Az Biraz Mutlu

·
Okunma
·
Beğeni
·
2441
Gösterim
Adı:
Az Biraz Mutlu
Baskı tarihi:
Haziran 2017
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052992234
Kitabın türü:
Orijinal adı:
More Happy Than Not
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
KURTULMAK İSTEDİĞİNİZ ANILARINIZ MI VAR?

LETEO ENSTİTÜSÜ’NÜ ARAYIN VE KÖTÜ HATIRALARINIZDAN ARININ.On altı yaşındaki Aaron Soto hayatını derinden sarsan bir aile trajedisinden sonra mutluluğun peşine düşer. Çabaları ve kız arkadaşı Genevieve’in desteğiyle mutluluğun nasıl bir duygu olduğunu hatırlamaya başlar ama geçmişini paylaşıp geleceğiyle yüzleşmesini yeni arkadaşı Thomas’a borçludur. Üstelik iki arkadaş yakınlaştıkça, Aaron yeni kavuştuğu huzuru tehlikeye sokacak gerçekleri keşfedecektir. Leteo Enstitüsü’nün başlattığı çığır açan bir hafıza değiştirme işlemi onu bu zorluktan kurtarmayı vaat etse de Aaron tüm anılarından vazgeçmeyi göze alabilecek mi?“İlklerin romanı: İlk aşk, ilk kalp kırıklığı, ilk kayıp. Ustalıkla kaleme alınmış bir eser.”

-Booklist-“Aaron bugüne dek tanıdığım en ilginç ve özgün anlatıcılardan biri; öyküsünü inanılmaz bir cesaret ve hiç azalmayan bir içtenlikle anlatıyor. Kalbimi paramparça ederken bir yandan da gülümsememi sağladı. Unutulmaz bir roman.”

-Becky Albertalli, Simon vs. The Homo Sapiens Agenda’nın yazarı-“Yazar acı dolu bir dünyanın iç yüzünü içtenlikle ve kendine güvenen bir üslupla irdeliyor. Dâhiyane bir kurguyla da birleşince ortaya büyüleyici, unutulmaz bir yetenek gösterisi çıkıyor.”

-John Corey Whaley, Her Şey Burada Başladı ve Bitti’ nin yazarı-“Tanıdığınız herkese tavsiye edeceğiniz sıcacık bir öykü.”

-Metro US-“Adam Silvera gençlik türünde duyulmamış bir ses. Sözcüklerinin dürüstlüğü ve anlatım becerisi bir süredir onu beklediğimizi fark ettirdi. Aklımı başımdan aldı.”

-Holly Goldberg Sloan, Counting By 7s’ın yazarı-“Silvera’nın romanı, okumayı bitirdiğimden beri aklımdan çıkmayan muhteşem bir sihirbazlık numarası. Uzun süre etkisinde kalacağımı düşünüyorum.”

-Jasmine Warga, My Heart and Other Black Holes’ün yazarı-“Hüzünlü, komik ve umut verici.”

-The Spencer Daily Reporter-
336 syf.
·3 günde·8/10
https://expectokitabum.blogspot.com.tr/...am-silvera.html#more
Kitap hakkında düşüncelerimi toplamakta zorlanıyorum. Belki de Leteo fikrinden çok etkilendiğimden muhteşem miydi vasat mıydı onu bile çıkaramıyorum. Ama muhtemelen her ikisiydi. Kitap az biraz depresif olduğundan başlarda okumakta zorlanıyordum ama ilk yüz sayfadan sonra gerçekten sardı. Tabi sonra işin düşündürücü, muhteşem kısımlarına geldik.
336 syf.
·1/10
Bu kitap için düşüncelerimi iki kelimeyle açıklıyorum. Hayal kırıklığı.
Kitabın lgbt temalı olduğunu bilmeden okumaya başladım. Gözüm kapalı buluyorum bu kitapları. Okumak istesem bulamam. Ben bu kitabı normal bir aşk hikayesi sanıyordum. Hatta ilk elli sayfa gayet normal ilerledi. Hiç şüphelenmedim. Sonra Thomas'la tanıştı. Genevieve gitti. Evlere gidip gelmeler başladı... Genevieve gittiğinde şüphelenmiştim. Şaşırdığım şey uzun zamandır erkeklerden hoşlandığı. Ben homoluktan hoşlanmadığım için benim ruhuma hitap eden bir kitap değildi açıkçası. Aaron'dan, Brendan'dan, Collin'den hiç kimseden hoşlanmadım kitapta. Okumak için okudum dediğim kitaplardan biriydi. Hoşlanmadım kısacası. Bundan sonra konu lgbt mi? diye birilerine sormalıyım.

