Adı:
Az Biraz Mutlu
Baskı tarihi:
Haziran 2017
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052992234
Kitabın türü:
Orijinal adı:
More Happy Than Not
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
KURTULMAK İSTEDİĞİNİZ ANILARINIZ MI VAR?

LETEO ENSTİTÜSÜ’NÜ ARAYIN VE KÖTÜ HATIRALARINIZDAN ARININ.On altı yaşındaki Aaron Soto hayatını derinden sarsan bir aile trajedisinden sonra mutluluğun peşine düşer. Çabaları ve kız arkadaşı Genevieve’in desteğiyle mutluluğun nasıl bir duygu olduğunu hatırlamaya başlar ama geçmişini paylaşıp geleceğiyle yüzleşmesini yeni arkadaşı Thomas’a borçludur. Üstelik iki arkadaş yakınlaştıkça, Aaron yeni kavuştuğu huzuru tehlikeye sokacak gerçekleri keşfedecektir. Leteo Enstitüsü’nün başlattığı çığır açan bir hafıza değiştirme işlemi onu bu zorluktan kurtarmayı vaat etse de Aaron tüm anılarından vazgeçmeyi göze alabilecek mi?“İlklerin romanı: İlk aşk, ilk kalp kırıklığı, ilk kayıp. Ustalıkla kaleme alınmış bir eser.”

-Booklist-“Aaron bugüne dek tanıdığım en ilginç ve özgün anlatıcılardan biri; öyküsünü inanılmaz bir cesaret ve hiç azalmayan bir içtenlikle anlatıyor. Kalbimi paramparça ederken bir yandan da gülümsememi sağladı. Unutulmaz bir roman.”

-Becky Albertalli, Simon vs. The Homo Sapiens Agenda’nın yazarı-“Yazar acı dolu bir dünyanın iç yüzünü içtenlikle ve kendine güvenen bir üslupla irdeliyor. Dâhiyane bir kurguyla da birleşince ortaya büyüleyici, unutulmaz bir yetenek gösterisi çıkıyor.”

-John Corey Whaley, Her Şey Burada Başladı ve Bitti’ nin yazarı-“Tanıdığınız herkese tavsiye edeceğiniz sıcacık bir öykü.”

-Metro US-“Adam Silvera gençlik türünde duyulmamış bir ses. Sözcüklerinin dürüstlüğü ve anlatım becerisi bir süredir onu beklediğimizi fark ettirdi. Aklımı başımdan aldı.”

-Holly Goldberg Sloan, Counting By 7s’ın yazarı-“Silvera’nın romanı, okumayı bitirdiğimden beri aklımdan çıkmayan muhteşem bir sihirbazlık numarası. Uzun süre etkisinde kalacağımı düşünüyorum.”

-Jasmine Warga, My Heart and Other Black Holes’ün yazarı-“Hüzünlü, komik ve umut verici.”

