Allan N. Schore

Allan N. Schore

Yazar
7.0/10
1 Kişi
·
5
Okunma
·
2
Beğeni
·
313
Gösterim
Adı:
Allan N. Schore
Unvan:
Yazar, bilim insanı
Doğum:
Amerika, 20 Şubat 1943
Eğitim:
University of Pittsburgh
Dorpat ise şöyle demiştir: " Yetişkinlerde ve çocuklarda, ama özellikle çocuklarda, kişilerarası ilişkilerle ilgili hayati bilgilerin iletildiği ve alındığı esas araç duygulardır." Dorpat bunu söylediğinde terapi modelleri üzerinde oldukça etkili oldu.
°MacLean(1996): "Annenin gebelik boyunca içindeki şekilsiz yaşama dair deneyimi doğumdan sonra kendiliğin dışarı çıkarılması ve uzantısı hissine dönüşebilir, ki bu da fizyolojik olarak büyük oranda sağ yarımküreden kaynaklanmaktadır."
°Havens (1979): "Başarılı empatinin belki de en çarpıcı kanıtı, hastanın kendisinde tanımladığı duyumsamaların kendi bedenimizde meydana gelmesidir."
°Kalsched (2005) Travmatik deneyim sırasında çocuğun kullandığı savunmacı çözülme süreçleri yoluyla "Bedendeki duygulanım zihinde ona karşılık gelen imgelerden kopar ve böylece dayanılmaz acı verici anlamın izleri yok olur."
Duygular bizim için kişisel olarak neyin önem taşıdığını bize haber verirler. Ve bu duygular çok hızlı meydana gelir. Bir düşüncenin bilincimize çıkması 250 milisaniye... Ama 30 milisaniye içinde duygu tepkisi veririz, çok çok hızlı.
Sesin duygusal tonu, prozodisi vardır. Bir de sözel içeriği vardır. Sözler hasta tarafından işlenmeye başlamadan önce ses tonunuz onda bir etki yaratır. Sol yarımküre sağ yarımküreden sonra etkinleşir. Her zaman önce sağ yarımküre etkinleşir, sonra sol. Sol daha yavaştır, sözeldir. Bireysel bir sinyal önce bedenden sağ yarımküreye, sonra sol yarımküreye gelir.
İki kişi arasındaki yeni bir duygu veya yeni bir durum, her türlü yeni bir duygusal öğrenme şekilleri sağ beyinde meydana gelir.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Allan N. Schore
Unvan:
Yazar, bilim insanı
Doğum:
Amerika, 20 Şubat 1943
Eğitim:
University of Pittsburgh

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 5 okur okudu.
  • 28 okur okuyacak.