Ahmed Emin

Ahmed Emin

Yazar
10.0/10
3 Kişi
·
7
Okunma
·
0
Beğeni
·
8
Gösterim
Dilenci, tüccara hitaben:
- Gırnata senin gibilerinin umurunda değil. Yönetim ister İbni Ahmet'in ister Hristiyanların elinde olsun, senin için farketmez. Gece olunca evinize çekilirsiniz. Bizler ise Gırnata'nın sokaklarına ve tarlalarına sığınırız; onun toprağını kucaklarız ve onunla korunuruz. Senin gibiler Gırnata'nın ne olduğunu bilmezler. Gırnata, bedenlerimizde gezen ve damarlarımızda hayatın nabzını atan ruhtur. Ama sana gelince, seni endişelendiren yegane şey ticaretinin kesada uğramasındır, dedi
Tüccar tamamen sustu ve şaşkınlık içinde dilenciye bakmaya başladı!
Dilenci adam, sözünü tamamlayarak:
- Siz zenginler Gırnata'nın ne sıcağını ne soğuğunu ne de şefkatini bilirsiniz. Doğrudur, Gırnata'da bir şeye sahip değiliz. Ancak bizler; bir karşılık beklemeksizin ona toprağı ile karışan terimizi ve kanımızı sunduk ,ona ruhumuzu sunduk. Peki sizler ne sundunuz?! dedi.
-Ey evladım! Gelinler, Damat evine gittiği vakit eline kına yakarlar. Erkekler ise Şehadet gittikleri vakit ellerini kan ile boyarlar. Ölümü temenni edip de onu bulamayacağınız vakit gelmeden önce, Gırnata 'nın şerefi için savaşın ve onurlu bir şekilde ölün! ...dedi kadın bana.
Mısır ve adve Sultanları iç politikalar nedeniyle Girnataya yardım etmediler.
Hatta bizi kurtarmaktan Osmanlıların da Avrupa savaşları ve fetih politikaları meşgul etmişti.
Müslümanlar için yeni bir ülke fethetmek mi yoksa islam güneşinin batmaya yaklaştığı köklü bir İslam edevletini himaye etmek mi daha evla?!
-Şayet şeref ve onur satılıyor olsaydı fiyatını biliyormusun? !dedi.
-Onların fiyatın kandır. Kanını verdiğin zaman öldürülürsen düşmanın sana galip gelse de şerefini ve izzetini geri alabilmek için düştüğü yerden yeniden kalkar. Ama şerefini nefsine teslim eder ve ondan vazgeçersen artık herşey ölmüştür.
Ne kadar da acımasız ey zaman! Kendisiyle boğazladığın bıçağın kar gibi soğuk, yağmurlu kış sabahı gibi soluk ve çöldeki Hint bitkisi gibi kuru.
Yağan yağmur toprağa karışıyor ve güzel bir koku yayılıyordu. Küçüklüğümden beri bunu seviyordum ve hala seviyorum. İçimdeki anıları ve tasayı harekete geçiriyor. Yer, bizimle konuşuyor, biz de onunla konuşuyorduk. Zamanın kasvetinden ona sığınıyorduk. Bize güzelliğini ve gençliğini veriyordu. Tâ ki cimri davrandığımız gün gelinceye kadar. Kanlarımızı onun uğruna vermekten sakındık. O da sonsuza dek bizden ayrıldı.
Ahmed Emin
Sayfa 50 - Etiket
Zira bıkkınlık, hedefini ıskalamayan soğukkanlı bir katildir. Başlangıçta hayatını tamamen asude hisseder ve bunun için sevinirsin. Bir zaman sonra monoton olduğunu ve onda bir yenilik olmadığını görürsün. Monotonluktan kurtulmak için onu değiştirmeye çalışırsın; ancak başarısızlığa ulaştığını anlarsın. Ondan kaçmaya çalışırsın; fakat bu sefer de kaçışı olmayan ümitsizlik tuzağına düşersin.
Burada kitabı anlatamayacağım çünkü kitap yaşananları yeterince güzel anlatmış. Ben bende bıraktığı hisleri anlatacağım. Kitabı elime alma sebebim "annem". 2 kere okudu, iyice sindirmek için. Çok ince bir kitap ama içeriği çok ağır... Bana acizlik hissi yaşattı ve bir ürperti... İnandığım dindeki verdiğim tavizlerin, sonunda benden sonra gelecek nesli nasıl etkileyebileceği ile ilgili endişelenmeme sebep oldu. Bence bir alın ve okuyun derim . Tüm kitaptan tarih akıyor hemde delilleriyle.
Gırnata'nın, Kurtuba'nın, Madrid'in hasılı Endülüs'ün Hristiyan İspanyolların eli ile nasıl bir kıyımdan geçtiğini gözler önüne seren, hacmi küçük ama muhtevası ve tesiri büyük bu eseri mutlaka okumalısınız.

Dinlerini gizlemek zorunda kalan Müslüman Moriskoların duyulmayan feryadını, El Hamra Sarayının mahzun akibetini ve ehil olmayan yöbeticilerin neye mal olduğunu anlatan harika bir eser.
Endülüste yaşayan müslümanların karşılaştığı zorlukları konu alan bir eser.Bir gencin kendi dinini gizlemesi ve Hristiyan olarak kendini göstermesini anlatır.Çünkü Hristiyanlar tek bir müslümanın bile yaşamasına izin vermez.Ve en kötü işkenceleri müslümanlara uygularlar.Daha sonra bu genç papazlarla beraber bir gemiye biner .Gemi fırtınadan dolayı batar.Genç bu şekilde onların elinden kurtulur.Bir çırpıda okuyabileceğiniz bir kitap.İyi okumalar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ahmed Emin
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 7 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.