-The Spencer Daily Reporter-
336 syf.
·3 günde·8/10
https://expectokitabum.blogspot.com.tr/...am-silvera.html#more
Kitap hakkında düşüncelerimi toplamakta zorlanıyorum. Belki de Leteo fikrinden çok etkilendiğimden muhteşem miydi vasat mıydı onu bile çıkaramıyorum. Ama muhtemelen her ikisiydi. Kitap az biraz depresif olduğundan başlarda okumakta zorlanıyordum ama ilk yüz sayfadan sonra gerçekten sardı. Tabi sonra işin düşündürücü, muhteşem kısımlarına geldik.
336 syf.
·1/10
Bu kitap için düşüncelerimi iki kelimeyle açıklıyorum. Hayal kırıklığı.
Kitabın lgbt temalı olduğunu bilmeden okumaya başladım. Gözüm kapalı buluyorum bu kitapları. Okumak istesem bulamam. Ben bu kitabı normal bir aşk hikayesi sanıyordum. Hatta ilk elli sayfa gayet normal ilerledi. Hiç şüphelenmedim. Sonra Thomas'la tanıştı. Genevieve gitti. Evlere gidip gelmeler başladı... Genevieve gittiğinde şüphelenmiştim. Şaşırdığım şey uzun zamandır erkeklerden hoşlandığı. Ben homoluktan hoşlanmadığım için benim ruhuma hitap eden bir kitap değildi açıkçası. Aaron'dan, Brendan'dan, Collin'den hiç kimseden hoşlanmadım kitapta. Okumak için okudum dediğim kitaplardan biriydi. Hoşlanmadım kısacası. Bundan sonra konu lgbt mi? diye birilerine sormalıyım.
336 syf.
·3 günde·6/10
Leteo işlemi sayesinde insanlar anılarından kurtuluyor. Örneğin birisi sizin yüzünüzden ikiz kardeşinizi öldürdüyse vicdan azabı çekmemek için kardeşinizle ilgili bütün anılarınızı sildirip daha mutlu olabiliyorsunuz.
Babasının intiharı Aaron'u çok etkiliyor. Ancak kız arkadaşının desteğiyle kötü günleri atlatmaya çalışıyor. Biz onun Leteo işlemi yaptırıp yaptırmayacağını merak ederken Thomas adında bir çocukla tanışıyor ve hayatı değişmeye başlıyor.
**Bundan sonra yazacaklarım kitabın sonuyla ilgili ipucu içerir.**
Thomas'ın hayatına girmesiyle Aaron olduğunu düşündüğü kişi olmadığını görüyor ve Thomas'tan hoşlanmaya başlıyor. Nasıl bir anda eşcinsel oldu bu çocuk diye düşünürken Leteo işlemini çoktan yaptırdığını ve bu işlemle eşcinsel anılarını bastırdığını okuyoruz.
**İpucu bitmiştir.**
Yazarın anlatımını beğenmesem de, kitabın verdiği mesaj harikaydı. Eşcinselliğin seçimle alakası olmadığını ve bunun tıptı heteroluk nasıl gömülemezse öyle gömülemediğini okuyoruz. Kısacası anılarımızı gömebiliriz; ama hissettiklerimizi gömemeyiz.
336 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Mutluluğun aslında ne kadar uzak ve ne kadar yakın olduğunu anlatan bir kitap. Toplum baskısını iğrençliği diye bir gerçek olduğunu tekrar tekrar anlatan bir kitap. Alın, okuyun, okutturun
336 syf.
·11 günde·Beğendi·4/10
Gün gelir en güzel hikaye yerle bir olur...
kahraman çıkıp gitmişse hiçbir hikaye ayakta kalamaz.
hiçbir şeyin bitmediği yerdeyim birkez daha uğra kalbime.
336 syf.
·Beğendi·7/10
Kitap ilk başlarda normal bi gençlik kitabı arkadaşlık ilişkileri gibi başlıyor fakat kitabın yarısından sonrasında çok güzel bi ters köşe yapıyor ve okuduklarınızdan bambaşka şeyler çıkınca insanı baya şaşırtıyor ve insanı gerçekten üzen ve önyargıları eleştiren güzel bi duygusal kitap ismi gibi az biraz bile mutlu olamadım baya hüzünlü bitirdim kitabı
336 syf.
·Beğendi·7/10
Bence okunması gereken bir kitap. Kitap konusu bakımından zaten ilgimi çekmişti ve okumak içim sabırsızlanıyordum. Okuduktan sonra da zaten iyiki okumuşum dedim hikayenin sonu hiç beklemeğim bi şekilde bitti ve buda benim içim bi kitapta olan en önemli şeylerdendir mutlaka okuyun :)
334 syf.
·154 günde·1/10
