Albert Cossery

Albert Cossery

Yazar
6.8/10
8 Kişi
·
13
Okunma
·
0
Beğeni
·
280
Gösterim
Adı:
Albert Cossery
Unvan:
Yazar
Doğum:
Kahire, Mısır, 3 Kasım 1913
Ölüm:
Paris, Fransa, 22 Haziran 2008
"- Bak ufaklık, şuraya bir köşeye otur da bırak çalışayım. Bizim yoksul olmamız, Tanrının bizi unutmasındandır oğlum.

- Tanrı! Peki Tanrı bizi ne zaman hatırlayacak baba?

- Oğlum, eğer Tanrı birini unutursa, bu daima böyle sürer."
102 syf.
·4 günde
Bi arkadaşımın hediyesi olduğundan dolayı elime gecen bir kitap.Doğu mistisizmi ile çerçevelenmiş bir hava ile kaleme alınmış hikayelerden oluşuyor.Uykuya ayri bir anlam yüklenmiş lakin gereken açıklama yapılmadığından tam anlamiyla okuyucu kavrayamiyor olayi.Ağır ve anlattığı hikayelerin kasveti aynı şekilde kitabin okumasina da yansımış durumda.Okunabilecek kitaplardan zamaniniz varsa.
102 syf.
·3 günde·7/10
Hikayeler de gerçekçi bir anlatım söz konusu ve yazarın kendine has bir üslubu var. Dönemi ve hikayelerin geçtiği bölgeyi çok iyi analiz edebilme imkanı buluyorsunuz.
102 syf.
·7 günde·Beğendi·5/10
Açlar yalnız ekmek düşler; Mısır’dan fakir insanların yaşamlarından kesitler var bu kitapta. Malesef ki bu kesitler her az gelişmiş ülkelerin hemen hepsinde mevcut, bir çoğuna da zaten şahit oluyoruz. Keşke dünyanın nimetleri ve gelirleri sadece belli kişi ve gruplarda toplanmasaydı, ama bu vahşi kapitalizm öylesine güçlü ve saldırgan ki bu dünya döndükçe açların en büyük düşü sadece ekmek olmaya devam edecek...
102 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Kitabı 'Susurluk Dinlenme Tesisleri'nde fark edip aldım. 3 kitap 10 lira yazısını görünce dayanamadım tabii; açlık böyle bir şey. Kitaba heyecanla başlamadığımı fakat beklediğimden daha iyi çıktığını açıkca belirtmeliyim. Özellikle içerisinde yer alan her hikâye ayrı bir önem taşıyor. Dönemi ve bölgeyi çok iyi ifade etmiş. Gerçekçi anlatımının yanı sıra yazarın kendine has üslubu hayran bıraktı. Tabii bazı noktalarda abartısının fazla kaçtığını düşünmeden edemiyorum. Özellikle ilk başladığımda diğer yazım türlerinden ayıran üslubu biraz garipsetmişti ama okudukça içine çekiyordu. Günün sonunda da kitap bitmiş olarak kitaplığımda yerini aldı. İçerisinde yer alan hikâyeler;

- Postacının İntikamı
- Genç kız ve Esrar
- Berber Karısını Öldürdü
- Hayal Kurmanın Tehlikesi
- Açlar Yalnız Ekmek Düşler

5'i de birbirinden etkili derdim ama bir tek 'Açlar Yalnız Ekmek Düşler' adlı hikâyeyi beğenemedim. Bunu istisna -nazar boncuğu niyetine- görürsek eğer okunması gereken bir eser daha karşımıza çıkmaktadır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Albert Cossery
Unvan:
Yazar
Doğum:
Kahire, Mısır, 3 Kasım 1913
Ölüm:
Paris, Fransa, 22 Haziran 2008

Yazar istatistikleri

  • 13 okur okudu.
  • 19 okur okuyacak.