ek.1: Şu aralar sürekli gelen ve incelemenin altına bakarsanız göreceğiniz yorumlar beni şaşırtıyor. O yüzden bi açıklamaya getireyim bu konuya. Şimdi arkadaşlar, insanların cinsel yönelişleri beni ilgilendirmiyor. Saygı duyuyorum. Ama sevmediğim, hoşlanmadığım bir şeyi de hoşlanıyormuşum gibi gösteremem. Asla küçümsemem ya da o insan iğrenç biriymiş gibi ona ezmem. Umurumda olmaz. Bunu daha nasıl açıklayabilirim bilmiyorum ama insanların okumaktan hoşlanmadıkları şeyler vardır. Bana eşcinsellere saygı duy' tarzı gönderme yorumlar yazanlara söylüyorum bunu: ben onlara saygı duyuyorum ama siz alev almışsınız, nerde eşcinselleri gömüyormuş gibi duran bir yazı varsa yükleniyorsunuz... kusura bakmayın ama gerçekten okur olan biri her insanın okumaktan hoşlanmadığı türlerin olmadığını bilir. Ben gerilim, polisiye okumayı da sevmem mesela. Abartmayı bırakın lütfen. Hala lgbt konulu kitapları okumuyorum. Okuduğum kitap içinde eşcinsel çiftler oluyor ama bir şey demiyorum. Sadece konusu sadece oraya odaklı kitaplar beni sıkıyor. Anlatabilmişimdir umarım.

ek.2: Çok sevdiğim yazarlardan Rachael Lippincot eşcinsel hatta geçence kız arkadaşıyla nişanlandı. Tove Lo ise eennn sevdiğim sanatçılardan, sürekli dinlerim.. kendisi biseksüel sanırım ve gördüğünüz üzere -bu örnekleri çoğaltabilirim bu arada.- hiçbir sorunum yok canlarım. Hadi bye.
336 syf.
·3 günde·6/10
Leteo işlemi sayesinde insanlar anılarından kurtuluyor. Örneğin birisi sizin yüzünüzden ikiz kardeşinizi öldürdüyse vicdan azabı çekmemek için kardeşinizle ilgili bütün anılarınızı sildirip daha mutlu olabiliyorsunuz.
Babasının intiharı Aaron'u çok etkiliyor. Ancak kız arkadaşının desteğiyle kötü günleri atlatmaya çalışıyor. Biz onun Leteo işlemi yaptırıp yaptırmayacağını merak ederken Thomas adında bir çocukla tanışıyor ve hayatı değişmeye başlıyor.
**Bundan sonra yazacaklarım kitabın sonuyla ilgili ipucu içerir.**
Thomas'ın hayatına girmesiyle Aaron olduğunu düşündüğü kişi olmadığını görüyor ve Thomas'tan hoşlanmaya başlıyor. Nasıl bir anda eşcinsel oldu bu çocuk diye düşünürken Leteo işlemini çoktan yaptırdığını ve bu işlemle eşcinsel anılarını bastırdığını okuyoruz.
**İpucu bitmiştir.**
Yazarın anlatımını beğenmesem de, kitabın verdiği mesaj harikaydı. Eşcinselliğin seçimle alakası olmadığını ve bunun tıptı heteroluk nasıl gömülemezse öyle gömülemediğini okuyoruz. Kısacası anılarımızı gömebiliriz; ama hissettiklerimizi gömemeyiz.
336 syf.
·Beğendi·10/10
Sadece iki cümle. Beni paramparça etti ve mükemmel bir kitaptı. Söylenebilecek başka bir şey yok. Tereddüte düşenler varsa. Düşmesin. Emin olun okumaya değer.
336 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Mutluluğun aslında ne kadar uzak ve ne kadar yakın olduğunu anlatan bir kitap. Toplum baskısını iğrençliği diye bir gerçek olduğunu tekrar tekrar anlatan bir kitap. Alın, okuyun, okutturun
336 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10
Kitapta, 16 yaşındaki Aaron Soto’nun kendisini bulmasını okuyoruz. Eşcinseliği anlatan bir kitap olduğu yazıyordu ki, bende buna istinaden okumaya karar verdim. Bundan ziyade kitabı ilgi çekici kılan bir şey de, Leteo Enstitüsü’nün başlattığı unutma deneyleri. Açıkçası kitabın beklentilerimi karşıladığını söyleyemem. Daha derinden bir konu bekliyordum, daha çok çocuklara yönelik bir kitap olmuş gibi, ama bunu söylemekte yanlış olabilir, çünkü içerisinde küfürler ve uygunsuz birkaç bir şey vardı. Çocuk demeyeyim de, tamamen Aaron yaştaki kişilerin okuyabileceği bir kitap diyelim. Bu kadar ses getirmesi de, kitabın 100 sayfası tamamlandıktan sonra bambaşka bir boyuta ermesi olabilir.

