Az Biraz Mutlu

7,6/10  (20 Oy) · 
27 okunma  · 
12 beğeni  · 
555 gösterim
KURTULMAK İSTEDİĞİNİZ ANILARINIZ MI VAR?

LETEO ENSTİTÜSÜ’NÜ ARAYIN VE KÖTÜ HATIRALARINIZDAN ARININ.On altı yaşındaki Aaron Soto hayatını derinden sarsan bir aile trajedisinden sonra mutluluğun peşine düşer. Çabaları ve kız arkadaşı Genevieve’in desteğiyle mutluluğun nasıl bir duygu olduğunu hatırlamaya başlar ama geçmişini paylaşıp geleceğiyle yüzleşmesini yeni arkadaşı Thomas’a borçludur. Üstelik iki arkadaş yakınlaştıkça, Aaron yeni kavuştuğu huzuru tehlikeye sokacak gerçekleri keşfedecektir. Leteo Enstitüsü’nün başlattığı çığır açan bir hafıza değiştirme işlemi onu bu zorluktan kurtarmayı vaat etse de Aaron tüm anılarından vazgeçmeyi göze alabilecek mi?“İlklerin romanı: İlk aşk, ilk kalp kırıklığı, ilk kayıp. Ustalıkla kaleme alınmış bir eser.”

-Booklist-“Aaron bugüne dek tanıdığım en ilginç ve özgün anlatıcılardan biri; öyküsünü inanılmaz bir cesaret ve hiç azalmayan bir içtenlikle anlatıyor. Kalbimi paramparça ederken bir yandan da gülümsememi sağladı. Unutulmaz bir roman.”

-Becky Albertalli, Simon vs. The Homo Sapiens Agenda’nın yazarı-“Yazar acı dolu bir dünyanın iç yüzünü içtenlikle ve kendine güvenen bir üslupla irdeliyor. Dâhiyane bir kurguyla da birleşince ortaya büyüleyici, unutulmaz bir yetenek gösterisi çıkıyor.”

-John Corey Whaley, Her Şey Burada Başladı ve Bitti’ nin yazarı-“Tanıdığınız herkese tavsiye edeceğiniz sıcacık bir öykü.”

-Metro US-“Adam Silvera gençlik türünde duyulmamış bir ses. Sözcüklerinin dürüstlüğü ve anlatım becerisi bir süredir onu beklediğimizi fark ettirdi. Aklımı başımdan aldı.”

-Holly Goldberg Sloan, Counting By 7s’ın yazarı-“Silvera’nın romanı, okumayı bitirdiğimden beri aklımdan çıkmayan muhteşem bir sihirbazlık numarası. Uzun süre etkisinde kalacağımı düşünüyorum.”

-Jasmine Warga, My Heart and Other Black Holes’ün yazarı-“Hüzünlü, komik ve umut verici.”

-The Spencer Daily Reporter-
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2017
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786052992234
 • Orijinal Adı:
  More Happy Than Not
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özge Uzun 
16 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

https://expectokitabum.blogspot.com.tr/...am-silvera.html#more
Kitap hakkında düşüncelerimi toplamakta zorlanıyorum. Belki de Leteo fikrinden çok etkilendiğimden muhteşem miydi vasat mıydı onu bile çıkaramıyorum. Ama muhtemelen her ikisiydi. Kitap az biraz depresif olduğundan başlarda okumakta zorlanıyordum ama ilk yüz sayfadan sonra gerçekten sardı. Tabi sonra işin düşündürücü, muhteşem kısımlarına geldik.

Quincy 
02 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 1/10 puan

Bu kitap için düşüncelerimi iki kelimeyle açıklıyorum. Hayal kırıklığı.
Kitabın lgbt temalı olduğunu bilmeden okumaya başladım. Gözüm kapalı buluyorum bu kitapları. Okumak istesem bulamam. Ben bu kitabı normal bir aşk hikayesi sanıyordum. Hatta ilk elli sayfa gayet normal ilerledi. Hiç şüphelenmedim. Sonra Thomas'la tanıştı. Genevieve gitti. Evlere gidip gelmeler başladı... Genevieve gittiğinde şüphelenmiştim. Şaşırdığım şey uzun zamandır erkeklerden hoşlandığı. Ben homoluktan hoşlanmadığım için benim ruhuma hitap eden bir kitap değildi açıkçası. Aaron'dan, Brendan'dan, Collin'den hiç kimseden hoşlanmadım kitapta. Okumak için okudum dediğim kitaplardan biriydi. Hoşlanmadım kısacası. Bundan sonra konu lgbt mi? diye birilerine sormalıyım.

