Albert Cossery

Albert Cossery

Yazar
7.8/10
5 Kişi
·
7
Okunma
·
0
Beğeni
·
250
Gösterim
Adı:
Albert Cossery
Unvan:
Yazar
Doğum:
Kahire, Mısır, 3 Kasım 1913
Ölüm:
Paris, Fransa, 22 Haziran 2008
"- Bak ufaklık, şuraya bir köşeye otur da bırak çalışayım. Bizim yoksul olmamız, Tanrının bizi unutmasındandır oğlum.

- Tanrı! Peki Tanrı bizi ne zaman hatırlayacak baba?

- Oğlum, eğer Tanrı birini unutursa, bu daima böyle sürer."
Tanrıyı unutanlar, vaktiyle unutulurlar. Bir dosta, bir hatır muhaveresine muhtaç kalınca hatırlamaya yüz tutar kararmış sineleri. Ve kavuşunca refaha insan, hani şu Platon'un ideal bahsi... Tüm çarpık eylemler, can bulur mecali hatırlamaya kadar yetecek insanın. Kimi zamana hatırlamaya dahi mecali olmaz ya insanın. Unutulan her canın musalla taşları arasında kaybolmuş benliğidir, hatırlayışında saklı utancı. Utanç diyorsak, şehvetiyle parmaklar arasından kayacak geçici hevalara teslim ediyor oluşu hatra gelmeli. İnsanlıktan yoksun insanlar silsilesinin derin buhranına teslim oluşu, ve bir makber dizisi arasında günahına zıt renkte mezar taşları. Çölleri hicran meskeni tutan Mecnunun aksine, açlığın garabetine tutulmuş. Sünnet namına açlık dışında başka ameli olmayanlar nasıl unutur Tanrısını. Tanrı, onun için bir dilim ekmektir. O bir dilim ekmeğin hayali onun imanı, ekmeği ısırışı ise ibadeti olacaktır. Çöller ardında gezinen Leyla, baldırı çıplak başka bir kadının hayalidir gözünde... İnsanlık olmadan var olan ve hayvanın hayvan olarak çürüdüğü yeryüzünde çürümeye yüz tutar. Unutuluşun, sahi unutulduğu o kurak zamanda... Meltemin çöl üzerinde esmeyeceğini bilen adam, sevgilisini ziyaret ettiği karanlık odanın sıcağında...
Ekmeği, sevgiyi, yardımı ve umudu olmayan bir insan için Tanrı ne anlam ifade ederdi ki... Ve böylece unutuluşu başka bir şeye kapı aralamayacak kadar kapanırdı. Tanrıyı unutan insan değil, insanlığını kaybedenler yanılmıştı. Bütün insanları kandırmış, Tanrının ilk uçakla gelirse yeryüzüne onun da kendisini unutacağını kanıksatmıştı.
Hikayeler de gerçekçi bir anlatım söz konusu ve yazarın kendine has bir üslubu var. Dönemi ve hikayelerin geçtiği bölgeyi çok iyi analiz edebilme imkanı buluyorsunuz.
Bi arkadaşımın hediyesi olduğundan dolayı elime gecen bir kitap.Doğu mistisizmi ile çerçevelenmiş bir hava ile kaleme alınmış hikayelerden oluşuyor.Uykuya ayri bir anlam yüklenmiş lakin gereken açıklama yapılmadığından tam anlamiyla okuyucu kavrayamiyor olayi.Ağır ve anlattığı hikayelerin kasveti aynı şekilde kitabin okumasina da yansımış durumda.Okunabilecek kitaplardan zamaniniz varsa.
Kitabı 'Susurluk Dinlenme Tesisleri'nde fark edip aldım. 3 kitap 10 lira yazısını görünce dayanamadım tabii; açlık böyle bir şey. Kitaba heyecanla başlamadığımı fakat beklediğimden daha iyi çıktığını açıkca belirtmeliyim. Özellikle içerisinde yer alan her hikâye ayrı bir önem taşıyor. Dönemi ve bölgeyi çok iyi ifade etmiş. Gerçekçi anlatımının yanı sıra yazarın kendine has üslubu hayran bıraktı. Tabii bazı noktalarda abartısının fazla kaçtığını düşünmeden edemiyorum. Özellikle ilk başladığımda diğer yazım türlerinden ayıran üslubu biraz garipsetmişti ama okudukça içine çekiyordu. Günün sonunda da kitap bitmiş olarak kitaplığımda yerini aldı. İçerisinde yer alan hikâyeler;

- Postacının İntikamı
- Genç kız ve Esrar
- Berber Karısını Öldürdü
- Hayal Kurmanın Tehlikesi
- Açlar Yalnız Ekmek Düşler

5'i de birbirinden etkili derdim ama bir tek 'Açlar Yalnız Ekmek Düşler' adlı hikâyeyi beğenemedim. Bunu istisna -nazar boncuğu niyetine- görürsek eğer okunması gereken bir eser daha karşımıza çıkmaktadır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Albert Cossery
Unvan:
Yazar
Doğum:
Kahire, Mısır, 3 Kasım 1913
Ölüm:
Paris, Fransa, 22 Haziran 2008

Yazar istatistikleri

  • 7 okur okudu.
  • 14 okur okuyacak.