Adem Işık

Adem Işık

Yazar
5.9/10
9 Kişi
·
19
Okunma
·
0
Beğeni
·
1092
Gösterim
Adı:
Adem Işık
Tam adı:
Yrd. Doç. Dr. Adem Işık
Unvan:
Arkeolog, yazar
Doğum:
Ulaş, Sivas, 21 Ocak 1969
Sivas'ta yaşayan Yrd. Doç. Dr. Adem Işık, Türkiye'de Eskiçağ Tarihi alanında sayılı uzmanlardan biridir. Arkeologdur. Ve bizzat kazılara katılır.
Hazreti Muhammed (s.a.s.)’in peygamberliğini açıklamasıyla ortaya koyduğu ilkelerin MS 622 yılındaki Hicret’ten sonra tüm dünyaya hitap eden karakteri, Eski Çağ’ın putperest/pagan yapısının değişmesi ve insanlık tarihinde yepyeni bir sürecin başlaması itibariyle Eski Çağ’ı sona erdirerek, Orta Çağ’ı başlatacak en mühim olaydır.
Ancak ilk şemsiyeler bugünkünden çok farklı bir maksatla yağmurdan değil de güneşten korunmak için kullanılmıştır.
... Ve bu yerlilere Aborijin adını takmışlardır. Bu ad Latince “Ab” ve “Origines” kelimelerinden türetilmiş olarak “kökenden-başlangıçtan gelen” anlamına gelmektedir.
ve ardından paraya doyamayan bu kişinin ağzından eritilmiş altın akıtarak onu öldürtmüştür.
Orta Çağ’da yalnız yaşayan yaşlı kadınların kedi beslemeleri onlara yöneltilen büyücülük ithamıyla kedilerin de suçlanmalarına ve hatta bu kadınlarla birlikte zamanla kedilerin de yakılmalarına kadar doğan sonuçlar böylece ortaya çıkmıştır.
Maraton savaşında, “Philippidas” adında bir asker Attika’dan Atina’ya kadar haber ulaştırmak için koşmuş ve haberi bildirdikten sonra Atina pazaryerinde can vermiştir. Maraton koşularının kökeni bu olaya dayanır.
Phryg Kralı ölünce yerine geçecek kimse yoktu. Halk bu durumdan dolayı çok üzgündü. Ancak onun yerine birini kral seçmeleri gerekmekteydi. Devletin ileri gelenleri bu durumu kâhinlere danışarak akıl aldılar. Kâhinler ise onlara kente ilk gelen kişiyi kral yapmalarını söyledi. Bu arada Midas, annesi ve babası Gordios demir tekerlekli bir araba ile Kral Yolu’nda ilerleyerek Telmessos ve Patara üzerinden Bey dağlarının ardından Phryg ülkesine doğru ilerlemekte ve Gordion’a doğru yol almaktaydı. Kentin kapısından ilk giren onlar oldu ve Gordios, böylece Phryglerin ilk kralı oldu.
160 syf.
·1 günde·Puan vermedi
"İlginç Yönleriyle " Eski Çağ Millat'tan Önce kitabın adı dikkatimi çekti. Yalnız belirteyim adı ile içeriğin alakası yok en azından elli sayfada daha bir bağlantı bulamadım.
Birkaç örnek vermem gerekirse; "Bizans Yaşamadı" diye bir alt başlıkta, yazar Bizans'ın aslında Roma İmparatorluğu olduğunu tarih kitaplarımızda bile olmayan bir devletin adının geçtiğinden bahsediyor. Eee aynı tarih kitabı zaten bundan bahsediyor. Takıldığın kısım ne diye soruyorsun, cevap yok.
Alt başlığı "Evrim Yalanları" olan bir başka konu da ise gittiği bir müzede ilk insanlara dair kalıntıların yerine plastiklerinin sergilendiğinden şikayet ediyor. Sonra dur ben bunu inceleyeyim diyor, ne güzel. Ben bekliyorum ki çok ilginç bir şey çıkacak ama yazar bütün bunların TEORİden ibaret olduğunu ispatlanmadığını söylüyor.
En bilinenden örnek verecek olursam Darwin Evrim TEORİSİ konunun tam adı bu, en azından ben böyle biliyorum bana anlatanlar hep böyle anlattı. Teori dedi aksi ispatlanabilir kesin doğru değildir, bilim adamları hep böyle yapar. Hatta bunun bir de şekli şemali vardı hatırladığım kadarıyla: Tez, Antitez, Hipotez falan diye yazarlardı tahtaya bknz: biyoloji kitapları. Ortaya iddiayı atan da, okuyanda ispatlandı kesin bu dememişti ki???
Kendisiyle aynı görüşte olanlara yer verse veya ispatlamaya çalışsa o da yok. Okurken arka arkaya verilen konu başlıklarına bakıp bu konuyla bu konu ne alaka diyorsunuz, neden-sonuç ilişkisi kuramıyorsunuz ve bu yüzden sürekli olarak " Eee, yani?" derken buluyorsunuz kendinizi.

Velhasılkelam dilime kitap sayesinde bir şarkı dolandı,
Zaten aşklar hep yalan dolan
Sonu hep sızı hüsran
Geriye kalan ardından
Yalnızlık olsa da sana değer...
160 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10
Bazı kısımları doyurucu bilgiler içeriyor. Bazı bölümleri ise genel tarih bilgileri üzerine (Okulda dayatılan gerçek olmayan tarih) olduğundan tutarsızlıklar var. Bir de daha bilimsel olmasını beklerken yer yer rivayetlere yer verilmesi hayal gücüme katkı yapsa da kitabı yavanlaştırmış. Bazı başlıklar da çok yüzeysel geçilmiş.
Yazar oldukça basit bir anlatımla islam inancına göre geçmiş çağları çok basit ifadeler ile anlatmaya çalışırken aynı zamanda hiç bir bilimsel araştırma ya da kanıt gösterme çabasına girmeden evrim'i yalanlama çabasına giriyor. Son derece vasat, nesnellikten uzak bir kitap.
Kitabın adını okuyunca içeriğini merak ettim ama çok boş bir kitapmış. O evrim bölümünü Adnan Oktar kitapları okuyarak yazmış gibi. Beklentim farklıydı çok sığ buldum günlük arkadaş arası sohbette bak bu böyleymiş denilecek tarzda bir anlatım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Adem Işık
Tam adı:
Yrd. Doç. Dr. Adem Işık
Unvan:
Arkeolog, yazar
Doğum:
Ulaş, Sivas, 21 Ocak 1969
Sivas'ta yaşayan Yrd. Doç. Dr. Adem Işık, Türkiye'de Eskiçağ Tarihi alanında sayılı uzmanlardan biridir. Arkeologdur. Ve bizzat kazılara katılır.

Yazar istatistikleri

  • 19 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 3 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.