Zehra Kılıç 
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Leteo işlemi sayesinde insanlar anılarından kurtuluyor. Örneğin birisi sizin yüzünüzden ikiz kardeşinizi öldürdüyse vicdan azabı çekmemek için kardeşinizle ilgili bütün anılarınızı sildirip daha mutlu olabiliyorsunuz.
Babasının intiharı Aaron'u çok etkiliyor. Ancak kız arkadaşının desteğiyle kötü günleri atlatmaya çalışıyor. Biz onun Leteo işlemi yaptırıp yaptırmayacağını merak ederken Thomas adında bir çocukla tanışıyor ve hayatı değişmeye başlıyor.
**Bundan sonra yazacaklarım kitabın sonuyla ilgili ipucu içerir.**
Thomas'ın hayatına girmesiyle Aaron olduğunu düşündüğü kişi olmadığını görüyor ve Thomas'tan hoşlanmaya başlıyor. Nasıl bir anda eşcinsel oldu bu çocuk diye düşünürken Leteo işlemini çoktan yaptırdığını ve bu işlemle eşcinsel anılarını bastırdığını okuyoruz.
**İpucu bitmiştir.**
Yazarın anlatımını beğenmesem de, kitabın verdiği mesaj harikaydı. Eşcinselliğin seçimle alakası olmadığını ve bunun tıptı heteroluk nasıl gömülemezse öyle gömülemediğini okuyoruz. Kısacası anılarımızı gömebiliriz; ama hissettiklerimizi gömemeyiz.

Rumman’ın Kitaplığı 
08 Kas 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Mutluluğun aslında ne kadar uzak ve ne kadar yakın olduğunu anlatan bir kitap. Toplum baskısını iğrençliği diye bir gerçek olduğunu tekrar tekrar anlatan bir kitap. Alın, okuyun, okutturun

esra buzkan 
11 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 4/10 puan

Gün gelir en güzel hikaye yerle bir olur...
kahraman çıkıp gitmişse hiçbir hikaye ayakta kalamaz.
hiçbir şeyin bitmediği yerdeyim birkez daha uğra kalbime.

Ulaş Salih 6P 
19 Tem 2017 · Beğendi · 8/10 puan

Aaron ile Genevieve'in değiş tokuş randevusu çok hoşuma gitsede , kitabın akıcılığı ile A tarafını anlatıp size hissettirdiğinde merakla okumaya devam ediyorsunuz. alın ve okuyun.

Kitaptan 16 Alıntı

Yass 
10 Oca 16:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Hayatında hiçbir yönü olmayan çocuk bana unutamayacağım bir ders vermişti: İzin verdiğiniz takdirde, mutluluk
yeniden hayatınıza girerdi.

Az Biraz Mutlu, Adam Silvera (Sayfa 287)Az Biraz Mutlu, Adam Silvera (Sayfa 287)
Evie 
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Gerçekten o kadar kötü müydü?"
"Evet."Sırtüstü uzanıp gözlerim acıyana kadar güneşe baktım."Hayat gözüme çok uzun göründü.Gitmek istedim."

Az Biraz Mutlu, Adam Silvera (Pegasus Yayınları)Az Biraz Mutlu, Adam Silvera (Pegasus Yayınları)
Quincy 
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 1/10 puan

"Adamım, sen bu ayrılma işini tekrara bağladın. Dün kız arkadaşından ayrıldın, şimdi de işinden. Orta yaş krizine girmene daha yirmi yıl var."
"Uğraşmaktan sıkıldığım her şeyi bırakırım, her zaman da öyle olacak."

Az Biraz Mutlu, Adam Silvera (Sayfa 60 - Pegasus Yayınları)Az Biraz Mutlu, Adam Silvera (Sayfa 60 - Pegasus Yayınları)
Evie 
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Körler müzikte mutluluğu buluyorsa, sağırlar renklerle keşfedebiliyorsa, ben de karanlıkta güneşi bulmak için her zaman elimden gelen yapacaktım çünkü hayatım tek bir hüzünlü sondan değil, bir dizi sonsuz mutlu başlangıçtan ibaretti.

Az Biraz Mutlu, Adam Silvera (Pegasus Yayınları)Az Biraz Mutlu, Adam Silvera (Pegasus Yayınları)
Ulaş Salih 6P 
19 Tem 2017 · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Oysa en iyi yalancılar asla yalan söylemediklerini iddia ederek sizi kandıranlardı.

Az Biraz Mutlu, Adam Silvera (Sayfa 178)Az Biraz Mutlu, Adam Silvera (Sayfa 178)
Ulaş Salih 6P 
18 Tem 2017 · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Herkes bizden gülümsememizi bekleyecek," dedim.
"Herkes boşuna bekler o zaman," dedi Brendan.

Az Biraz Mutlu, Adam Silvera (Sayfa 11)Az Biraz Mutlu, Adam Silvera (Sayfa 11)
Evie 
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bazen acı o kadar başa çıkılmaz bir hal alıyordu ki onunla bir gün bile daha geçirmek imkansız geliyordu.Diğer zamanlarda acı büyümenin zorlu tünellerinde ilerlemen için bir pusula görevi görüyordu.Ama acı mutluluğu bulmana ancak bunu hatırladığında yardım ediyordu.

Az Biraz Mutlu, Adam Silvera (Pegasus Yayınları)Az Biraz Mutlu, Adam Silvera (Pegasus Yayınları)
Zehra Kılıç 
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Büyük acı çekmenin ne anlama geldiğini iyi biliyordum ama insanın hayatının her gününü bununla geçirdiğini hayal bile edemiyordum.

Az Biraz Mutlu, Adam SilveraAz Biraz Mutlu, Adam Silvera
2 /