Allan N. Schore

Allan N. Schore

Yazar
7.0/10
1 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
231
Gösterim
Adı:
Allan N. Schore
Unvan:
Yazar, bilim insanı
Doğum:
Amerika, 20 Şubat 1943
Eğitim:
University of Pittsburgh
°"Çocuğun deneyimlediği duygu yelpazesi ne kadar geniş olursa, gelişen kendiliğin duygusal yelpazesi de o kadar geniş olacaktır" (LeDoux, 2000).
°MacLean(1996): "Annenin gebelik boyunca içindeki şekilsiz yaşama dair deneyimi doğumdan sonra kendiliğin dışarı çıkarılması ve uzantısı hissine dönüşebilir, ki bu da fizyolojik olarak büyük oranda sağ yarımküreden kaynaklanmaktadır."
°Havens (1979): "Başarılı empatinin belki de en çarpıcı kanıtı, hastanın kendisinde tanımladığı duyumsamaların kendi bedenimizde meydana gelmesidir."
°Kalsched (2005) Travmatik deneyim sırasında çocuğun kullandığı savunmacı çözülme süreçleri yoluyla "Bedendeki duygulanım zihinde ona karşılık gelen imgelerden kopar ve böylece dayanılmaz acı verici anlamın izleri yok olur."
° Çözülme, "kaçacak yer olmadığında kaçış yolu" geri çekilmede, kaçınma ve istemsiz kopmada uzmanlaşan sağ beynin bir faaliyetidir.
° "Hastalar yansıtmalı özdeşim kullanırlar, çünkü simgesel olarak kodlanmamış duygulanım deneyimini terapötik ilişkiye getirmeye çalışırlar. Travmatik koşullar altında kodlandığı veya sözel öncesi döneme ait olduğu için bedensel-duyusal biçimde kalır ve aynı tarzda iletilmelidir. " (Sands)
° Çözülme: ezilen bireyin ne içinde bulunduğu durumdan kurtulabildiği ne de anlamlı eylem veya başarılı bir kaçış gerçekleştirebildiği durumda içsel örgütlenmesini değiştirerek kaçmaya, yani içine doğru kaçışa yöneldiği bir savunmadır (Kluft).
° "Kişinin erken dönem duygusal deneyimlerinin önemli bir bölümü pozitif sistemlerden ziyade korku sisteminin aktivasyonuyla ilişkiliyse, duygusal durumlarla ilişkili parelel öğrenme süreçlerinden oluşmaya başlayan kişilik özellikleri de sevgi ve iyimserlik yerine negatiflik ve çaresizlik nitelikleri taşır " (LeDoux 2000).
°Semrud-Clikeman & Hind (1990):
"Bebeğin duygusal deneyimi sesler, imgeler ve resimler üzerinden gelişir ;bunlar bebeğin ilk öğrenme deneyiminin büyük bölümünü oluşturur ve beyin ontojenezinin oluşum evreleri boyunca sağ yarımkürede orantısız olarak depolanır veya işlenir."
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Allan N. Schore
Unvan:
Yazar, bilim insanı
Doğum:
Amerika, 20 Şubat 1943
Eğitim:
University of Pittsburgh

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 11 okur okuyacak.