Andrew Lang

Andrew Lang

Yazar
8.4/10
9 Kişi
·
13
Okunma
·
0
Beğeni
·
42
Gösterim
Adı:
Andrew Lang
Unvan:
İskoç asıllı şiir, roman ve hikaye yazarı
Doğum:
Selkirk, Scottish Borders, Birleşik Krallık, 31 Mart 1844
Ölüm:
Banchory, Birleşik Krallı, 20 Temmuz 1912
Andrew Lang antropoloji alanında çalışmalar yapmış, İskoç asıllı, şiir, roman ve hikaye yazarı. Folk ve peri masalları koleksiyonu ile tanınmaktadır.
“Akhilleus elli gemiye ve 2500 kişiye önderlik ediyordu ve insanların dediğine göre zırh üstadı ve demir işçilerinin tanrısı Hephaestus tarafından babası için yapılan sihirli bir zırh giyiyordu.”
Andrew Lang
Sayfa 31 - Maya Kitap
"Ah Lancelot, sen tüm Hristiyan şövalyelerinin başıydın. Kılıç çekmiş en zarif şövalye sendin, bir at dizginlemiş en sadık dost da sendin. İnsanlığın gördüğü en iyi şövalye sen, bir kadını sevmiş en hakiki âşık yine sendin."
"Ölüm tam yanı başında duruyor Hektor, soylu Akhilleus'un elinden gelecek."
Andrew Lang
Sayfa 62 - Maya Kitap
183 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Britanya mitleri ilgimi çektiği için kitabı okumaya başladım. Kitap 4 bölümden oluşmaktadır. 1. bölüm kitaba adını veren Arthur'un kılıcı çekmesi ile kral olmasını ve Excalibur adlı kılıca ulaşmasını anlatıyor. Ayrıca bazı Yuvarlak Masa Şövalyeleri'nin hayatlarından destansı hikayeler bulunmaktadır. Merlin karakteri ile 1. bölüm bitiyor. 2. bölümde şövalyelerin kutsal kaseyi arayışları, 3. bölümde Kraliçe adına savaşlar ve son yani 4. bölümde ise kendisine ihanet edenler ile savaşan bir Arthur hikayeleri okuyoruz.

Kitap boyutu ufak olduğu için kısa sürede okunacak bir kitap. Çeviri çok sıkıntı değildi. 2-3 yerde bir sıkıntı gördüm ama okumaya engel bir durum yoktu. Kitap tasarımı da bana çok güzel geldi. Bu konulara ilgi duyanların okumasını istediğim güzel bir kitap. Puanım 9/10.

Ayrıca şu sahneyi de atmasam olmaz. :)

https://www.youtube.com/watch?v=Rq0NYwZ5zaM
184 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şovalyelerini daha önceleri çoğu kez duymuştum.Gri,sağlam kayalara saplı hiç kimsenin çıkaramadığı efsanevi bir kılıcı -excalibur- çekip çıkaran bir genç ve devamında kurulan yuvarlak masa şovalyelerinden Sir Lancelot bunlar sinema,tv sektöründe çoğu kez konu almış ve ilgimi çekmişti görüncede alamadan edemedim doğrusu kitapta bu kadar hikaye tarzı bir anlatım beklemiyordum ama olmasıda kötü değil tam tersine güzel oldu zannımca.Mitlere ilgi duyanların özellikle almasını tavsiye ederim.
184 syf.
·3 günde·10/10
Maya Kitap'ın Mitolojik Hikayeler dizisinden ilk kitabı Britonların mitolojisi Kral Arthur'a ayrılmış. Bu ve ikinci kitapta da kapak tasarımı ve renk seçimi çok güzel, bu işlerle ilgilenen insanları özellikle tebrik etmek isterim.
Kitap dört kısımdan oluşuyor, dört kısım da Arthur'un ve meşhur Yuvarlak Masa Şövalyeleri'nin çeşitli cesurluklarını anlatıyor. Başlangıç olarak Arthur'un kral oluşu ve efsane kılıç Excalibur anlatılmış, bitiş olarak da Arthur'un ölümü ele alınmış.
İçerik olarak bu mitolojiyi anlamaya yetecek kadar bilgi var, ama derinlemesine öğrenmek istiyorsanız daha eski kaynaklara başvurmanız gerekecek. Bu kitap yatmadan önce ya da boş bir vakitte okunacak kadar basitleştirerek ve genellemesine anlatmış mitolojiyi. Kötü bir özellik değil asla, çoğumuzun işine yarayacak bir şey bu.
Yazarın dili yeterince akıcı, çeviri kusursuz. Baştan sona macera ve biraz da gerçeklik dolu bir kitap arıyorsanız, bunları yaparken bir yandan da Arthur'u tanımak istiyorsanız bu kitap sizi bekler.
Keyifli okumalar dilerim. :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Andrew Lang
Unvan:
İskoç asıllı şiir, roman ve hikaye yazarı
Doğum:
Selkirk, Scottish Borders, Birleşik Krallık, 31 Mart 1844
Ölüm:
Banchory, Birleşik Krallı, 20 Temmuz 1912
Andrew Lang antropoloji alanında çalışmalar yapmış, İskoç asıllı, şiir, roman ve hikaye yazarı. Folk ve peri masalları koleksiyonu ile tanınmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 13 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 13 okur okuyacak.