Kitabın ayrıntılı spoilersız incelemesi için tıklayabilirsiniz; http://merilands.com/...lu-kitap-incelemesi/
336 syf.
·11 günde·Beğendi·4/10
Gün gelir en güzel hikaye yerle bir olur...
kahraman çıkıp gitmişse hiçbir hikaye ayakta kalamaz.
hiçbir şeyin bitmediği yerdeyim birkez daha uğra kalbime.
336 syf.
·Beğendi·7/10
Kitap ilk başlarda normal bi gençlik kitabı arkadaşlık ilişkileri gibi başlıyor fakat kitabın yarısından sonrasında çok güzel bi ters köşe yapıyor ve okuduklarınızdan bambaşka şeyler çıkınca insanı baya şaşırtıyor ve insanı gerçekten üzen ve önyargıları eleştiren güzel bi duygusal kitap ismi gibi az biraz bile mutlu olamadım baya hüzünlü bitirdim kitabı
336 syf.
·7/10
Önyargıları kıracağına inandığım bir kitap. Sürükleyici bir gençlik romanı. Beklediğim gibi gitmediği için biraz hayal kırıklığına uğrasam da yine de beğendiğim bir kitap.
336 syf.
·Beğendi·7/10
Bence okunması gereken bir kitap. Kitap konusu bakımından zaten ilgimi çekmişti ve okumak içim sabırsızlanıyordum. Okuduktan sonra da zaten iyiki okumuşum dedim hikayenin sonu hiç beklemeğim bi şekilde bitti ve buda benim içim bi kitapta olan en önemli şeylerdendir mutlaka okuyun :)
334 syf.
·154 günde·1/10
Kitap hakkındaki açıklamanın yetersizliğine diyecek bir şey yok ki hikâyeye başladığımda kendimi bir Eternal Sunshine tarzına hazırlamıştım. Oysa gey bir gencin yaşadıklarını konu edinmiş; hatta yazar türk olsa olay töre durumlarına kadar varabilirmiş diye düşündüm. Bilim kurgu ile en ufak bir alakası yok. Ayrıca yazar ilk 200 sayfayı küçük kardeşine yazdırmış da daha sonra devamını kendisi getirmiş gibi arada inanılmaz anlatım farklılığı sezdim. Bol küfürlü cümleler içerisinden daha normal olanlarını seçip okumaya gayret ettim ve tam anlamıyla rezalet kitabın, benzerlerinin yazılmamış olmasını diledim. Bir kitap +18 ise veya küfür içeriyor ise bunların küçük ibarelerle; tıpkı film kapaklarına yapıldığı gibi belirtilmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Umarım bir gün bu yapılır da biz de böyle yetersiz yazarların, ahlak dışı fantezi dünyalarında oradan oraya savrulmayız. Yorumuma katılmıyorsanız; kitapta değinilen, 16-17 yaşında bir çocuğun hamileliğini normal karşıladığınız gibi normal karşılayınız.
336 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Kitabın büyük bir kısmında sıkıldım ama bu benim okuduğum dönemle alakalı bir problem diye düşünüyorum. Kurgusu cidden mükemmel, farklı bir genç yetişkin kitabı. Bu türü seviyorsanız kesinlikle beğenirsiniz. Kitabın son 100 sayfasını falan heyecanla ve zevkle okudum. Verilmek istenen duyguyu da aldım. Sırf son sayfaları için bile okunabilir. Şans verin derim.
Hayatında hiçbir yönü olmayan çocuk bana unutamayacağım bir ders vermişti: İzin verdiğiniz takdirde, mutluluk
yeniden hayatınıza girerdi.
“...Sonra, ölümün bir kişinin sonu olduğuna inanmıyorum diye, Eric bana zombi gibi konuştuğumu söyledi”
Körler müzikle mutluluğu buluyorsa, sağırlar renklerle keşfedebiliyorsa, ben de karanlıkta güneşi bulmak için her zaman elimden geleni yapacaktım çünkü hayatın tek bir hüzünlü sondan değil, bir dizi sonsuz mutlu başlangıçtan ibaretti.
Anılar: Bazıları bir yumruk gibi iner, bazılarıysa sizi ileriye götürür; bazıları sonsuza dek sizinle kalır, diğerlerini kendiniz unutursunuz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Az Biraz Mutlu
Baskı tarihi:
Haziran 2017
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052992234
Kitabın türü:
Orijinal adı:
More Happy Than Not
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
KURTULMAK İSTEDİĞİNİZ ANILARINIZ MI VAR?

