kentucky, ABD, 13 Kasım 1866
Ölüm:
Virginya, ABD., 21 Eylül 1959
"İnsan ırkının gerçek düşmanı, haklı ya da haksız olsun, korkusuz ve sorumsuz düşünür değildir. Gerçek düşman, insan zihnini, kanatlarını açmaya cüret edemeyeceği bir kalıba sokmaya çalışan kişidir."
Doğruluk, hakikate ulaşma çabası, eleştirel sorgulama, sağlıklı kuşkuculuk, olgulara ve belirsizliklere saygı, doğanın ve insan zihninin zenginliklerine karşı hayrete dayanan bilim kültürünü benimsemek topluma temel önemde yararlar sağlar. ...... Asıl savunduğum şey, "fayda" sözcüğünün yürürlükten kaldırılmasını önermek ve insan zihninin özgür bırakılmasını sağlamak.
76 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Faydasız diye tabir ettiğimiz şeyler gerçekten faydasızmıdır? Bilimde ilerlememiz hayatımızı kolaylaştırdığı gibi hayatımızı mahvedebilirmi?
Cevapları merak ediyorsanız görünüşte incecik ama anlamca ağır olan bu küçük kitabı mutlaka ama mutlaka okumalısınız. Kitabı okumanız 1 saatinizi ya alır, ya almaz ama bakış açınıza çok farklı şeyler katacağına eminim. Abraham Flexner'ın gözünden bilimi ve bilim insanlarını görmenizi tavsiye ederim. Şuan kullandığımız o karmakarışık gibi gözüken şeylerin derinine indikçe aslında bilim insanları tarafından sadece merak ve hayal gücünün eseri olduğunu ve Bilim dediğimiz yapının bilim insanlarının merak etmesiyle oluştuğunu göreceksiniz.

Bu kitabın ilk incelemesini yapmaktan şeref duydum. Her ne kadar da incelemeyi yapamasamda siz bu kitabı mutlaka okuyun. :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Abraham Flexner
Unvan:
Amerikalı Eğitimci ve Yazar.
Doğum:
Kentucky, ABD, 13 Kasım 1866
Ölüm:
Virginya, ABD., 21 Eylül 1959

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 8 okur okuyacak.