Ahmet Ercanlar

Ahmet Ercanlar

Yazar
7.4/10
32 Kişi
·
67
Okunma
·
5
Beğeni
·
305
Gösterim
Adı:
Ahmet Ercanlar
Unvan:
Spor muhabiri
Kötü olaylarda da, iyi olaylarda da güç gösterisi her zaman Fenerbahçe üzerinde denemiştir. Çünkü Fenerbahçe'yi yendiğiniz zaman şampiyon olmuş kadar mutlu olursunuz.
615 maçta formasını giydiği Fenerbahçe'de toplam 423 gol attı. Lefter Küçükandonyadis sadece Fenerbahçe tarihinin değil, Türk spor tarihinin de gelmiş geçmiş en büyük yıldızıdır.
...
Tribünler bağırdı binlerce kere
Ver Lefter'e yaz deftere
Yazdı kalem, doldu defter
Efsaneler ölmez Lefter !
Ahmet Ercanlar
Sayfa 29 - Karakarga Yayınları
Kısacası Fenerbahçe neredeyse her 40 yılda bir böyle darbelere maruz kaldı. 1920'lerde Ingilizler, 1960'larda darbeci generaller, 2000'li yıllarda ise fetö, Fenerbahçe'yi yok etmeye çalışmış ancak başaramamışlardır. Fenerbahçe her zaman direnmiş ve sonunda hep kazanmıştır.
... General Herrington'ın yüzü bembeyaz olmuştu. Bu maçla Ingiltere'den getirdiği profesyonel oyuncularla Fenerbahçe'yi edeceğini planlıyordu aylardır. Ama Fenerbahçe yine kazanmıştı... General Herrington kireç gibi olmuş yüzüyle o dev kupayı Fenerbahçe'ye vermek zorunda kaldı.
Kulübün vatanseverliği, Anadolu'ya kulüp binasından silah götürülmesi, başkanının Malta'ya sürgün edilmesi ve daha bir çok önemli fedakarlığı gözardı edilmiş, takım Fenerbahçeliler tarafından da yeterince topluma anlaşılamamıştır. Fenerbahçe'nin geçmişten bu yana en büyük sıkıntısı iletişimdir. Bu konuda kafa patlatılmamış, hep bize bir şey olmaz mantığı ile hareket edilmiştir.
Ahmet Ercanlar
Sayfa 22 - Karakarga Yayınları
615 maçta formasını giydiği Fenerbahçe’de 423 gol attı.Lefter sadece fenerbahçe tarihinin değil,Türk spor tarihinde de gelmiş geçmiş en büyük yıldızıdır.
204 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Konu Fenerbahçe olunca, akan sular durur benim için.

Bana Fenerbahçe'yi Anlat, çoğu yerde gözlerinin dolduğu hatta gözlerimden yaş akmasına neden olan kitap. Bilmediğim, eksik bildiğim bir çok konuyu öğrenmemi sağladı. Ben daha küçücük bir çocukken babamın anlattığı Fenerbahçe'yi bir kez daha dinledim sevgili Ahmet Ercanlar'dan, bu sefer gazeteci gözü ile... Bildiğim konuları yapılan haksızlıklar yine canımı çok yaktı. 2006'ya fazlasıyla değinmiş olması ayrıca sevindirdi beni. Lube Ayar'ın kitabını çevremdeki her Fenerbahçe'liye öneren ben bir kitap daha önereceğim şimdi.

Bırakın Ahmet Ercanlar anlatsın size bu defa Fenerbahçe'yi, eminim çok seveceksiniz. Keyifli okumalar dilerim...
204 syf.
·10/10
Fenerbahçe'yi ve Fenerbahçeye oynanan oyunları, hazırlanan kumpasları, Fenerbahce düşmanlarını yani kısaca dünden bugüne Fenerbahçe'yi çok iyi anlatmış çok beğendim..
192 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Fenerbahçe'yi 20 yıllık tabiri caizse bir imparatorluktan devralan,Aziz Yıldırım 'ın saltanatına son veren Türkiye'nin en büyük iş adamlarından biri olan Ali Koc'un başkanlığı alırken yaşadığı sürecin ,başkalarının gözünden Ali Koç portresinin çizildiği Fenerbahçe mubabiri Ahmet Ercanlar'ın kaleme aldığı biyografik eseri ..

Ali Koç , malum grubun "Yalı Çocuğu " diye nitelediği ( keza bu söylem aşağılanmak için söylense de kelimenin gercek anlamıyla doğrudur ) hayatını Fenerbahçe 'ye adamış , makamı ve mevkisi itibariyle bu tip statüye gerek duymaması gerekirken sevdasının peşinde koşmayı kendine şiar edinen bir karakter olarak Fenerbahçe taraftarlarının kalbine adını kazımış biridir. Kitapta da Ali Koç'un kişiliğine değinilmiş özellikle başkanlığa aday olacağı süreçte , adaylığını açıkladıktan sonraki süreçte gösterdiği vakur duruşu ele alınmış , 20 yıllık hegemonyanın nasıl yıkıldığı Fenerbahçe muhabiri Ercanlar tarafından kaleme alınmıştır .

Özellikle yine kulüp tarihinde hiçbir zaman unutulmayacak 3 Temmuz ile başlayan şike kumpasının ortasında , yangınlar ortasında kalan kulübün içinde gösterdiği takdire şayan mücadeleden de yine bahsedilmiş .

Böylesine büyük bir gücün ,ekonominin, makam ve mevkinin sahibi Koç'un çocukluk hayalini gerçekleştirmesi de onun yüreğindeki Fenerbahçe aşkını en net şekilde ortaya koyuyor sanırım.

Ha şunu da söylemek gerekir: bu kitabın edebi anlamda bir faydası var mı ? Sana bir şey kattı mı ? Tabiki hayır derim. Hatta kitabı genel itibariyle beğenmediğimi de ifade edeyim. Çünkü tüm kitap son birkaç yıllık yaşantısını baz alarak hazırlanmış Ali Koç'un. Bu da bence oldukça yetersiz ve Ali Koç'u anlayabilme açısından noksanlık yaratacak bir durum. Özellikle mubabirin Ali Koç'a olan aşırı hayranlığının da bir nevi izdüşümü olması itibariyle de sorgulanacak bir eser. Bu yorumlarım tabiki edebi anlamda gördüğüm eksiklikler.

Yoksa...
Zaten Ercanlar'in amacı gelirini kulübe bağışladığı bu kitapla kulübe destek olmak. Bundan şüphem yok.

Bu arada kitabı kendisi bana göndermişti. Bu konuda da bir kez daha teşekkür ediyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ahmet Ercanlar
Unvan:
Spor muhabiri

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 67 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 47 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.