Kitap hakkındaki açıklamanın yetersizliğine diyecek bir şey yok ki hikâyeye başladığımda kendimi bir Eternal Sunshine tarzına hazırlamıştım. Oysa gey bir gencin yaşadıklarını konu edinmiş; hatta yazar türk olsa olay töre durumlarına kadar varabilirmiş diye düşündüm. Bilim kurgu ile en ufak bir alakası yok. Ayrıca yazar ilk 200 sayfayı küçük kardeşine yazdırmış da daha sonra devamını kendisi getirmiş gibi arada inanılmaz anlatım farklılığı sezdim. Bol küfürlü cümleler içerisinden daha normal olanlarını seçip okumaya gayret ettim ve tam anlamıyla rezalet kitabın, benzerlerinin yazılmamış olmasını diledim. Bir kitap +18 ise veya küfür içeriyor ise bunların küçük ibarelerle; tıpkı film kapaklarına yapıldığı gibi belirtilmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Umarım bir gün bu yapılır da biz de böyle yetersiz yazarların, ahlak dışı fantezi dünyalarında oradan oraya savrulmayız. Yorumuma katılmıyorsanız; kitapta değinilen, 16-17 yaşında bir çocuğun hamileliğini normal karşıladığınız gibi normal karşılayınız.
336 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Kitabı sadece içinde eşcinsellik geçtiği için almıştım. Çok bir beklentim yoktu zaten olsa da karşılamazdı. Kitabın başında karakter sayısı çok fazla olduğu için kafam karıştı. Karakter sayısı fazla olduğu halde sevdiğim bir karakter olmadı.
336 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Kitabın büyük bir kısmında sıkıldım ama bu benim okuduğum dönemle alakalı bir problem diye düşünüyorum. Kurgusu cidden mükemmel, farklı bir genç yetişkin kitabı. Bu türü seviyorsanız kesinlikle beğenirsiniz. Kitabın son 100 sayfasını falan heyecanla ve zevkle okudum. Verilmek istenen duyguyu da aldım. Sırf son sayfaları için bile okunabilir. Şans verin derim.
336 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10
Geçmişinizde sizi derinden sarsan bir olayı hafızanızdan sildirme imkanınız olsa bunu yapar mıydınız? Leteo Enstitüsü tam olarak bunu vadediyor. Tabii Game of Thrones’tan yediğiniz spoiler’ı unutturmak gibi fantezik (?) şeyleri prensipleri gereği kabul etmiyorlar.
Aaron, aile içinde yaşadığı trajik bir olaydan sonra mutluluğu aramaya başlıyor. Kitabın ilk başlarında sorunsuz bir çocuk gibi görünen baş karakterimizin sorunları derinlerde yatıyor. Sevgilisi Genevieve’in her zaman onun için yaslanacak bir omzu olsa da o dertlerinin çözümü olarak çok farklı birini seçiyor. Ve ipler burada çözülüyor.
-
Kitap başlarda biraz sıkıcı bir liseli gencin hayatını anlatıyor izlenimi veriyor. Ama sonra kitap öyle bir hal alıyor ki ne oluyor diyorsunuz. Bunu iyi anlamda mı kötü anlamda mı diyeceğinizi inanın bilmiyorum. Kitabı sevdim aslında, ama beklentim bu kitaptan çok yüksekti. Çünkü deli gibi beğenilmişti ve o beğeniyi hak edecek şeyi kendi açımdan bu kitapta bulamadım.
Emin olun hakkında bir şey duymadan bu kitabı okusaydım daha çok beğenirdim.
Karakterlere pek ısınamadım ama konuyu sevdim. Kitabın bir anda ters köşe olmasını da sevdim. Bu ters köşe olmasaydı kitaba vereceğim puan daha düşük olurdu eminim🤷‍️
3/5
Hayatında hiçbir yönü olmayan çocuk bana unutamayacağım bir ders vermişti: İzin verdiğiniz takdirde, mutluluk
yeniden hayatınıza girerdi.
"Gerçekten o kadar kötü müydü?"
"Evet."Sırtüstü uzanıp gözlerim acıyana kadar güneşe baktım."Hayat gözüme çok uzun göründü.Gitmek istedim."
Adam Silvera
Pegasus Yayınları
"Adamım, sen bu ayrılma işini tekrara bağladın. Dün kız arkadaşından ayrıldın, şimdi de işinden. Orta yaş krizine girmene daha yirmi yıl var."
"Uğraşmaktan sıkıldığım her şeyi bırakırım, her zaman da öyle olacak."
Adam Silvera
Sayfa 60 - Pegasus Yayınları
Körler müzikte mutluluğu buluyorsa, sağırlar renklerle keşfedebiliyorsa, ben de karanlıkta güneşi bulmak için her zaman elimden gelen yapacaktım çünkü hayatım tek bir hüzünlü sondan değil, bir dizi sonsuz mutlu başlangıçtan ibaretti.
Adam Silvera
Pegasus Yayınları
Bazen acı o kadar başa çıkılmaz bir hal alıyordu ki onunla bir gün bile daha geçirmek imkansız geliyordu.Diğer zamanlarda acı büyümenin zorlu tünellerinde ilerlemen için bir pusula görevi görüyordu.Ama acı mutluluğu bulmana ancak bunu hatırladığında yardım ediyordu.
Adam Silvera
Pegasus Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Az Biraz Mutlu
Baskı tarihi:
Haziran 2017
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052992234
Kitabın türü:
Orijinal adı:
More Happy Than Not
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
KURTULMAK İSTEDİĞİNİZ ANILARINIZ MI VAR?

