Alper Gürkan

Alper Gürkan

Yazar
9.0/10
2 Kişi
·
6
Okunma
·
0
Beğeni
·
47
Gösterim
Adı:
Alper Gürkan
Unvan:
Yazar
Herkes aynı dili konuşmakta ama kimse kimseyi duymamaktadır. Yüklenmiş roller, maskeler gerektirmektedir ki artık toplumlar kendi biricikliklerini görmek yerine, kendilerine kısa anlar için biricik oldukları hissini yaratacak ve kendini unutturacak bu yüzlere talip hale gelmiş durumdadırlar.
İnsanın artık, toplumsalca üretilmiş bir gerçeklik evreninde, gücünü devrettiği ideolojik egemenlerce tasarlanmış bir kurguda istatistiklere indirgenmiş bir konumda yaşadığı açıktır.
Doğanın henüz insan tarafından keşfedilmemiş işleyişi, Sanayi Devrimi'nin uzanımı boyunca yükselmiş, "geri dönülemez" epistemolojik temele yaslı olan ve kendi kendini yıkım noktasına dayanan bilimsellik ve teknoloji tarafından görünür olmuş uçsuz bir genişliktedir. Bu yıkım, önceki bilgisizlik hallerine rağmen bugünkü bilinebilirlikle bile aşılamamaktadır.
Hastalıkların doğal seçilimin bir paydası olarak görülmesi durumunda teknolojik ilerlemeyle birlikte tedavi edilen kişilerin kalıtım yoluyla bu hastalıkları bir sonraki nesle aktardıkları ve böylece insan türünde hastalığın oransal olarak yaygınlaşmasına yol açtıklarını belirtir.
Bugün uygarlık krizi olarak adlandırılan şey, maddi iktidarın manevi otoriteyi etkisiz hale getirmişliğinden ibarettir.
Aşkınlıktan kopuşla hakimiyet kazanan akıl, doğada bulduğu mekanizmi çözümlediği oranda kendi kurallarını koymaya ve böylece tüm varoluşa hükmederek onu denetim altına almaya çalışmaktadır.
Endüstri çağının(...) psikolojik yanılgısı, bireysel bencilliğin yaşanmasının, toplumsal uyuma ve huzura yol açacağı inancıdır. Daha başından yanlış olan bu varsayım, yaşanılan deneylerin ışığında, iyice açığa çıkmıştır.
208 syf.
·Puan vermedi
Dokuzuncu kitap. Beklediğimden kat kat daha güzeldi, çok faydalandım ve beni başka kitaplara götüreceğini umduğum bir kitap oldu. İnsanlık tarihinin düşündüren ve iç burkan bir panaroması mahiyetindeki bu güzellikle karşılaştığım için çok mutluyum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Alper Gürkan
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 6 okur okudu.
  • 12 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.