Aleksandr Grin

Aleksandr Grin

Yazar
6.4/10
5 Kişi
·
9
Okunma
·
1
Beğeni
·
343
Gösterim
Adı:
Aleksandr Grin
Unvan:
Yazar
Çocuklar bu günlerde oyun oynamıyor, ders görüyorlar. Ama hepsi okuyor okuyor da bir türlü hayatı öğrenmiyorlar. Böyle işte; ama çok acı bu, çok acı.
Bir insan bir gün içinde o kadar sayısız düşünceye, izlenime, konuşma ve sözcüklere kulak verir ki, bunların hepsi birden koca bir kitap meydana getirebilir.
Kelimelerle ifade edilmemiş olan içerik üzerine düşünürsün, tahminlerde bulunursun, böylece gördüğün şey sınırsız hale gelir.
92 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
“Bir çeşit masaldır bu; ama kahramanlarının doğaüstü yetilere mahzar olduğu türden bir masal değil. “ yazıyor arka kapak yazısında. Elime aldığımda bir çırpıda okuduğum bir kitap oldu. Sıradan bir köyde sıradan insanların başlarından geçenleri konu edinen bir masal. Gemi mürettabatında görev alan Longren, yolculuktan dönünce bu kez karısın onu karşılamadığını görmüştü, evine gittiğinde komşu kadının kucağında 3 aylık bir kız çocuğu vardı. Karısı doğum sırasında ölmüştü. Longren artık dünyada kucağında minicik bir canlıyla baş başa kalmıştı. Hayatından, işinden, kendinden vazgeçmişti artık. Gemilerle açık denizlerde uzun yolculuklara çıkmıyor, ufak tefek oyuncaklar yaparak geçimlerini sağlıyordu. Zaman geçiyor, bütün halk onlara karşı oluyor, sırt çeviriyor, onları dışlıyor babası ile geçim sıkıntıları yaşıyor, neredeyse izole bir hayat sürüyor sefalet içinde ama baba kızın arasındaki o kuvvetli bağa, o sevgiye engel olmaya yetmiyordu…

Küçük kız bir gün bir büyücü ile karşılaşıyor dere kenarında babasının yaptığı oyuncak tekneyi yüzdürürken ve büyücü ona “ Al bayrakları olan bir gemi senin için gelecek, seni uzaklara götürecek” diyor. Küçük kız yaklaşık 20’li yaşlarına gelene kadar bunu unutmuyor ve o gemiyi bekliyordu.
Öte yandan Gray, şatoda doğmuş anladığım kadarıyla zengin, üst mertebe bir ailenin çocuğu. Ama ailesinden çok aykırı düşüncelere ve davranışlara sahip bir çocuk. Ailesinin içinde bulunduğu, koşulsuz kabul etmesi gereken bir tablonun parçası olmak istemeyen bir çocuk. Kaptan olmak isteyen ve bu hayalini gerçekleştiren Gray, kaderi olduğunu düşündüğü kız için gemisine al bayraklar çekip denize açılıyor.
Ve mutlu son…

Bol spoiler verdiğim bir yazı oldu, başka türlü nasıl anlatılırdı bilmiyorum, biraz özet niteliğinde. Beni babası ve kız arasındaki o bağ, koşulsuz sevgi etkiledi. Zorluklara birlikte göğüs germeleri, toplumda dışlanmanın yaşattığı ezici ağırlığı yüklenmeye çalışmaları takdire layıktı. Diğer yandan kızın bütün fakirliğe, ötelenmiş olmalarına rağmen mutluluğu ufacık şeylerde bulması, babasına olan sevgisi, o umuda tutunması yüreğimde bir yerlerde sıcaklık hissetmeme sebep oldu. Toplumun yönlendirmesinin sonuçlarını, toplumun acımasızlığının etkilerini gözler önüne seren bir kitap.

Sıcacık, bir çırpıda okunabilecek bir kitap. Hazır uzun bir tatil fırsatımız varken şans verebilirsiniz.
Sevgiyle ve sağlıkla kalın, kendinize dikkat edin.

Yazarın biyografisi

Adı:
Aleksandr Grin
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 9 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.