LETEO ENSTİTÜSÜ’NÜ ARAYIN VE KÖTÜ HATIRALARINIZDAN ARININ.On altı yaşındaki Aaron Soto hayatını derinden sarsan bir aile trajedisinden sonra mutluluğun peşine düşer. Çabaları ve kız arkadaşı Genevieve’in desteğiyle mutluluğun nasıl bir duygu olduğunu hatırlamaya başlar ama geçmişini paylaşıp geleceğiyle yüzleşmesini yeni arkadaşı Thomas’a borçludur. Üstelik iki arkadaş yakınlaştıkça, Aaron yeni kavuştuğu huzuru tehlikeye sokacak gerçekleri keşfedecektir. Leteo Enstitüsü’nün başlattığı çığır açan bir hafıza değiştirme işlemi onu bu zorluktan kurtarmayı vaat etse de Aaron tüm anılarından vazgeçmeyi göze alabilecek mi?“İlklerin romanı: İlk aşk, ilk kalp kırıklığı, ilk kayıp. Ustalıkla kaleme alınmış bir eser.”

-Booklist-“Aaron bugüne dek tanıdığım en ilginç ve özgün anlatıcılardan biri; öyküsünü inanılmaz bir cesaret ve hiç azalmayan bir içtenlikle anlatıyor. Kalbimi paramparça ederken bir yandan da gülümsememi sağladı. Unutulmaz bir roman.”

-Becky Albertalli, Simon vs. The Homo Sapiens Agenda’nın yazarı-“Yazar acı dolu bir dünyanın iç yüzünü içtenlikle ve kendine güvenen bir üslupla irdeliyor. Dâhiyane bir kurguyla da birleşince ortaya büyüleyici, unutulmaz bir yetenek gösterisi çıkıyor.”

-John Corey Whaley, Her Şey Burada Başladı ve Bitti’ nin yazarı-“Tanıdığınız herkese tavsiye edeceğiniz sıcacık bir öykü.”

-Metro US-“Adam Silvera gençlik türünde duyulmamış bir ses. Sözcüklerinin dürüstlüğü ve anlatım becerisi bir süredir onu beklediğimizi fark ettirdi. Aklımı başımdan aldı.”

-Holly Goldberg Sloan, Counting By 7s’ın yazarı-“Silvera’nın romanı, okumayı bitirdiğimden beri aklımdan çıkmayan muhteşem bir sihirbazlık numarası. Uzun süre etkisinde kalacağımı düşünüyorum.”

-Jasmine Warga, My Heart and Other Black Holes’ün yazarı-“Hüzünlü, komik ve umut verici.”

-The Spencer Daily Reporter-

Kitabı okuyanlar 65 okur

  • Deniz
  • Rabia Hacıoğlu
  • Hakan
  • Fatma Yeşilyurt
  • Huriye Koç Çolak
  • Alara Yılmaz
  • küçükdünya
  • Derin Su Nasıf
  • peryu
  • Reyyan Aybike Çakmak

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.7 (9)
9
%21.1 (8)
8
%23.7 (9)
7
%5.3 (2)
6
%15.8 (6)
5
%0
4
%5.3 (2)
3
%0
2
%0
1
%5.3 (2)