LETEO ENSTİTÜSÜ’NÜ ARAYIN VE KÖTÜ HATIRALARINIZDAN ARININ.On altı yaşındaki Aaron Soto hayatını derinden sarsan bir aile trajedisinden sonra mutluluğun peşine düşer. Çabaları ve kız arkadaşı Genevieve’in desteğiyle mutluluğun nasıl bir duygu olduğunu hatırlamaya başlar ama geçmişini paylaşıp geleceğiyle yüzleşmesini yeni arkadaşı Thomas’a borçludur. Üstelik iki arkadaş yakınlaştıkça, Aaron yeni kavuştuğu huzuru tehlikeye sokacak gerçekleri keşfedecektir. Leteo Enstitüsü’nün başlattığı çığır açan bir hafıza değiştirme işlemi onu bu zorluktan kurtarmayı vaat etse de Aaron tüm anılarından vazgeçmeyi göze alabilecek mi?“İlklerin romanı: İlk aşk, ilk kalp kırıklığı, ilk kayıp. Ustalıkla kaleme alınmış bir eser.”

-Booklist-“Aaron bugüne dek tanıdığım en ilginç ve özgün anlatıcılardan biri; öyküsünü inanılmaz bir cesaret ve hiç azalmayan bir içtenlikle anlatıyor. Kalbimi paramparça ederken bir yandan da gülümsememi sağladı. Unutulmaz bir roman.”

-Becky Albertalli, Simon vs. The Homo Sapiens Agenda’nın yazarı-“Yazar acı dolu bir dünyanın iç yüzünü içtenlikle ve kendine güvenen bir üslupla irdeliyor. Dâhiyane bir kurguyla da birleşince ortaya büyüleyici, unutulmaz bir yetenek gösterisi çıkıyor.”

-John Corey Whaley, Her Şey Burada Başladı ve Bitti’ nin yazarı-“Tanıdığınız herkese tavsiye edeceğiniz sıcacık bir öykü.”

-Metro US-“Adam Silvera gençlik türünde duyulmamış bir ses. Sözcüklerinin dürüstlüğü ve anlatım becerisi bir süredir onu beklediğimizi fark ettirdi. Aklımı başımdan aldı.”

-Holly Goldberg Sloan, Counting By 7s’ın yazarı-“Silvera’nın romanı, okumayı bitirdiğimden beri aklımdan çıkmayan muhteşem bir sihirbazlık numarası. Uzun süre etkisinde kalacağımı düşünüyorum.”

-Jasmine Warga, My Heart and Other Black Holes’ün yazarı-“Hüzünlü, komik ve umut verici.”

-The Spencer Daily Reporter-

Kitabı okuyanlar 107 okur

  • Selin Mutlu
  • Egemen Tekin
  • Pakizer Hesenzade
  • Aslı Su Gök
  • Sevda Çelebi
  • Sıla aslı tala
  • Arda Demir
  • Zeliş
  • Erdi GÖK
  • Miva RF

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.7 (13)
9
%18.3 (11)
8
%21.7 (13)
7
%13.3 (8)
6
%13.3 (8)
5
%0
4
%5 (3)
3
%1.7 (1)
2
%1.7 (1)
1
%3.3 (2)