Giriş Yap

Adam Silvera

Yazar
7.9
1.072 Kişi
Unvan
Yazar
Doğum
Bronx, New York, Amerika Birleşik Devletleri, 7 Haziran 1990
Yaşamı
Adam Silvera, çoksatar genç-yetişkin romanları What If It's Us ve Infinity Son ile tanınan Amerikalı yazardır.

İncelemeler

Tümünü Gör
327 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
Güzel Bir Konu Nasıl Heba Edilir Konulu Kitap...
Herkese Merhabalar, Yeni bir kitabı daha bitirmenin şevkini yaşadığım bir durumdayım. Bu kitaba başlarken ne umuyordum ne buldum desem daha doğru olur. Kitabı sevdim ama hani abartıldığı kadar derin bir hikaye, olay örgüsü, karakter tahlili hemen hemen hiç biri yoktu... Bu kadar reklam ve övgü yorumlarını görünce aldım ve dizisi de yapılıyormuş bu nedenle okumak istedim. Ama bu kadar öven kitle sanırım başka kitap okumamış ki bunu övmüşler :) Yazarın aslında bulduğu konu güzel, ki Dünyada neden ve nasıl olduğu bilinmeksizin Hükümet tarafından bir ekip kuruluyor, Ölüm habercisi olan bu ekip sizi gece yarısı aradığında ne olduğunu biliyorsunuz. Arayan temsilciler 24 saat içerisinde vefat edeceğini, nasıl veya kaç saat içerisinde olacağını söyleyip saçma sapan teselli sözcükleri kurup kapatıyorlar. Hani diyorsunuz ki ooo distopya ve fantastik ögeler var acaba neler olacak diye başlıyorsunuz bir heyacanla ama ne mi oluyor? Hiçbir şey olmuyor. :) Kitap bittiğinde ölecekleri hükümet tarafından nereden bilindiği, ölüm meleklerine bu listenin nasıl ve neden geldiğine dair tek bir açıklama yok. Yazar ne güzel bulmuş yolunu esrarengiz bir olay yazayım ama nasıl olmuş neden olmuş açıklamayayım hadi bakalım kimse sorgulamaz demek istedi galiba. Kitabımızın temelinde ise Ruffus ve Mateo isimli iki karakterimizde hayatlarında ki son gün için arama alıyor ve Son Arkadaşım isimli uygulama ile ölecek kişilerin ki onlara kitapta gidici deniyor, bir araya gelmesine vesile olması durumu var ve bu uygulama sayesinde tanışıp son günlerini beraber yaşamak istiyorlar. Tabi son gün yapılacak bir sürü yapılmamış şeyler varken aralarında saatler içinde gelişen dostluk ve aşk bağı (LGBTİ bir durum ancak kitapta bir kaç kere masum öpücükleri var o kadar. Abuk subuk ahkamlar kesmeyin yani sonra :) ) gelişiyor. Okurken iki karakteri de çok sevdim. Mateo, çekinliğini bu arkadaşlık sayesinde atması, Rufus'un hafif serseri muzır yapısı ve ikilinin arasında ki uyumu ve konuşmalarını, çok sevdim. Kitabın isminden sonucu belli olarak okuyorsunuz ama ne yalan söyleyeyim sonları böyle olmasaydı keşke... Özellikle Mateo'nun ölüm şeklinde bayağı üzüldüm... Hani ben bir kitap okuduğumda neden ve sonuç ilişkisine çok önem veririm ama bu kitapta hiç bir neden, sonuç vs. görmedik ve dolayısıyla çok sevemedim. Hele arada ana hikayeye etkisi olmayan alakasız karakterlerin yaşamlarının anlatılması tamamen kitabı uzatmak için yapılmış bir hamle gibi geldi bana... Son olarak okuması kolay, ve ana 2 karakterimizin tatlılığı yüzünden 5 Puan veriyorum, daha fazlasına gönlüm razı değil :)
·
Reklam
336 syf.
·
11 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Yanlış hatırlamıyorsam bu uygulamaya (ya da internet sitesine) girdiğim ilk yorum (zaten en fazla 5 incelemem var, neyse) Adam Silvera'nın Bana Sadece Anılarımızı Bıraktın kitabıydı. O kitabı bitirdiğimde kalbim o kadar acıyordu ki kitap hakkında bir şeyler yazarak rahatlayabileceğimi düşünmüştüm. Yine aynı sebeple buradayım. Öncelikle söylemek istiyorum ki kitabın adı sizi hiçbir şekilde sona hazırlamıyor. Yani ne olacağını hepimiz biliyoruz ama o anları okumak paramparça etti beni. Ah be Silvera'm şu çocukları ikisinin de ölmeyeceği bir kitapta anlatsaydın ya :( Kitabın ilk 277 sayfasında karakterlere bağlanmaya başladığım için biraz üzülmeye başlamıştım ama kalbim sağlamdı. 