Alun Munslow

Alun Munslow

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
245
Gösterim
Adı:
Alun Munslow
Tam adı:
Prof. Alun Munslow
Unvan:
Akademisyen yazar
Doğum:
Birleşik Krallık, 1947
Staffordshire Üniversitesi'nde öğretim görevlisi ve Rethinking History kitabının editörüdür.
Chartier’nin savunduğu gibi, “Ne kadar belgesel,
hatta ne kadar ‘nesnel’ olursa olsun" hiçbir metin “kavradığı gerçeklikle şeffaf bir ilişki sağlayamaz.”
Tarih yazma biçimi başka herhangi bir anlatı gibi iktidarın kullanımına ve kötüye kullanımına açıktır.
Yazılı tarih her zaman salt masum bir hikaye anlatmanın ötesinde bir şeydir.
Yazılı tarih her zaman salt masum bir hikâye anlatmanın ötesinde bir şeydir; çünkü yazılı tarih her şeyden önce iktidarın dağıtılması ve kullanılmasının başlıca aracıdır. Tarihsel verilerin bir anlatı içinde örgütlenmesi eylemi, kendi başına yalnızca “hakiki" bir gerçeklik yanılsaması oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda, geçmişe sahte bir tutarlılık vererek, çağdaş toplumlarda iktidar uygulamanın bir mekanizması olarak da hizmet edebilir.
Tarihsel anlama, bir hikayeyi izleme yetisinin kullanılmasıdır, burada hikayenin delillere dayanan bir hikaye olduğu bilinir ve o hikayeyi yakalamak için samimi bir çaba harcanır ...
Tarihçilerin önümüze koyduğu tarih teorileri, açık olsun olmasın, geçmiş hakkındaki kavrayışımızı hem etkiler hem de biçimlendirir. Tarih, tarihçilerin geçmişi açıklamak için -kısmen- keşfettikleri sosyal teoriler ya da ideolojik tutumlardan hareketle kurulan aniatı yapısındaki bir yorum olduğu ölçüde, öz olarak dil temelli bir üretim süreci olarak tanımlanabilir; yazılı tarihsel yorum bu süreçte tarihçiler tarafından derlenmiş ya da üretilmiştir.
Deliller, kendilerinden anlam çıkarmamız ve böylelikle tarihsel bilgiyi üretmemiz için orada öyle dururlar. Ne var ki, anlam biz verileri örgütledikçe, düzenleyip öykülendirdikçe ortaya çıkar.
Yalnızca tarih yöntemini eleştirmek yetmez, şunları da sormak gerekir: Meslekten tarihçiler delillerden "olgular" çıkararak geçmişi nesnel olarak yeniden kurabilirler ve açıklayabilirler mi ve bütün o zahmetli araştırma işi bittikten sonra çıkan sonuçları herkesin okuması için sorunsuz bir biçimde kaleme alacak olan kimdir?
... Başka bir ifadeyle, delillerde hikaye biçimine sokulmayı bekleyen geçmiş hayatlar vardır ve biz tarihçiler anlatıyı fiilen olduğu haliyle yeniden mi anlatırız; yoksa her zaman kendi hikayelerimizi geçmişin delillerine mi dayatırız?
291 syf.
·6 günde
Bunun tam anlamıyla bir incelemeden çok kitabı okumayı düşünenler için küçük uyarı ve anekdotlar olduğunu belirtmek durumundayım.
Özellikle tarih bölümü okuyanların ve hatta bu alanda akademik çalışmalar yapmayı düşünenlerin okuması gereken bir kaynak. Bölüm mezunu olan biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, bizler "tarih felsefesi" dersi gördüğümüz zamanlarda kuramlar arası çatışmaları, farklılık ve benzerlikleri ve yorumlamaları birer kazanım olarak elde etmiş oluruz. Ancak Türkiye şartlarında bu daha çok E.H. Carr'ın "Tarih Nedir?" isimli kitabını okumak ve sentezlemek ile yeterli görülür. Belki de bu yüzden tarih felsefesi alanında bizde yeterli çalışma bulunmaz. Öğrenciler ise felsefe alt yapısına sahip olmadıkları için hem derslerde hem de sonrasındaki okumalarında zorlanırlar. İşte bu sebeple bu kitabı okumayı düşünenler için:
*Felsefe alanında alt yapınızın yeterli olduğuna inanıyorsanız ve kuramsal kavramlara aşinaysanız,
*İktisadi terimler, etimolojik kökenler konusunda bilginiz yeterliyse, değilse bile sözlük yardımı alabilecek ortama sahipseniz,
*Öncesinde tarih felsefesi alanında bir kaç okuma yaptıysanız, başlangıç kitaplarının bir kaçını okuyarak temeli oluşturduysanız,
*Belki de hepsinden öte "Foucault" kimdir biliyor ve en az 3 kaynağını okuduysanız (ki söylemekte yarar var kitabın içeriği onun tarihsel yorumunu temel almıştır, karşılaştırmalar ve değerlendirmeler onun üzerine yapılmıştır.)
bu kaynağı elbette okumalısınız...
Muslow tarih kuramcılarının kuramlarını önce bölümler halinde inceliyor ve sonuç olarak bir değerlendirmede bulunuyor. Çok basit bir şekilde söyleyecek olursak: Tarih nasıl anlatılır, şeffaf mıdır, yeni bir alan mıdır, bir sosyal bilim olduğu söylenebilir mi, delilleri var mıdır vb. soruları sorarak kuramları karşılaştırır ve yapısökümcü tarihin bu sorulara nasıl cevaplar verdiğini anlatır.
Kitap bittiğinde elinizde sayfalar dolusu dipnot ve yine bir o kadar kaynak ismi olacaktır.
Ancak yine kitap bittiğinde, tarihçi olsanız bile, tarihe ve anlatılanlara- aktarılanlara asla eskisi gibi bakamayacaksınız.

Yazarın biyografisi

Adı:
Alun Munslow
Tam adı:
Prof. Alun Munslow
Unvan:
Akademisyen yazar
Doğum:
Birleşik Krallık, 1947
Staffordshire Üniversitesi'nde öğretim görevlisi ve Rethinking History kitabının editörüdür.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.