Andrew Gibson

Andrew Gibson

7.6/10
5 Kişi
·
5
Okunma
·
1
Beğeni
·
341
Gösterim
Adı:
Andrew Gibson
Unvan:
Profesör, Araştırmacı, Yazar
Bütün yaşam bir karmaşa ve bu yığının içinden seçebildiğimiz görüntülerden oluşuyor.
Andrew Gibson
Sayfa 9 - ayrıntı yayınları
"Ecole Normale aynı zamanda kendine özgü yetenekler için de bir çekimmerkeziydi .Andre Maurois ,Rene Clair ve Tristan Tzara 'nin yolu bu okula düşmüştü .
Okulun el üstünde tuttuğu ilke, kendi ışığıyla ve salt kendisi için özgür entellektüel gelişimi sağlamaktı ..
Aslında 1920 lerde Ecole giderek köhneleşmeye yüz tutsa da "aydınlık ve canlı " bir kurumdu
Bu on yıl zarfında Nizan, Sartre,Marleau-Ponty,Simone Weil ,Lautman,Canguulhem ve Cavailles gibi isimler okulun müdavimleri oldu .
Sonra ki önde gelen isimleri de eklediginizde entellektüel itibar dudak ısırtacak raddeye varıyor : Cesaire, Levi-Bruhl ,Althusser,Focault,Derrida,Badliou,Rencire ..bu liste hiçbir suretle tam değildir ve benzer listeleri gölgede bırakır. ."
Andrew Gibson
Sayfa 50 - Yapı kredi yayınları..
"Beckett melankolik bir modernist ve dolayısıyla huzursuz ve aykırı bir figürdü "

Ortamın merkezinde olmaktan ziyade oraya takılıyordu ..Ne olursa olsun ait olduğu yer orasıydı...fakat Hemingway 'den (insan olarak) .... Wyndham Levis'e (yazar olarak ) hoşlanmayışı ,yukarıda anlatılan imajına hiç uymayan yanlarından sadece biriydi.
Andrew Gibson
Sayfa 47 - Yapı kredi yayınları..
"Beckett ne kadar anlaşılmaz olsada Almanya nın çalkantı içinde olduğunu ve yakında dunyayı da sarsıp öngörülemeyen korkunç sonuçlar doğuracağını gayet iyi biliyordu ..

Kendi çalkantılarına dayanabiliyordu.
Londradayken , kısmen bedensel rahatsızlıklarından dolayı Bıon a gitmişti.
Psikanaliz onu tam tedavi etmese de bir nebze rahatlatmiştı..
Fakat Almanya ya dönünce. ..bedeni tekrar isyan bayrağını çekti ..
Bedeni sabah saatlerinde sokaklarda sürüklenen atıl bir kadavraya döndü .

Kendini sık sık "sürünüyorum" diye betimliyordu .."
Andrew Gibson
Sayfa 99 - Yapı kredi yayınları..
"Öğrenciler aynı zamanda on dokuzuncu yüzyılın ahlaki krizlerine özellikle Dreyfus vakasında karşı müthiş tepki verdiler .
Ecole Normale 1830 'larda Michelet ve Cousin 'den Pasteur'e 1870 'lerde Bergson ve Jaunres'ye 1880 'lerde Durkheim 'a ve 1890'larda Blum ve Peguy'ye varıncaya kadar bir dizi seçkin şahsiyet yetiştirdi .
Öte yandan üniversitede modern dönemde belki en çok öne çıkan şahıs Lucien Herr oldu.Birçok dili bilen ve çok bilgili bir sosyalist olan Herr prensiplerine sıkı sıkıya bağlı sıradışı bir kutuphaneciydi ..
Andrew Gibson
Sayfa 50 - Yapı kredi yayınları..
"1936 ya gelindiğinde Almanya büyük çaplı bir.değişim geçirmişti .Hitler ve Nasyonal Sosyalizm partisi Alman İşçi Partisi (Nazi Partisi) 1933 ten beri iktidardaydı.

Naziler hemen bir basın sansürü uygulamaya sokmuş ve medeni hakları askıya almıştı.