277. sayfaya geldiğimdeyse nasıl ağladığımı anlatamam, çok tuhaftı bir şey de yoktu cümlede ama paramparça oldum orada. Sanırım olacakları o cümlede kavradım. Kitabı okurken sürekli Ölüm Habercisi olayının ne kadar korkunç olduğunu düşündüm. Böyle bir şeyin olmasını istemem sanırım çünkü düşünsenize gecenin üçünde birisi arayıp o gün öleceğinizi söylüyor. Çok korkunç. Cidden korkunç. Karakterleri çok sevdim, özellikle Mateo'yu. Çok mükemmeldi ve Rufus'la ilişkileri kalbimi paramparça etti, özellikle son 70 sayfada. Teşekkürler Silvera yine paramparçayım. Bu arada kitabın Bana Sadece Anılarımızı Bıraktın kadar kalbimde yer edeceğini sanmıyordum. Yanılmışım :) kitap sadece son 70 sayfası için bile kalbimde kocaman bir yer alırmış. Yine karmakarışık bir yorum yazdım. Geri dönüp okumayacağım, kalbim böyle karışık olmasını istedi böyle kalsın :) Not: Kitabı bitirmem biraz uzun sürdü tek sorumlusu okulun başlamış olması. Hiç kitap okuyamadım günlerdir. Not 2: Ah be Silvera ne yaptın kardeşim yazık değil mi çocuklara ve bana
·
3 yorumun tümünü gör
336 syf.
·
4 günde
·
7/10 puan
Kendimize nasıl bir yaşam seçersek seçelim sonunda ikimiz de ölecektik.’ 05.09.2017, Ölüm Habercisi Mateo ve Rufus’u aradı çünkü o gün öleceklerdi. Ölüm Habercileri geceyarısı insanları arayarak o gün yani yirmidört saat içinde öleceklerini haber verir. Aileleriyle vedalaşmaları, son pişmanlıklarını telafi etmeleri ya da ölmeden önce yapmak istedikleri şeyleri yapmaları için fırsat verir. Ailesi arkadaşı olmayan ve son günlerinde yalnız kalmak istemeyen insanlar için ise Son Arkadaş denen bir uygulama var. O gün ölecek olan ya da ölmeyecek olan kişiler son günlerini birlikte geçireceği kişiyi profiline göre seçiyor. Rufus ve Mateo da böyle tanıştılar ve son günlerini beraber birbirlerine destek olmaya karar verdiler. İki erkek tanışır, aşık olurlar ve ölürler… Birlikte ne geçmişleri vardı ne gelecekleri, sadece şu anları vardı. Kitap boyunca o gün içinde vakitsiz ölüceğinden haberinin olmasının ne kadar korkunç olduğunu düşündüm. Her an ani bi şekilde ölmeyi beklemek dehşet verici olurdu. Özellikle bunun toplumu etkileyişi de çok garip olurdu. Sonuçta her türlü ölüceksin o gün ve istediğin her şeyi yaparsın hiçbir korku, endişe olmadan, özellikle inançsız olanlar bir sonraki yaşama inanmayanlar toplum düzenini altüst ederdi gibi geliyor bana. Bir de o gün arama almayıpta ölmeceğini bildiği için riskler alarak yaşayanlar da var. Ama kitap boyunca bunları düşünmeyip Rufus ve Mateo’ya odaklanmaya çalıştım yoksa cidden her bir ayrıntıyı düşününce yoruyordu… Kitap bir Rufus bir Mateo bölümünden oluşuyor ama aralarda bi kısaca yan karakterlerin de ağzından bölümler var. Bu bölümleri aşırı gereksiz buldum sadece akışı kesiyordu. Biraz yavaş ilerlesede sonunda ağlama krizine sokuyor maalesef… Genel olarak sevdim kitabı iyi ki de okumuşum. Ağlamalı bir genç yetişkin kitabı okumak isterseniz kaçırmayın derim. “İnsanlar bunu söylemek için doğru anı bekleyerek vakitlerini boşa harcıyor ama biz bu lükse sahip değiliz. Önümüzde koca bir yaşam olsa eminim sana seni ne kadar sevdiğimi söylememden bıkardın çünkü bu yolda ilerleyeceğimize eminim. Ama yolun sonunda olduğumuz için istediğim kadar söyleyebilirim: Seni seviyorum, seni seviyorum, seni seviyorum, seni seviyorum.”
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42