Ahmet Öz

Ahmet Öz

YazarDerleyenÇevirmenEditör
8.2/10
27 Kişi
·
53
Okunma
·
0
Beğeni
·
345
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
328 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Fransız Komünist Partisi'nin, 1960-1964 yılları arasında çıkardığı dergilerde yayımlanan makalelerden oluşan kitap.
Marx'ın kurduğu felsefe ilkelerinin anlatıldığı makaleler, Marx'ın özellikle gençlik döneminde ele aldığı eserleri, yazıları irdelemekte ve bu yazıların o dönemdeki SSCB'yi (en güçlü komünist devlet olduğu için) nasıl etkilediğini göstermektedir. Elbette her makale, SSCB üzerinden gitmemektedir.
Feuerbach, Hegel kitapta isimleri sık sık geçen düşünürlerdir ve daha bir çok isim de geçmektedir. Bu isimlerin bir kısmını bilmeyen biri olarak, ilgili yerleri çok anladığımı söylemem. Zaten bu tarz kitaplar, bir kere okuyup bırakılacak cinsten olmadıkları için ilk okumamda neler kazandığıma odaklanıyorum.

Kitapta Marx'ın ekonomik anlayışı, politik anlayışı, ideolojik anlayışı bir arada verilmiş. Zaten Marksizm de bu üç kavramı bir araya getirmeye amaçlayan bir felsefedir.

Kitap Fransa odaklı olduğu için, o bölge insanına hitaben yazılmış ve bu da bizim için handikap olmuştur. Hem marksizmi, hem de 19 yy i hem de kitabın yazıldığı 1960 ların Fransası'nı bilmeyen benim gibi arkadaşlar, kitabı sıkılarak, okuyabilirler. Ama yine de okunmaya değer. Zira Marx'ın üzerinde durduğu "Kişiye Tapma, sosyalist hümanizm, fetişizm" gibi kavramları farklı biçimde ele alıyor. Özellikle tarihsel gelişim ve insan doğası da belirli biçimde ele alındığı için de okumaktan ziyade bir gün yeniden okuyacağım için daha da sevindiğim bir kitap olmuş.
Yazar; Thales'in matematikte, Galileo'nun bilimde yaptığını Marx'ın da kendi alanında yaptığını savunmakta ve sonuna kadar haklı :)
72 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap Yorumu//Tat-Roald Dahl
.
Tat, Roald Dahl'ın en sevilen öykülerinden biri. İlk kez 1945 yılının Mart ayında Ladies’ Home Journal'da, sonra da 1951 yılında The New Yorker'da yayınlanmış. Öyküye resimleriyle eşlik eden Iban Barrenetxea ise anlatılanları görsel bir şölene dönüştürmüş. Bize de @inkakitap çevirisiyle ulaşmış.
.
Londralı borsacı Mike Schofield'ın evindeki masada altı kişi bir yemekte buluşuyor: Mike, karısı, kızı, adını bilmediğimiz anlatıcı ve anlatıcının karısı, bir de meşhur gurme Richard Pratt. Pratt daha önce de yemekte ikram edilen şarap üzerine Schofield'la bir iddiaya girmiş ve her iddiada şarapların yılını ve üretim yerini bilmiş, fakat bu geceki iddia büyük. Schofield, yemeğin ikinci şarabını servis ederken, Pratt’a, bunun hangi bağın şarabı olduğunu asla tahmin edemeyeceğini söyleyince, edebiyat tarihinin en garip iddialarından birinin öyküsü başlıyor.
.
Kitap kısa ama aşırı eğlenceli ve etkili. Kitabın kısalığından alıntı bile bulamadım. Ama bayılarak okudum. Kitaplığımda yerini koruyacak ve oğluma kalan eserlerden biri olacak kesinlikle.
600 syf.
·Beğendi·8/10
Kitabın incelemesini uzun uzun sayfa sayfa yapmak isterdim. Bunu hak eden bir kitap ancak burada bunu hak eden cok fazla insan olduğunu sanmıyorum.
280 syf.
·7 günde·4/10
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, devrim ve komünizm aynı şey değildir. Bu kitapta da hataya düşülmüş olup, devrim ve komünizm aynı kefeye konup anlatılmış. Komünizmin savunucularının mahkeme önündeki savunmalarına yer verilmiş.
Ben komünizmle tabandan zıt görüşlü bir kişi olarak, bu savunmaları yapmış şahıslara emperyalizm ve amerika mandası konusunda katılıyorum. Unutulmamalıdır ki, bir görüşe ne kadar ters olsanız da o görüşün artılarından ders çıkarmak zorundasınız. Şunu da söylemeden edemeyeceğim, günümüzdeki devrimciler(!), bu fikirlerin önderliğini etmiş kişilerin yolundan çok sapmış durumda. Velhasıl kelam, bazı toplulukların içindekiler o toplulukları kötüye kullanıyor. Adamlar neler yapmış, şimdikiler neler yapıyor?
"Allah-u Zülcelal'in feyz ve rahmetinden faydalanmanın ve Habibi'nin şefaatine nail olabilmenin başlıca yolu, hiç kuşkusuz o feyiz ve muhabbete, o şefaate layık olabilmektir. Bununda yolu, İslam ahlakı ile ahlaklanmaktan geçmektedir. Rahmet rüzgarlarının o lahuti esintisini kalbimizde hissedebilmenin yolu, kalbimizi tam bir teslimiyet ve edeple Allah-u Zülcelal'e sunabilmektir.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 53 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 16 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.