Aynı yılın sonunda ilk toplama kampıni"Dachau"da açtılar. Işçi sendikalarını dağıttılar ve "Alman Olmayan " kitapları alenen yakma seferberliği başlattılar. "
Andrew Gibson
Sayfa 80 - Yapı kredi yayınları..
"Almanya müthiş bir tektiplik hevesine kapılmıştı ve ırksal,zihinsel veya fiziksel açıdan kusurlu addedilen vatandaşları hedef tahtasına oturtup cezalandırıyordu .
Daha 1933 'te Nazi Partisi özürlüler için kısırlaştırma yasasını çıkardı ve 1934 de İrk Politikası ofisini kurdu.15 Eylül 1935 de Nürnberg yasalarını yürürlüğe soktu "
Andrew Gibson
Sayfa 81 - Yapı kredi yayınları..
ciddi #SPOİLER# içerir !

''Godot yu beklerken ....''

Aslında ....otobüs bekliyorum ..karanlık ..eve gitmek.... temizlenmek,beslenmek.....insan olmak arzusundayım...
seyyarda yeni kapaklar var kırmızılar..beyazlar...siyah üstüne altın yaldızlı isimler...en siyah olanını alıyorum......ardında bu kadar karanlık bir ömür ..böyle buzlu kelimeler olduğunun farkına varmadan...

sekiz gündür '' Samuel Beckett'' ile dolaşıyorum ..kah koltuğumun üzerinden çökmüş avurtlarıyla bana bakıyor ..kah koltuğumun altında İstanbul'u arşınlıyor ...yeni tanışmamıza rağmen ...birbirimizden hoşlanmış olabiliriz :)) gerçi o ..hiç gülmüyor ...dünya derdinden muzdarip.

bir Otobiyografik inceleme diyebiliriz adına çunkü hem Beckett in hayatını hemde yazarın fikirlerini aynı potada eritiyoruz.. 189 sayfa güle oynaya biter dediğimiz kitap bir tavşan ebatında ...ama tavşan ''dag doğuruyor'' bilin diye söylüyorum...

daha 16. sayfada kalbim çarpıyor...kitap benimle konuşuyor ..diyor ki '' beni bilindik yerlerde arama ..çünkü ben oralarda bulunmam''...

Kökü Dublin ..kalbi Fransa da bir adam..
1920 Portora kraliyet okulu...21 KASIM '' Kanlı pazar' Belfastta katliamlar vardı İngiltere -irlanda savaşı kapıdaydı..

1923-1926 Trinity College ..''.BECKED EDEBİYAT FAKÜLTESİNDEN MEZUN OLMAK İSTİYORDU '' İrlanda iç savaşa giriyordu..

ve Fransız Ekolü nedir öğrendiğimiz :)) ECOLE NORMALE SUPERİEURE ..
işte bu okul bir buz dağı arkadaşlar :) lütfen incelemeden geçmeyin

(bkz: Ecole Normale)

burada adı geçen ve ekleyemediğim bir çok yazar ..düşünür..felsefeci nin listeme eklenen kitapları 10 larca ..:)) binleri bulan kitap listelerimize 10 / 20 itap daha eklemişiz çok mu ..:))

1936-1937 -1938 endişe yıllarıydı ...Almanya kaynıyor Beckett kaygılarıyla boğuluyor ..bedeni bu kadar kötülüğe tepki veriyordu

...(bkz: "Metaforik ")


Beckett in o yıllarda yazdığı ''Alman günlükleri'' nin herhangi bir baskısına rastlamadım ..ki çok merak ediyorum ...

joyce un henüz deviremediğim '' ULYSSES''kitabındaki Stephen Dadalus karekterine şaşırıtrıcı benzerlikleri var denilerek anlatılan ...bir adam Samuel Beckett

belki bu yıl olmasada bir sonraki yıl oyunlarını ..kitaplarını listelerime dahil ettiğim bir karanlik adam...kitap uzerine yazılacak daha yüzlerce not var..hemen hemen her sayfasını çizerek ..katlederek okudum...sizinde okumanızı dilerim

sevgiyle kalın ...BECKETT i tanımak adına ...


https://youtu.be/oSWRHQWzeXY

''Ve arada ağzımızda bir ömür dolandırıp durduğumuz onca laf, kağıtlara döktüğümüz onca kelime sadece bir tür duygu kalabalığıdır.".

Yazarın biyografisi

Adı:
Andrew Gibson
Unvan:
Profesör, Araştırmacı, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 5 okur okudu.
  • 18 okur okuyacak.