Ali Bilir

Ali Bilir

Yazar
6.0/10
1 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
18
Gösterim
"Maltalılar, malta eriği diye bir meyve bilmiyor. Sorduğumuzda "Muhtemelen siz Türklerin uydurmasıdır" diyorlar. Araştırdığımda malta eriğinin ana yurdunun Çin olduğunu öğrendim."
"Ayı şehrin simgesi haline gelmiş. Burada birine ayı denmesi neredeyse iltifat kabul ediliyor. Yine burada öğrendiğim ilginç bir durum, evcil hayvanı olanların hayvanı doğum yaptığında altı aya kadar doğum izni alabilmesi."
"Bir taksi durdurarak New York tarafına geçmek istediğimi söyledim. Taksi kısa sürede denizin altından geçen tünele girdi. Tünelde hız 50 kilometre. Çantamdan fotoğraf makinamı çıkartarak birkaç kare fotoğraf çektim. Taksici  aşırı bir tepki göstererek çektiğim fotoğrafları silmemi istedi. Silmediğim takdirde polise gidebileciğini söyledi. Fotoğrafları sildim. "
"Dünya'nın en büyük beşinci müzesi olarak kabul edilen saray içerisindeki resim galerisinde bulunan resimleri görmek için her resmin önünde bir dakika harcanması durumunda galeriyi gezmek tam on üç yıl sürüyormuş."
"Ücretsiz telefon servisi Skype, Finlandiyalı ve Estonyalı iki kişi tarafından kurulmuş. Buraya Baltıkların Silikon Vadisi ya da E-stonya deniyor bu yüzden. Alt yapısında, Sovyetler'in burada 1950'de Tallinn Sibernetik Enstitüsü'nü kurması var deniyor. Estonyalıların dörtte üçü vergilerini internet aracılığıyla yatırıyor, çoğu oyunu diz üstü bilgisayarından kullanıyor. Dünyanın en gelişmiş 10 dijital kenti arasında listeleniyor. "
"Malta, Osmanlıların ilk deniz savaşlarını kaybettiği yer olarak tarihe geçmiş. Maltalı ebeveynler çocuklarını yıllardan beri 'yaramazlık yaparsan seni Osmanlılara veririm' diye korkutuyorlarmış. "
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.